393 Shares 2860 views

Jak nauczyć się szacunku do siebie: rada psychologa dla zwiększenia poczucia własnej wartości

W większości przypadków poczucie własnej wartości ustala się od dzieciństwa. Ze względu na złe nastawienie rodziców osoba wzrośnie niepewna, zawsze wątpiać w siebie, mając niewystarczającą ocenę swoich działań i co do zasady niezadowoloną z życia. Jak tego nie wolno? A jeśli dana osoba osiągnęła już niską samoocenę, jak ją zwiększyć, stać się bardziej pewna siebie, docenić siebie i zmienić swoje życie? Zostanie to omówione w artykule.


Mama: kara i pochwała

Jeśli matka chce utworzyć w swoim dziecku osobowość, zdolną do właściwej oceny siebie i swoich działań, powinna być w stanie nie tylko karać, ale także wychwalać dziecko. Kiedy dorosły zadaj sobie pytanie: "Jak nauczyć się szacunku siebie?", Musi patrzeć na dzieciństwo. Okazuje się, że był bardzo znęcany i mało lub nie chwalony przez swoich rodziców, zwłaszcza matkę. Kiedy dziecko jest stale krytykowane, jest niedoceniany. Jeśli dziecko jest tylko chwalone, osoba z przecenionym poczuciem własnej wartości dorośnie . Okazuje się, że lepiej trzymać się złotego. Mama zawsze była i będzie głównym ogniwem w wychowaniu córki lub syna.

Z punktu widzenia matki, kara może być całkiem uzasadniona, ponieważ dziecko nie jest posłuszne. Często jednak dzieci są wyrzucane nie dlatego, że chcą nas zmartwić, ale tylko nauczyć się czegoś nowego, nauczyć się czegoś, a rodzic w tej chwili jest niewygodny, kłopotliwy. Aby uniknąć sytuacji konfliktowych, mama powinna rozwijać poczucie szacunku dla swojego dziecka, zdolność do postrzegania go jako niezależnej osoby. "Powiedziałem!" Powinien brzmieć rzadko w komunikowaniu się z cennym dzieckiem. Wyobraź sobie, jak nauczyć się szanować dziecko, jeśli ciągle podlega krytyce! Z tak małego człowieka robi się niepewnie i być może obrażony, w ogóle wściekły dorosły. Tylko wzajemny szacunek i spokojna komunikacja to właściwy sposób na rozwój harmonijnego, szanującego i otaczającego człowieka osobisty. Nikt nie ma racji, ale z jednej strony nic z tego nie wyjdzie. Człowiek nie jest niczym taśma bowstring w dziobie. Może być pociągnięty, zwolniony i napięty, ale jeśli to pociągnie, psychika będzie cierpieć …

Istota poczucia własnej wartości i jak nauczyć się szacunku do siebie z niską samooceną?

Samoocena brzmi jak głos sędziego wewnętrznej osoby. Ocenia nasze działania, wyniki, słowa, emocje, autoportret. W rezultacie powstaje samopoczucie, które wpływa na nasze postrzeganie świata wokół nas i naszej pozycji, zachowań społecznych w niej, zaufania i determinacji do działania, zmiany czegoś i zdecydowania, czy pomóc komuś czy nie, itd. Często poczucie własnej wartości większości ludzi jest bardzo silne Zależy od tego, jak inni nas postrzegają. Jeśli stosunek ten jest dodatni, to odpowiednio wzrastamy we własnych oczach. Opinia innych jest ważna dla wszystkich: kobiet, mężczyzn, dziewcząt i chłopców, nastolatków i małych dzieci.

Aby zrozumieć, jak nauczyć się szacunku do siebie, konieczne jest:

 • Rozpoznać, że masz znikome zdanie o sobie. Świadomość jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu.
 • Przestań skupiać się na własnych niedostatkach. Przełącz się na godność.
 • Nie jesteś ofiarą! Problemy mają wszystko, a ty nie jesteś wyjątkiem. Twoje problemy nie są niczym więcej niż innymi. Jeśli się oburzasz, pogorszą się. Od bólu ludzie odwracają się, a następnie nowe sposoby i możliwości są zamknięte.
 • Zrelaksuj się! Znajdź czas dla siebie. Niech to będzie tylko kilka minut, ale powinny być z tobą – minutę całkowitego spokoju i relaksu.
 • Ciesz się i proszę siebie i innych … Sporządź okazjonalne małe niespodzianki, prezenty, idź na spacery, idź do kina, kawiarni lub po prostu do parku … Dając radość dla siebie i swoich bliskich dostajesz olbrzymią ilość energii i ładunek dodatni, co z kolei wpływa na Poczucie własnej wartości, poczucie własnej wartości i jakość życia.

Rzeczywistość i poczucie własnej wartości

Ciekawe, że nasz poczucie własnej wartości nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Poczucie własnej wartości, talentów, zdolności często nie pasują. Historia znana jest z wielu przypadków, gdy geniusze, którzy posiadają wyjątkowy talent i umiejętności, mieli niską opinię o sobie. Jednocześnie są ludzie, którzy mają przeciętne zdolności lub są całkowicie pozbawieni inteligencji i talentów. To zaskakujące, jaka jest wysoka samoocena!

Brak poczucia własnej wartości prowadzi ludzi do czucia się niepewnie, ciągle czuje się winny i przygnębiony, nie może w pełni otworzyć swojego potencjału, cierpieć obraźliwe sytuacje i relacje. Na przykład, jak uprawiać siebie i zwiększyć poczucie własnej wartości dla kobiety, która cierpi ciągłe wyrzuty, zniewagi, wyrzuty i upokorzenia? Taka żona z niską samooceną powie mężowi słowa, które w innej sytuacji nie powiedziałaby za nic. Z innym mężczyzną, który potrafi podkreślić jej godność i okazywać szacunek dla niej, byłaby zupełnie inną kobietą, z innym spojrzeniem na siebie i otoczenie …

Głównym niebezpieczeństwem braku szacunku dla siebie jest powstawanie nieodpowiedniego postrzegania społeczeństwa i jego miejsca w tym. Bardzo niska samoocena wywołuje nieustanne poczucie winy, wstydu, różnych fobii. Ma to oczywiście wpływ na sukces i samorealizację jednostki.

Jak kochać siebie i zwiększyć poczucie własnej wartości dla kobiety lub mężczyzny?

Istnieje wiele powodów, które powodują niską samoocenę. Z reguły jest to głęboko zakorzenione przedstawienie osoby o sobie, pochodzącej z dzieciństwa, doświadczeń z przeszłości i długiej nieobecności rodziców. Samobójstwo może powodować doświadczoną przemoc seksualną psychologiczną i (lub), złe decyzje, które doprowadziły do poważnych problemów. Jeśli ktoś musiał przetrwać wszelkiego rodzaju przemoc, na pewno potrzebuje pomocy profesjonalistów, aby zwiększyć poczucie własnej wartości.

Pomoc psychologa lub psychoterapeuty umoŜliwi uwolnienie, wymawianie i pogodzenie. Wielu ludzi próbuje zwiększyć poczucie własnej wartości na własną rękę, ale nie przynosi spodziewanego wyniku. Czasami takie podejście prowadzi do pogarszania się stanu, aż do najbardziej negatywnych konsekwencji. W celu podniesienia poczucia własnej wartości poczucia własnej wartości, trzeba mieć niezmierną siłę umysłu, woli i stabilnej psychiki. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z specjalistą.

Jakie są oznaki braku szacunku dla siebie

Samoocena jest zmienna. To zależy od sytuacji i otoczenia. Są ludzie, którzy są spokojni i pozytywni z bliskimi ludźmi, są zamkniętych i nieśmiały z obcymi. Inni, przeciwnie, poza domem są pewni siebie, aktywni i optymistycznie, aw domu zagubieni i, jak to było, zniknęli. Wszyscy jesteśmy zupełnie inni. Nie każdy jest w stanie utrzymać równowagę stanu umysłu pod wpływem stresu i trudności. Odpowiednie poczucie własnej wartości i pewność siebie powstają w dzieciństwie. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest ukształtowanie go w dorosłym wieku. Tylko za to potrzebujesz co najmniej pragnienia samej osoby.

Czasem wydaje się, że człowiek jest wystarczająco pewny, optymistyczny i pozytywny. Ale w rzeczywistości taka osoba może stale walczyć ze sobą, z jego fobiami i kompleksami. Dlatego niskie poczucie własnej wartości manifestuje się inaczej w różnych ludziach. Aby zrozumieć, jak nauczyć się doceniać i szanować siebie, konieczne jest przeprowadzenie samooceny przyczyn i oznak niskiego poczucia własnej wartości:

 • Uczucia winy – często i nierozsądne;
 • Autoagresja;
 • Nieprzerwanie samokrytyka;
 • Sztywność i nieśmiałość;
 • Różne plany fobii, obawy (na przykład w publicznych wystąpieniach).

Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości postrzegają świat jako coś wrogo nastawionego i czują się w roli ofiary. Czują strach i niechęć do wyrażania i obrony swoich praw, odmowy nowych doświadczeń, tracą okazje i czują się zupełnie bezradni i nieprzystosowani do życia. Wszystko tylko pogarsza stan, a osoba przemieszcza się w zamkniętym kręgu, stale uczucie wstydu i strachu.

Czasami trwałe niskie poczucie własnej wartości samo w sobie jest jednym z ważnych objawów zaburzenia psychicznego (depresja, zaburzenie osobowości granicznej).

Jakie są konsekwencje niskiej samooceny?

Brak szacunku dla siebie przede wszystkim wpłynie na zdrowie i psychikę. Osoba może zacząć prowadzić negatywne życie (utrata pracy, rozwodu itp.). Poczuje się poczuciem niespełnionej, frustracji w związku, niekontrolowanej sytuacji, wszystko zdaje się unosić się z dala …

Każda kobieta powinna się szanować, w przeciwnym razie ponosi ryzyko, że osoby nie zważające lub ciągle poniżane przez bliskich i niespokrewnionych. Nieszczęsny wygląd powoduje żal tylko na chwilę, a wcale. Potem zaczyna irytować innych. Bezradna wobec trudności życia osoba może stać się ofiarą przemocy (emocjonalnej, fizycznej, seksualnej), podlegającej dyskryminacji ze względu na poglądy religijne, kulturę, rasę, płeć itp. Może rozwinąć się zaburzenia psychiczne.

Krótkie porady: jak kochać i szanować siebie, niezależnie od płci, wieku lub pozycji

Każdy zasługuje na miłość i szacunek. Oto kilka wskazówek, które krok po kroku pomagają osiągnąć stabilność w duszy i zwiększyć poczucie własnej wartości :

 • Stwórz listę swoich osiągnięć i mocnych stron, regularnie czytaj ponownie;
 • Pamiętaj o wyjątkowości, wartościach dla bliskich i innych, a nawet jeśli nie ma, to z pewnością potrzebujesz Boga. Jesteś człowiekiem, którego Bóg kocha i docenia, ale chce, aby został przemieniony, pozbywał się złych myśli i bolesnego stanu duszy;
 • Daj się nawet pomyśleć: "Nie potrzebuję nikogo, nikt mnie nie kocha, nigdy niczego nie mam, jestem przegraną …";
 • Oczyszczanie wyglądu, bardzo ważne jest rozwiązywanie problemu poczucia własnej wartości;
 • Jedyne zdrowe i zdrowe pożywienie. Nie bierz żywności pod telewizor, wideo, radio, itp. Niech będzie specjalny czas z serwowanym stołem, nawet jeśli jesteś sam;
 • Uprawiać sporty co najmniej trzy razy w tygodniu i codziennie jeździć na świeżym powietrzu;
 • Pamiętaj, aby mieć wystarczająco dużo snu;
 • Przejdź przez relaksujące procedury masażu i nie oszczędzaj pieniędzy na zdrowie;
 • Domy powinny być czyste i przytulne, a ściany lub półki pozwalają urządzić listy, kubki, cenne prezenty lub tylko zdjęcia, zdjęcia;
 • Czasami warto rozkoszować się smacznymi potrawami lub angażować się w ulubiony i interesujący interes;
 • Posłuchaj pozytywnej muzyki, oglądaj motywacyjny, miły i jasny film, zacznij od zainteresowania malarstwem, tańcem, kulturą;
 • Komunikować się z pozytywnymi ludźmi;
 • Ustaw realne cele i osiągnięcia wyników;
 • Wyrzuć śmieci z domu i duszy;
 • Naucz się gotować pysznie, śpiewać, tańczyć i chodzić do świątyni, modlić się do Boga i poprosić o życie w miłości do serca i serca;
 • Zupełnie niedokończone sprawy i robią dobre uczynki dla ludzi, zmieniaj krąg komunikacji, poświęcają trochę czasu innym, poszerzając horyzonty;
 • Nie bój się tych, którzy cię nie docenią, stań się prosto, wyprostuj plecy – nie jesteś już tym upokorzonym człowiekiem. Jesteś godnym człowiekiem, mając własną opinię i szacunek do siebie, pewny siebie i pozytywny, i niech zło pozostaje gdzieś tam, z dala od ciebie;
 • Nigdy nie porównuj się z nikim.

Każda zmiana ja to praca. Nie traktuj tego procesu jako ciężkiej, żmudnej pracy. Ciesz się transformacją, radością i satysfakcją.