534 Shares 9621 views

Właściwa zbieżność kół. Wpływ na właściwości jezdne

zbieżność kół odgrywają dużą rolę w eksploatacji pojazdu – z należytym szacunkiem, będą one przedłużyć żywotność różnych składników, a także poprawić komfort jazdy. Ale wielu nie rozumiem, jak do ich przestrzegania i co to robi.


Co ma wpływ?

Najlepiej, gdy koło musi zawsze być zamontowane dokładnie prostopadle do jezdni, a takie kąty ustawienia kół pozwalają uzyskać maksymalną stabilność i zapewnia minimalny opór. Ponadto przestrzeganie tej reguły zmniejsza zużycie opon i paliwa, co jest również bardzo pozytywny wpływ na eksploatację pojazdu. Niestety, ten ideał nie może zostać osiągnięty.

Geometria kół stale zmieniają się podczas zmiany warunków drogowych, obciążenia, lub w różnych kątach, więc projektanci umieścić w samochodzie kilkadziesiąt różnych parametrów określających optymalną pozycję dla różnych warunkach. Większość z tych parametrów są ustawione jako wartości stałe, podczas gdy druga zbieżność kół można regulować podczas pracy pojazdu.

W nowoczesnych samochodach i ma jedynie zapewnić regulację takich parametrów jak palec, ale to wydaje się być pozytywne strony, istnieją również wady. Na przykład, jeżeli w wyniku uszkodzenia fizyczne lub przerywaną podwozia geometrii ciała, może być wykonane z geometrii kół i jeżeli regulacja odbywa się tylko zbieżności, konieczne jest przeprowadzenie całkowitej wymiany uszkodzonych części, które są często mniej tańsze.

Kąt skoku

Mierzy się ją pomiędzy pionową i linią, która przechodzi przez środek obrotu łożysk kulkowych i łożyska oporowego wspornika w płaszczyźnie równoległej do osi wzdłużnej. Pomaga ustabilizować koła kierowane, czyli pozwala przejść bezpośrednio do samochodu, gdy kierowca nie trzyma kierownicę. Dla wizualne zrozumienie rzucającego przypomnieć, motocykl lub rower, w którym kolumna kierownicy jest zawsze odchyla się do tyłu, dlatego w trakcie ruchu, jeśli w lewo regulację kąta kół, są one stale stara się powrócić do pozycji pionowej.

Wynika to rzucającego jeśli kierowca nie trzyma kierownicę, samochód jedzie prosto, a po obróceniu pokrętła zaczyna automatycznie powróci do pozycji standardowej. W przypadku zmiany kątów kół przednich, a następnie pojazd będzie trudniejsze do zarządzania, bo trzeba stale taksówki, który jest dość żmudne zadanie, nie tylko dla kierowcy, ale również dla jego opon, które zużywają się dość szybko. Jeśli rzucający jest zwiększona, wówczas maszyna zacznie jechać na drodze, jakby na torach i obrót koła wymagać będzie bardzo ciężki wysiłek fizyczny. Oczywiście, wszystkie powyższe odnosi się bardziej do tyłu samochodu napędu koła, w którym oś przednia są regulowane nieco inaczej, bo w małej kółka przednie koła jest dodatnia wartość w celu ustabilizowania kół podczas wybiegu i podczas nagłego hamowania lub obciążenia boczne.

Jeśli kąty kołami kierowanymi są nieprawidłowo skonfigurowane, samochód zaczyna iść w kierunku ruchu, a kierowca będzie musiał wywierać znaczny wysiłek, aby włączyć swój pojazd z lewej i prawej strony.

kąt pochylenia

Mierzona między płaszczyzną pionową a obrót koła. Innymi słowy, niezależnie od tego, w jaki sposób proces zmian ruchu lub obciążenia są nachylone Rack i instalacyjnych dźwignie kąty kół kierowanych w stosunku do drogi musi pozostać w określonych granicach. W przypadku, gdy górna część koła odbiega zewnątrz załamanie nazwie pozytywny, a jeśli to jest nachylona do wewnątrz – ujemne. Jeśli są jakieś odchylenia od celu, które zostały zalecone przez dane ustawienia kół, samochód zaczyna się do startu na bok, a tam jest nierównomierne zużycie bieżnika.

zbieżność

Jest to kąt pomiędzy osią podłużną pojazdu, a w płaszczyźnie obrotu koła. Instalacja kątów kół toe pozwala osiągnąć właściwą pozycję przy wszystkich prędkościach i niezależnie od kątów skrętu samochodu. Jeśli jest zwiększona zbieżność, to prowokuje piłokształtny zużycie zewnętrznej części bieżnika, a ujemnym kątem w dokładnie taki sam wpływ na wewnętrzną. Należy zauważyć, że gdy takie problemy mogą zacząć piskiem opon podczas pokonywania zakrętów znacznie zmniejszoną sterowność pojazdu, a zużycie paliwa znacznie wzrasta, ponieważ istnieje zwiększone opory toczenia kół przednich, co niekorzystnie wpływa na pojazd toczy.

Oprócz tego istnieje również kąty, których występowanie jest to pożądane – kąt ruchu i przesunięcia w jednej lub kilku osi. Jeżeli kierowca ma do czynienia z takimi problemami, trzeba wysłać samochód do myjni, gdzie kąty kół zostaną sprawdzone przez specjalistów. „Nissan” i inne wysokiej jakości samochody zagraniczne podlegają również podobne problemy, a jeśli w ogóle częściej niż jest to konieczne do naprawy zawieszenia lub przywrócić ciało do samochodu.

Kiedy i dlaczego regulacja jest przeprowadzana?

Większość samochodów marki Nissan, wazony i inne, które nie są wyposażone w zawieszenie „McPherson”, upadek z przednich kół jest często niewielka wartość dodatnia (od 0 do 45), a tym samym zmniejszenie wysiłku na kierownicy, a także zmniejszenie transferu do kierowania wszelkiego rodzaju szarpnięć. Jeżeli pojazd jest eksploatowany zawieszenia „McPherson”, koła mają niewielki lub żaden negatywny pochylenie.

W czasie pracy różnych szczegółów zawiesiny poddaje normalnego zużycia, a tym samym naruszonych prostym montażu. Dlatego od czasu do czasu (zgodnie z instrukcją) muszą zmierzyć kąty tylnych kół, a jeśli to konieczne, aby poradzić sobie z ich regulacji.

Często „nieplanowane” regulacja wymaga nowoczesnych pojazdów po zderzeniu z wszelkiego rodzaju doły lub przeszkód, a po wzięciu udziału w wypadku, który spowodował uszkodzenie ciała. W razie zauważenia jakichkolwiek zmian w zachowaniu maszyny z powodu takich przypadkach należy natychmiast wysłać go do stacji serwisowej.

Ponadto zdarza się również, że musimy iść do „razvalschikam” po części zostały zastąpione zawieszenie i układ kierowniczy, wpływających na pozycję kół.

Jeśli nie mają do czynienia z żadnym z powyższych przypadków, ale myślisz, że masz parametry ustawienia kół jest naruszone, a następnie spróbuj przeanalizować obecną sytuację i zrozumieć, co może być poprzedzone zmianą charakteru jazdy. Na przykład, jeśli stosowane były inne koła, w przypadku braku równowagi może wystąpić wibracje i nierównomierne zużycie bieżnika. Warto również zauważyć, że kiedy niewystarczające dokręcenie śruby kół samochodu może od czasu do czasu potrząsnąć, a ponadto wady opon, różne wzory i rozmiary, nawet stopień pompy może również prowadzić do nieprawidłowego zachowania się samochodu na drodze.

Jeżeli samochód wycofuje się na bok, często zdarza się, ze względu na hamowanie kół, a także z powodu awarii w mechanizmie hamowania, podczas gdy połamane amortyzatory niekorzystnie wpływać na zachowanie samochodu na drodze. Ciężki obrót Booster jest spowodowane problemami w siłownik hydrauliczny, a spadek wystają jest przyczyną łożysk kół.

Tak więc, nie zawsze jest „grzechem” w kątów kół. Wazony i inne samochody domowe są szczególnie podatne na takie usterki, więc najlepiej jest rozpocząć sprawdzanie go ze sobą.

Gdzie naprawić?

Przede wszystkim staramy się znaleźć naprawdę profesjonalnych mistrzów, a nie starają się szukać ludzi z najlepszym wyposażeniem i stoisk. Serwis powinien być dobrany odpowiednio do swoich potrzeb, gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić za to, co w rzeczywistości nie potrzebują.

Na przykład, jeśli maszyna jest w dobrym stanie i po prostu chcesz sprawdzić i wyregulować palec, to nie musi korzystać z pozycji 3D Podstawka kątów kół. Doświadczony specjalista jest dość radzić sobie z takimi problemami, za pomocą pręta pomiarowego i standardowe windy i ten sam rezultat będzie oferować znacznie niższe koszty. Jeśli chcesz sprawdzić całą geometrię, nie ma już naprawdę trzeba specjalistycznego sprzętu.

Jak jest to urządzenie?

Ekspozycja, która jest sprawdzana i regulacja geometrii kół, są podzielone na dwa główne rodzaje – Komputer i optyczny. Każda opcja ma swoje własne cechy i korzyści.

optyczny

Te stojaki są podzielone na dwie kategorie – laser i wiązki. W przeszłości jako źródło światła jest żarówka. Dwa źródła są zamocowane na kołach, a bok i przód pojazdu zamontowane ekrany pomiarowe, w którym wiązka światła jest przewidywane. Kiedy reguluje kątów kół samochodu, belki są skierowane do paska pomiarowego, znajduje się w przedniej części urządzenia. Laser także są bardziej dokładne i są łatwiejsze do pracy z samego mistrza. Na każdej stronie ekranu dozujących podnoszenia i cysterna zamontowana w środku której znajduje się otwór, przez który lasery są skierowane do siebie. Na kołach zamontowane lustro, w którym odbija promienie są na ekranach.

Zaletą ław optycznych jest ich prostota i niezawodność użytkowania i stosunkowo niski koszt, ale wady są dość znaczące. Przede wszystkim są one mniej dokładne w porównaniu z komputerem, może pracować jednocześnie tylko z konkretnej osi pojazdu, a nie zapewniają możliwość korzystania ze specjalnego bazę dla modeli danych. Między innymi, nie mają możliwości, aby zmierzyć kilka parametrów, które charakteryzują się całkowitą „geometrię” samochodu. Zatem, jeżeli pojazd jest eksploatowany wielowahaczowe zawieszenie, sprawdzenie i regulacja kół na ławy optycznej jest przeciwwskazane.

komputer

Ten rodzaj stojaka posiada również dwa podgatunki – jest 3D i CCD (pick). W przeszłości na każdym kole fixed głowy, których dane będą przetwarzane przez komputer pomiarowy. Metodą wykorzystywaną przez połączenia między deski mogą być Cordova głowy i przewodowe lub bezprzewodowe na podczerwień. Ostatnim typem jest obecnie najbardziej powszechne, ale po wybraniu należy wziąć pod uwagę fakt, że do dziś są czasami używany komputer stoi w otwartej pętli, która ma funkcjonalność znacznie gorzej, w porównaniu z urządzeniami zamknięte.

Zalety stoiskach komputerowych są oczywiste: wielozadaniowość, bardzo wysoka dokładność, umiejętność zmierzenia więcej cech, jak również wykorzystanie stale aktualizowanej bazy danych. Warto również zauważyć, że ten sprzęt jest używany z specjalistyczny program, który opowiada sekwencję mechaników. Ale takie wyświetlacze nie są bez wad – są one ustawione czujniki raczej kruche, a zależą one od światła i temperatury.

Wraz z pojawieniem się komputerów 3D stanowiskach doszło dosłownie rewolucja w dziedzinie badań i ustawienia kół. Na ladzie w przedniej części samochodu jest stała specjalny aparat, który pozwala ustalić położenie plastikowych odblaskowe cele na kołach z doskonałą dokładnością. Aby zmierzyć kąt, po prostu jeździć samochodem iz powrotem zaledwie 20-30 centymetrów, a następnie skręcić kierownicę w różnych kierunkach. Po tym, informacje uzyskane z kamer wideo, starannie przetwarzane przez komputer, wydawanie niezbędnych parametrów geometrycznych w czasie rzeczywistym. Taka technologia jest teraz nazywany „machine vision”.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że nowoczesne wyświetlacze 3D, w odróżnieniu od innych, nie przewiduje konieczności dostosowania się do samochodu na idealnie płaskiej powierzchni.

wykonania grzywny

Wysyłane do trasowania mogą być stosowane tylko wtedy, gdy w dobrej układu kierowniczego i zawieszenia, a przed regulacją zostanie przeprowadzona, mistrz musi być sprawdzone następujące parametry. Maszyna jest podnoszony na podnośniku, a następnie specjalista analizuje i przenosi kół, dźwignie, pręty, sprężyny i wykonywać wiele innych niezbędnych działań.

Jest obowiązkowe jest mierzona i, w razie potrzeby, doprowadza się do normalnego ciśnienia powietrza. Jeżeli luz jest zbyt duży, lub dowolny fizyczny uszkodzenie specjalistycznych części należy koniecznie przerwać procedurę i odmówić klientowi dokonywania korekt, jeśli nie można rozwiązać problemu na miejscu.

Jeśli nadal nie znaleziono żadnych nieprawidłowości, pojazd jest zamontowany na poziomej platformie, a następnie załadowany w pełni zgodne z zaleceniami producenta. Innymi słowy, jeśli roślina zostały określone kąty dla określonego obciążenia, nie będzie bezpośrednim pogwałceniem próbując dostosować je całkowicie opróżnić urządzenie. Instalacji elementów zawieszenia w pierwszym położeniu roboczym z prozhimayut siły naciśnięcie tył i przód pojazdu. Aby uniknąć poważnych błędów podczas pomiarów, przeprowadzono wstępną sprawę kompensacji bicia, na którym przeprowadzana jest stojak regulację. Do przeprowadzenia tej procedury jest zamieszczona oś master, koła mocowane są czujniki, a następnie będą przewijać. Na nowoczesnym 3D stoi kompensacja odbywa się bez wisi toczenia maszyny w różnych kierunkach o 20-30 cm.

Jak jest korekta?

Ponieważ wszystkie kąty instalacji są ze sobą powiązane, podczas regulacji specjaliści starają się postępować bardzo dokładną sekwencję. Pierwszy jest regulacja Castor, a następnie zmiana jest już w toku camber i palec. Zdecydowana większość współczesnych samochodów zagranicznych prowadzona jest tylko ustawienie ostatni parametr.

Regulacja Castor obejmuje zmianę liczby bramek, z koła samochodu zahamował układ hamulcowy (ale nie hamulec ręczny) – służy w warsztatach dedykowany blokady pedału. W rzeczywistości, procedura regulacji rycynowy jest jednym z najbardziej czasochłonne dla „razvalschikov„zajmuje dużo czasu, a tak wiele się to nie podoba. Niektórzy eksperci mogą nawet ściąć cele dłutem, podczas gdy inni po prostu nie koncentrują się na Kastora lub starają się przekonać swoich klientów, że ten kąt w porządku, więc zawsze trzeba być czujnym.

Regulacja pochylenia kół podwoić wahacze prowadzone w taki sam sposób, jak w przypadku z Castor. Na zawieszenie typu MacPherson „” w większości przypadków zmiana pochylenia kół odbywa się poprzez obracanie specjalną śrubę mimośrodową, za pomocą którego stojak jest przymocowany do zwrotnicy, ale inne rozwiązania mogą być stosowane. Na przykład, w niektórych modelach, zamiast śruby jest specjalny mechanizm suwakowy lub element regulacyjny może być umieszczony na dnie dźwigni. Istnieją również takie rozwiązania, w których regulacja odbywa się przez pochylenie przesuwając łożysko.

Przed przeprowadzić regulację zbieżności, specjalista musi najpierw umieścić w pozycji środkowej stelaża i koła powinny stanąć prosto, a jest ona ustalana przez specjalną blokadę. Dostosowanie dokonywane jest przez ustawienie występów sprzęgających obrotowy z każdej strony (w każdym przypadku, ale nie z audio). Jeden znak z prawa pracy jest bezpośrednie położenie kierownicy bez żadnych zakłóceń w ruchu liniowym. Przynajmniej według tej funkcji można zawsze określić, ile regulacja i czy mogą one pomóc w radzeniu sobie z problemami podczas jakość jazdy zostało przeprowadzone.