822 Shares 8484 views

Ludzkiej percepcji kolorów. Wpływ kolorów na człowieka

Człowiek ma zdolność do postrzegania świata w różnych kolorach i odcieniach. On może obejrzeć zachód słońca, Szmaragd, dna błękitne niebo i inne naturalne piękno. Na postrzeganie koloru i jego wpływu na psychikę i kondycję fizyczną osoby zostaną omówione w tym artykule.


Jaki jest kolor

Kolor nazywa subiektywnego postrzegania światła widzialnego ludzki mózg, różnice w jego strukturze widmowej, postrzegane oko. Ludzie mają zdolność do rozróżniania kolorów jest lepiej rozwinięta niż u innych ssaków.

Światło wpływa na światłoczułe receptory siatkówki, i następnie wytworzenie sygnału transmitowanego do mózgu. Okazuje się, że postrzegania koloru jest utworzona w sposób złożony w łańcuchu: oka i siatkówki (sieci neuronowe exteroreceptors) – obrazów wizualnych mózgu.

Tak więc, barwa – jest interpretacja świata ludzkiej świadomości, który powstaje w wyniku przetwarzania sygnału odebranego ze światłoczułych komórek oczu – pręciki i czopki. W tym przypadku, pierwszy odpowiedzialny za postrzeganie koloru, a drugi – z dociekliwością widzenie w półmroku.

„Kolor zaburzenie”

Oko reaguje na trzech podstawowych kolorach: niebieskim, zielonym i czerwonym. Mózg postrzega kolor jako kombinacja tych trzech podstawowych kolorach. Jeśli siatkówki traci zdolność do odróżniania dowolny kolor, a osoba traci ją. Na przykład, istnieją ludzie, którzy są w stanie odróżnić zielony z czerwonym. W 7% mężczyzn i 0,5% kobiet są takie cechy. Bardzo rzadko ludzie nie widzą kolory dookoła, to znaczy, że komórki w ich receptorów siatkówki nie działają. Niektórzy cierpią z powodu słabej noktowizor – oznacza to, że slabochuvstvitelnye one laski. Takie problemy pojawiają się z różnych powodów: ze względu na niedobór witaminy A lub czynników dziedzicznych. Jednak osoba może dostosować się do „Zaburzeń Colour”, więc nie ma specjalnego badania są niemal niemożliwe do wykrycia. Ludzie z normalnego widzenia, aby móc odróżnić tysiące kolorów. Ludzka percepcja zmienia kolor w zależności od warunków na świecie. Ten sam ton jest inny przy świecach lub w bezpośrednim świetle słonecznym. Ale ludzkie oko dostosowuje się szybko do tych zmian i identyfikuje znajomy kolor.

Postrzeganie postaci

Poznanie natury, osoba cały czas, aby odkryć nowe zasady ładu światowego – symetria, rytm, kontrast, proporcje. Te doświadczenia był prowadzony przez przekształcanie środowiska, tworząc swój własny, unikalny świat. Późniejsze obiekty rzeczywistości zrodzonej w umyśle stabilnych obrazów, wraz z jasnymi emocji. Percepcja kształtu, wielkości, kolorów związanych z poszczególnymi symbolicznych wartości asocjacyjnych geometryczne kształty i linie. Na przykład, w przypadku braku artykulacji, pionowe postrzegany przez ludzi jako coś nieskończonego, niewymierną, gwałtowny wzrost, światła. Zgrubienia w dolnej lub poziomą podstawą czyni go bardziej odporne na oczy pacjenta. Ale przekątna reprezentuje ruch i dynamikę. Okazuje się, że kompozycja oparta na jasnych obróbkowe i pio, zwykle powagą statyczną, stabilizację i obrazu w oparciu o przekątnych – Zmienność, niestabilność i ruchu.

podwójny efekt

Jest to akceptowane fakt, że postrzeganie koloru towarzyszy silny emocjonalny wpływ. Ten problem został szczegółowo badane przez malarzy. VV Kandinsky zauważyć, że kolor wpływa na osobę na dwa sposoby. Po pierwsze, jednostka doświadcza efektu fizycznego, gdy oko jest zafascynowany dowolnym kolorze, lub go irytowało. Wrażenie to jest ulotne, jeśli mówimy o zwykłych przedmiotów. Jednak w nietypowym kontekście (malarstwo artysty, na przykład), kolor może spowodować duże doświadczenie emocjonalne. W tym przypadku możemy mówić o drugim efektów kolorystycznych na indywidualnym.

Fizyczne skutki kolorze

Liczne eksperymenty psychologów i fizjologów potwierdzić zdolność koloru wpływania na stan fizyczny osoby. Dr Podolski opisano ludzką percepcję wzrokową koloru w następujący sposób.

 • Kolor niebieski – ma działanie antyseptyczne. Warto spojrzeć na suppurations i zapaleń. Osoby wrażliwe na niebieski odcień pomaga lepiej niż zielony. Ale „przedawkowanie” koloru powoduje jakąś depresję i zmęczenie.
 • Zielony – nasenny i przeciwbólowy. Ma to pozytywny wpływ na układ nerwowy, łagodzi rozdrażnienie, zmęczenie i bezsenność, a także podnosi ton i obniża ciśnienie krwi.
 • Żółty – pobudza mózg, więc pomaga niedorozwoju umysłowego.
 • Orange – ma działanie stymulujące i przyspiesza tętno, nie podnosząc ciśnienie krwi. Poprawia nastrój, zwiększa witalność, ale można nosić w czasie.
 • Purpurowy kolor – wpływa na płuca, naczynia krwionośne, serce i zwiększa wytrzymałość tkanki.
 • Czerwony – ma działanie ocieplenia. To stymuluje aktywność mózgu, usuwa melancholii, ale irytujące w dużych dawkach.

rodzajów kolorów

Różne kolory mogą być klasyfikowane jako oddziaływania na percepcję. Istnieje teoria, zgodnie z którą wszystkie kolory mogą być podzielone na stymulację (ciepła), środki rozsadzające (na zimno), pastelowych, statyczne głuchy, ciepłą i zimną ciemne ciemny.

Stymulant (ciepły) Kolor promować wzbudzenie i działać jako drażniące:

 • czerwony – Vital, silnej woli;
 • Orange – przytulny, ciepły;
 • Żółty – promienna w kontakcie.

Substancje rozsadzające (na zimno) wzbudzanie tonów stłumić:

 • fioletowy – ciężki, pogłębione;
 • Niebieski – podkreśla dystans;
 • jasnoniebieski – przewodnik prowadzący w przestrzeń;
 • niebiesko-zielony – zmienne, podkreśla ruch.

Pastelowe kolory wyciszyć wpływ czystego koloru:

 • Pink – tajemnicza i łagodny;
 • fioletowy – izolowane i zamknięte;
 • pastel zielony – miękki, łagodny;
 • niebiesko-szary – dyskretny.

Statyczne kolory mogą równowagi i odciągnąć od ekscytujących kolorach:

 • pure green – orzeźwiający, wymagający;
 • Olive – łagodzący, uspokajający;
 • żółto-zielony – wyzwolenie, aktualizację;
 • fioletowy – ambitny, znakomity.

Głuchy ton przyczyniają stężenie (czarny); nie powodują wzbudzenie (szary); przerwano podrażnienia (biały).

Ciepły ciemny kolor (brązowy) letarg przyczynowo bezwładności:

 • ochra – zmiękcza wzrostu wzbudzenia;
 • ziemisty brązowy – stabilizuje;
 • ciemny brąz – zmniejsza niepokój.

Ciemny odcień zimno (niebiesko-czarny, ciemnoszary, zielony, niebieski) tłumienia i izolacji podrażnienie.

Kolor i osobowość

Postrzeganie koloru pod wieloma względami zależy od indywidualnych cech danej osoby. Fakt ten wykazał w swojej pracy na indywidualnej percepcji kolorów kompozycje niemiecki psycholog M. Luscher. Według jego teorii, pobyt w innym emocjonalnego i psychicznego stanu osoby mogą różnie reagować na ten sam kolor. W tym przypadku, zwłaszcza postrzeganie kolorów zależy od stopnia rozwoju osoby. Ale nawet ze słabą czułość psychicznych otaczających kolorów faktycznie postrzegana niejednoznacznie. Ciepłe i jasne kolory przyciągają wzrok bardziej niż ciemności. A jednocześnie jasne, ale trującego kolorze troski i ludzkie oko nie może pomóc, patrząc chłodnym zielony lub niebieski odcień na odpoczynek.

Kolor w reklamie

W odwołaniu reklamowej wybór kolorów może nie zależy tylko od gustu projektanta. Po tym wszystkim, w jaki sposób można jasne kolory, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i sprawiają, że trudne do uzyskania niezbędnych informacji. Dlatego postrzeganie kształtu i koloru jednostki powinny być brane pod uwagę przy tworzeniu reklam. Rozwiązania mogą być najbardziej nieoczekiwane, na przykład, na kolorowym tle jasnych obrazów mimowolne uwagę osoby raczej wyciągnąć surowe reklamy czarno-białe, ale nie kolorowe litery.

Dzieci i kolor

Postrzeganie kolorów dzieci rozwija się stopniowo. Po pierwsze, odznaczają się one tylko ciepłe kolory: czerwony, pomarańczowy i żółty. Potem rozwój reakcji psychicznych prowadzi do tego, że dziecko zaczyna dostrzegać niebieski, fioletowy, niebieski i zielony kolor. I tylko z wiekiem dziecka stają się dostępne wszystkim różnorodność odcieni kolorów i odcieni. W ciągu trzech lat, dzieci są zwykle określane dwóch lub trzech kolorach, i dowiedzieć się o pięć. A niektóre dzieci z trudem odróżnić tonu podstawowego, nawet w wieku czterech lat. Oni są słabo zróżnicowane w kolorze, z ledwie pamiętam ich nazwisk wymienić pośrednie odcienie spektrum podstawowy i tak dalej. Dla dziecka, aby nauczyć się postrzegać świat wokół nas, musimy nauczyć prawidłowo rozróżniać kolory.

Rozwój percepcji kolorów

Od najmłodszych lat należy uczyć percepcji kolorów. Dzieciak jest bardzo ciekawy z natury i wymaga wielu informacji, ale należy podawać powoli, tak aby nie podrażniać wrażliwą psychikę dziecka. Na wczesnym wieku dzieci są zwykle związane z obrazem koloru obiektu. Na przykład, zielony – choinka, żółty – kurczak, niebieski – niebo, i tak dalej. Pedagog trzeba wykorzystać ten moment i rozwijać percepcję kolorów, przy użyciu naturalnych form.

Kolor, w przeciwieństwie do wielkości i kształtu, mogą być postrzegane tylko. Dlatego też, w celu określenia tonu dużą rolę w porównaniu przez nakładanie. Jeżeli te dwa kolory są umieszczone obok siebie, każde dziecko zrozumie, takie same lub są one różne. Jednocześnie nie ma on musi znać nazwę malarstwa, to wystarczy, aby móc wykonywać zadania, takie jak „roślina każdego motyl na kwiat w tym samym kolorze.” Kiedy dziecko uczy się wizualnie odróżnić i dopasować kolory, ma sens, aby przejść do doboru próby, czyli do faktycznego rozwoju koloru. Aby to zrobić, możesz korzystać z książki G. S. Shvayko nazwie „Gry i ćwiczenia gry dla rozwoju mowy.” Znajomość ze światem zewnętrznym pomaga dzieciom rozcieńczalnika i czuć się naprawdę pełna, rozwija myślenie, spostrzegawczy, wzbogaca ją.

kolor wizualny

Ciekawym eksperymentem na zestawie ma siedzibę w Wielkiej Brytanii – Neil Harbisson. Od dzieciństwa nie był w stanie rozróżniać kolory. Lekarze stwierdzili, że miał rzadką wadę wzroku – achromatopsja. Człowiek ten otaczającą rzeczywistość jakby w czarno-białego filmu i uważał się społecznie odciąć człowieka. Po Neil zgodził się eksperymentować i pozostawiono do wszczepić je w głowie specjalny cybernetyczny narzędzie, które pozwala mu widzieć świat w całej jego barwnej różnorodności. Okazuje się, że postrzeganie koloru oczu nie jest konieczne. Wszczepionego chipa głowy Nile i antena z czujnikiem, który wykrywa drgania i przekształca ją w dźwięk. W tym przypadku, każda nuta odpowiada określonym kolorze: F – czerwony, środkowy – zielony, aż – niebieski i tak dalej. Teraz Harbissona wizycie w supermarkecie jest jak wizyty w klub nocny, galerię sztuki i przypomina mu o kampanii do Filharmonii. Technologia przedstawiony Nilu nigdy dotąd w przyrodzie uczucie: dźwięk wizualny. Człowiek stwarza ciekawe eksperymenty ze swoim nowym znaczeniu, na przykład, położony w pobliżu różnych ludzi, badając ich twarze i tworzy portrety.

wniosek

O postrzeganiu koloru można mówić bez końca. Na przykład, eksperymenty z Neilem Harbissonom, mówi, że ludzka psychika jest bardzo plastyczne i może dostosować się do najbardziej niezwykłych okolicznościach. Ponadto jest oczywiste, że osoby określone pragnienie piękna, które wyraża się w wewnętrznej potrzeby, aby zobaczyć świat koloru, zamiast monochromatycznej. Vision – unikalny i kruchy przyrząd, którego badanie zajmuje sporo czasu. Dowiedzieć się o nim jak najwięcej będzie korzystne dla wszystkich.