638 Shares 8217 views

Która ropa jest lepsza – 5W30 lub 5W40 (zimą)? Najlepszy olej na zimę

Rozszerzony zakres temperatur olejów 5W30 i 5W40 sprawił, że były popularne wśród rosyjskich właścicieli samochodów. Dlaczego? Jakie korzyści daje silnik, o którym olej jest lepszy: 5W30 lub 5W40 zimą?


Syntetyki lub półsyntetyki

Obecnie istnieje tendencja do przejścia na bardziej rozszerzony zakres lepkości. Najbardziej znaczące kroki w tym kierunku, jakie podjęły chemicy w odniesieniu do tworzenia syntetyków, dodawały wszystkie nowe składniki. Na przykład firma "Mobil", która jako pierwsza wypuściła syntetyczny środek smarujący, współpracuje z nim i eksperymentuje od ponad trzydziestu lat. Ogromna liczba nowych konkurentów również nie śpi i poświęca ogromnych pieniędzy na utworzenie nowego produktu o zwiększonych możliwościach. Ale deweloperzy produkujący syntetyczne, wąsko wyspecjalizowane kierunki, na przykład w przypadku silników wysokoprężnych, jest niewiele.

Oprócz "pyaterochoka" – syntetyków, podobne semisyntetyki. Dlaczego nie używać? Oczywiście można użyć ciekłej wody mineralnej, dodać zagęszczacze, syntetyczny składnik z nowoczesnym zestawem dodatków – i będzie to dla przykładu zupełnie standardowy olej półsyntetyczny dla silnika . Wiadomo jednak, że jego parametry będą w każdym przypadku niższe w porównaniu z syntetycznymi. Wszakże baza olejowa odgrywa bardzo ważną rolę, wyznaczając podstawy fizykochemiczne.

Dobrze znana analogia może wynikać z benzyny. Istnieje technologia, w której do benzynowych benzynowych o niskiej zawartości oktanu A-80 dodaje się wiele dodatków w sposób rzemieślniczy i otrzymuje AI-98. Gdyby jednak pracował nad takim paliwem, silnik wkrótce wymaga naprawy: co najmniej konieczne będzie spłukanie wtryskiwacza i wymianę świec zapłonowych. W końcu jest całkiem jasne, że wysokiej jakości benzyna o najwyższej jakości będzie uzyskiwana tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii.

Lepkość

Ta cecha ma zasadnicze znaczenie dla płynu smarującego. Ten parametr określa maksymalną temperaturę nakładania oleju. Dlatego lepszy olej: 5W30 lub 5W40 (zima lub lato) jest dokładnie określony przez ten parametr. Jeśli wskaźnik jest mały, środek poślizgowy nie powinien być zbyt lepki, aby rozpocząć zimny start silnika przy użyciu rozrusznika i pompować ją przez pompę. W trybie wysokotemperaturowym olej nie powinien mieć zbyt małej lepkości, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie stałego poziomu ciśnienia w układzie oraz utworzenie filmu ochronnego wokół części.

Tak więc, lepkość oleju jest podzielona na:

  • Zima . Dzięki małej lepkości silnik rozpocznie się łatwo, ale środek smarny nie działa w wysokich temperaturach.

  • Lato . Zimny start będzie problematyczny w temperaturach poniżej zera stopni, ale z dużą lepkością niezawodnie i stabilnie smaruje silnik w ciepłej i gorącej wodzie.

  • Cały sezon . Kiedy jest zimno na zewnątrz, olej wskazuje jakość zimowego smaru, a gdy jest gorąco, to jest lato.

Wszystkie sezony stają się coraz bardziej rozpowszechnione, co powoduje przemieszczenie pierwszych dwóch gatunków, ponieważ nie ma już potrzeby zmieniać oleju za każdym razem, gdy sezon zmienia się. Jednocześnie wykazują się większą skutecznością i oszczędnością energii. Przykładem tego rodzaju smaru jest olej 5W40 (syntetyka).

Inne funkcje

Oczywiście inne właściwości są ważne dla oleju: detergentów, anty-antyków, antykorozyjnych i przeciwutleniaczy (do tego są dodawane dodatki). Jednakże lepkość ma jedną z głównych wartości. Wiele nowoczesnych dodatków zwiększa cenę. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na ten parametr i wybrać optymalny stosunek właściwości smarnych i przyszłych warunków pracy silnika.

Głównym wymogiem, który należy przestrzegać przy wyborze, są wymagania narzucone przez producenta pojazdu. Są one wymienione w instrukcji obsługi. Zwykle zawierają one nie tylko informacje na temat specyficznych właściwości, które powinny być związane z używanym smarem, ale także oferować konkretne marki olejów wraz z zaleceniami ich stosowania. Często instrukcja zawiera olej Shell (5W40, 5W30 lub inny typ). W tym samym czasie, jeśli samochód jest już daleko od nowego i nie masz wystarczająco dużo informacji na temat jego działania, możesz wybrać markę silnika lub przekładni.

Standard 1999 SAE

Co oznaczają te tajemnicze znaki SAE? Z języka angielskiego skrót jest przekładem "Towarzystwo Inżynierów Samochodów" (Towarzystwo Inżynierów Samochodowych). Jest to międzynarodowa norma, która musi odpowiadać lepkości. Na przykład w 1999 r. Wymagania normy były następujące:

Zgodnie z lepkością kinematyczną oleju określa się pewien sezon. Jest ona obliczana przy niskich prędkościach od dwudziestu do stu stopni i oddzielnie przy stu stopni.

Właściwości początkowe są ujawniane przez opór podczas uruchamiania zimnego silnika i możliwość uzyskania obrotów. W zależności od lepkości i klasy określane są temperatury od dziesięciu do trzydziestu pięciu stopni mrozu i wysokie szybkości ścinania (105s-1), to znaczy warunki pracy w łożyskach wału korbowego podczas zimnego startu.

Pompowność określa prędkość smarowania części ciernych podczas zimnego startu, jak również możliwe ryzyko awarii silnika podczas zimnego startu z powodu obrotu tulei. Wskaźnik jest uważany za ujemną temperaturę od piętnastu do czterdziestu stopni i przy małych szybkościach ścinania (10s-1). W tych warunkach smar rozprzestrzenia się w szalce do odbiornika oleju, gdy rozpoczyna się zimny silnik.

Lepkość w wysokich temperaturach wskazuje prawdziwą wartość wskaźnika podczas pracy w ciepłym sezonie silników o dużej obciążalności. W ten sposób widoczne są właściwości przeciwzużyciowe, straty tarcia i wpływ na oszczędność silnika. Jest stały przy wysokich szybkościach ścinania (106s-1). W tych warunkach łożyska wału korbowego pracują w wysokiej temperaturze i obciążeniu.

Klasyfikacja SAE

Jest to specyfikacja SAE, która określa właściwości oleju w różnych warunkach. Aktualnie jest sześć klas zimowych i pięć letnich zajęć. Zimą łatwo określić przez obecność litery W ("zima", która w języku angielskim oznacza "zima"). Im lepsza lepkość, tym większy jest indeks liczbowy.

Lepkość zimowa oznaczana jest przez 0W, 5W, 10W, 15W, 20W. 25W.

Lato – 20, 30, 40, 50 lat.

Rozważmy przykład oleju 5W40.

Jego charakterystyka jest następująca. Klasa – lepkość 5W. Jak widać, może być używany w zimie, to znaczy, zależy to od tego wskaźnika, jak łatwo będzie uruchomić silnik w mrozie. Więc, aby zrozumieć, jakiego rodzaju oleju napełnia się zimą, musisz zwrócić uwagę na ten konkretny wskaźnik.

Liczba "40" ujawnia latem wydajność, to jest zdolność do obsługi silnika w wysokiej temperaturze.

Jeśli, jak w naszym przykładzie, jest jedna i druga klasa (to znaczy olej silnikowy 5W40 i 5W30), oznacza to, że jest on używany przez cały sezon.

Jak wybrać klasę zimową

Wybierając lepkość, najpierw postępuj zgodnie z instrukcjami producenta auta. Jeśli nie ma, postępuj zgodnie z ogólnymi zaleceniami.

Wybierając najlepszą zimę na zimę, musisz wziąć pod uwagę warunki, w jakich pojazd będzie użytkowany.

Następnie można uniknąć problemów związanych z uruchomieniem zimą i negatywnymi konsekwencjami dla silnika (na przykład szybkim zużyciem i zacięciem podczas rozruchu, które mogą wystąpić w warunkach głodu naftowego), niezależnie od tego, czy 5W30 czy 5W40 zimą jest zalany. Należy rozumieć, że przy uruchamianiu silnika, nawet jeśli nie występuje w przypadku silnego mrozu, ale z dodatnim znakiem na termometrze, konieczne jest, aby pompa oleju pompowała przez układ smarowania tak, aby płyn dostał się do wszystkich części ciernych i kanałów. Do tego czasu silnik pracuje w warunkach braku oleju. Dlatego tarcie i zużycie są znacznie zwiększone. Im większy smar może zachować płynność w trybie niskich temperatur, tym lepsza ochrona silnika.

Jak wybrać całą pogodę

Właściwości zimowe są odbijane po lewej stronie, a właściwości lata są odzwierciedlone po prawej stronie. Zastanów się więc, która ropa jest lepsza – 5W30 lub 5W40 – w zimie musisz zwrócić uwagę tylko na rysunek po lewej stronie i to samo w tym przypadku.

Dlatego należy zwrócić uwagę na różnicę w trybie letnim i wybrać odpowiednią opcję w zależności od warunków pracy pojazdu.

Właściwości lepkości i temperatury

Z tego wskaźnika zależy uruchomienie silnika bez ogrzewania, wolny olej pompujący przez system iw rezultacie stabilne smarowanie wszystkich części ścierających przy maksymalnym możliwym obciąeniu i temperaturze otoczenia.

Nawet w klimacie umiarkowanym zmiana temperatury zimy na największe rozgrzewka wynosi do sto dziewięćdziesiąt stopni. Dlatego sezonowe oleje muszą być zmieniane w zależności od sezonu. Jednakże, gdy jest pogoda (na przykład olej silnikowy 5W40 i 5W30), problem został usunięty. Ze względu na swoje dodatki mogą wykazać niezbędne właściwości w różnych temperaturach. Oznacza to, że ich wartość ujemna jest podobna do olejów zimowych, a przy wysokich dodatnich – lato.

Dodatki

Dodatki nie zwiększają znacząco lepkości w niskich temperaturach, ale znacznie wzrastają – na wysokim poziomie, gdy ilość cząsteczek makropolimeru jest znacznie zwiększona. We wszystkich porach roku (w tym smar 5W30 i olej 5W40), charakterystyka polega na tymczasowej możliwości zmiany lepkości, również w odniesieniu do szybkości ścinania. Kiedy prędkość maleje, wzrasta, a kiedy rośnie, maleje.

Większość tej własności manifestuje się w niskich temperaturach, ale nawet w wysokich temperaturach ma dobre konsekwencje dla silnika: niska lepkość przy zimnym silniku ułatwia schodzenie, a przy rozgrzewaniu zmniejsza straty energii dzięki tarciu, co oszczędza paliwo.

Niska temperatura

Charakterystyka niskotemperaturowa oleju otwiera się przez punkt płynięcia, gdy smar przestaje płynąć. Wskaźnik ten jest realizowany, gdy temperatura wynosi od pięciu do siedmiu stopni poniżej, przy której płynność była możliwa.

Najczęściej dochodzi do zestalania z powodu tworzenia się parafin w chłodzonym smarze.

Która ropa jest lepsza: 5W30 lub 5W40 (zimą)

Na tej podstawie jasne jest, że w chłodnym sezonie oba gatunki manifestują się identycznie. Dlatego zimą zarówno jeden, jak i drugi rodzaj smaru jest doskonały.