249 Shares 1254 views

Dla tych, którzy są zirytowani, gdy chłodnica szelestuje

Jeśli komputer robi dziwne dźwięki, szelest i pukanie, mogą istnieć dwa źródła. Pierwsza to chłodnica, a druga dysk twardy. W drugim przypadku, niestety, na portfel i nerwy, problem ten rozwiązuje się najczęściej tylko przez zastąpienie ciężaru. Cóż, w przypadku, gdy chłodzenie powoduje hałas, możesz zrobić z improwizowanymi środkami i zrobić wszystko samemu.


Jeśli znajdziesz niepotrzebne dźwięki z komputera, musisz go wyłączyć. Następnie zdejmij pokrywę boczną jednostki systemowej. Przed wykonaniem tego zaleca się przewóz go metalowym przedmiotem, aby wyładować elektryczność statyczną. Gdy pokrywa jest zdjęta, włącz komputer i posłuchaj. Na tym etapie Twoje zadanie polega na określeniu, który z chłodziarków daje dodatkowy dźwięk i czy jest w to winien. Z reguły wentylatory są instalowane na procesorze, zasilaczu, karcie graficznej i dysku twardym. Słuchaj dokładnie tam.

Kiedy zostanie stwierdzone, że chłodnica jest hałaśliwa i gdzie dokładnie się znajduje, postępujemy w celu rozwiązania problemu. Istnieją dwa sposoby:

  • Jeśli spojrzysz na wentylatora, widzisz, że staje się płynnie i normalnie, wtedy wystarczy go posmarować. W tym celu weź medyczną strzykawkę (bez cewnika), włóż do niego litol (olej silnikowy) i trochę kapie pod naklejką w środku chłodnicy. Jeśli powstanie nadmiar oleju smarowego, wytrzeć je tkanką. Następnie przyklej taśmę do miejsca, gdzie była naklejka (tak, aby kurz się nie uderzył).
  • Jeśli grzechotka chłodnicy może zostać wymieniona. W ten sposób jest bardziej zagwarantowany. Warto to niedrogo. Cena różni się w zależności od tego, do jakiego urządzenia trafia wentylator, co jest jego mocą. Kupując nową chłodnicę, pamiętaj, że im silniejszy jest, tym więcej hałasu. Niezależnie od tego, jaka jest potężna, produkcja dźwięków będzie mniejsza niż obecny, wadliwy.

Wymiana chłodnicy jest bardzo złożonym i odpowiedzialnym zadaniem, a lepiej powierzać go specjaliście. Jeśli jednak masz swędzenie, aby zrobić wszystko samemu, przeczytaj dalej.

Jeśli chłodnica na karcie graficznej, dysku twardym lub zasilaniu jest hałaśliwa, najdogodniej jest wyciągnąć te części z komputera i "obsługiwać je", umieszczając je wygodnie na stole. Z wentylatorem procesora trzeba będzie cierpieć i wymienić go bezpośrednio w jednostce systemowej.

Najpierw usunąć uszkodzoną chłodnicę. W tym celu odkręć starannie cztery śruby mocujące je i odłącz przewody zasilające prądem (czasami konieczne jest naprawienie zasilania). W przypadku procesora i karty graficznej należy wycierać pastę termiczną mikroukładem przez chłodnicę. W zasilaczu i na dysku twardym co do zasady nie jest to konieczne.

Następnie, w nowym chłodnicy, zdejmij warstwę ochronną, pod którą znajduje się pasta termopodobna i zainstaluj ją w miejsce starego. Dokręć wszystkie śruby. Podczas instalacji nie wykonuj ostrych ruchów i nie dotykaj nożyków, ponieważ ustawienie wirnika jest tak precyzyjne i cienkie, że łatwo jest go złamać. Po zainstalowaniu chłodnicy podłącz przewody (lub lutuj). Jeśli trzeba lutować, obserwuj biegunowość tak, aby wentylator obrócił się we właściwym kierunku. W przeciwnym razie grozi to przegrzaniem delikatnego elementu komputera. To zakończy proces, możesz go włączyć i sprawdzić.

Jeśli chłodzenie jest dużo hałasu, najprawdopodobniej będziesz musiał zastosować drugą metodę i wymienić jej część. Pamiętaj, że komponenty mogą być drogie, a niewłaściwa wymiana, co pociąga za sobą inne nieprawidłowe funkcjonowanie, może potrwać ciężko na portfelu, szczególnie jeśli jest to potężny komputer. Kiedy chłodzenie powoduje hałas, należy natychmiast zwrócić uwagę na to i nie uruchamiać problemu, ponieważ im dłużej problem pozostaje, tym bliższy jest "przeszczep".