520 Shares 4132 views

Brodawki smakowe w języku: opis, typy, przyczyny zapalenia i sposoby leczenia

Język jest jednym z organów o szczególnej wrażliwości. Ponadto uczestniczy w tworzeniu mowy, pomaga wyrażać emocje i jest wskaźnikiem niektórych chorób krwi i przewodu pokarmowego.


Struktura języka

Ludzki język jest tworzony przez striated tkanki mięśniowej, która jest pokryta błony śluzowe. Anatomicznie warunkowo podzielić organ na dwie nierówne części: korzeń (1/3) i korpus (2/3), które są oddzielone końcowym rowkiem. Powierzchnia języka skierowana ku podniebieniu nazywana jest plecy. Jest podzielony na połowę przez sutkową bruzdę (połączenie dwóch połówek narządu). Na dolnej powierzchni znajduje się uzdę języka, który jest mocowany również do dna jamy ustnej.

Niektórzy ludzie mają ślepą dziurę w złączu terminala i boczne bruzdy. Powstał z powodu inwazji kanału tkankowego, który był zarodkową rudimentą tarczycy.

Funkcje

Język pełni wiele funkcji:
– żucie i połykanie;
– mowa sformułowana;
– postrzeganie smaku i regulacji wydzielania śliny.

U psów ten organ nadal wykonuje termoregulację, ponieważ tylko przez to możliwe jest aktywne odparowanie wilgoci (lub śliny). Wynika to z faktu, że u zwierząt pokrytych grubą wełną nie jest możliwe odparowanie cieczy z innych części ciała.

Koty używają języka w celach higienicznych. Umywają się i ich młode, a czasami ich pan, jeśli w ogóle. Ponadto język kotka różni się strukturą. Na jego krawędzi są małe dziąsła, które pozwalają tym zwierzętom oddzielić mięso od kości.

Papillae w języku

Śluzowe przednie dwie trzecie języka i plastyk nabłonka tworzą szczególne elewacje – brodawek. W języku jest pięć rodzajów pąków smakowych:
– gwintowe;
– stożkowe;
– grzybkowate;
– rynny;
– w kształcie liścia.

Każdy z nich można powiedzieć szczegółowo:

  1. Błonica żołądkowa (papillae filiformes) w języku najbardziej. Są one rozciągnięte wzdłuż krawędzi języka i z przodu, mają dłuższą długość niż tylna. Morfologicznie, brodawka jest występem błony śluzowej, pokryta niekorupcyjnym nabłonkiem (co daje im biały kolor). Te brodawki nie czują smaku jedzenia, tylko dotykają go i trzymają w ustach.
  2. Brodawki stożkowe (papillae conicae) w języku są przeplatane włóknami i bardzo podobne do nich, zarówno w strukturze, jak i funkcji. Zawierają one receptory bólu i temperatury. Przeznaczone są do mechanicznego przetwarzania żywności.
  3. Brodawki smakowe w języku są grzybkowate (papilie fungiformes) . Są zaokrąglone, przypominają białawe kapelusze, ponieważ są one również pokryte wielowarstwowym nabłonkiem. Chaotycznie przykryj język języka, ale nie spotykaj się pośrodku pleców. Ich liczba może wynosić 1000 sztuk. Na czubku brodawki znajduje się kilka pąków smakowych (od dwóch do piętnastu), które postrzegają słodki smak.
  4. Brodawki (papillae vallatae) znajdują się w pobliżu korzenia, a morfologicznie obejmują brodawkę, poduszkę i gruczoły. Ich liczba jest niewielka, ale postrzegają gorzkie smaki.
  5. Brodawki liściowe (papillae foliatae) w języku znajdują się w pobliżu łuków palatynowych. Są owalne w kształcie i składane w formie ulotek (stąd nazwa). W głębi ulotek znajdują się receptory, które postrzegają kwaśny smak.

Przyczyny zapalenia brodawek języka

Zapalenie brodawek w języku we wspólnym języku jest nazywane "tippoo". Jest to dosyć powszechne zjawisko, zwłaszcza u dzieci i osób nerwowych. Pierwsze przeciągnij brudne przedmioty do ust, a drugie, aby poradzić sobie z emocjami, konieczne jest odgniatanie czapki z pióra lub ołówka lub innych materiałów piśmiennych, które również nie różnią się czystością. Chorobie towarzyszą raczej nieprzyjemne objawy. Wśród nich:
– powiększenie brodawek w języku;
– uczucie obcego ciała;
– zaburzenia palenia i smaku;
– Ból podczas dotykania, mówienia, żucia.

Przyczyną zapalenia może być wiele rzeczy. Spaliny chemiczne i termiczne, refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), urazy w wyniku resorpcji słodyczy, czyszczenia zębów, obecności protez i rozdrobnionych zębów. Ważną rolę odgrywają choroby zakaźne pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybowego.

Zapalenie spojówek

Jeśli masz obrzęk papillę w języku, ale może to niekoniecznie być nieszkodliwym tippoo. Jest zabolevanie, jak zapalenie języka. Rozwija się w wyniku urazu lub infekcji, a także objawem niedoborów witaminy i anomalii w strukturze języka.

W każdym przypadku, jeśli w obrazie klinicznym są zapalone brodawki, przyczyny choroby mogą być mechaniczne (urazy języka, jamy ustnej w ogóle), chemiczne (oparzenia alkaliami i kwasami, nikotyną, alkoholem, przyprawami), fizycznym (gorącym lub zimnym pokarmem) , Jak również uczulenie (reakcja na składniki pasty do zębów, odświeżacz jamy ustnej). Wśród chorób ogólnoustrojowych towarzyszy zapalenie języka, niedokrwistość niedoboru żelaza, liszaj płaski, afifiza, syfilis i wiele innych.

Objawy zapalenia języka

Istnieje kilka odmian zapalenia języka szóstego, ale wspólne dla wszystkich są następujące objawy:
– zmiana barwy i struktury narządu;
– wzrost wielkości;
– obecność naloty na języku;
– problemy z żuciem pożywienia, połykaniem, mową;
– palenie.

Klinicznie, głębokie zapalenie błony śluzowej rozróżnia się, gdy proces zapalny znajduje się w grubości mięśnia lędźwiowego w postaci ropnia lub flegonu. W przypadku zapalenia jelita grubego, jama ustna jest zaangażowana w proces patologiczny , a także błonę szyi.

Powierzchowne zapalenie języka jest izolowanym zapaleniem błony śluzowej języka. Catarawemu zapaleniu języka towarzyszy pęcznienie języka, jego nieruchomość, uczucie pieczenia i obfite ślinienie.

Wątrośliwe zapalenie błony śluzowej charakteryzuje się pojawieniem szarą lub czarną blaszką, po usunięciu pozostałości powierzchni krwawienia. Pacjenci ci z reguły mają nieprzyjemny zapach z ust.

Zapalenie błony śluzowej jest wskazaniem poważnych zaburzeń systemowych w ciele. Złamane i rhomboidowe zapalenie języka to wrodzone anomalie i nie powodują żadnych objawów. Zapalenie języka Gunthera jest wczesnym objawem niedokrwistości. Ukazuje się poprzez spalenie na czubku języka i malowanie go w karmazynowym kolorze.

Rozpoznanie zapalenia języka

Jeśli masz podejrzenie, że bolesne zapalenie języka jest zapalone, to jest to bezpośrednia droga do lekarza dentysty. Rozpatruje jamę ustną i, jeśli to możliwe, zidentyfikuje przyczynę tego zjawiska. Możliwe, że wizyta nie jest ograniczona do lekarza. Może się zdarzyć, że dentysta skieruje Cię do terapeuty lub gastroenterologa.

W każdym przypadku, aby dokładnie zdiagnozować, konieczne będzie wykonanie badania krwi, wypłukiwanie języka i przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań laboratoryjnych, aby nie stracić czegoś ważnego.

Leczenie zapalenia języka

Kiedy rozpoznanie jest jasne, musisz rozpocząć terapię etiotropową, to znaczy usunąć przyczynę. Może to być leczenie podstawowej choroby, terapii antybiotykami, leków przeciwzapalnych i immunomodulatorów. Z reguły, aby usunąć obrzęk i zmniejszyć bólu używać kortykosteroidów, ale nie można ich przepisać niezależnie, ponieważ mają poważne skutki uboczne.

W celu dezynfekcji jamy ustnej w ogóle, aw szczególności języka, zaleca się spłukiwanie furaciliną, manganem lub chlorheksydyną. Odpowiednie są także środki znieczulające miejscowe, takie jak lidokaina w celu zmniejszenia bólu. W zaawansowanych przypadkach może być wymagane leczenie chirurgiczne.