578 Shares 2534 views

Behawioryzm w psychologii: Twoje zachowanie może powiedzieć o sobie

Przez cały okres istnienia psychologii jako nauki, jej przedmiotem były różne procesy i mechanizmy. W związku z tym, możemy wyróżnić główne dziedziny psychologii: behawioryzmu, psychoanalizy i humanistycznego kierunku. Najbardziej interesujące podejście wydaje się behawioryzm, z udziałem zewnętrznie do zaobserwowania zachowanie jako przedmiot psychologii. Behawioryzm – to kierunek w psychologii, nie biorą pod uwagę procesy wewnętrzne, które nie są dostępne do obserwacji zewnętrznej. Zatem, psychologia staje się coraz bardziej zbliżone do nauk przyrodniczych, w których przedmiotem badania jest dostępne nie tylko dla jego posiadacza. Istotą ludzkiego umysłu, wszystkie przyczyny pewnych aktów ludzkiej badacz może wydedukować z zaobserwowanych zjawisk. Behawioryzm w psychologii odrzucone ciężar wszelkich wewnętrznych procesów, które nie są przedmiotem obserwacji, na przykład świadomość, uczucia, odczucia, etc.

Historia behawioralnego podejścia do psychologii

Mimo, że nie można dokładnie nazwać rokiem wystąpienia behawioryzm jako kierunku (nie jest to zdarzenie jednorazowe), oficjalnie psychologię jako naukę o zachowaniu powstał w 1913 roku. Założycielem tendencji behawioralnych uważane Dzhon Uotson, którzy odrzucili znaczenie świadomości w psychologii. Tylko zewnętrznie obserwowalne wzory zachowań ogłosił istotne w badaniu ludzkiej psychiki. Przed występami Watson na spotkaniu idei behawiorysta American Psychological Association, jak mówią, był w powietrzu. Badacz po prostu dał im rozgłos i przedstawił swoje badania na ten temat. Behawioryzm w psychologii odzwierciedlenie ogólnej sytuacji rewolucyjnej w społeczeństwie czasu. Ogólne idee, że ludzki umysł jest odruchowe i adaptacyjne należą Kartezjusza, który w 17 wieku, sformułowanej doktryny odruchu. W Rosji, przedstawiciele behawioryzm to Pavlov (ze swoim studium warunkowe i bezwarunkowe odruchy u zwierząt) i B. kręgosłupa (refleksologia).

Istotą podejścia

Główne warunki tego podejścia jest „bodźcem” i „odpowiedź”. W rzeczywistości, z pomocą nimi i opisuje wszystkie ludzkie zachowania. Klasyczny zachowanie obwodu: bodziec wywołuje reakcję. Jeśli wiemy, które bodźce powodować reakcję lub inną osobę, możemy, z grubsza rzecz biorąc, zarządzać i kierować zachowanie osoby we właściwym kierunku. Są też inne kluczowe pojęcia, które działa behawioryzm. W psychologii behawioralnej wykorzystywane również „zachętę” i „kary”, przez który jest prowadzony i zachowanie. I zachęta i kara może być pozytywne i negatywne. Jeśli chcemy zapewnić pożądane zachowanie, użyj pozytywne lub negatywne bodźce. Jeśli chcesz, aby zniszczyć łańcuch „bodziec-reakcja”, użyj kary.

wniosek

Do tej pory, behawioryzmu w psychologii odgrywa ważną rolę, na przykład w budowie procesie edukacyjnym lub w wykonywaniu różnego rodzaju krótkoterminowej psychoterapii. Oczywiście, istnieją ograniczenia tego podejścia, niektóre z problemów etycznych. Nieredukowalność kompleks ludzka psychika do jednego procesu lub mechanizm sprawia, że naukowcy coraz częściej zwracają się do kombinacji różnych metod i podejść.