830 Shares 5599 views

Gawriło Zasada i jego rola w I wojnie światowej

W Serbii, człowiek stał się bohaterem narodowym. Gawriło Princip pozostawił swój ślad w historii jako człowiek, który zabił spadkobiercą Cesarstwa Austro-Węgierskiego, EX-księcia Ferdynanda i jego żony Zofii. zgony te były początkiem pierwszej wojny światowej. W biografii zasad i dzisiaj istnieje wiele białych plam.

Dzieciństwo i młodość

Biografia przyszłego serbskiego bohatera narodowego, a tam jest mało zbadany. Dzięki naukowiec Tim Butcher świat dowiedział się o niektóre fakty z dzieciństwa i młodości bośniackiej idealisty.

Gawriło Princip urodził się we wsi Oblyae 25 lipca 1894 r. Wieś jest zamieszkana wyłącznie przez bośniackich Serbów. Ojciec chłopca Petar był gazeciarz. Poślubił Marię, biedna dziewczyna z sąsiedniej wsi, rodzina osiedliła się w Oblyae w domu studio. Para urodziło się 9 dzieci, ale przeżyło tylko trzech chłopców. Gawriło był średni.

We wczesnych latach talent dziecka do czytania i nauki języków. Generalnie Gavrilo Princip był zdolny i utalentowany dziecko, został sporządzony na wiedzy, mimo swego chłopskiego tle.

W 1907 roku rodzice wysłali syna do studiowania w stolicy. W Sarajewie, kipiące życiem. Swain wyróżniał się wśród rówieśników ostry umysł. Nic więc dziwnego, że wraz z jego przyjaciół w wieku 13 lat ma plany wyzwolenia Bośni przez austro-węgierskiej okupacji.

Pod koniec 1911 roku Gawriło Princip udał się do Serbii, która następnie okresowo odwiedziłem. Dzięki ich pomysłów i umysłu młodych rewolucjonistów udało się zgromadzić wokół siebie młodych Bośniaków, którzy byli gotowi do walki o swoje prawa i wyzwolenie od Austro-Węgier.

Organizacja „Młoda Bośnia”

W 1878 roku Imperium Osmańskie w berlińskim Kongresie oficjalnie zrzekła bałkańskie ziemie. Ale długo oczekiwane uwolnienie nie nastąpiło. W jego miejsce pojawił się Austro-Węgry. Nowy Colonizer zaczęli grabić bogatych ziem serbskich i ucisku miejscowej ludności. Imperium Habsburgów starała się całkowicie wykorzenić tożsamość słowiańska Południowa maskującą takie działania nadejście „oświeconego” Zachodu. Zostało to wyrażone w zakazie języka ojczystego i literatury i edukacji w ogóle.

Ideolog organizacji „Młoda Bośnia” był pisarzem i śpiewa Vladimir Gachinovich. Organizacja została założona w 1912 roku. Przestała istnieć w ciągu dwóch lat. Ogólnie rzecz biorąc, organizacja składała się z małych grup rewolucyjnych poglądach licealistów w Bośni i Hercegowinie.

Tajne cele społeczeństwa, w każdej komórce miał własną rękę. Ale wszyscy byli zjednoczeni przez ich pragnienie uwolnienia się spod kontroli Cesarstwa Austro-Węgierskiego i zjednoczenia narodów słowiańskich Południowej. Niektóre rewolucjoniści marzyli o zjednoczeniu pod auspicjami serbskim, drugi marzył republik związkowych. Ale wszystkie one marzeniem właśnie oświeconego społeczeństwa, tożsamości narodowej. Ogólnie rzecz biorąc, cele były jego. Zestaw zakłada tajną organizację poświęconą w całości do nauki i literatury.

poglądy polityczne Zasada

Gawriło Princip był jeden z tych uczniów. Uczciwy, odważny, oświecony, ale nie szowinista. Marzył o obaleniu Austrowęgierskiej ucisku. Zainspirowany wystąpień i ulotek Mijat gaćinović, on, podobnie jak jego koledzy, był pewien, że ma prawo zabić dla dobra ogólnego przeznaczenia.

Gabriel był radykalny rewolucjonista, utożsamiał się z bośniackich ludzi. Był gotów poświęcić swoje życie dla swoich ideałów. Wraz ze swoimi przyjaciółmi obmyślił plan zamachu wybitną osobę austro-węgierskiej. Akt ten miał obudzić Bośniaków i dostać się do walki. Przez przypadek, celem terrorystów był dziedzicem Ferdinand, który nie był najgorszy przedstawicielem swojej dynastii. Przyszły cesarz był liberałem, a nawet przed wejściem w swoich cenionych plany zreformowania imperium.

Świat w przeddzień Pierwszego Świata

Nie możemy powiedzieć, że tylko imprezy i krwawa historia 1914 roku był główną przyczyną pierwszego konfliktu światowego. Europa od dawna stała na krawędzi wojny. Wiele krajów europejskich i Rosji (w szczególności) miały swoich roszczeń terytorialnych wobec cesarstwa niemieckiego i austro-węgierskiego. Niemcy marzył również o dominacji nad światem i będzie przerysować mapę świata.

Morderstwo Ferdynanda w 1914 roku był tylko sygnał do rozpoczęcia działań wojennych.

zamach w Sarajewie

Plan został opracowany tak szybko, jak prasa doniosła przybycie byłego księcia.

28 czerwca 1914, Franz Ferdinand i jego żony Sophie przybył na inspekcję wojsk ćwiczeń. Został zaproszony przez gen Oskar Potiorek. Para królewska przybyła do Sarajewa rano pociągiem. Na początku XI porannej procesji przeniesiono ulicami miasta. Nedeljko Chebrinovich, jeden z sześciu terrorystów rzucił bombę w czasie, gdy samochód jechał przez komisariat. Los postanowił, że następca tronu wciąż żyje. Nedeljko próbował popełnić samobójstwo, ale to, że nie można zrobić, wściekły tłum go pokonać i przekazany władzom.

Zasada terrorysta tymczasem postanowił nie na siłę problemu i nadal pozostają na placu. Przemawiając na ratuszu, Ferdinand postanowił go odwiedzić rannych w wyniku zamachu. Trasa konwoju została zmieniona, ale kierowca maszynowego ex-Duke nie byli ostrzegani o tym. Kiedy Franz Urban kierowca samochodu królewskim, dowiedziałem się o zmianie trasy, zaczął powoli rozwałkować samochód. Potem zauważony i zasada. Pobiegł do samochodu i oddał kilka strzałów, raniąc byłego księcia i jego żony. Kilka godzin później zmarł.

Zasada próby trującego fiolką cyjanku potasu, ale ta próba była nieudana. Strzelać także zawiodły, tłum gapiów bili go i zabrał rewolwer.

Wszystkie sześć spiskowców aresztowano trzech z nich było chorych na gruźlicę. Gawriło Princip zmarł w więzieniu w kwietniu 1918 roku.

Konsekwencje zabójstwie Ferdinand

Tak więc w 1914 roku i wydarzeń, które miały miejsce w lecie rano w Sarajewie, służył jako pretekst do wybuchu pierwszej wojny światowej. Kilka tygodni później rząd Austro-Węgier ultimatum Serbii, do której rząd tego zgody państwa. Wyjątkiem był punkt doprowadzenia austriackich przedstawicieli do zbadania zamachu. Austro-Węgry oskarża Serbię o ukrywanie faktów śmierci następcy tronu i wojnę.