367 Shares 3349 views

Tytoń mozaiki pomidory. Jak radzić sobie z tym problemem?

Jestem pewien, że wielu z tych, którzy mają swój własny ogród, przynajmniej raz widzieliśmy konsekwencje wynikające z wirusa mozaiki tytoniu. W tym artykule dowiesz się jak zapobiegać występowaniu tej choroby w pomidorach.

Krótki Tło historyczne

Po raz pierwszy choroba nagrany pod koniec XIX wieku w procesie uprawy tytoniu. Na zainfekowanym krzaka pojawiać jasne znaki. Z biegiem czasu zaczął tracić kształt i ostatecznie zmarł. Po tym, choroba stopniowo rozprzestrzenił się na sąsiednie rośliny, a po krótkim czasie cała plantacja stał się nieprzydatne do dalszej hodowli.

Tylko dostępne w momencie uznano sposób zwalczania całkowitego zniszczenia zakażonych sadzonek. Środki te pozwoliły na utrzymanie reszty instalacji. Po wielu latach od odkrycia choroby dr Iwanowski był w stanie określić jego przyczynę. Okazało się, że wirus mozaiki tytoniu.

Mechanizm rozwoju i biologii

Czynnikiem sprawczym choroby charakteryzuje się odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Ustalono, że wirus może być zachowana nawet w podwyższonych temperaturach.

mozaiki tytoniu całkowicie zainfekowania tkanek roślinnych na poziomie komórkowym. Powodem jej występowania jest uważany częściowy rozpad chlorofilu i chloroplastów uszkodzenia. Jako plastydowy złamania występuje spadek poziomu węglowodanów. Z powodu tego mechanizmu jest aktywowany umiera poszczególne sekcje tkanek. Patogenami są wirus Solanum 1, wirus Cummis 2 i 1 wirus Nikotyna.

Główne objawy

Początkowo płyta, na której nie było stać plamiste mozaiki tytoniu. plamy kolorystyczne mogą być różne. są białawe, jasnozielone lub żółte światło. Stopniowo liście zaczynają się marszczyć i deformować, nabycie nitkowaty lub paproci kształt.

Ponadto, mozaiki tytoniu prowadzi do degeneracji i nierównomiernego dojrzewania owoców. Spowalnia rozwój i wzrost rośliny zakażone. Z powodu zaburzeń wymiana wody następuje suszenie liści i łodyg. Pierwszy umrzeć młode pędy. Uszkodzone owoce są pokryte brązowymi znaczeniami i zaczynają gnić.

Jak jest infekcja?

pomidory mozaiki tytoniu może być przenoszona przez kontakt z zakażonymi kultur lub uszkodzenia mechaniczne występujące podczas przetwarzania. Często zakażenie następuje podczas nurkowania gęstych sadzonek.

Również mozaiki tytoniu przenoszone przez wektory, takie jak robaki, mszyce i inne owady. Transmitowane wirus może za pośrednictwem nasiona i owoce przenoszonych przez zwierzęta i ptaki. Głównym pożywką dla infekcji jest gleba pod korzeniami pacjentów pomidorów. Wynika to z faktu, że może być zachowane szczątki roślin. Szczególnie szybko rośnie mozaikę w wilgotnych warunkach. Stwierdzono, że przenoszenia infekcji może stać się krople deszczu spływające z liści zainfekowanych roślin.

mozaiki tytoniu: leczenie i zapobieganie

Zakażenie może zniszczyć około 20% całkowitej rośliny. Dlatego konieczne jest, aby walczyć. Aby chronić swoje rośliny, używać tylko wysokiej jakości materiału rozmnożeniowego. Nasiona skrzynki i inne narzędzia ogrodnicze zaleca się proces pięć procent roztworu nadmanganianu potasu. Takie manipulacje należy przeprowadzić w ciągu czterech dni.

Aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu przyszłego zbioru, nie powinniśmy zaniedbywać środków zapobiegawczych. Tak więc ważne jest, aby zaszczepić pomidory agresywnego szczepu. Sadząc w szklarni należy przestrzegać odpowiednich środków ochronnych. Do dezynfekcji nasion, to zaleca się, aby inkubować dvadtsatiprotsentnym roztworu kwasu solnego i starannie płukane pod strumieniem czystego, bieżącą wodą. Ponadto parze gleba powinna być przeprowadzona przez wylewanie wrzącej wodzie przez dwie do trzech godzin.

Co najmniej raz na tydzień zaleca się, aby uchwyt mleka sadzonki, rozcieńczono wodą z kranu w stosunku 1:10. Ponadto, ważne jest, aby przeprowadzić w odpowiednim czasie jest zastąpienie gleby w szklarni, usuwając z niej desyatisantimetrovyh warstwę wraz z resztek roślinnych.

Podczas tygodnia przed przesadzeniem do gleby i po czternastu dniach siewki należy rozpylić jeden procent roztworu kwasu borowego. Dzięki temu stanie się on bardziej stabilny w stosunku do wirusów. To nie może być zaniedbana, a środki mające na celu niszczenie owadów, które mogą być potencjalnymi nosicielami patogenów mozaiki. Ponadto, w celu zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenianiu pomidorów mozaiki tytoniu, eksperci zalecają przeprowadzenie przetwarzania szklarniach, aby zebrać i spalić opadają liście i stare korzenie.