837 Shares 5856 views

Rogówka – jedna z najważniejszych części ludzkiego oka

Jedną z najważniejszych części ludzkiego oka jest rogówka, która chroni ją przed uszkodzeniami i infekcjami. Jednak i ona jest bardzo wrażliwe, narażone na różne choroby.

Rogówka chroni jego przednią część i kształcie kopuły powierzchnię zewnętrzną oka; zawiera on żadnych naczyń krwionośnych niezbędnych do zasilania większości tkanek ludzkich, różni jednorodności optycznego. Aby jakościowo załamują światło, rogówka musi być przejrzysta, obecność nawet bardzo małych naczyń będzie kolidować z tym procesem. Refrakcyjnej rogówki oka wynosi 43 dioptrii. Jego moc otrzymuje się głównie z łez i cieczy wodnistej w przedniej części komory.

Rogówka często porównywana ze godzin szkła, które jest umieszczone w ramie, ponieważ krzywizna samej rogówki nieco większą niż krzywizna twardówki. Rogówka składa się z pięciu warstw, z których każdy ma ważną funkcję nabłonka blaszka graniczna tylna rogówki, warstwy Bowmana, śródbłonek zrębu.

Warstwa przednia – nabłonek – jest utworzona z płaskich wielokątnych komórek. Następne są warstwy Bowmana – jednorodnej structureless głowiczki granicy. Rzeczywiście sam zrąb rogówki substancja jest wywoływana, że składa się z bardzo cienkiej łącznej płyt naprzemiennie ze sobą, zawierający wiele delikatnych włókien. W roli substancji klejącej działa śluzowato mający w swoim składzie kwas sulfogialuronovuyu który zapewnia przejrzystość rogówki. Zrąb nie zawiera naczyń krwionośnych i jest bardzo powoli wychodzi. Powłoka Descemet, albo membrana, do tyłu, bardzo gęsta, płyta granicy jej włókienka składać się ze specjalnego materiału, który jest taki sam jak kolagen; regeneruje dobrze. Śródbłonka (nabłonek rogówki lub z tyłu) – gęsta warstwa ciągłych płaskich sześciokątnych komórek graniastych. Ta warstwa jest odpowiedzialna za przejrzystość rogówki i nie zostanie przywrócone.

Struktura rogówki są 80% wody, 18% ostatecznego kolagenu, około 2% mukopolisacharydy, lipidy, białka, witaminy C, B, et al. Do starszych Rogówka zawiera dużo mniejsze ilości witamin i wilgoci, to przeważają frakcje białkowe globulin i złożone sole wapniowe i lipidy. Konsekwencją tych zmian jest zmiana w przejściu rogówki (obwódki) w twardówki – twardówki warstwy zaczynają się „zawiesić” na rogówce i pojawia się tzw gerontoxon zmniejszona wrażliwość rogówki i jej współczynnik mocy. Ponadto znacznie zmniejszona przepuszczalność krople do oczu, maści i składników odżywczych.

Czułość rogówki (unerwienie) nerwu trójdzielnego. Szczególnie dużo zakończeń nerwowych w powierzchniowych warstwach, najmniej – w śródbłonku. U noworodków, rogówka jest niewrażliwe ze względu na niekompletność rozwoju nerwów czaszkowych, a w wieku jednego roku, jego czułość jest prawie taka sama jak u dorosłych.

Ze względu na fakt, że rogówka – zewnętrzna powłoka oka, jest stale w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym. Dlatego istnieją specjalne mechanizmy mające na celu ochronę przed szkodliwym działaniem z zewnątrz i urazów:

  1. Odruch zamykania oczu;
  2. Płukania rogówki czynników szkodliwych za pomocą płynu łzowego;
  3. Szybka i pełna regeneracja nabłonka.

Wśród głównych chorób rogówki: zaburzenia rozwojowe, dystroficzne stany zapalne (skleryty rogówki) i nowotwory.

oczy rogówki lub zapalenie rogówki patologie wśród najczęściej. Rogówki są egzogenne i endogenne. Bardzo często po doznaniu rogówki jest zmętnienie rogówki o różnym nasileniu. W zależności od natężenia chmury, a jego wartość odróżnić chmura w postaci zaćmy, plam i chmury. Kolec jest stabilne zmętnienie rogówki, która ma wejść w bliznowacenie rogówki, część lub całość okupacyjnego rogówki. Spot – trwałe zmętnienie rogówki intensywny z ostrymi krawędziami na peryferiach lub w centrum. Chmura jest ograniczona niewyraźne szary kolor, który ledwie przechwycony podczas egzaminu.