219 Shares 2902 views

Momordica: uprawa i pielęgnacja w domu, zdjęcia

Egzotyczne i niezwykłe jak magnes przyciąga ogrodników, hodowców i rolników. Ananasa, orzechów kokosowych, pomarańczy i cytryny drzew – wszystko to stało się powszechne w naszych domach i mieszkaniach. Ale wierzcie mi, świat roślin nie męczą nas zaskoczyć. Należy zwrócić uwagę na tropikalnej winorośli z niezwykłą nazwą „Momordica”. Dorastanie w domu egzotycznych jest całkiem możliwe, w rzeczywistości, można uzyskać niesamowite i jadalne owoce. Przeczytaj artykuł o potrzebie tego.

rodzaj

Zatytułowana „Momordica” łączone rodzaju roślin należących do rodziny dyniowatych i zawiera około 20 gatunków. Wszystkie z nich są wieloletnie i roczne tropikalnych winorośli, która rośnie w lasach deszczowych Australii, Afryce i Azji. Uprawiane i uważany powszechnie stosowane dwa rodzaje: Momordica charantia i Kochinchina.

Momordica charantia

Roczne winorośl pochodzi z tropikalnych lasów Azji. Jest uprawiany na całym świecie w obszarach o gorącym klimacie. Roślina rośnie do 4 m długości, ma 5 jednostronnie grubą trzpień z prostą cirri i wzdłużnych rowków. Opuszcza formę dekoracyjną, zaokrąglone, głęboko rozcięta na ogonek długości od 1 do 7 cm, żółty kwiat, pięciu płatków. Różne formy owoc o szorstkiej powierzchni, brodawek i zmarszczki – to jest coś, za które wyceniane Momordica. w domu Uprawa z nasion jest możliwe utworzenie dwóch podstawowych warunków – dobre oświetlenie i ciepła.

Owoce mają gorzki smak. Aby się go pozbyć, są moczone przez kilka godzin w osolonej wodzie. Następnie, gulasz warzywny, gotowane i konserwy. Ma wybitne właściwości. Na przykład, beta-karoten w Momordica 2 razy więcej niż warzywa.

Momordica Kochinchina

W Wietnamie, jest także nazywany „hak”. Roczne pnącego z trzech oddzielnych liści i dużych postaci owoców elipsoidy. Jest aktywnie wykorzystywane w tradycyjnej medycynie orientalnej ze względu na wysoką zawartość różnych substancji: karoten, glikozydy, likopen, sapotoksina, tokoferol, niezbędnych kwasów tłuszczowych. Jest to 15 razy więcej beta-karotenu niż marchew zwykłych. Jest uprawiana w południowych regionach na równi z poprzedniego widoku.

momordika rośnie warunki zbliżone do naturalnych, w zasadzie łatwo odtworzone w pokoju, na balkonie, na tarasie, w oranżerii, a nawet w otwartym terenie (w południowych regionach). Oprócz praktycznych korzyści z owocu, można również uzyskać estetyczną przyjemność z pięknym winorośli o dużych liściach i pachnących kwiatów.

Rosnąć to egzotycznych roślin nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, maszyn rolniczych, w tym przypadku jest bardzo podobna do jego bliski krewny – dyni i cukinii. Tymczasem istnieje kilka punktów, które należy zwrócić uwagę.

zaprawianie nasion

Jakość materiałów siewnych z wiarygodnego producenta – to gdzie powinniśmy zacząć, inaczej mogą rosnąć po długo czekać nie było Momordica. Uprawa i pielęgnacja w domu zaczyna się od przygotowania i siewu. Różnią się one dostatecznie dużej wielkości (o długości 1,1-1,5 cm i szerokości 1 cm) i gęstą grubą powłokę. ploskookrugloy zaszczepiających postaci o poszarpanych krawędziach i nierównych powierzchniach. W celu skutecznego kiełkowania wymagają wertykulację, to uszkodzenia zewnętrznej sztywną skorupę mechanicznie. W tym nib ścieranie nasion papieru ściernego, tak, że woda przenika do środka szybciej i jest swobodnie otworzyć.

Następnie moczyć materiału rozmnożeniowego w karmazynowy ciemnego roztworu nadmanganianu potasowego w ciągu 3-4 godzin. To nie tylko leczy, ale również stymuluje kiełkowanie i rozwój. Po przygotowanie wilgotnego trociny (najlepiej użyć pojemnik z pokrywą, takie jak, na przykład, z ciasta) i umieścić w nich nasiona owinięte tkaniną. Weź ciepłe miejsce (+24 … + 25 ° C) aż do kiełkowania. Warunki te przyczyniają się do prawie 100% kiełkowania. Momordica (hodowla i utrzymanie zostanie omówione szczegółowo poniżej) włazy na różne sposoby, ale przeciętnie 2-3 dni.

rosnące sadzonki

Po luku nasion, natychmiast należy umieścić w przygotowanej mieszaninie gleb. Najlepiej jest używać osobnych doniczek o średnicy około 10 cm. Wypełnić je z gleby ze sklepu (można użyć specjalnego do sadzenia) lub wstępnie przygotowane samodzielnie. Do tej mieszaniny o stosunku 1: 1: 1: 0,5 liścia gleby torfowe, humus i piasek odpowiednio. Siew głębokość. – 1,5 cm gleby przed wlać umieścić ich krawędzi, posypać na sucho. Top garnki blisko polietylenowe i postawić w ciepłym miejscu. To zajmie 3-4 dni Momordica wyrosło. Uprawa i opiece nad sadzonki w przyszłości łatwe.

Gleba musi być utrzymywany w stanie wilgotnym, ale nie wypełnia. Urządzenia do pełnego rozwoju musi pozostać w temperaturze co najmniej + 20 ° C. Okresowo (2 razy na miesiąc) Sadzonki zapłodnione roztworem produktów mineralnych i organicznych z kolei. Nie zapominaj, że w czasie wzrostu wydajności stosowania nawozów winorośli w warunkach pokojowych należy obliczyć zgodnie z objętością ziemnych śpiączki. Śledź dawkę dokładnie, w przeciwnym razie można spalić korzenie.

Momordica: uprawa i pielęgnacja w domu

Zmiana rozsadowy pula jest zalecany do czasu osiągnięcia wysokości 25 cm. Przygotowanie większą pojemność i przeszczepu Momordica. Natychmiast zająć stałe miejsce dla niej w mieszkaniu lub na balkonie. Należy zauważyć, że roślina nie toleruje cień, ale słońce i jasne światło. Przygotuj krata i wsparcie dla pnączy. Z prawidłowego rozwoju i wzrostu pojedynczej instancji jest w stanie warkocz polbalkona najmniej.

Jeśli twoim celem – uzyskanie plonów, a następnie zagęścić koronę nie powinno być. Do poziomu 50 cm usunąć wszystkie pędy boczne, a następnie pozostawić główny trzon 2-3. Jak tylko zaczną ustawić owoce, końcówka powinna być prischipnut (przez analogię do uprawy dyni). Kwiaty na winorośli są dla mężczyzn i kobiet, więc tworzenie jajnika wymaga zapylania. W naturalnych warunkach, to zadanie jest wykonywane owady w sztucznym pyłku muszą być przenoszone za pomocą pędzla. Podlewanie podczas gorących dni i hojnym dziennie, w pochmurny dzień – w miarę potrzeb.

Choroby i szkodniki

Z ogórkiem, a nawet melony Momordica (uprawa i konserwacji, zdjęcie tekstu) jest podobny pod wieloma względami. Włączając ekspozycję na niektóre choroby i szkodniki, a mianowicie: mączniaka białej zgnilizny, zarazy bakterii i mszyce. Przyczyną jest często zbyt suche powietrze. Ojczyzna roślin – tropikach, gdzie wysokie temperatury otoczenia, w połączeniu z wysoką wilgotność atmosferyczną. Dlatego rośliny opryskuje regularnie późno w nocy lub wcześnie rano, umieścić na balkonie w pojemniku z wodą, który stopniowo będzie parować. Inną przyczyną – wahania temperatury, aby zapobiec, próbują utrzymać dzienną średnią wartość +20 … + 25 ° C, to temperatura jest poniżej 10 ° C przez momordika zasadniczo szkodliwe.

Chemikalia do obróbki wykorzystywać takie same jak dla ogórka: "Topaz", "Quadris", "EDC", "Tiovit Jet" i innych.

Zbiór i jego wykorzystanie

Momordica, uprawa i pielęgnacja, która nie jest tak skomplikowane, daje niesamowite owoce-jak kształt i kolor i smak. Zbierz swoich zalecanych 8-10 dni po wschodach, w tym momencie jeszcze nie mają charakterystyczną goryczkę. Ponadto stymuluje dalsze tworzenie jajników. Zbyt wiele owoców osłabia roślinę. Zbiór może być stosowany według własnego uznania – gotować, dusić, marynowane. preferencje smakowe są różne, ale uważa się, że przypomina egzotyczną warzyw dyni.

Owoce są powszechnie stosowane zwłaszcza w chińsko-tybetańskiej medycynie ludowej do leczenia szerokiego spektrum chorób: choroby sercowo-naczyniowe, oparzenia, wrzody, cukrzyca, aby obniżyć poziom cholesterolu i tak dalej ..

Momordica: uprawa i pielęgnacja Uralu

Na pytanie, czy możliwe jest, aby rosną jak egzotyczne w środkowej strefie i Uralu, jest bardzo powszechne. W odniesieniu do powyżej opisanego sposobu, w domu, wówczas, w zasadzie, nie ma znaczenia dla każdej strefy klimatycznej, pod warunkiem, bogactwo ciepła i światła. Jednakże, jak praktyki i doświadczenia rolników, Momordica na Uralu mogą być uprawiane w otwartym polu lub szklarniach.

Stosowany wyłącznie sadzonka metody. W otwartych rośliny ziemne sadzi się w odległości 50-70 cm od siebie, kiedy są wprowadzane ciepłe noc (minimum 15 … + 17 ° C). Dalsza pielęgnacja polega na poluzowaniu, wiążąc do kraty i regularne podlewanie obfite.