759 Shares 8116 views

Wymiana chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115 bez demontażu panelu

Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków każdy przyzwoity właściciel samochodu powinien zapłacić wystarczającej uwagi do systemu ogrzewania w samochodzie. Zwłaszcza jeśli mówimy o samochodach produkowanych w kraju. Nie chcę powiedzieć nic złego o naszym przemyśle samochodowym, ale często zdarza się, że nasze samochody przed zimą zaczynają „działać w górę.”


System ogrzewania – jest to najsłabszy punkt całej VAZ. Nigdy nie załamuje się i dotknij bieżące problemy z napędu wentylatora, problem z grzałką – to nie jest cała lista problemów jest początkiem zimnej przystawki.

W tym artykule będziemy mówić o tym, co jest samodzielną wymianą chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115. Zdjęcia procesie zastępczej są przedstawione poniżej.

Cechy konstrukcyjne VAZ-2115 z systemem grzewczym

System ogrzewania przedziału pasażerskiego w XV modelu, jak zresztą i wszyscy członkowie rodziny „Samara”, składa się z:

  • Grzejnik zawierające w swojej strukturze obudowę z tworzywa sztucznego (obudowy), grzejnik i wentylatora (silnik z wirnikiem);
  • Żuraw nakładania chłodziwa dostępu (płynu) do radiatora podgrzewającego oraz do mechanicznego napędu (dźwignia na panelu sterującego i przewodu);
  • urządzenie sterujące wentylatorem (sterownik w tablicy rozdzielczej).

Gdy ogrzane wnętrze VAZ-2115

W okresie letnim do kabiny nie jest przegrzana, zawór grzejnika kierowcy nakładania przesuwając dźwignię aktywatora do odpowiedniej pozycji, zamykając tym samym przepływ ogrzewanego czynnika chłodzącego w piecu grzejnik VAZ-2115. Innymi słowy, przeciw zamarzaniu i przeciw zamarzaniu krążącego w systemie, omijając podgrzewacz.

W zaworze zimno jest otwarty i porusza się chłodziwo grzejnika po ogrzewaniu. Za dostarczenie ogrzanego powietrza do kabiny służy wentylator, który wydmuchuje żeberka chłodnicy i może pracować w trzech różnych trybach liczności.

Usterka grzejnik grzejnik

VAZ-2115 są następujące najczęstsza usterka z grzejnikiem:

  • Wyciek (naruszenie urządzenie uszczelniające);
  • przeszkoda (tworzenie korek spowodowany osadzeniem skalę lub zanieczyszczenia).

Znaczne oznaki chłodnicę grzewczą błędów

Przepływ płynu chłodzącego z chłodnicy ogrzewania trudne do zauważenia, ponieważ samo urządzenie jest ukryte przed naszymi oczami w głąb deski rozdzielczej. Ponadto, jest on również w obudowie nagrzewnicy. Oznak wycieku grzejnik może być obniżenie poziomu płynu w zbiorniku wyrównawczym, gdy nie ma widocznych wycieków lub jako wilgotne plamy na dywanie wnętrza kierowcy. Przeciw zamarzaniu przepływu płynu chłodzącego lub do wewnątrz wraz z obecności specyficznego zapachu i oleistą postać folii matowym na przedniej szybie samochodu.

Niedrożność nagrzewnicy chłodnicy jest najczęściej konsekwencją stosowania niskiej jakości i tanie chłodziwa lub uderzyć w systemie brudu. Ponadto, wtyczka może wynikać z długotrwałej pracy urządzenia. Jego funkcją jest zimny przepływ powietrza z deflektora, gdy zawór jest otwarty, a grzejnik działa wentylator. Diagnozowanie niedrożności, jak to możliwe, dotyka rury wlotową i wylotową z grzejnikiem w komorze silnika. Jeśli pierwszy gorący a drugi zimny – usterka jest obecna.

Naprawa lub wymiana

Poprzez zdefiniowanie takiego problemu, na pewno zadać sobie pytanie, czy naprawa jest niemożliwa lub jeszcze trzeba wymienić chłodnicę ogrzewanie VAZ-2115? Rozwiązać może tylko dowiedzieć się, co to jest wykonana z metalu. Promienniki mogą być wykonane z miedzi lub z aluminium. Pierwszy z nich, oczywiście, są droższe, ale są znacznie dłuższe, a w niektórych przypadkach mogą one być naprawione (lutowniczej miejsce dekompresji). modele aluminiowe są mniej wiarygodne, ale bardziej powszechne ze względu na niskie ceny.

W każdym razie, pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie piec grzejnik VAZ-2115, a następnie zaplanować dalsze działania.

Jakie narzędzia i zasoby będą potrzebne do demontażu i montażu grzejnika nagrzewnicy

Narzędzi wymagają zestaw z kluczami i śrubokręt krzyżakowy. potrzebne również zdolność do spuszczenia płynu chłodzącego (nie mniej niż 5 L) i szerokości szyjki szmatą.

Wymiana chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115 należy prowadzić przy użyciu dźwigu lub otwór widzenia.

prace przygotowawcze

Aby uruchomić silnik samochodu zaleca się ogrzać się trochę. Umieścić urządzenie na pit lub podnoszenia na podnośniku, trzeba usunąć ochronę silnika.

Przed wymianą chłodnicy piekarnik VAZ-2115, trzeba spuścić systemu chłodzącego. Po ustaleniu położenia rury spustowej w bloku cylindrów (nie mieszają się z olejem w skrzyni korbowej) zastępczego przygotowanego pojemnika, przy czym jej odkręcenia. Gdy chłodziwo jest odprowadzana, dokręcić korek jest konieczne.

Następny będziemy patrzeć na to, jak z wymianą ogrzewania chłodnicy VAZ-2115 z jego własnymi rękami. Zadanie nie jest łatwe, ale jest to wykonalne.

Zdemontować grzejnik piec

Aby dostać się do „XV” grzejnika jest trudne. W tym celu, zwykle trzeba zdemontować całą deskę rozdzielczą. Tutaj projektanci pracowali na chwałę VAZ do naszego kierowców do czynienia z problemem, i natychmiast pomyślał o następujących.

Wymiana chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115 bez konieczności zdejmowania panelu, w zasadzie, jest to możliwe, ale wymaga udziału w procesie mate.

Zaczniemy od tego, co odkręcić śrubę mocującą środkowy panel do ciała. Znajduje się on w środku u góry i pokryte plastikową nasadką. Odkręcić śruby mocujące schowek i lewy nakładki z tworzywa sztucznego obejmujący dodatkowy zespół montażowy (siedzenie pasażera). Następnie odkręcić dwie śruby środkowa część deski rozdzielczej przymocowane do podłogi. Następnie wyjąć grzałkę sterowania dźwig kabel i dwie klapy kabel sterujący. Na części fotela kierowcy znajdują się trzy śruby mocujące korek chłodnicy i odkręcić je.

Wymiana chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115 bez usuwania panel, to znaczy niewielkie przesunięcie w głąb wnętrza. Jedynym sposobem, aby dostać się do nagrzewnicy. Po wyjęciu z pieca noski plastikowe dźwignie pociągnąć sam panel. Jeśli wszystkie śruby odkręcone, musi poddać się offset. W utworzonej między prawą płytę boczną, natomiast korpus wkładki dowolnego obiektu, takiego jak puste butelki z tworzywa sztucznego. Ponieważ grzejnik pozostanie w stanie złożonym.

Podstawiając pojemność rury grzejnikowe, osłabiając je zaciski mocujące. W tym czasie możliwe wyciek niewielkiej ilości płynu chłodzącego, tak że wszystkie prace wykonywane są z maksymalną dokładnością.

Dopiero po spuszczeniu płynu chłodzącego chłodnicy przed zamarzaniem lub mogą zostać usunięte z obudowy nagrzewnicy. Tutaj będziesz potrzebował asystenta, który będzie musiał podnieść pokrywę do góry.

Wymiana chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115 bez konieczności zdejmowania panelu: zdjęcia, opis

Po demontażu grzejnika zwłaszcza nie odpocząć, ponieważ w celu wprowadzenia nowego urządzenia – jest bardziej skomplikowana. Uruchom go z tego Asystent połączeń i żądanie, jak i podczas usuwania, podnieś panel do góry. Wymiana chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115 wymaga szczególnej opieki – jeśli nie jest zainstalowane mogą być uszkodzone, a następnie trzeba zacząć wszystko od nowa. Wprowadzenie nowego grzejnika, upewnij się, że podszedł do kapelusza, w przeciwnym razie będzie to niemożliwe do naprawienia. Potem naprawić grzejnik z trzema śrubami.

Ponadto, musi być połączony przewodami wlotowymi i wylotowymi. Że włożyli na połączeniach łatwiejsze, zwilżyć je wodą z mydłem wewnątrz. Jeżeli przewody są uszkodzone (pęknięcia, rysy), zastąpić je nowymi. To samo odnosi się zaciski. Podłączyć przewody do dźwigni sterowania grzałka z panelu sterowania. Sprawdź swoją pracę. Deska rozdzielcza nie jest jeszcze przykręcony w pośpiechu.

Co musi się zdarzyć w końcu

Po wymianie chłodnicy ogrzewanie VAZ-2115 został pomyślnie wdrożone, konieczne jest sprawdzenie skuteczności całego systemu ogrzewania, jak również szczelność połączeń. Aby to zrobić, należy napełnić zbiornik chłodziwa do pożądanego poziomu. Uruchomić silnik i go ogrzać. Skręć dmuchawa i otworzyć zawór. Ciepłe powietrze z otworów wskazuje, że chłodziwo przepływa przez normalnie grzejnika. Ale to nie wszystko. Spróbuj rury grzewcze grzejnik ręcznie. Powinny one być zarówno gorące. Upewnić się, że zaciski są wystarczająco szczelne tak, że płyn nie wycieka na połączeniu z rurami. Jeśli wszystko jest OK, można rozpocząć wkręcanie panel sterowania.

pomocnych wskazówek

Chciałbym również, aby dać kilka wskazówek dotyczących sposobu przedłużyć żywotność grzejnika nagrzewnicy.

  1. Nie skąpić na chłodziwo. Tani płyn chłodzący jest główną przyczyną problemów z grzejnika nagrzewnicy.
  2. Systematycznie sprawdzać poziom płynu chłodzącego. To nie tylko pomaga zidentyfikować jego wycieku, ale także zapobiegnie silnik przed przegrzaniem.
  3. Latem, co najmniej raz w miesiącu otwarty kran podgrzewacz płynu chłodzącego wpływa do chłodnicy. Decyzja ta spowoduje zakwaszenie mechanizm wentyle i umożliwić grzejnik nie jest „wysychają”.
  4. Gdy wymiana jest wymagana w celu przepłukania układu chłodzącego ze specjalnym płynem. Będzie to spowolnić proces depozytów skalę.
  5. Po zidentyfikowaniu problemu w systemie, nie ciągnąć napraw.