712 Shares 6634 views

Układowe zapalenia naczyń: objawy i leczenie. Zapalenie naczyń – co to za choroba?

Zapalenie naczyń – co to za choroba i jak wpływają na organizm złożony w tym stanie?


choroba naczyniowa

naczyń krwionośnych, ze względu na różne czynniki ujemne mogą stracić swoją funkcję, który wpływa na stan całego organizmu.

Układowe zapalenia naczyń – chorób, które są związane z nieprawidłową ścianach naczyń. Na obecnym etapie jest kilka typów tej choroby.

Formy choroby układowej

Znane gatunki naczyniowych zmian patologicznych:

 1. Klęska poszczególnych segmentach medium lub tętnic małego kalibru nazwie periarthritis tętnic.
 2. Chorobą, która dotyka głównie tętnic i naczyń krwionośnych w drogach oddechowych i płucach, nerkach i dopiero wtedy jest zdefiniowana jako ziarniniak Wegenera.
 3. Ogólnoustrojowe zapalenie naczyń, którego objawy wskazują patologii dużych naczyniach ciała (najczęściej – Tętnice głowy), zwany gigant komórkowy czasową tętnic.
 4. Procesy zapalne, w dużych tętnic i aorty zdefiniowane jako choroby Takayasu, lub aortoarteriit niespecyficzne.
 5. W odniesieniu do patologii mięśni tętnic typu, to określa się jako choroby zakrzepowo-zarostowego zapalenia tętnic.
 6. choroba ogólnoustrojowa, które towarzyszą objawy takie jak zapalenie jamy ustnej, a uszkodzeniu tkanek jamy ustnej i narządów płciowych błony śluzowej, a także zmiany w oku została nazwana „syndrom Behceta.”
 7. Alergiczne zapalenie naczyń.

Wszystkie z powyższych form są związane z pewnymi przyczyn, które wywołuje zmiany w ścianach naczyń krwionośnych i naruszenie ich funkcji.

Przyczyny choroby

Aby określić postęp racjonalnego leczenia i środków zapobiegawczych, niezbędne jest, aby wiedzieć, co powoduje, że to czy tamto zmian patologicznych naczyń. W takim przypadku, układowe zapalenie naczyń może mieć korzystny wynik dla pacjenta.

Nie dokładnie badane wszystkie czynniki, które wywołują tę chorobę, ale kilka powodów, dla których można założyć:

 1. Układowe zapalenia naczyń jako reakcja organizmu na zastosowaniu niektórych leków. Zmiany patologiczne w ścianach naczyń może powodować choroby wirusowe, które od dawna przeciwstawił leczenia.
 2. Układowe zapalenia naczyń jako powikłanie niektórych agresywnych chorób zakaźnych, które zostały przeniesione.
 3. naczyń krwionośnych może być zniszczona w takich chorobach, jak zapalenie stawów, reaktywne układowego tocznia rumieniowatego, stanów zapalnych w tarczycy, przewlekłe autoimmunologiczne patologie, syndrom Schwartza-Jampel, a czasami zapalenie kłębuszków nerkowych.

Wszystkie te czynniki determinują układowych zapaleń naczyń. Objawy i leczenie choroby nie zawsze jest związany, ponieważ niektóre z objawów tej choroby są w formie utajonej, a inni odwrotnie, dążą do podpisania złą diagnozę.

Co dzieje się w organizmie? patogeneza

Patologii układu naczyniowego wiąże szkodliwe zmiany w organizmie, które są pokazane w różnych stadiach choroby. Chodzi o to, że naczynia przechwytuje proces zapalny z późniejszego zniszczenia ich ścian.

Każdy rodzaj naczyń przedstawiono wpływy z jego cechami.

Jakie zmiany towarzyszą wszelkiego rodzaju?

 1. Gdy zespół Behceta obserwowano objawów w jamie ustnej, w szczególności jamy ustnej, który jest przedstawiony z nawrotami. Druga część znaku można nazwać choroby wrzodowej moszny u mężczyzn i kobiet – w pochwie i sromu. Ponadto błona śluzowa, ten typ zapalenia naczyń w różnym stopniu dotyka gałki oczne.
 2. Choroba Bürgera towarzyszy skarg pacjentów, rozwoju kulawizny lub nagłe drętwienie w rękach.
 3. Aortoarteriit daje efekty niespecyficzne, takie jak ból w dolnych i górnych kończyn, ból pleców, który jest podany w żołądku, a także omdlenia i zaburzenia związane z oczami.

Inne formy, w zależności od stopnia, są praktycznie takie same objawy, ale wymaga indywidualnego podejścia w leczeniu.

symptomatyczny obraz

Symptomatologia choroby naczyń może zmienić swój obraz, w zależności od tego, co proces lokalizacji i patologie, które im towarzyszą.

Naczyń powodują wysypki, oraz zaburzeń patologicznych układu nerwowego, pociągają za sobą zwiększoną wrażliwość, która może się zmieniać od nadwrażliwości na niską wrażliwością lub jej całkowity brak.

Gdy krążenie krwi w naczyniach mózgowych, może wystąpić udarów i zawałów serca. Alergiczne zapalenie naczyń przejawia się jako typowe dla reakcji alergicznej na bodziec.

Oznaki patologii naczyniowej

Istnieją pewne wspólne objawy wszelkiego rodzaju naczyń jest:

 • częściowa lub całkowita utrata apetytu;
 • Organizm osłabienie, które pojawia się bez przyczyny, a towarzyszy apatia;
 • szybki zmęczenie, zarówno fizyczne i moralne;
 • Podwyższona temperatura ciała – o niskim stopniu złośliwości, a czasami dochodzi do tylko gorączkowe;
 • blada skóra, związane z naruszeniem krążenia w organizmie.

Co jeszcze dla systemowego zapalenia naczyń? Czym jest ta choroba i jak się jej oprzeć, można znaleźć na pewnych wspólnych cech. Na przykład, guzkowe zapalenie naczyń przejawia rodzaj mięśni bóle całego ciała. Ból obejmuje żołądka spowodować utratę masy ciała, zaburzenia jelitowe, wymioty, nudności oraz, w konsekwencji, zaburzeń umysłowych.

ziarniniak Wegenera, wywołuje chorobę w jamie nosowej, a dokładniej, w łonie – ropa, krew i śluz. Procesy wrzodziejące może wystąpić w błonie śluzowej nosa. Wtedy pojawia się kaszel, ból w klatce piersiowej, duszność, niewydolność nerek i inne.

zmiany skórne

Podczas procesów patologicznych naczyń spowodowane reakcją alergiczną, wówczas tego rodzaju naczyń nazywana skórę. Jak jest zapalenie naczyń skóry?

Reprezentowane przez chorobę ma kilka rodzajów strumienia:

 • Pierwszy typ – martwicze zapalenie tętnic lub Werther-Dyumlinga przejawia miejscach skóry w kolorze skóry z niebieskawym odcieniu brązowym;
 • Drugi – alergicznych arteriollit Ruiter, co przejawia się typowe eritrematoznymi wysypkę na skórze, a także skorup krwotocznej choroby wrzodowej, nadżerki, a następnie do martwicy.

Diagnoza ogólnoustrojowej choroby naczyniowej

Wybór metod diagnostycznych powinna opierać się na przejawach zewnętrznych naczyń, ale w celu określenia jego ukryte formy uciekania się do dodatkowych środków w badaniu.

Aby rozpocząć potencjalny pacjent powinien podjąć badanie krwi w celu określenia zmian w niej. Gdy wskaźniki ilościowe hemoglobiny jest znacznie niższa niż normalnie, oznacza to początek procesów niedokrwistością w organizmie – poważne powikłanie patologią naczyniową.

Rzadko, ale zdarza się, gdy diagnoza „układowe zapalenie naczyń” jest umieszczone na podstawie analizy moczu, jeśli wykryje krwinek czerwonych i białych krwinek.

Druga wartość testu, ale nie mniej ważne dla diagnozy, biopsji. W tym celu pacjent do badania mikroskopowego powinien brać udziału tkanki naczyń.

Układowe zapalenia naczyń. Objawy i leczenie

W zależności od tego, czy jest to alergiczne zapalenie naczyń lub leczenie wtórne określone indywidualnie i jest kierowany nie tylko w leczeniu danej choroby, ale również do odtworzenia całego ciała, która została poważnie uszkodzonych w tle patologii naczyniowych.

Celem leczenia jest całkowite wyeliminowanie objawów choroby, normalizacji naczyń krwionośnych i obiegu.

Leki, które są skuteczne w układowe zapalenie naczyń:

 • leki kortykosteroidów;
 • środki chemioterapeutyczne;
 • leki immunosupresyjne.

Kiedy bardziej agresywne zapalenie naczyń koniecznych do przeprowadzenia intensywnej opieki medycznej i leczenia. Jest to konieczne w przypadku wadliwego działania ważnych narządów, takich jak serce, wątroba, płuca, nerki. W tym przypadku, pacjent resuscytacji następnie leczenia objawowego.

zapalenie naczyń skóry potrzebne do leczenia ambulatoryjnie lub w szpitalu, w zależności od postępowości procesu patologicznego. Skuteczna w tej chorobie będzie wpływ rodnika modyfikację w miejscu infekcji, które występuje już w fazie przewlekłej.

Pacjent powinien nastąpić z leżenia w łóżku i podjęcie następujących leków:

 • środki przeciwhistaminowe, w tym skuteczne leczenie zapalenia naczyń są „prometazyny”, „Difenhydramina”, „Fenkarol”;
 • Preparaty wapnia mikroelementów – 10% roztworu chlorku wapnia i roztwór glukonianu;
 • rutynę, kwas askorbinowy.

Kiedy nieskuteczność stosować bardziej wyrafinowane zabiegi z zastosowaniem preparatów hormonalnych, takich jak leki „prednizolonu” i „deksametazon”.

Gdy choroba towarzyszy wrzód i procesów martwiczych, leczenie obejmuje podawanie miejscowe glukokortykoidu maści (maści „boru Naftalan” „methyluracyl” i inne), preparaty epitelioplasticheskie.

W dłuższej perspektywie, ale nieskuteczne leczenie w toku jest wykorzystanie funduszy angiotroficheskih. Ten lek „dobesylan wapnia”, „ksantinola nikotynian” i inne.

Jakie jest rokowanie w tej chorobie?

Rokowania zależą od typu naczyń i stopnia ciężkości choroby. Wczesna diagnoza i szybkie leczenie może znacznie przedłużyć życie pacjenta. Ważne jest, aby postawić diagnozę i opracowanie optymalnego schematu leczenia. należy prawidłowo dobrać lek i dawkę, aby uniknąć powikłań i skutków ubocznych.

To jest niemożliwe do przewidzenia wyniku takich chorób jak zapalenie naczyń układowej. Leczenie będzie prawdopodobnie musiał kontynuować życie. Zazwyczaj choroba jest przewlekłą, a okresy zaostrzenia następuje okres remisji. Choroba naczyń często nie całkowicie wyleczyć. Człowiek nieustannie zmuszony odwiedzić objawów lekarz i kontrolne.