691 Shares 6209 views

Rodzina Solanaceae: typowe przedstawiciele i ich biologiczne znaczenie

Rodzina Solanaceae jest jedną z największych rodzin nowoczesnych roślin. Obejmuje ponad 2300 gatunków, wśród których są nie tylko zioła, ale także krzewy, a nawet drzewa. Są połączone wspólną cechą – obecność kręgosłupa-językowa korona, która powstała w wyniku wzrostu płatków kwiatów. Kwiatostan z rodziny Solanaceae nie ma, każdy kwiat składa się z 5 sepałów, 5 płatków i 5 stamen. Owoce – pudełko lub jagoda. Ta rodzina składa się z dużej liczby trucizn. Niemniej jednak, wśród nich jest wiele roślin, których owoce są wykorzystywane do jedzenia. Ponieważ trujące substancje zlokalizowane są głównie w wierzchołkach, a rośliny korzeniowe lub owoce są nieszkodliwe. Ponadto rodziny Solanaceae są wykorzystywane do celów leczniczych, dekoracyjnych i technicznych.


Większość nowoczesnych kultur żywnościowych tej rodziny pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Mają tysiącletnią historię. Po raz pierwszy zostali przywiezieni do Europy przez Krzysztofa Kolumba, a później szybko rozeszli się na inne kontynenty. Rodzina Solanaceae, której przedstawiciele znajdują się na każdym ogrodzie, są najpopularniejszymi produktami spożywczymi we współczesnym świecie. Ziemniaki, zwane drugim chlebem, bakłażanami, papryką i pomidorami – są typowe, znane prawie każdemu członkowi tej rodziny. Chociaż te owoce mają wysoką zawartość alkaliów w ich składzie, uważa się je za idealną opcję do wyważania mleka kobiecego i diety mięsnej. Popularnymi daniami z tych warzyw były zawsze puree ziemniaczane i smażone mięso, pomidory z serem w pizzy, bakłażan w śmietanie.

Rodzina Solanaceae łączy wiele dzikich przedstawicieli, które uważane są za trujące zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Ta nocna szafa jest słodko-gorzka, czarnucha nocna , zdolna do poważnego zatrucia nawet do śmiertelnego wyniku z okazjonalnym jedzeniem jagód. Belen czarny, który jest również uważany za niebezpieczną roślinę, ale jest używany jako lek na ciężki ból i skurcze. Liście bielone – cenny surowiec do produkcji maści do tarcia. Datura zwyczajna – powoduje ciężkie zatrucia i oparzenia skóry, ale różne leki ziołowe są wykonane z liści, ponieważ zawierają one cenne substancje – alkaloidy. Belladonna, czyli belladonna, ma bardzo piękne czarne owoce, które wydają się smaczne i jadalne. Ale ta roślina od dawna została wprowadzona do kultury jako roślina lecznicza.

Rodzina Solanaceae obejmuje wiele rodzajów roślin ozdobnych uprawianych na działkach ogrodowych i miejskich kwiatach. Na przykład petunie to piękne, nieprzewidziane rośliny zielne. Wśród kwiaciarni jest bardzo ceniona zwyczajna fizjologia, używana w ikebanie, bukie- tach suchych i do dekoracji żywych kompozycji kwiatowych. Rodzina zawiera lianasy, na przykład saladra, która jest powszechna w Afryce tropikalnej. Długie, gęste łodygi owinąć wokół dużych drzew, wspinając się na sam szczyt, gdzie rozprzestrzeniły się skórzaste liście i rozkwitły kwiatami dzwonkowatych kwiatów.

Taka roślina z rodziny Solanaceae, jak prawdziwy tytoń, wywołuje zły nawyk, którego ludzie nie mogą pokonać do tej pory. Niewolnicy palenia są teraz większością populacji na świecie, ale walka z tym uprzywilejowaniem jest prowadzona w wielu stanach, a palenie tytoniu jest aktywnie promowane. Najbliższym krewnym obecnego tytoniu jest tytoń makhorka. To (jako mieszanina do palenia) jest praktycznie nieodpowiednia do użycia, ale roślina ta wytwarza kwas cytrynowy, nikotynę i kwas nikotynowy do celów medycznych.