106 Shares 6949 views

Rodzina Ulyanowów: historia, dzieci, fotografia

Historia jakiejkolwiek rodziny jest dość skomplikowana i często myląca. Brytyjczycy uważają, że każda rodzina ma szafkę ze szkieletem, która jest starannie ukryta przed wzrokiem. Co powiedzieć o znanych osobowościach i ich bliskich. Informacje o ich genealogii i szczegółach życia podlegają zmianom za każdym razem, gdy następna epoka historyczna zostanie zastąpiona nową. Rodzina Ulyanov jest dobrym przykładem takiej metamorfozy.

Przodkowie Władimira Ułanowa-Lenina na linii matki

W czasach radzieckich, Marietta Shaginyan była znanym ekspertem w biografii Ulyanovów. Jej książki były obowiązkowe do czytania w szkołach i wyższych uczelniach. Przed publikacją prace zostały poddane ścisłej cenzurze i obowiązkowym zmianom. W wyniku tego ukryto lub poprawiono pewne fakty dotyczące przodków Władimira Lenina. Marietta Sergeevna w powieści "Rodzina Ujanowów" wspomniała, że w matce nee Vl. Lenin nosił nazwisko Puste. Ale o narodowości rodziców nic nie wspomniało.

W 1965 r. Historyk w Petersburgu Michaił Stein, pracujący nad biografią Aleksandra Dmitrija Blanka, znanego lekarza, odkrył interesujące dokumenty. W archiwum Akademii Medyczno-Chirurgicznej stwierdzono, że w 1820 roku brały udział w wspomnianej wyżej placówce oświatowej, gdzie w 1820 r. Zapisali się do Blank Brothers, Alexander Dmitrievich i Dmitrij Dmitrievich. W ich przypadku wspomina się, że zostali ochrzczeni w moskiewskiej katedrze i mieli zamiast Rosji rosyjskie imiona – Abel i Izrael. Michael Stein twierdzi, że chrzest został zainicjowany przez ich ojca, Moishe Itskovich i senatora Dmitrija Osipowicza Baranowowa, którego patronywscy bracia zabrali ze zmianą religii. Zostało to zrobione z myślą o przyszłych dzieciach. Zmiana religii pozwoliła braciom na uzyskanie dobrego wykształcenia i zagwarantowania przyszłości.

Akim Arutyunov w "Dossier of Lenin bez retuszu" wyraża opinię, że Alexander i Dmitrij przechodzili na chrześcijaństwo z powodu ich decyzji ze względu na poważne tarcie ze swoim ojcem, który był nieprzyjemnym człowiekiem. Z tego samego powodu wzięli patronmik radnego stanu Baranowowa. Po chrzcie bracia przestali porozumiewać się z Moyszą. Według Arutyunova ich ojciec nie różnił się moralnością i uczciwością.

Dziadek Władimira Ilyich na linii matki

W 1824 roku Blanks ukończył akademię medyczną i został chirurgiem położniczym. Starszy Aleksander był lekarzem w Smoleńsku. W 1829 r. Poślubił żonę Anny Iwanowi Grossshopf, córki bogatego kupca z niemieckimi i szwedzkimi korzeniami. Maria Alexandrovna, matka Vl. Lenin był piątą szóstką dziećmi. Niestety, Anna zmarła w 1838 roku, a jej bezdzietna siostra, Katarzyna, przejął odpowiedzialność za wychowanie. Po trzech latach Alexander Dmitrievich poślubił ją. Rodzina ponownie się zapełniała.

Blank został awansowany do rangi radnego państwa. W 1847 r. Złożył rezygnację, otrzymał tytuł szlachecki i osiedlił się w posiadłości pod Kazanem. Tytuł szlachcica pozwalał mu przejąć wieś Yansala (Kokushkino) i pięćset hektarów ziemi. Do jego śmierci w 1870 roku Aleksander Dmitrievicz zamieszkał razem z żoną w Kokushkino, w pobliżu której został pochowany.

Niemieckie korzenie łączą rodzinę Ujalanow z dość dużymi dostojnikami Rosji, Niemiec i Szwecji.

Genealogia Lenina na linii ojcowskiej

Przodkowie Lenina na linii ojca pochodzili z Azji. Pradziadek – Kalmuck. Ilya Nikolayevich, ojciec Władimira Ułanowa, wspomniał o tym więcej niż jeden raz. W jego rodzinie były też Czuwaski. Większość źródeł twierdzi, że dziadek Lenina był niewolnikiem. Ilya Nikolaewicz Ulianov prawie nie ma dokumentów na temat genealogii, więc naukowcy opierają swoje założenia na podstawie fragmentarycznej informacji z różnych źródeł.

Rodzice Władimira Lenina

Ojciec Lenina, Ilya Nikolayevich Ulyanov, był wybitnym człowiekiem. Urodził się w Astrachanie w biednej i nieznajomej rodzinie. Ojciec zmarł wcześnie, więc starszy brat dbał o całą opiekę rodziny. Dzięki niemu i własnemu talentowi, Ilya weszła do gimnazjum lokalnego jako wyjątek. Doskonale ukończył srebrny medal i pojechał do Kazana, gdzie został studentem Wydziału Fizyki i Matematyki Uniwersytetu Kazańskiego.

Pięć lat później Ilya Nikołajewicz ukończył studia, został kandydatem na matematykę i otrzymał stanowisko nauczyciela matematyki i fizyki w Noble Institute w Penza. Tam spotkał swoją przyszłą żonę, dwudziestoletnią Marię Blank. Stała się idealną żoną Ilyi Nikolaewicza, ponieważ podzielał swoje poglądy na temat rodziny i relacji, które powinny w niej być.

Ilya Nikolayevich był zwolennikiem demokratycznej pedagogiki. Na uniwersytecie zapoznał się z utworami Uszyńskiego, Pestalozzi, Kamieńskiego i kierował się swoimi zasadami w swojej pracy. Za to, co wielokrotnie przyznawane i oznaczone. Relacje w rodzinie Ulyanowów opierały się również na idei humanizmu i wolności.

Rodzina Ulyanowów: dzieci

Po ślubie w 1863 roku Ulyanovowie przeprowadzili się do Nizhny Novgorod. Tam Ilya Nikolaewicz czekał na stanowisko nauczyciela matematyki i fizyki w gimnazjum męskim.

Do niedawna nikt nie miał wątpliwości, ile dzieci było w rodzinie Ulyanovów. W 1864 roku mieli pierwsze dziecko, Anna. Dwa lata później, w 1866 roku urodził się Alexander.

Dwa lata później urodziła się druga córka, o imieniu Olga. Ale mieszkała tylko rok. Według LI Veretennikova, kuzynka Władimira Lenina, rodzina Uljanowa miała bardzo trudny czas przeżycia tego tragicznego wydarzenia. Właśnie w tym czasie w działalności zawodowej Ilyi Nikolaevich miały miejsce istotne zmiany.

W 1869 roku powstał Instytut Szkół Ludowych. Ulyanov, jako niezwykły nauczyciel, był jednym z pierwszych, którzy otrzymali stanowisko inspektora prowincjalnego. Przyjął ofertę, a cała rodzina Uljanowa trafiła do Simbirska – na miejsce nowej służby Ilyi Nikolaewicza.

W 1870 r. Urodził się drugi syn – Ulyanov Vladimir Ilich. Rodzina osiedliła się w nowym miejscu. Ilya Nikolayevich został asymilowany nowym stanowiskiem. Opieka i kłopoty były wystarczające dla każdego. Po półtora roku rodzina Ulyanow została dodana do córki, którą nazwano Olgą. W 1873 r Urodził się jeszcze jeden syn – Nikolay. Narodziny były trudne, chłopiec żył zaledwie kilka dni, a Maria Alexandrovna była na skraju śmierci. Ale po pewnym czasie się poprawiła. W 1874 roku syn Dmitrija pojawił się na świecie, aw 1878 roku – najmłodsza córka Maria.

Zdjęcie rodzinne

W ten sposób Maria Alexandrovna urodziła ośmioro dzieci. Nie wszystkie przetrwały, co niestety było dla tego czasu zjawiskiem, a raczej zwyczajem niż wyjątkowym.

Sześć dzieci i rodziców są opisane w słynnym zdjęciu rodziny Ulyanov (1879). Odnosi się do okresu w Simbirsku. Maria Maria siedzi w ramionach matki, Maria Alexandrovna. Po lewej stronie matki jest Olga, po prawej – Aleksander. Najstarsza córka, Anna, stoi za ojcem. Przed nią Władimir siedzi. W środku jest młodszy syn Dmitrija. Dla Władimira Ułanowa, w tym roku był znaczący, ponieważ został uczeń. Więcej odpowiedzialności, większej niezależności. Warto zauważyć, że dzieci z rodziny były przyjaciółmi w parach. Starszymi są Anna i Aleksander, pośrednie to Olga i Władimir, młodsi to Dmitry i Maria. Chociaż później pary rozwiały się ze względu na okoliczności życia.

Vladimir Ilyich "bliźniak brata"

W latach dwudziestych kwestia online zwróciła uwagę na to, ile dzieci było w rodzinie Ulyanovów. W latach 2005-2006 artysta z Bashkortostanu, Rinat Voligamsi, opublikował na swojej stronie serię zdjęć przedstawiających "pełną" rodzinę Ulyanowów: Siergiej, "bliźniak brat" Vladimira, siedzi u stóp Marii Aleksandrownej.

Obrazy są tak jakościowe, że w tych utworach bardzo trudno jest podejrzewać parodię oficjalności. Artysta przyznaje, że "bliźniak" Władimira Ułanowa – jego, autora, twórczej wyobraźni. Wytłumaczył więc sobie i innym, w jaki sposób Lenin zdołał rozwinąć tak przerażającą, gwałtowną działalność rewolucyjną, gdyż udawało się praktycznie jednocześnie w różnych miejscach. "Zdjęcia" rozproszone w internecie i pojawiły się nowe "teorie" dotyczące tego, jaki rodzaj szkieletu ukrywała rodzina Ułanowa-Lenina w ich szafie.

Rodzina Uljanowa: biografia w nowy sposób

W latach 90. XX w. Pojawiły się w prasie kilka wysokiej jakości "objawień". Rodzina Ulyanov była zbyt idealna. Biografia każdego członka rodziny przeszła bardzo istotną rewizję. W rezultacie, w 1993 roku, w książce "Kremlińskie żony" L. Wasileva podniosła kwestię moralności Mary Aleksandrovna Ulyanova. Odnosząc się do Inessy Armand, bliskiego przyjaciela Lenina, autor sugeruje, że prawdziwym ojcem Aleksandra Ulyanowa był nieudany dowódca Dmitrija Karakozowa. Następnie Aleksander dowiadywał się o tym i postanowił zemścić swego "ojca", stając się terrorystą, podjął próbę życia króla, za którą został wcielony w 1887 roku.

Później, pod koniec lat 90., pojawił się kolejny starszy kandydat na ojcostwo najstarszego syna Uljanowa. Tym razem chodziło o cesarza Aleksandra. Mówiono, że Sasha Ulyanov został terrorystą, aby zemścić się za prawdziwym ojcem za hańbę matki.

Ale zwracając się do istniejących dokumentów i weryfikując daty urodzenia dzieci, musimy przyznać, że obie wersje nie są opłacalne.

Rodzina Ułananow-Lenin jest interesującym tematem nie tylko studiowania historyków, ale także nauczycieli i psychologów. Pomysły Ushinsky'ego, sprawdzone i uwypuklone osobistym doświadczeniem Ilya Nikolayevich, stały się dla niego podstawowymi zasadami wychowania i uczniów, nauczycieli i własnych dzieci. Każdy z nich stał się integralną osobowością.

Alexander Ilyich Ulyanov

Jeśli spojrzysz uważnie na zdjęcia rodziny Uljanowa, to powaga i koncentracja Aleksandra jest oczywista. To on wskazywał kierunek przemieszczania myśli do przyszłego przywódcy proletariatu świata. A jego egzekucja stała się katalizatorem i pomogła Vladimirowi ostatecznie ustalić system poglądów na społeczeństwo.

Anna Ilyinichna Ulyanova

Anna, najstarsza córka, stała się "kronikarzem" rodziny. Jej pióro odziedzicowuje wspomnienia swojego młodszego brata, który stworzył "właściwy" wizerunek lidera czytelników całego świata, a także dzieła M. Shahinyana i V. Boncha-Bruevicha. Ale w tym samym czasie, w dokumentach, które nie były powszechnie używane, Anna Ilinichna nazywała Władimira najbardziej "hałaśliwy i głośny". Zauważyła jego szczególną pewność siebie i nietolerancję zastrzeżeń. Możliwe, że te cechy charakteru zostały objawione i wzmocnione dzięki rodzicom, którzy często chwalili przeciętnego syna za inteligencję i pomysłowość. To całkowicie wpisuje się w ramy systemu edukacji w duchu humanizmu, po którym następowała rodzina Ulyanov.

Dzieci wychowały się w atmosferze szacunku i miłości. Zachęcanie do uczciwości, swobodnego myślenia i umiejętności bronienia ich punktu widzenia było możliwe. Dlatego nie dziwi fakt, że wszyscy bracia i siostry stali się idealistycznymi rewolucjonistami i utrzymywali bliskie stosunki ze sobą przez resztę życia. Anna Ilinichna została jedną z założycieli gazety Iskra. Po rewolucji zdała sobie sprawę, że marzy o nauczaniu dzieci i poświęci całe życie edukacji publicznej.

Olga Ilyinichna Ulyanova

Wydaje się, że imię Olgi dla Ulyanovów było śmiertelne. Obie córki, imiona tego imienia, zmarły wcześnie. Jeden zmarł w dzieciństwie, a drugi żył tylko 19 lat i nie pozostawił śladu w historii.

Władimir Ilich Ułananow-Lenin

Synem Ilyi Nikolaevich i Marii Aleksandrownej był Władimir Ulyanov. Rodzina w czasach jego urodzin przeżyła śmierć małej Olgi. Dlatego matka bardzo się martwiła o zdrowie przeciętnego syna. Według Anny Ilinichny, był bardzo zmartwiony stan psychiczny Wołodyi z powodu częstych nagłych wściekłości, które zdarzyły się mu przed 3 laty. Powiedziała, że od niego wzrośnie geniusz lub głupiec. Ale zmartwienia rodziców zginęły, bo niespokojne i hałaśliwe dziecko wykazywały nadzwyczajną inteligencję.

Uderzony, jak wszyscy członkowie rodziny, egzekucja starszego brata, Vladimir zdecydowanie postanowił kontynuować swoją pracę, ale "w inny sposób". W końcu stał się szefem nowego państwa, który miał głosić zasady równości i sprawiedliwości. Rodzina Władimira Ułanowsko-Lenina zawsze go wspierała. Brat i Siostry stały się współpracownikami i asystentami.

Dmitrij Ilich Ułanow

Cała rodzina Władimira Ilicha Uljanowa (Lenina) była w jakiś sposób związana z ruchem rewolucyjnym. Młodszy brat Dmitrij był również robotem podziemnym, a po rewolucji objął stanowisko Komisarza Zdrowia na Krymie, udało mu się ukończyć studia i uzyskać dyplom lekarski. Potem przeniósł się do Moskwy i przez resztę życia pracował w Ludowym Komi- sji Zdrowia RSFSR.

Zdjęcie rodziny Ułanowa-Lenina zdobyło ludzi, którzy radykalnie zmienili życie całego kraju ze względu na celowość i solidarność. Ale każda akcja ma pozytywną i negatywną stronę. Pytanie brzmi: kto z nich zgadza się zaakceptować jako zapłatę za czyn.