814 Shares 1080 views

Jak sprawić, by światło w garażu z rękami?

Przed przystąpieniem do pracy musi być przynajmniej w ogólnym zarysie, aby zapoznać się z podstawowymi postanowieniami „Zasad Instalacja elektryczna” (PUE), która określiła wymagania dotyczące projektowania i montażu instalacji elektrycznych w budynkach o różnym przeznaczeniu.

Optymalna konstrukcja – klucz do sukcesu i bezpieczeństwa

Na początkowym etapie konieczne jest, zgodnie z otrzymanymi informacjami, aby ogólny szkic przestrzeni garażowej, jego ścian i sufitu, ze wskazaniem wielkości i położenia otwarcia rzekomych punktów panelu elektrycznym, skrzynek połączeniowych, wtyki, przełączniki i oświetlenia. Uwzględnia lokalizację urządzeń stacjonarnych (stół, spawarki itp. D.) i cech konstrukcji budynku.

Kolejny etap – plan transferu dla strefy: kreda rysowane na budowę w miejscu instalacji sprzętu elektrycznego i komponentów konsumentów śledzenia przewodów i kabli. Przy wyborze lokalizacji dla centrali rozdzielczej, należy zastanowić się, jak przeprowadzić światło w garażu zasilania linii. spółdzielnie garaż charakteryzuje się rozległą siecią władzy, wszelkie problemy z połączeniem nie ma, ale dla budynku jednorodzinnego będzie musiał zbudować podziemne lub napowietrznych linii zasilającej.

rodzaje instalacji

Zamontować światła w garażu na dwa sposoby – z lub podtynkowego. Druga opcja jest typowe dla konstrukcji betonowych i murowanych. Polega ona na wykorzystanie okablowania produkty technologiczne pustkach ścian, płyt podłogowych lub umieszczając go pod warstwą tynku specjalnie wykonane kanały – Stroebe.

W tej tarczy, gniazda i przełączniki są również pokroić w bazie, co wiąże się z wysokimi kosztami pracy i konieczność zakupu lub wynajmu specjalistycznych narzędzi (chasera ściana, profesjonalny perforator). Dlatego też światło w garażu z rękami często montowane otwartą drogę, że jest. E. Na powierzchni elementów budowlanych.

Dobór urządzeń elektrycznych i narzędzi

Materiały podstawowe dla projektu:

  • Rozdzielnica wprowadzające zawierający urządzenie dozujące i automatyzacji ochronną.
  • przewody elektryczne i przewód i obudowa ochronna (kanału kablowego lub węże faliste metali i tace).
  • Puszki, przełączniki, gniazda i lampy oświetlenia ogólnego i miejscowego.

Przy wyborze rozmiarów przewodów powinien uwzględniać moc account konsumentów i kierować się poniższą tabelą:

Nadaje się do podłączania przewodów obciążenia przekrój
Powierzchnia przewodu (mm2) miedź / obciążenie (kW) glin / obciążenie (kW)
1.5 4.1
2,5 5.9 4.4
4.0 8.3 6.1
6.0 10,1 7.9
10,0 15,4 11,0
16,0 18,7 13,2

Korzystne jest, aby wykorzystywać przewody miedziane, których izolacja nie musi podtrzymywać spalanie (oznaczenie wskaźnika zakończenia „m”). Dodatkowo, miedź jest bardziej korzystna odporność aluminium oddziaływań fizycznych i odkształceń, zwiększona trwałość i dobre przewodnictwo elektryczne w wyniku utleniania powierzchniowego. W przypadku kombinowanego zastosowania lub w każdym razie nie może połączyć przewody wykonane z różnych metali o „skręcania”. W tym celu zaprojektowane listwy zaciskowe z zaciskami śrubowymi lub zacisków typu WAGO.

Narzędzi nie może się obejść bez ostrego noża lub noży, szczypce boczne, szczypce, wkrętaki, wiertarki elektryczne. To znacznie ułatwi pracę obecności wkrętarki akumulatorowej. A ponieważ garaż bez światła dla wygodnej pracy wymagałoby przedłużaczy i przenośną lampę.

Rozdzielnie. elektryczny

Jak sprawić, by światło w garażu, do warunków pracy i pobytu w to nie tylko wygodne, ale również bezpieczne? Głównie zależy na prawidłowej konfiguracji i podłączenia otwarcia rozdzielnicy dystrybucyjnej.

Najlepszym miejscem na jego położenie – w pobliżu bramy wjazdowej. Jeśli to konieczne, to będzie wygodna konstrukcja całkowicie odłączyć. Zapobiec różnych sytuacjach awaryjnych stanie tarcza, która obejmuje:

  • Indywidualne liczniki (IPU, licznik elektryczny). Ustala ilość zużywanej energii elektrycznej.
  • Wyłączniki (AB). Chronić układ zasilający od przeciążeń i wysokich prądów zwarciowych. Głównym AV obliczana przy maksymalnym obciążeniu (od 16 do 50 A) zamontowany przed IMP, inni – z przodu każdej grupy konsumentów.
  • Różnicowoprądowe (różnicowo-prądowych). Wyłączyć obwód elektryczny podczas kontaktu z ludzką uszkodzenia powłoki izolacyjnej lub części przewodzących prąd upływowy przekracza pewną granicę (30 mA). Montowany bezpośrednio za metr. AB RCD powodzeniem zastąpić urządzenia różnicowego, które łączą w jednej funkcji obudowy z tych dwóch urządzeń.

Ponadto, panel elektryczny jest wyposażony w transformator step-down, przekaźniki kontroli napięcia, zero i szyn na podłożu.

W warunkach wysokiej wilgotności i w nadmiarze metalu powierzchniach ryzyko porażenia elektrycznego wzrasta dramatycznie. W związku z tym, grunt należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż jest niezawodnie gwarantują funkcjonowanie urządzeń zabezpieczających. Wzdłuż obwodu podłodze lub na dole ściany garażowe określoną metalowej taśmy, do której giętkie przewody miedziane wyrównać sterowanego do elektrod masy (na przykład 3-4 kawałki kątowy profil minimalnej długości 2 m), stacjonarnych odbiorników, warsztatowym narzędzi i szyny uziemiającej w szafce rozdzielczej. W wyjątkowych przypadkach elektrody mogą pełnić funkcję konstrukcji betonowej zbrojenia fundamentu.

przewody elektryczne. Podłączenie gniazd i przełączników

trasy kablowe (kanały kablowe, rura falista z drutu Stroebe) powinno być prowadzone równolegle do stropu w odległości około 15-20 cm od niego. Linie zasilające i oświetleniowe zasilane z różnych maszyn i są oddzielne. Punkty rozgałęzienia są zamontowane skrzynki.

W dół prostopadle do podłoża, biorąc pod uwagę, że wysokość przełączników pomieścić nie więcej niż 150-170 cm, gniazda – 60-80 cm (z wyjątkiem gniazda na stanowisku: są one przymocowane bezpośrednio powyżej blatu). W ramach otwartej metody instalacji urządzeń napowietrznych są przymocowane do powierzchni za pomocą śrub lub kołków do szybkiego montażu. Gdy ukryty – zamontowany wstępnie wpuszczany i utrwalano zaprawy cementowej (gips lub gips modelarski) metalowych obudów.

Wymagania oświetleniowe. lampy Lokalizacja

Po południu pewne korekty w oświetlenia w pomieszczeniu sprawia, że światło słoneczne. W garażu, dodatkowe światła przez otwory okienne, czy bram, ale konieczne jest, aby postępować z faktu, że samochód będzie musiał być naprawiony iw ciemności.

Najbardziej znaczące wskaźniki oświetlenie – sprawność i jednolitość. Choć popularne wśród właścicieli samochodów na przestrzeni lat są świetlówki w garażu powinien kupić diody LED. Ich cena jest stopniowo zmniejszana, a jakość strumienia świetlnego jest stale rośnie. Inna ważna zasada – modułowe oświetlenie. Światło w garażu można podzielić na ogólne i miejscowe. Dodatkowe oświetlenie potrzebne powyżej biurko, półki, maszyn i otwierania bramy. okolica dobre oświetlenie znacznie ułatwi parkingu w nocy.

Elektryczne pit inspekcja

pit inspekcja zamienia się w pełnym body shop kogokolwiek. Światłem i elektrycznych tej strefie naprawy bez problemów, jeśli wartość napięcia zasilającego, nie będzie większa niż 36 V. W tym celu stosuje się transformator obniżający napięcie (380; 220/36, 24, 12B), który może być umieszczony w wprowadzającego tablicy rozdzielczej. Lampy o hermetycznego wykonania (65 lub wyższej klasy) i siatki ochronne są zainstalowane we wnęce na ścianach otworu widzenia.

Będzie przydatny i przenośna lampa odpowiednie napięcie do oświetlania ciemnych i trudno dostępnych miejscach samochodu. W celu obsługi urządzenia poprzez gniazdo, umieszczonych na zewnątrz studni, wyposażonego wyłącznikiem końcowej.

W końcowym etapie prac, przed podłączeniem światło w garażu do napięcia zasilającego, należy jeszcze raz sprawdzić poprawność raspredkorobok przełączania, zapewniają nie ma gołe przewody.

systemy wentylacyjne i grzewcze

Skuteczna wentylacja naturalna zapobiegnie rozwojowi aktywnych korozją nadwozia, ale w krótkich odstępach czasu w warsztatach malarskich prac spawalniczych lub trzeba wymusić cyrkulację powietrza. silnik wentylatora spalin najlepiej zasilany osobnym wyłącznikiem i uzyskać wskazówki do niej osobnej linii.

Bezpośrednio z planszy i zasilane są grzejniki. W celu Bezpieczeństwo pożarowe w garażach zabronione stosowanie improwizowanych urządzeń i grzejniki z otwartymi elementów grzejnych.

Kilka słów o automatyzacji

Zautomatyzowane systemy dla garażu (wejście sterujące brama, klimat kontrola, itd.) Kierowcy uczynić życie wygodne i komfortowe, ale wymagają zapasowego źródła zasilania. Jako taki może być benzyna lub diesel generator z automatycznym startem. Gdy awaria zasilania w sieci publicznej odbywa uruchomieniem silnika i wyłącza automatyczne urządzenia dojazdy i światło w garażu zasilana przez generator.