290 Shares 3313 views

Podłużna badanie: definicja i charakterystyka

Nauki humanistyczne i społeczne mają większe metodologii. Tradycyjnie, cele i zadania określić głębokość pracy, może składać się z jednego lub kilku etapach. Liczba powtórzeń procesu zbierania informacji bezpośrednio wpływać na właściwości obiektu. Podłużna Study to najdłuższa droga do uzyskania dane, ale dość skuteczne. Jest on powszechnie stosowany w psychologii w badaniach wzorców zmiany cech osobowości, a także socjologii pokoleń.


Sposób cech

Wzdłużne badanie jest skomplikowane metody do badań pewne cechy, własności badanego przedmiotu przez długi czas. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa geograficznej, co oznacza „Długość”. Wśród założycieli tej metody były Stern, A. N. Gvozdev, który prowadził dziennik obserwacji dziecko dorasta.

Głównym celem tego badania jest podłużny Rejestracja zmian w psychicznego i fizycznego rozwoju jednostki. Analiza poszczególnych cech związku pozwala ponadto ustalić i regulować okresy krytyczne. Również, na przykład, badane grupy studentów w okresie studiów w szkole lub małżeństw z czasów małżeństwa przed etapie rozwodu lub śmierci rodziny jako kolektyw. Liczba obiektów obserwacji wpływa na niezawodność i dokładność uzyskanych informacji. Istotne jest, że badania są narażone na te same osoby, analizowane i nagrali swój stan psychiczny na pewnych etapach życia. Podłużna badanie służy jako narzędzie do prognozowania dynamiki rozwoju psychicznego jednostki w przyszłości oraz do ustanowienia relacji między indywidualnymi cechami, styl życia, predyspozycje genetyczne. Tak otrzymane wyniki pozwalają nam wyciągnąć wnioski na dłuższą metę.

Oprzyrządowanie badanie podłużne

Celem badania jest przeprowadzana, co do zasady, w sytuacji naturalnym eksperymentu. Psychography, obserwacja, ankieta, wywiad, wywiad, testy – podstawowe metody, których stosowanie wiąże się badanie podłużne. Są one stosowane kompleksowo na każdym etapie grupie badanej. W systematycznego monitorowania obiektu przez określony czas; na podstawie sekcji w każdym okresie są zbierane, informacji i rejestracja danych. Dlatego wzdłużna Badania mogą być cytowane jako metody podłużnych, lub dlinnika.

Klasyfikacja metod Ananevu B. G.

Koniec i dolna linia, studium procedura opiera się na wyborze konkretnych technik. Połączenie różnych technologii i metod badawczych podzielono na cztery grupy: metody interpretacji, danych empirycznych i instytucjonalnych. Klasyfikacja ta została po raz pierwszy zaproponowana przez radziecki naukowiec i psycholog B. G. Ananev w 1977 roku w dziele „O problemach współczesnego chelovekoznaniya”. Jego zdaniem, jest ona określana przez organizacyjnej strategii badań, są to metody przekroju, porównawczą, kompleksowe i podłużne. Neobhodmo zauważyć, że B. G. Ananev To pod warunkiem, że podstawą do klasyfikacji określone organizację strukturalną badań psychologicznych. W grupie metod wzdłużnych jest najbardziej skuteczne.

Metoda ogólna z przekrojów i różnic

Sposób wzdłużnego powstał jako alternatywa dla typowych metod przekrojów, stosowanych w dziedzinie i psychologię rozwoju dziecka. Z jednej strony są one naprzeciw siebie, a drugi może być stosowany jako uzupełnienie. Badanie przeprowadzone przez przekrojach poprzecznych, wymaga mniej czasu i zasobów, będą one objąć większą liczbę osób. Jednocześnie, badanie umożliwia ustalenie wzdłużne indywidualne cechy, uciekł uwagę naukowiec i zrobić przetwarzania wyników w kontekście każdego okresu wiekowej.

Zalety i wady metody

Zalety tej technologii obejmują zdolność do przewidywania rozwoju i wiarygodność wyników i samowystarczalności. Z będzie można wyciągnąć wnioski na temat zmian badanych zjawisk, procesów, uzyskanie danych bardziej rozstrzygające. Jednocześnie psychologiczne badania podłużne są bardziej czasochłonne, energochłonnych. Główną wadą jest również to znaczną ilość danych, które mogą się pokrywać, czasu trwania i dużych nakładów finansowych. Ponadto, na każdym kolejnym etapie procesu uczestników badania w zbiorach danych jest trudne ze względu na zmianę miejsca zamieszkania lub śmierci.