770 Shares 7510 views

Okno Okna typy, podstawowe elementy

Nazwa systemu operacyjnego Windows jest tłumaczone jako „Windows”. Taka prezentacja i organizacja komponentów oprogramowania i kontroluje ich sprawia, że jest bardzo łatwy i wygodny do interakcji z interfejsem graficznym systemu. Następne będą uważane za główne typy okien, które mogą się pojawić, jak również niektóre z elementów i działań z nimi.

okno Windows: co to jest?

Aby określić istotę tego terminu, powinno być oparte na najbardziej wspólnej interpretacji niego. Nietrudno się domyślić, że okno Windows jest prostokątny obszar graficzny interfejs użytkownika na ekranie komputera, który wyświetla programy, dokumenty, zawiadomienia, sugestie i tak dalej. D.

Wszystkie okna można podzielić na dwa główne rodzaje: Zmienna i niezmiennej wielkości. Okna okno zmiennym rozmiarze można znaleźć w oprogramowaniu odwzorowania. Niezmienny rozmiar jest używany głównie do okien dokumentów, wiadomości i podpowiedzi.

Ponadto, istnieją pewne rodzaje okien (najczęściej jest to wiadomość), że niemożliwe jest, aby zamknąć konwencjonalny sposób (za pomocą przycisku krzyżowego w brakującej okna). Pozbyć się tych powiadomień jest możliwe tylko poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku wewnątrz okna. Można jednak spotkać i okna błędów krytycznych, które nie są zamykane w ogóle (aby pozbyć się z nich pomaga zmuszony tylko restart systemu)

Główne typy okien

Więc, co jest okno Okna, jasne. Spójrzmy teraz na głównych typów okien, które można znaleźć w systemie operacyjnym. Wśród głównych typów są następujące:

  • okna aplikacji;
  • okno dokumentu;
  • okien dialogowych;
  • Okna menu kontekstowego;
  • wyskakujące okna.

Programy i dokumenty Okna, które są tworzone między nimi są ze sobą powiązane. Ale okno aplikacji może być wyświetlany przez siebie dokumentu (puste) i okna dokumentu bez programu nie mogą istnieć oddzielnie. Ten typ tak zwanego „okna w okna.” System Windows 10 lub dowolny inny system – uderzające potwierdzenie.

Ponadto okna w oknie dość często można znaleźć w Internecie, na przykład podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki on-line, gdzie jako główne okno działa jak przeglądarce powłoki, a jako drugi – wbudowany odtwarzacz multimediów zasobów.

okna aplikacji

Ten typ okna jest największym klasy w GUI systemu, ponieważ jego działanie zostało pierwotnie zbudowany na realizację programu.

programy Windows of-systemach Windows stanowią rodzaj przestrzeni roboczej, które są tworzone, edytowane lub sortowania dokumentów oraz, w zależności od rodzaju i celu zastosowania, może być obecny zupełnie różne instrumenty i kontroli.

Okna kontroluje programy

Jednak dla wszystkich okien aplikacji istnieje kilka wspólnych elementów. W szczególności dotyczy to trzy przyciski, które są zwykle znajdujące się w prawym górnym rogu.

o przekroju przycisku pozwala na szybkie zakończenie programu. Przycisk z dwóch kwadratów może szybko zmniejszyć rozmiar okna, a następnie zmienić przycisk z małym placu do szybkiego wdrażania głównym oknie na pełnym ekranie. z dolnego przycisku na desce rozdzielczej, aby zminimalizować okno główne lub w „Taskbar” (ale program lub edytowanego dokumentu na pozostanie aktywna w tle bez zakłócania realizacji innych procesów i aplikacji), lub w zasobniku systemowym.

Ponadto, każde okno Windows-programu lub deweloper trzecich mogą zawierać specjalny „cap” z nazwą aplikacji i nazwę dokumentu, naciskając na niego i przytrzymując przycisk myszy, okno można przeciągać w dowolnym obszarze ekranu (tylko wtedy, gdy aplikacja nie jest obecnie to działa w trybie pełnoekranowym), lub dokonać szybkiej zmiany klikając dwukrotnie rozmiar odpowiadający naciśnięciu przycisku z kwadratu lub dwa, jak opisano powyżej.

Poniżej, co do zasady, jest specjalny panel z narzędziami programu, nawet niższy jest obszar roboczy okna dokumentu, pasek stanu znajduje się na dole, który może wyświetlać aktualne informacje na temat samego dokumentu, jego parametry, pracuje obecnie działania, itd. Itd . W niektórych zastosowaniach, może być całkowicie pominięte. „Native” programy Windows to też nie może być wyświetlona z powodu dezaktywacji.

Na każdej stronie, zwykle po prawej (lub lewej) i dolnej (przynajmniej – od góry), są paski przewijania, które pozwalają poruszać się obecnie niewidzialnych obszarach narzędzi programowych lub edytowanego dokumentu.

widok z okna Opcje i podstawowe operacje na nich

W odniesieniu do reprezentacji i zarządzania Windows Windows, należy najpierw spojrzeć na ich wygląd. W zależności od wersji systemu operacyjnego, mogą wyglądać inaczej.

Na przykład w systemie Windows 7 polu, a raczej niektóre ich elementy są półprzezroczyste, jak pierwotnie w interfejsie systemu jest ustawiony w tym celu (Aero), Windows XP lub objętości klirens Vista. W VIII i X modyfikacji, dzięki zastosowaniu interfejsu metra wszystkie płaskie.

Ale we wszystkich planu zarządzania oknami kilka ogólnych zasad. Jeśli nie korzystać z trybu pełnoekranowego, można przeciągnąć przytrzymując lewy przycisk myszy w dowolnym miejscu na ekranie, zmieniany w pionie i poziomie, umieszczając kursor na granicy bocznej, lub dokonać proporcjonalną zmianę rozmiaru, umieszczając kursor w rogu okna.

Ponadto, jednocześnie otwartych okien może być aktywne i nieaktywne (jest on widoczny przez zmianę koloru „kapelusze”), ale aktywne okno znajduje się zawsze na pierwszym planie. Aby aktywować nieaktywnego okna, na tyle, aby wziąć na nie kursorem i wciśnij lewy przycisk myszy podczas przesuwania się między nimi to możliwe i za pomocą kombinacji Alt + Tab (w rzeczywistości, ta metoda jest odpowiednia dla wszystkich programów, nawet jeśli są one za pomocą trybu pełnoekranowego).

Wreszcie, przycisk lub oddzielne polecenie o nazwie „Pokaż pulpit” w systemach Windows minimalizacji wszystkich aktywnych i nieaktywnych programów Windows w „pasku zadań”.

okno dokumentu

Ten typ okna jest tylko obszar roboczy, w którym produkowany jest stworzenie lub edycję pewnego rodzaju informacji.

Obszar ten jest odpowiedzią na program główny z narzędziami na wejściu z klawiatury lub z innego źródła. W szczególności, program do tworzenia muzyki lub edycji dźwięku dostrzec sygnały MIDI-klawiatury podłączonej dokumentu elektronicznego, mikrofonu lub zewnętrznego wejścia audio.

Okna dialogowe

Okna te są zazwyczaj albo istnieją już w niektórych aplikacji lub na stronie internetowej, czy system operacyjny wyświetla je niezależnie.

Istotą ich wygląd jest to, że użytkownik otrzymuje do wyboru działań, bez potwierdzenia, że program, dalsze prace, lub przejście do następnej funkcji nie jest możliwe. W tych okien może zawierać wykazy lub przyciski, takie jak „yes” ( „OK”), „Nie”, „Akceptuj”, „Odrzuć”, „Ignoruj”, „Ignoruj”, „Repeat”, „Anuluj”, i tak dalej. D. innymi słowy, z punktu widzenia programowania, tutaj stosowany znaną zasadę „yes, no, albo”.

Menu kontekstowe okna

Ten typ okna jest zazwyczaj ukryte przed oczami użytkownika i spowodowane głównie przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy. Menu te zawierają kilka dodatkowych poleceń, które mogą nie być dostępne podczas korzystania z programu środków trwałych.

W samych systemach Windows, tutaj integrujących linii dodatkowych, takich jak archiwa, ochrony antywirusowej i unlockers t. D.

Okno wyskakujące okna

W końcu, tego typu okna jest inny rodzaj clue lub zgłoszenie we wniosku Komisji lub wniosek / podjęciem jakichkolwiek działań.

powiadomień systemowych często pojawiają się w zasobniku systemowym i urządzone w postaci żółtych prostokątów. Inne wskazówki mogą pojawić się po najechaniu myszką nad nimi w określonym obszarze roboczym programu.