721 Shares 1981 views

Pionowe generatora wiatru samodzielnie ręce. Domowy pionowy generator wiatru: obwód

Alternatywna energia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na przykład, generator wiatrowy w osi pionowej nie jest już nowością. W najbliższej przyszłości źródła odnawialne mogą w istocie zastąpić standardowe stacje. Mają wiele zalet. Na przykład, pionowy generator wiatru z własnymi rękami jest łatwy do wykonania, nie jest bardzo drogi. Jeśli chodzi o produkcję, możesz użyć improwizowanych materiałów. Jeśli chodzi o montaż takiego zespołu, powinniśmy już rozważyć, gdzie go wykonać. Być może w Twoim przypadku instalacja struktury byłaby nieodpowiednia.

Co to jest produkt?

Prezentowany projekt jest specjalnym generatorem do generowania energii elektrycznej poprzez przenoszenie prądu powietrza (wiatru). W wyglądzie urządzenie przypomina konwencjonalny młyn z ostrzami i wysokim masztem, u podstawy którego znajduje się generator. Oczywiście takie urządzenie powinno być nie tylko odpowiednio zaprojektowane, ale również odpowiednio wyposażone.

Ruch "skrzydeł" jest zapewniony przez wiatr, więc źródło energii jest odnawialne. Im wyższy maszt, tym więcej energii będzie bardziej stabilne i wyższe. Naturalnie, do wytwarzania takiego urządzenia będzie wymagało pewnych materiałów i urządzeń do konwersji AC na DC. Jak możesz stworzyć pionowy generator wiatru własnymi rękami, dowiesz się później. Najważniejsze jest cierpliwość i chęć pracy.

Obszary zastosowania konstrukcji

Zasadniczo takie kruszywo jest instalowane podczas budowy elektrowni. Czasem ekonomiczne właściciele używają go w domu. Możesz używać tego urządzenia w mieście i na wsi. W celu budowy całej elektrowni, zajmie to dość duży obszar i mnóstwo wiatraków.

Energia wytwarzana w ten sposób może spływać naprzeciw potrzebom prywatnych konsumentów lub branży. Naturalnie, w tym ostatnim przypadku należy rozważyć ekonomiczną wykonalność wykorzystania takiego źródła energii elektrycznej.

Zalety

Zanim skonstruujesz pionowy generator wiatru własnymi rękami, musisz zdecydowanie odkryć zalety. Wśród nich są:

– niskie koszty eksploatacji, łatwa instalacja i konserwacja. Wszystko to możesz zrobić samemu. W tym celu nie potrzebujesz dużo czasu i pieniędzy.

– Możesz zbudować pionowy generator wiatru własnymi rękami.

– Szybka instalacja. Najważniejsze jest to, że urządzenie jest mocno mocowane, tak że siła wiatru nie złamie.

– Bezpieczeństwo dla środowiska, ponieważ wytwarzanie takiej energii nie towarzyszy szkodliwych emisji i nie wymaga usuwania odpadów. Ponadto źródło jest odnawialne, więc nie należy się obawiać, że zasoby się skończą.

– możliwość wykorzystania wystarczająco dużej powierzchni zajmowanej przez podobną elektrownię w celu uprawy produktów rolnych.

– Oszczędność pieniędzy. Po pierwsze, koszt takiej energii elektrycznej nie zależy od kursu dolara czy ceny rynkowej paliwa standardowego. Po drugie nie musisz wydobywać i przetwarzać surowców. Po trzecie, projekt jest zainstalowany w pobliżu konsumenta, więc nie ma dodatkowych kosztów dla transportu energii elektrycznej. Ponadto wiatr nie musi kupować od innych krajów, które mogą napompować cenę.

Wady urządzenia

Zanim utworzysz generator wiatru, musisz wziąć pod uwagę wszystkie wady, które towarzyszą temu użyciu:

– znaczny koszt budowy, który był produkowany przemysłowo. Ta wada jest łatwo wyeliminowana, ponieważ można zbudować maszt i ostrza z improwizowanych środków. Oczywiście jakość wyników w obu przypadkach może być inna. Dlatego warto rozstrzygnąć, czy możesz zaprojektować urządzenie samodzielnie.

– Niska rozpowszechnienie produktów, które generują wiele przypuszczeń dotyczących ich pracy i skuteczności.

– konstrukcja wytwarza wystarczająco wysoki poziom szumu, a także może wpływać na jakość transmisji sygnałów telewizyjnych lub radiowych. Znacznie zależy także od odległości od domu do wiatraka.

– Wiatr jest niestabilnym źródłem energii, ponieważ pogoda może być cicha. W takim przypadku generator będzie po prostu bezużyteczny.

– Jedynym negatywnym wpływem na środowisko jest to, że ptaki mogą wpaść w ostrza i umrzeć.

– W niektórych przypadkach, kiedy instaluje się wiatrak, cierpi na estetyczny widok krajobrazu, chociaż dla minimalistów nie jest to problem.

"Instalacja elektrowni zajmuje dużo miejsca".

Klasyfikacja agregatów

Zanim utworzysz generator wiatru, musisz zrozumieć, jak to się dzieje. Można wyróżnić następujące typy struktur:

1. Z cylindrycznymi ostrzami. Taki agregat ma duży moment obrotowy, chociaż ma dość duży rozmiar. Wadą urządzenia nie jest zbyt dobra wydajność. Ponadto takie urządzenie jest dość ciężkie.

2. Oś pionowa. Mają dużą liczbę noży, które są usytuowane pionowo na powierzchni ziemi, równolegle do masztu. Takie urządzenia są wydajne i wydajne, ale są dość drogie.

3. Generator wiatru wirnika Helicoid. Jego cechą jest kształt ostrzy: są zakrzywione po przekątnej. Dzięki temu obracają się równomiernie. Minusem takiej instalacji jest wysoki koszt, a także silny hałas. Bardzo trudno jest konstruować ostrza pionowego generatora tego typu niezależnie, ponieważ wymagany jest specjalny sprzęt.

4. Wielobocznie. Są bardzo skuteczne w wytwarzaniu energii, ale są drogie. Mają dwa rzędy łopatek i imponujące rozmiary.

Generator wiatru, którego zdjęcie można zobaczyć w artykule, jest dobrym producentem energii, jeśli wybierzesz właściwy projekt.

Czy mogę samodzielnie zrobić to urządzenie?

Oczywiście wiele panów jest zainteresowanych tym, czy konstrukcja taka może być zbudowana ręcznie. Oczywiście, że możesz. Najpierw musisz ustalić typ produktu, a także narzędzia, które będą używane, i odpowiednie materiały.

Należy zauważyć, że samodzielny pionowy generator wiatru, który można zbierać z tego, co masz pod ręką. Na przykład stary cylinder gazowy lub metalowa beczka. I masz okazję używać starego blachy stalowej, a nawet tkaniny. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju aparatury chcesz zbudować.

Jakie materiały są potrzebne do pracy?

Tak więc, przed zrobieniem wiatraka własnymi rękami, rozważyć kwestię tego, z czego ją zbudować. Będziesz potrzebować tych materiałów:

1. Arkusze ze sklejki (jej grubość zależy od wysokości konstrukcji, a także od liczby łopatek i może wynosić 0,5-1 cm). Z tego materiału pochodzi najczęściej część instalacji, która zostanie obrócona.

2. Cienka blacha stalowa, duralumin, elastyczny plastik (można również użyć włókna szklanego i tkaniny, ale druga opcja będzie najmniej niezawodna).

3. Silny pręt metalowy, którego średnica musi wynosić co najmniej 10 mm. Jego wysokość wynosi około 60-70 cm. Ten pręt będzie podstawą gramofonu.

4. Elementy mocujące (nakrętki, śruby, nity).

5. Drewniane słupki lub metalowe narożniki do mocowania konstrukcji w pozycji pionowej.

Zasadniczo jest to główna lista materiałów potrzebnych do pracy. Niektóre inne puste miejsca mogą być potrzebne podczas wykonywania czynności.

Wymagane narzędzia

Przed wykonaniem wiatraka własnymi rękami, należy zbierać to, co będzie pracować. Na pewno potrzebujesz tych narzędzi:

– Wiertło elektryczne i wiertła.

– Nożyczki do metalu.

– Elektryczne układanki z płótnem na drewno i stal.

– klucz lub nity.

– Łopata i inne narzędzia do wykopu (jeśli konstrukcja będzie umocowana na ziemi).

– linijka, ołówek, kompas.

Dodatkowo potrzebna jest turbina wiatrowa, ale nie jest trudno ją znaleźć. Możesz to zrobić nawet sam, ale w tym celu musisz dokonać pewnych obliczeń.

Specyfika tworzenia łopatek

Kiedy turbina wiatrowa jest gotowa, możesz zacząć ją wytwarzać. Na początek zaczynamy wytwarzać część obrotową. Ostrza pionowego generatora wiatru są wykonane ze sklejki. Przed ich pocięciem spróbuj narysować wzór kartonu. W tym celu użyj ołówka, linijki i kompasu. Długość ostrza dla generatora wiatru wynosi 19 cm, a szerokość na krawędzi wynosi 9 cm. Konieczne będzie pocięcie 6 sztuk, które następnie będą połączone parami. Kształt nożyków jest podobny do kropli.

Użyj układanki, aby wyciąć obrabiany przedmiot. Cięcie musi być czyste i równe. Do łączenia części i formowania skrzydła potrzebne będą listwy drewniane o długości 53 cm.

Ostrza generatora pionowego powinny być pod kątem. Zazwyczaj jest to 9 stopni do środka talerza obrotowego. Oczywiście ten wskaźnik może zostać dostosowany po wykonaniu projektu. Następnie ostrza należy zamontować i przymocować do pasków łączących. W tym przypadku wkręty samogwintujące są używane jako elementy złączne. Wywierć otwór przez części i pręt równocześnie. W razie potrzeby można użyć kleju. Ponadto pręty nie powinny rozciągać się poza krawędzie części. Staraj się maksymalizować ich wyrównanie. To określi jakość konstrukcji.

Ponadto łopatki generatora wiatru i wszystkie drewniane części powinny być owinięte metalem. Ma to zapewnić, że drewno nie pogarsza się pod wpływem warunków zewnętrznych (deszcz, śnieg). Do zamocowania metalu można używać nitów lub śrub.

Teraz możesz dodać generator pionowo-osiowy.

Cechy produkcji i montażu całej konstrukcji

Wykonujemy skrzydełka na osi środkowej (pręt stalowy). W tym celu wykorzystywane są okręgi wycięte ze sklejki. Aby prawidłowo narysować je, użyj kątomierza. Średnica tych kręgów wynosi 20 cm przy grubości płyty 1 cm. W ich środku konieczne jest wykonanie otworu, w którym będzie można przejechać pręt.

Następnie należy przymocować gotowe skrzydła do osi. W tym celu dwa nakrętki muszą być owinięte na obu stronach pręta w odległości 6 cm od krawędzi. Następnie są one nałożone na koła, a także mocowane nakrętką. Dyski muszą być mocno mocowane. Jeśli chodzi o skrzydła, powinny być zaokrąglone nie bardzo swobodnie, ale muszą być w stanie się obracać. Oczywiście na tym etapie montażu należy ustawić prawidłowy kąt obrotu noży.

W zasadzie, samodzielny pionowy generator wiatru jest prawie gotowy. Wystarczy tylko założyć szafkę na klatkę, na której będzie zamocowana i wolna obracać. Aby to zrobić, można wziąć metalowe naroża o wymaganej wysokości. Oczywiście można zastosować i drewniane belki. Należy pamiętać, że siła wiatru może być świetna, dlatego musisz starać się zapewnić maksymalną stabilność ramy. Przed podłączeniem wszystkich innych urządzeń, należy sprawdzić i naprawić wiatrak.

Zauważ, że skok wirnika może być dynamiczny lub statyczny. W pierwszym przypadku zakres prędkości pracy jest wyższy. Musi jednak być wyposażony w ostrza o specjalnym kształcie. To dość kosztowne i technologicznie trudne. Przy statycznym skoku wirnika masz tylko jedną konkretną szybkość. Szybsza turbina wiatrowa nie może już kręcić. Chociaż w tym przypadku niezawodność urządzenia jest wyższa, a częstotliwość awarii maleje.

Ponadto podczas obracania wiatraka konieczne jest zrównoważenie struktury. W ten sposób można zachować jego integralność. Ponadto wiatr może być bardzo silny, a prędkość powinna być zmniejszona. W tym celu stosuje się specjalny regulator odśrodkowy. Powolnie łopatki, jeśli przekracza dozwoloną szybkość. Jeśli wiatr jest słaby, efektywność urządzenia może zostać zwiększona za pomocą mechanizmu łańcuchowego.

Pionowy generator wiatru, którego cena wynosi około 200-300 dolarów i może być wykonywany niezależnie. Aby wytworzyć energię elektryczną do wiatraka, można połączyć tradycyjne urządzenie samochodowe. Mały generator jest wystarczający, aby zapewnić światło w domu, podłączyć ładowarki, zasilać laptop lub inne małe urządzenia. Ponadto potrzebny będzie konwerter, który konwertuje DC na AC. Nadal potrzebny jest regulator napięcia, który sprawi, że stacja robocza będzie bezpieczna.

Są to wszystkie cechy budowy autonomicznej elektrowni do wytwarzania energii elektrycznej z powodu ruchu wiatru. Powodzenia!