790 Shares 5519 views

Co jest legendą? Znaczenie słowa „legenda”

Jak często słyszymy teraz słowa klisze i wyrażeń takich jak „narodziny legendy”, bez wahania, że to legenda, w rzeczywistości. Jeśli zwracamy się do źródeł, legenda słowo pochodzi z języka łacińskiego. Tak więc, nie ma powodów, by sądzić, że legenda – to know-how Rzymian, ale to twierdzenie jest dyskusyjna. Tłumaczone to brzmi jak „czytanie”, „czytać”. Był to tradycyjny gatunek to monografia rosyjski naukowiec z XIX wieku, lingwistyka klasyki R. O. Shora.


A gdzie jest czytanie, jeśli chodzi o folklorze ustnej? To pytanie jest całkiem naturalne. Rzeczywiście, legenda raz w Rzymie zaprojektowany dla obywateli niepiśmiennych, jak rozumieć ich historie, informacje religijne. Z tych osób uzyskać wiedzę, zasady moralne.

Legendy. Jaka jest różnica?

Znaczenie „Legend” jest wypożyczony, jest blisko starego rosyjskiego słowa „legendy”. Ten ostatni pochodzi od słowa „przenikania” odnosi się do ustnie. Tradycja zwykle przywiązany do konkretnego miejsca, ludzi. Legenda pierwotnie odmiennej oceny wydarzeń i ludzi według norm religijnych.

Legenda Christian tradycyjnie obejmuje ocenę wydarzeń, odpowiednio chrześcijańskich standardów życia. Jest bardziej uogólniony niż legendy. Generalnie takie same jak dla historii i legendzie jest ich wspólną podstawę – pewne wydarzenia historyczne. Ten ostatni, co do zasady, są dramatyczne.

Szczegółowy zrozumienie legendy

Spróbujmy dać szczegółową odpowiedź na pytanie, co jest legendą. Legenda religijne, jak wspomniano powyżej, może być w postaci dramatu (Miracle średniowiecznej opowieści o cudach meted święci). Jednak legendy są w innych religiach: Buddyzm, Judaizm, Islam. Gatunek ten stał się bardziej powszechne, wartość vneritualnoe. Jego historia stała się przedmiotem bohater, postać historyczną lub zdarzenia. Przykładami takich produktów są omówione poniżej.

Znani legendy

Przypomnijmy, że taki legendy. W tym celu przedstawiamy niektóre z najbardziej znanych przykładów tego gatunku. Taka jest opowieść o wędrówce bohatera Jasona i jego towarzyszy na statku Argo w poszukiwaniu Złotego Runa w Kolchidy. Ta historia przetrwała wieki i osiągnął nasze dni. Przez czas, grubość wziął także legendę o wojnie trojańskiej i jej bohaterów i dramatycznej konfrontacji. Nawet dzisiaj, Achilles i Hector inspirowanie twórczych ludzi do licznych przeróbek to legendy w różnych formach artystycznych.

Alegoryczny i pouczająca opowieść o zwycięstwie nad Tezeusza bohatera potwór Minotaur, który mieszkał w pałacu króla Krety labiryntu. „Eneidy” opowiada o odważnych twórców Rome – bohatera Eneasza, Trojan, którzy uciekli po zniszczeniu Greków rodzinnego miasta-królestw.

Trzystu Spartan, którzy dali bohaterski walki Persów pod Termopilami Gorge, również stał się legendą.

Powszechnie określa się w literaturze legenda „Latającego Holendra”. Kapitan przyniósł przekleństwo na swoim statku, ślubując kości matki, że nikt nie przyjdzie na dół do brzegu, i skazane duszę wieczną wędrówkę. Spotkanie z tym statku, pojawiając się na Oceanie Indyjskim, żeglarzy obiecał śmierć i inne statki – upadek.

Średniowieczu rycerze i urządzone legends Bogatyrsky. Istnieje także rosyjski Legenda o cudownym zwycięstwie Georgiya Pobedonostsa nad wężem, o bohaterów.

Francuzi są dumni ze swojego narodowego bohatera – rycerza Rolanda.

W brytyjskim folklorze znana jest z legendą o królu Arturze, zbierając wokół siebie Rycerzy Okrągłego Stołu.

Program szkolny

W instytucjach edukacyjnych, jako gatunek literatury studiował legendy. 5 Program klasa obejmuje zarówno najbardziej znane utwory, jak również lokalne tradycje. Ten rodzaj folkloru jest przystosowany do percepcji dzieci. Legenda – gatunek literatury odnoszącej się do małych form folkloru. On pojemny, dość lakoniczny, co jest ważne dla percepcji dziecka. Dodatkowo, ten gatunek jest tradycyjnie bardzo wyrazisty mediów artystycznych, mających wpływ na koncepcje miłości i nienawiści, dobra i zła, sprawiedliwości. On jest trochę jak bajka.

Gatunek Legenda opracowane tytanów XIX wieku literatury: L. N.Tolstoy, F.M. Dostojewskim I.S. Turgeniew. Na przykład, Peru Lva Nikolaevicha należący do eseju „zniszczenia piekła i jego odbudowy”, „Boże Narodzenie legendy.” Dostojewski napisał monumentalne dzieło – „Legenda o Wielkim Inkwizytorze” Ivan S. – "Oriental legenda", „Legend of St. Julian Miłosierny ".

wniosek

Za bardzo dynamiczny gatunek. Dlatego też, oprócz faktu, że taka legenda, należy zauważyć, że dziś gatunek przeżywa odrodzenie. Społeczeństwo, w obliczu nieznanego, nieznane, zaczyna tworzyć nowe legendy. Na przykład, o cudzoziemców, którzy porwań ludzi na potwora z Loch Ness, o systemie piramid i innych obiektów, uniemożliwiających zniszczenie cywilizacji, ludzi-bohaterów – naszych rówieśników. Ponadto, rodzą się legendy, a od utworów literackich, jeśli są, oczywiście, napisał prawdziwy mistrz. Na przykład, powieść Tolkiena „Władca Pierścieni” jest postrzegane przez Brytyjczyków jako epopei. Historie przedstawione w tej trylogii, stały się legendy.