374 Shares 8152 views

Największe miasta Baszkortostanu

Republika Baszkortostanu jest podmiotem Federacji Rosyjskiej, otrzymała nazwę na cześć rdzennych mieszkańców zamieszkujących terytorium Baszkir. Znajduje się dokładnie na granicy Azji i Europy w południowej części Wysokich Gór Uralskich. Republika Baszkortostanu odnosi się do Powiatowego Okręgu Wołyńskiego i zajmuje siódme miejsce w Rosji pod względem liczby ludności – ponad pięciu milionów osób. Głównymi gałęziami przemysłu, szczególnie rozwiniętymi w tym regionie, są przemysł petrochemiczny, chemiczny, paliwowy i energetyczny, obróbka metali, inżynieria, żywność i rolnictwo. Corocznie produkuje się ponad 13% tak zwanego produktu regionalnego brutto w powiecie privolskim, a około 2,7-2,9% całkowitego rosyjskiego wolumenu. Największymi miastami Baszkortostanu, które stanowią największe obciążenie, są Ufa, Salavat, Sterlitamak, Neftekamsk, Tuymazy i Oktybrsky. Wielkość ich populacji jest również największa.


Ufa

Stolica Republiki Bashkortostanu jest jednym z piętnastu miast z milionową ludnością Federacji Rosyjskiej. Został założony w 1574 r. Tuż nad brzegiem rzeki Belaya. ZajmujĘ … cy się terytorium Bashkir Preduralye o powierzchni ponad 700 metrów kwadratowych. Km, miasto rozciąga się od południowego-zachodu na północny wschód aż pięćdziesiąt kilometrów. Głównymi gałęziami przemysłu, w których zaangażowana jest duża część ludności jest budowa maszyn i rafinacja ropy naftowej. Podstawą gospodarki kapitału jest kompleks paliwowo-energetyczny. Ponadto istnieje bardzo dobrze rozwinięta przemysł drzewny, spożywczy i lekki.

Sterlitamak

Drugim miejscem w rankingu "największe miasta Republiki Baszkirii" jest miasto Sterlitamak. Znajduje się on sto dwadzieścia kilometrów na południe od stolicy i jest ważnym ośrodkiem inżynierii i przemysłu chemicznego. Ludność takiego miasta Baszkortostanu, jak Sterlitamak, wynosi około sześciuset do siedmiuset tysięcy osób. Jest to rozwinięta osada przemysłowa z ustalonym systemem transportowym i pełnoprawną infrastrukturą. W sercu gospodarki Sterlitamak są różne przedsiębiorstwa petrochemiczne i chemiczne.

Salavat

Największe miasta Baszkortostanu obejmują jedno z centrów tzw. Aglomeracji Południowego Baszkortostanu – miasta Salawat. Znajduje się on na sto sześćdziesiąt kilometrów na południe od stolicy. Jest to dość potężne centrum produkcyjne, którego ludność pewnie zbliża się do znaku siedmiuset tysięcy. Takimi miastami Bashkortostan jak Salavat są regionalne centra przemysłu rafineryjnego i chemicznego. Obecnie wytwarzane są ciekłe paliwo, wysokociśnieniowy polietylen, alkohole butylowe i nawozy azotowe. Ponadto miasto posiada fabryki do produkcji konstrukcji stalowych, szkła technicznego, wełny mineralnej i wyrobów żelbetowych.

Oktyabrsky

Mówiąc o największych zaludnionych ośrodkach Baszkortostanu, nie sposób nie wspomnieć o październiku. To miasto zostało założone w 1937 roku na zachodzie Rzeczypospolitej, sto osiemdziesiąt kilometrów od Ufa. Jego powierzchnia wynosi około dziewięćdziesiąt dziewięć kilometrów kwadratowych. Osada ma znaczną bazę mineralno-surowcową, aby zapewnić produkcję różnych materiałów budowlanych. Przykładowo piaskowe mieszanki betonu i piasku i żwiru są produkowane na rynku rosyjskim przez miasto w październiku. Bashkortostan, dzięki temu, jest również znany z przemysłu paliwowego.