451 Shares 3506 views

Wentylacja przemysłowa: funkcje, opcje i opinie

Wentylacja przemysłowa – proces, którego celem jest przestrzeganie technologicznego i higieny w miejscu pracy, w tym powietrza w miejscu pracy.


Cel i funkcje

Projektowanie i montaż wentylacji przemysłowej rozwiązać kilka problemów, główny Wśród nich – definicję procesów wymiany powietrza. Po dokonaniu niezbędnych obliczeń eksperci określają techniczne warunki procesu produkcji, ilości i rodzaju szkodliwych emisji, a także odzwierciedlać te konstrukcja systemu wentylacyjnego danych.

Wskazać niezbędnych danych jest prawie niemożliwe. Wiele sztuk erudycja i doświadczenie specjalistów: inżynierów, projektantów i inżynierów. Jeśli określenia ilości powietrza wywiewanego z pomieszczenia jest źle, nawet najdroższe i nowoczesna wentylacja nie da pożądanego efektu.

Za to, co jest konieczne wentylacja obiektów produkcyjnych?

Jego głównym zadaniem – aby zapewnić komfortowe warunki dla pracowników zakładu produkcyjnego. Ponadto, dzięki właściwej wentylacji zapewnia niezbędne przepływy pracy i przechowywanie wymagań konkretnego rodzaju produktu.

Jest to optymalne warunki są tworzone przy użyciu systemów wentylacyjnych w przedsiębiorstwach, zgodnie z normami sanitarnymi. Są one nie tylko zwiększyć wydajność produkcji i produktywności pracowników, ale również poprawę jakości produktów, zmniejszenie szybkości odrzucenia.

Podczas wentylacji powietrza do produkcji pokojowe usuwa cząstki pyłu i nadmiar wilgoci ustala się optymalną temperaturę. Powietrze oczyszczone z palnych, wybuchowych i prostych substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego.

Szkodliwe substancje uwalniane do produkcji

wentylacji i klimatyzacji przemysłowej oczyszcza się i zobojętnia przydzielone negatywny wpływ na wytwarzanie substancji. Na przykład, skutecznie sprostać nadmierne ciepło i wodę usuwa się substancję w postaci pary lub gazu, w tym różnorodnych toksyn, które są szkodliwe dla zdrowia.

wentylacyjne przemysłowe rozwiązuje problem nadmiernej przestrzeni na kurz, gdy powietrze przydzielone cząstki pyłu w ilości przekraczającej maksymalną dopuszczalną wartość. To samo odnosi się do cząstek dymu i substancji stałych. Wreszcie, powietrze procesu produkcji zatężono pod najmniejszymi cząstkami płynu jako mgły lub krople pustych pęcherzyków gazu.

Wszystko to „zagrożenie” są transportowane drogą lotniczą. Układ wentylacyjny jak raz i określa pożądany przepływ powietrza, tworząc pola temperatury. Jest trwale usuwa zanieczyszczone powietrze z zewnątrz, a na zewnątrz pompy czystą chłodne powietrze. Takie oddychające za pomocą specjalnego urządzenia ssącego.

Projektowanie i obliczanie wentylacji

Więc, wentylacja przemysłowa bezpośrednio wpływa na wydajność. Od jej prawidłowego obliczenia i funkcjonowanie zależy od wielu procesów technicznych. Więc zanim realizacji instalacji przemysłowych specjalistów wentylacyjnych dokładnie obliczyć natężenie i częstotliwość odnawiania powietrza w pomieszczeniu. Oto czynniki, w tym przypadku są brane pod uwagę.

 • Obszar produkcji, jej wielkość i wysokość;
 • Cechy konstrukcyjne i niuanse architektury;
 • Powołanie zakładu przemysłowego;
 • Ilość i rodzaj rośliny, które wytwarzają szkodliwych substancji w powietrzu;
 • Liczba pracowników przebywających w pomieszczeniu i na czas ich pobytu;
 • Jobs miejsce;
 • Ilość elementów wyposażenia oraz poziomu zatłoczenia, i wiele więcej.

Przemysłowe wentylacja w Moskwie i innych dużych miastach jest zorganizowany, z zastrzeżeniem spełnienia określonych wymogów. Na przykład, w małym pomieszczeniu o powierzchni mniejszej niż 20 metrów kwadratowych, muszą być dostarczone przynajmniej 30 metrów sześciennych na godzinę czystego powietrza na osobę.

Sprzęt w systemie wentylacyjnym

System wentylacji, istnieją dwa główne typy urządzeń: kaptur i napływ. Do usuwania brudne powietrze spotyka wyciąg lub branżę wentylację wyciągową oraz do dostarczania czyste – napływ. Mogą być obsługiwane jednocześnie lub losowo. Jednak wysokość opłaty i powietrze wylotowe jest zawsze taka sama.

W zależności od sposobu rozdmuchiwania powietrza wentylacji przemysłowych podzielony na mechaniczną i naturalne. Tę ostatnią wykonuje się za naturalnego przepływu powietrza wewnątrz pomieszczenia, w wyniku ciśnienia i energii wiatru inne działanie. wentylacja mechaniczna, odpowiednio, zasilany jest przez zestaw wentylatorów.

Aby poprawić bezpieczeństwo procesu wentylacji technicznym, w niektórych przypadkach, zamontowany system alarmowy lub kopii zapasowej.

wymuszonej wentylacji

Tak, przemysłowych plenum wentylacyjny służy do zastąpienia brudne powietrze wycofane z pokoju, czyste i dmuchanego zewnątrz. Jest on podzielony na dwa rodzaje: lokalnej i ogólnej wymiany.

ogólnie wentylacji

System ten oczyszcza powietrze w najbardziej zanieczyszczonych obszarów. Przy tym powietrze jest dostarczane w ilości dostatecznej, aby rozcieńczyć szkodliwych substancji do ograniczania wartości. Jeżeli mówimy o ciepła, temperaturę obniża się do granicy, w celu uniknięcia nadmiernego ciepła.

lokalna wentylacja

Jest on używany do tworzenia specyficznych parametrów w wyraźnie określonym obszarze. Technicznie jest to realizowane za pomocą specjalnych wzorów, w tym:

 • Kurtyna – płaski strumień powietrza, co zapobiega przedostawaniu się substancji szkodliwych z powietrza w określonym zakresie;
 • natrysk powietrzny – kierowany strumień powietrza, na przykład w zakładzie przemysłowym lub pracownika;
 • Oasis powietrza – układ do napełniania czystego powietrza w określonej części pomieszczenia.

Tak więc, ogólnie wymiany wentylacji przemysłowych neutralizacji tylko nadmiar ciepła i zmniejsza stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Jeżeli w procesie produkcyjnym istnieje znaczna emisji szkodliwych gazów, par i pyłu mieszanego systemu jest używany na podstawie ogólnej wentylacji, ale z lokalnym ssania.

W przedsiębiorstwach o dużej emisji pyłów i gazów ustalić ogólny system wentylacji nie jest to zalecane. W tym przypadku, bardziej wydajne urządzenia, tym bardziej szkodliwe substancje są rozłożone w obiektach przemysłowych.

Jakie są wentylatory w tej branży?

Dziś istnieją różne typy wentylatorów. Oto najważniejsze z nich.

 • Osiowy. Do najczęstszych gatunków w nowoczesnym miejscu pracy. Może być instalowany nie tylko w przemyśle, ale również w systemie wentylacji domowej. Konstrukcja tego urządzenia jest znane każdemu i jest obudowa z łopatkami.
 • Dach. Jak sama nazwa wskazuje, jest on zainstalowany na dachach sklepów, magazynów i innych zakładów przemysłowych. również wykorzystywane w systemie wentylacji osiedli.
 • Kanał. Często jest stosowany w biurach, zamontowane pod sufitem lub zamontowany na sieci kanałów, bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.

Oprócz zwykłych, są wentylatory z funkcji specjalnych.

 • Dźwiękoszczelne. Zostały one umieszczone w pomieszczeniu, w którym należy zneutralizować nawet pozornie minimalny hałas wentylatora. Na przykład, szpitale czy biblioteki.
 • Termostałe. Mogą one działać w szerokim zakresie temperatur, – od 20 do plus minus 100 ° C. Są one wykonane z materiałów o wysokiej wytrzymałości i pokryte odporną farbą specjalną pożarnej.
 • Blast. Wykorzystywane w przedsiębiorstwach, których działalność jest związana z produkcją gazów wybuchowych. Są one wykonane ze specjalnego materiału siluminu odporna na korozję i bardzo trwałe.
 • Odporny na nieprzyjaznym środowisku. Zasadnicze znaczenie dla zakładów chemicznych lub laboratoriach, w których substancje chemicznie agresywnych występujących w stanie gazowym.
 • Do usuwania dymu. Takie wentylatory są często postrzegane w systemach wentylacyjnych awaryjnego. Robią świetną robotę z zadaniem usuwania zanieczyszczonego powietrza i zmniejszyć dym z pożarów.

System wentylacji przemysłowej – ważnym elementem każdej produkcji, a ich konstrukcja i montaż powinny angażować kompetentnych specjalistów.