313 Shares 7675 views

Rodzaje monarchii i ich realizacja w świecie współczesnym

Podobnie jak wiele innych pojęć, monarchia ma grecki źródłosłów oznacza niepodzielny. Gdy monarchiczny formą władzy aparatu państwowego jest w rękach jednej osoby i przekazał go w drodze dziedziczenia. Jednakże, istnieje kilka opcji dla Zarządu monarchicznego typu, które różnią się stopniem uprawnień monarchy, a także obecność lub nieobecność innych niezależnych organów.


Monarchia i jego poglądy na tradycyjne urządzenia

Drevnevostochnyh. Jest to nie tylko pierwsza forma monarchii, ale w ogóle zarząd państwowy. Oto potęga władców kontrolowanych przez szlacheckich lub Zgromadzenia Ludowego, które mogłyby mieć wpływ na decyzje podejmowane przez monarchę.

Feudalny. Jest również nazywany średniowieczu. W tej formie wspólnej polityki koncentruje się na produkcji rolnej, a społeczeństwo jest podzielone na dwie grupy: feudałów i chłopów. Miała kilka stadiów rozwoju, z których ostatni jest główną formą monarchii – absolutne.

Teokratyczny. Oto głowa Kościoła miał moc, możliwe jest również płyta po prostu przywódcą religijnym. Duchowieństwo w tym przypadku odgrywa istotną rolę w społeczeństwie, a argumenty tych lub innych działań głowy są zredukowane do ich boskiego pochodzenia: Znaki, znaki i przepisy, które Bóg zesłał.

Oprócz tych trzech typów monarchja odróżnić od stopnia ograniczenia: bezwzględne, konstytucyjne, parlamentarne dualistyczny.

Rodzaje monarchii absolutnej

Tutaj są bezwarunkowe panowania monarchy, całość jest rzeczywiście koncentruje się w rękach jego organu: sądowy, ustawodawczej i wykonawczej, a także w niektórych przypadkach religijne. W 17-18 wieków w Europie Zachodniej był rozkwitu absolutyzmu, że z czasem przestało być istotne.

Interesujące jest to, aby badać bardzo absolutną monarchię: szef jego poprzedników i następców są rzekomo boskie pochodzenie, które jest na ziemi towarzyszy egzaltacji i wykazując tym przez bujne pałaców i etykiety. Monarchowie obsługiwane szlachtę, którzy byli o krok niżej, ale w najniższych niewolników lub chłopów, którzy mieli za zadanie żyjących w ubóstwie i posłuszeństwa. Do tego król pozwolił im żyć.

Rodzaje monarchia konstytucyjna

W tej formie rządowej władzy monarchy jest nieco ograniczona, nie tylko prawnie, ale też w rzeczywistości. Dzieli się z Parlamentem, w zależności od tego, kto ma władzę wykonawczą, wyróżnia dualistyczną monarchię i parlamentarną.

Rodzaje monarchii parlamentarnej:

Tutaj rząd ma więcej władzy niż monarchy, jest odpowiedzialny za swoje działania przede wszystkim do Parlamentu Europejskiego. Monarch pełni zatem rolę ceremonialną i w rzeczywistości nie ma władzy wykonawczej i ustawodawczej, które są podzielone między parlamentem a rządem.

Rodzaje monarchia dualistyczna

W tej formy rządu, monarcha jest odpowiedzialne działania rządowe twarzy władczy, które ograniczają klauzul konstytucyjnych. Monarcha może rozwiązać parlament i utworzyć rząd, tak w rzeczywistości, jego moc jest zapisany, ale wspólnie z Parlamentem w sprawie formalnej zasadzie: monarcha realizuje wykonawczej i ustawodawczej parlamentu.

Rodzaje monarchii we współczesnym świecie

Obecnie istnieją kraje, w których panuje monarchię. Absolute rodzaju realizowane w Arabii Saudyjskiej, Kataru, Brunei i Omanu.

dualistyczny Konstytucyjny reprezentowana w Maroku, Liechtenstein, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Luksemburgu, Monako i Jordanii.

Konstytucyjny parlamentarny przejawia się w Nevis, Saint Kitts, Grenadyny, Saint Vincent, Jamajka, Tonga, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Kambodży, Japonii, Danii, Tajlandii, Norwegii, Kanady, Szwecji, Bhutan, Hiszpanii, Andorze i innych.

Tak więc monarchia jest dość powszechne w tych dniach, ale tendencja do dominacji jego bardziej formie demokratycznej sugeruje, że jest coraz częściej postrzegane jako hołd dla tradycji niż efektywna forma rządów w jej klasycznym tego słowa znaczeniu.