747 Shares 5855 views

Omdlenia i utraty przytomności: jaka jest różnica? Przyczyny omdlenia i utraty świadomości. Pierwsza pomoc dla omdlenia i utraty świadomości

Często ludzie obawiają się, że taka omdlenie, utrata świadomości, jaka jest różnica między tymi warunkami i jak zapewnić właściwą pierwszej pomocy osobie w stanie nieświadomości.


Charakterystyka utraty przytomności

Utrata przytomności – to stan, w którym organizm nie reaguje na bodźce zewnętrzne i nie jest świadomy otaczającej rzeczywistości. Istnieje kilka rodzajów nieświadomości:

 • Zamieszanie charakteryzuje urojenia, splątanie i stan obojętny w stosunku do otaczającej rzeczywistości.
 • Oszałamiająca – nienormalny senność, objawia się w postaci obniżenia poziomu świadomości.
 • Stupor – głęboka depresja przytomności z utratą dobrowolne i zachowania aktywności odruchowej.
 • Stupor – stupor.
 • Omdlenia – krótka utrata przytomności, utrata przytomności przez krótki czas.
 • Coma – utrata przytomności, której przyczyną jest naruszenie funkcji pnia mózgu.
 • Hipnoza – stan, w którym dana osoba jest w półśnie, zwany sugestia. W tym stanie osoba jest całkowicie podporządkowane woli z usypiający.
 • wegetatywnym charakteryzuje hamowania funkcjonowania centralnego układu nerwowego, autonomiczny układ nerwowy zachowuje swoją normalną aktywność.

Tak więc okazuje się, że omdlenie jest formą nieświadomości.

Przyczyny utraty przytomności

Głównymi przyczynami utraty przytomności są:

 • zmęczenie;
 • ostry ból;
 • stres i emocjonalne zawirowania;
 • odwodnienie;
 • hipotermia i hipertermia;
 • Brak tlenu;
 • nerwowego napięcia.

Znając przyczyny istnieje omdlenia i utraty świadomości, jaka jest różnica między tymi stanami, możemy zapewnić prawidłowo pierwszej pomocy.

uszkodzenie mózgu, powodując utratę przytomności może być spowodowane przez bezpośredni wpływ (urazy głowy, zatrucie, krwawienie) lub pośredni (krwawienie, omdlenia, stany wstrząsu, astma, zaburzenia metaboliczne).

Rodzaje utraty przytomności

Istnieje kilka rodzajów nieświadomości:

 • Przerywany omdlenia i utraty świadomości (różnice są przyczyny tego stanu mogą być spowodowane spadkiem poziomu glukozy we krwi, wstrząs mózgu, zaburzenia dopływu krwi do mózgu);
 • utrata przytomności, powodując poważne naruszenie istotnych funkcji organizmu (o krwotoku mózgu, udaru, zamartwicy, udaru mózgu, urazów i obrażeń zagrażających życiu, ostre zatrucie, ciężkie utrata krwi);
 • pogarsza utrata świadomości charakteryzuje się wzrostem liczby naruszeń mózgu, co prowadzi do śpiączki.

Jakiekolwiek objawy zaburzeń funkcjonowania układów organizmu mogą być omdlenia i utrata przytomności. Nasilenie objawów różnica zależy od czasu trwania utraty przytomności oraz dostępność dodatkowych obrażeń.

Obraz kliniczny utraty przytomności

W nieświadomości ofiarą zauważył:

 • rozluźnienie układu mięśniowego;
 • podwijając gałek ocznych;
 • rozszerzenie źrenic, reakcja redukcji źrenicy na światło;
 • Brak reakcji na bodźce zewnętrzne;
 • Zmniejszenie wrażliwości na ból;
 • drgawki;
 • Bladość lub zaczerwienienie skóry (na szok termiczny lub przegrzania);
 • obniżania ciśnienia krwi;
 • pojawienie kropelek potu.

Wiedząc, jakie objawy oczywisty omdlenia i utraty świadomości, jaka jest różnica między nimi i jak udzielić pierwszej pomocy może zapobiec śmierci ofiary, zwłaszcza jeśli nie ma on oddychanie i czynność serca. Od szybkiej resuscytacji może przywrócić funkcjonowanie tych systemów i powrót osoby do życia.

Pierwsza pomoc dla omdlenia

Pierwszą rzeczą, aby wyeliminować możliwe przyczyny utraty przytomności – aby osobę na świeże powietrze, jeśli pokój ma zapach dymu lub gazu lub prądu elektrycznego. Następnie trzeba zwolnić dróg oddechowych. W niektórych przypadkach może to wymagać szorowanie doustne z wykorzystaniem serwetki.

Jeżeli dana osoba ma tętno i oddech, pilna potrzeba, aby rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Po przywróceniu czynności serca i oddychania ofiary muszą być dostarczone do kliniki. Podczas transportowania poszkodowanego należy przestrzegać.

W przypadku problemów z oddychaniem i sercem nie ma potrzeby, aby zwiększyć przepływ krwi do mózgu. Aby to zrobić, ofiary muszą być ułożone w taki sposób, że głowa była nieco poniżej poziomu ciała (jeśli jest uraz głowy lub nosa, pozycja ta nie może być wykonana!).

Trzeba rozluźnić ubranie (krawat untie, rozpinać mu koszulę, pas) i otworzyć okno, aby umożliwić dopływ świeżego powietrza, będzie to wzrost podaży tlenu. Można przynieść ofiarę do nosa waty z amoniakiem, w większości przypadków, to pomaga, aby ją z powrotem do świadomego stanu.

Ważne! Jeżeli czas trwania utraty przytomności niż 5 minut, trzeba pilnej opieki medycznej.

Znając różnicę między omdlenia z utratą przytomności, możemy zapewnić właściwej pierwszej pomocy ofierze.

Charakterystyka omdlenia

Omdlenie jest to chwilowa utrata przytomności spowodowanej niedoborem tlenu z powodu zaburzeń mózgowego przepływu krwi. Krótka utrata przytomności nie może być zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi i często wymaga interwencji medycznej. Czas trwania tego stanu jest od kilku sekund do kilku minut. Omdlenia mogą być spowodowane w następujących stanach patologicznych Organizm:

 • Nerwowego regulacji zaburzeń naczyniowych na nagłe zmiany położenia (przejście z pozycji poziomej do pozycji pionowej) lub połykania;
 • ze zmniejszeniem wydolności serca – zwężeniem tętnicy płucnej lub aorty, dusznica bolesna, zaburzenia rytmu serca, zawału mięśnia sercowego;
 • podczas gdy obniżenie stężenia tlenu we krwi – niedokrwistości i niedotlenienia, zwłaszcza w czasie wynurzania na dużej wysokości (która jest rozrzedzone powietrze) lub pozostawania zatkany pomieszczenia.

Przyczyny omdleń i utraty przytomności trzeba wiedzieć, aby być w stanie rozróżnić tych warunków oraz zapewnienie niezbędnego osobie pierwszej pomocy.

Obraz kliniczny omdlenia

Omdlenia jest charakterystycznym objawem pewnych chorób. Dlatego częste omdlenia należy koniecznie udać się do lekarza i zrobić test, aby zidentyfikować procesy patologiczne w organizmie.

Omdlenie jest to chwilowa utrata przytomności spowodowanej niedoborem tlenu z powodu zaburzeń krążenia mózgowego. Głównymi objawami są nudności i omdlenia uczucie duszności, dzwonienie w uszach, ciemnienie oczu. W tym przypadku, osoba zaczyna zanikać, to osłabia mięśnie i nogi są słabe. Kiedy utrata przytomności charakteryzuje się zwiększoną częstość akcji serca, a jego spowolnienia.

Swoon serce brzmi u ludzi luzu, ciśnienie spada, wszystkie odruchy neurologiczne dużo luzu, więc nie mogą być drgawki lub mimowolne oddawanie moczu. Utrata świadomości i omdlenia charakteryzują głównie przez brak postrzegania ofiary rzeczywistości, a co się dzieje z nim.

Pierwsza pomoc dla omdlenia

Kiedy osoba zasłabła możliwie przyklejaniu się języka, jak jego mięśnie słabną. Aby temu zapobiec, należy włączyć osobę na boku i wezwać karetkę, aby niezależnie ustalić przyczynę tego stanu jest trudne.

Pierwsza pomoc dla omdlenia i utraty świadomości pozwala obsługiwać nadejście egzystencji pogotowia dotkniętego organizmu. W większości przypadków pierwsza pomoc unika śmierci.

Bez odpowiedniego badania w celu określenia dokładnej przyczyny omdleń jest niemożliwe. Ponieważ może to być konsekwencją procesów patologicznych, w ciele, i zmęczenie lub normalne napięcie nerwowy.

Omdlenia i utraty świadomości. Jaka jest różnica między tymi pojęciami?

Zrozumieć cechy nieświadomego stanu organizmu, można stwierdzić, że utrata przytomności – ogólną koncepcję. Obejmuje ona pewną liczbę różnych wskazań. Omdlenie jest jednym z nich i jest to krótka utrata przytomności, który jest obserwowany w wyniku głodu tlenu w mózgu.