805 Shares 8943 views

Infekcje jelit u dzieci: leczenie, odżywianie w tej chorobie

Nikt nie jest odporny na występowanie infekcji jelitowej, a zwłaszcza dzieci. Nie mogą przyzwyczaić się do ścisłego przestrzegania reguł higienicznych przez długi czas, więcej dorosłych komunikuje się ze sobą, szczodrze dzieli zabawki, które przynoszą mikroby i niemyte po toalecie i ulicznych rękach oraz ze śliny podczas rozmowy i kichnięcia. A zakażenie jelit czeka na to, aby dostać się do organizmu podatnego na dzieci. Z biegiem czasu dziecko uczy się wszystkich tych prostych zasad, aby obserwować, a teraz musisz uspokoić i zrozumieć ważne informacje na temat infekcji jelit u dzieci – ich leczenie powinno być wykonane poprawnie. Trzeba też pamiętać, czego nie należy robić, a także zwracać uwagę na te znaki, które mówią, że nadszedł czas, aby pójść do szpitala.


Co to jest infekcja jelit?

Ta choroba, która przejawia się jako biegunka, wymioty, gorączka. Jest to spowodowane albo przez bakterie, albo wirusy, albo pierwotniaki, ale nie przez toksyny, w przeciwieństwie do innej choroby z podobnymi objawami, która nazywana jest chorobą przenoszoną przez żywność.

Jak mogę dostać infekcję jelitową?

Głównym sposobem zakażenia jest niedostatecznie umyte lub poddane obróbce termicznej pokarmy, przeterminowane pokarmy, niezmielona woda lub mleko. Drugi sposób to kałowy, gdy mikroby z kałem padają na ręce lub zabawki, a stamtąd są wprowadzane do ust innego dziecka. Zakażenie jelit wirusem u dzieci może być przenoszone przez kropelki w powietrzu, a także poprzez spożycie mikroorganizmów złowionych we wspólnych naczyniach lub zabawkach.

Jak infekcje jelitowe są leczone u dzieci?

Objętość płynu w naczyniach i tkankach dziecka jest znacznie mniejsza niż objętości osoby dorosłej. Największą objętością, którą należy wypełnić, dla niemowląt jest utrata wody z biegunką w ilości 200 ml dziennie (na przykład 20 ml 10 razy). Dlatego w przypadku zakażeń jelitowych u dzieci, należy przeprowadzić leczenie, odzyskując zagubioną objętość płynu. Oznacza to, że dziecko powinno dostać płyn, który jest potrzebny mu na wsparcie życia dziennie (na przykład dla niemowlęcia w miesiącu wynosi 140 ml na kg masy ciała na dobę, a dla dziecka ważącego 10 kg – 900 ml dziennie) oraz tego, który traci Z biegunką i wymiotami. Do tej ciekłej wody dodaje się, która utraciła się podczas oddychania, a następnie wraz ze wzrostem temperatury.

Otrzymaną objętość należy podawać w postaci herbat, słodkich kompotów, roztworów "Regidron", "Human-elektrolit" i innych. Aby odpychać, konieczne jest przygotowanie roztworu o temperaturze pokojowej na łyżeczce co 5-10 minut. Jeśli z powodu wymiotów nie możesz pić dziecka, nie wahaj się, pójdź do szpitala, aby umieścić kroplomierz.

Jak leczyć?

  1. Jeśli wykryto infekcje jelit u dzieci, leczenie drugorzędowe opiera się na zastosowaniu sorbentów. Jest to "Biały Węgiel", "Smecta", "Polysorb". Powinny być podawane w wieku przed godziną posiłku lub przy przyjmowaniu leku. Niewłaściwe jest sorbentowe rozwiązanie wstrzyknięte do lewatywy.
  2. Antybiotyki powinny wyznaczyć lekarza. Jeśli leczenie odbywa się w domu, musisz kupić test w aptece "Rota-test" i lepiej "Rota adeno-test". Rzucając trochę kału, jak opisano w instrukcjach, można dowiedzieć się, czy choroba jest spowodowana przez rotawirus lub jeszcze bakterie. Przepisano antybiotyki, takie jak Enterofuril lub Nifuroxazide. W przypadku ciężkiego przebiegu zakażenia należy zastosować silniejsze antybiotyki.
  3. Lakto- i bifidobakterie: Entererozermina, Latsidofil, Bio-Gaia.
  4. W razie potrzeby – przeciwgorączkowe.

Ponieważ infekcje jelit u dzieci (leczenie ich zależy od rodzaju patogenu – wirusa lub bakterii) nie jest rzadkie, konieczne jest wiedzieć, co dokładnie może służyć jako ich przyczyna. Jak to zrobić?

A. Optymalną i prawidłową opcją jest przejście ogólnego badania krwi i siewanie kału na mikroflory, skonsultuj się z lekarzem.

B. Zrób "test Rota".

C. Zakażenie adenowirusem początkowo przejawia się jako ostre zakażenie wirusowe układu oddechowego z wyraźnym zapaleniem spojówek. Zakażenie enterowirusem zwykle występuje z małym czerwonawym wysypką na ciele i czerwonym gardle. Zakażenie rotawirusem rozpoczyna się głównie z katarem i gorączką, tylko wtedy, gdy występuje biegunka i wymioty. Jeśli tak nie jest, jeśli kość zmieniła kolor i ma różne zanieczyszczenia, najprawdopodobniej jest infekcja bakteryjna.

Kiedy trzeba wezwać lekarza?

1) Dziecko jest zakłócone świadomością: jest bezsenny, senny.

2) Wszystkie dzieci poniżej jednego roku.

3) Kiedy boli żołądek.

4) Kiedy w stolcu znajduje się co najmniej cienka krew.

5) Przez cztery godziny nie było moczu lub było ciemno.

6) Trwałe wymioty lub biegunka, gdy niemożliwe jest picie dziecka.

7) język jest suchy, skóra, zmarszczka, nie wyprostowuje się natychmiast (skóra w okolicy pod prawym żebrem jest badana), oczy zatonąły.

8) Dziecko pachnie acetonem.

Odżywianie dziecka z infekcją jelitową

Jeśli dziecko jest karmione piersią, należy kontynuować karmienie piersią, a matka musi przestrzegać ścisłej diety. Do karmienia jest konieczne na żądanie. Jeśli dziecko poniżej jednego roku i zaczęło otrzymywać uzupełniające się potrawy, pożądane jest podanie mu mieszanki niskosąsowej, herbaty z suchymi herbatnikami, można mieć trochę tłuczonych ziemniaków w wodzie bez oleju.

Pokazane są starsze dzieci: owsianka, tłuczone ziemniaki na wodzie bez oleju, zupy wegetariańskie, herbatniki z herbatników. Nie można jeść owoców, warzyw, soków, wermiszelu, mięsa i ryb, jaj, czarnego chleba, buraczków, kapusty, fasolki, smażonych, wędzonych i pikantnych potraw, sałatek, potraw z majonezem, sera, produktów mleczarskich.

Przywracanie po chorobie jelita będzie długie, więc dieta powinna "stopniowo gasnąć", stopniowo włączając różne potrawy w diecie. W tym marynowanym, smażonym i innych "niezdrowych" produktach wprowadzono nie wcześniej niż półtora miesiąca.