586 Shares 4034 views

Lotnisko Ramenskoe: historia, budowa, perspektywy

Lotnisko Ramenskoe, położone na przedmieściach, wkrótce stanie się ważnym węzłem komunikacyjnym. Wcześniej był używany tylko do przeprowadzania eksperymentalnych lotów. Ale od 2012 r. Zaczęli mówić o obsłudze pasażerskiego transportu, co znacznie zmniejszy obciążenie innych stolicych portów lotniczych.


Informacje o lotnisku

Lotnisko Ramenskoe imieniem Gromov leży w mieście Zhukovsky. Warto zauważyć fakt, że kompleks lotniskowy nie ma określonej klasy, ponieważ ma na celu zapewnienie startu i lądowania absolutnie dowolnego samolotu bez ograniczeń w zakresie startu. Droga numer 12L / 30R – największa długość w całej Europie. Jego długość wynosi 5,4 km, a jej szerokość to 70 m. Druga droga 08L / 26R jest w trakcie rekonstrukcji, więc teraz jest ona używana jako parkowanie na drodze kołowania i kołowania.

Lotnisko Ramenskoe jest bazowym portem lotniczym dla biur projektowych Il, Tu, Sukhoi, a także dla Federalnej Instytucji Sytuacji Nadzwyczajnych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Alrosa Avia i Aviastar-Tu. Zapewnia również obsługę przewozów ładunków lotniczych.

Kompleks lotniskowy w Żukowskim został wybudowany w latach 80-tych. Był przeznaczony do wysyłania fragmentów orbitalnej rakiety "Buran" na kosmodromie Kazachstanu "Baikonur".

W 2012 r. Postanowiono utworzyć na jego bazie lotnisko, które będzie częścią infrastruktury węzła transportu lotniczego w Moskwie. Decyzja ta została podjęta w związku z tym, że trzy lotniska w Moskwie nie mogą poradzić sobie z wielkością ruchu pasażerskiego, a nowe drogi startowe nie zostały jeszcze uruchomione.

Budowa lotniska w Ramenskoye: etapach

Prace budowlane w ramach projektu obejmują trzy etapy. Oczekuje się, że budowa zostanie zakończona do 2019 r. W tym celu na terenie kompleksu lotniskowego przydzielono 34,5 ha terenu, na którym znajdować się będą trzy terminale (w tym jeden terminal towarowy), parking i parking dla samochodów, stacji paliw, hoteli, biur, Budynki komercyjne.

Pierwszy etap ma zostać ukończony w 2016 r. W tym okresie terminal zostanie oddany do eksploatacji dla obsługi pasażerów linii lotniczych o powierzchni 15 000 m 2 , a maksymalna przepustowość wynosi 1800 000 osób rocznie. Ukończona zostanie również budowa autostrady 4-pasmowej prowadzącej do budynku terminala.

Drugi etap kończy się do końca 2017 r. Przyjmuje się, że w tym czasie zakończy się budowa drugiego terminala pasażerskiego, który jest dwukrotnie większy niż pierwszy. Przepustowość wzrośnie do 6000000 pasażerów. Zbudowany zostanie parking i kompleks hotelowy. Do 2017 r. Istniejący terminal towarowy zostanie poddany rekonstrukcji i będzie mógł świadczyć usługi celne i magazynowe.

Trzeci etap potrwa od końca 2017 do 2019 roku. W tym czasie powierzchnia pierwszego terminala wzrośnie o 2 razy. Punkt obsługi technicznej statku powietrznego zostanie również uruchomiony.

W 2021 r. Terminal lotniska będzie mógł obsłużyć do 12 milionów osób rocznie.

Lotnisko Ramenskoje na mapie: jak dojechać

Budynek nowego portu lotniczego zlokalizowany jest pomiędzy miastami Moskwy – Zhukovsky i Ramensky – 3 km od dworca kolejowego "42 km".

W ramach robót budowlanych rozwija się kwestia rozwoju infrastruktury transportowej. Zakłada się, że odbudowana zostanie platforma "Rest", gdzie zatrzyma się dworzec w Kazaniu. Z platformy do terminala pasażerowie będą podróżować autobusem.

Obecnie można dojechać taksówką, autobusami lub pociągami elektrycznymi. Autobusy kursują od stacji metra "Kotelniki" w odstępach pół godziny. Pociąg na platformę "Rekreacja" i "42 km" są wysyłane z dworca kolejowego w Kazaniu.

Perspektywy

Do marca tego roku nowy lotnisko zmieni nazwę i stanie się "Zhukovsky".

W ciągu pięciu lat w projekcie zainwestowano ponad 10 mld rubli. Pod koniec trzeciego etapu budowy rozpocznie się eksploatacja ponad 240 km2 infrastruktury. Tak więc, w tym roku można obsługiwać ponad 10 milionów pasażerów.

Łączność transportowa w Ramenskoye stanie się jednym ośrodkiem lotnictwa cywilnego, eksperymentalnego i państwowego. Uwzględnienie lotnictwa cywilnego w zakresie działalności firmy przyciąga nowe inwestycje.

Loty do Londynu

Nowy lotnisko w Ramenskoye rozpoczyna loty od marca 2016 r. Jednak harmonogram nie został jeszcze skompilowany.

Początkowo planowano, że loty odbędą się od 2015 r. Lokalnym loukoster "Dobrolet", później przemianowanym na "Zwycięstwo", ale z powodu sankcji działalność firmy została zawieszona. Teraz wiadomo, że pierwsze loty zostaną przeprowadzone przez przewoźnika "HayFly".

Zakłada się, że tanie linie lotnicze będą oparte na Ramenskach, ponieważ nie mają własnego "portu lotniczego".

Lotnisko "Ramenskoye" – czwarte "bramy lotnicze" Moskwy. Jego budowa rozpoczęła się w 2012 roku i zaczyna pracować już w marcu tego roku. Takie sukcesy osiągnięto dzięki wsparciu państwa. Ale nie będzie mógł konkurować z trzema stolicnymi portami lotniczymi.