786 Shares 7893 views

„Valpolicella” (wino): opis, rodzaje, cechy i recenzje

Valpolicella (Valpolicella) – region w włoskiej prowincji Veneto, od dawna słynie z produkcji wina. Znajduje się w regionie Piemont. Zalane słońcem doliny chroniony przed zimnymi wiatrami przez wzgórza. Aby uzyskać więcej promieniowania słonecznego zapewnia odbicie promieni od powierzchni wody rzeki Adige. Dla produkcji wina tutaj został rozwinięty nie tylko idealny klimat, ale także niezwykłą gleby. Tutaj istnieje wiele gleb – od bieli, ze znaczną zawartością wapnia, do czerwonego tlenku glinu. Ta gleba pozwala rosnąć bogactwo odmian winorośli, które nie występują nigdzie indziej. Ta lokalna "endemiczne" – Molinara, Rondinella i Corvina. Szlachetna mieszanka trzech odmian i rodzi słynnego włoskiego wina „Valpolicella”. To będziemy smakować w tym artykule.

mieszanka

Po pierwsze, należy rozważyć winogrona, z których są wykonane „Valpolicella”. Veneto Prowincja głównie znany z winorośli, dając białe jagody. Ale podregion z Valpolicella, którego nazwę tłumaczy się jako „dolina z wielu piwnic”, jest wyjątkiem od reguły. Tu są uprawiane wyłącznie odmian czerwonych. Dla Włoch, najczęściej jest Sangiovese. Odmiana ta jest również uprawiana, ale na małym obszarze. Ale głównym królowa jest Corwin. Niemal czarne jagody grubości skóry dając napój bogaty aromat wiśni i garbniki. Jakościowa suche (mniej słodka) czerwone wino „Valpolicella” zawiera od czterdziestu do siedemdziesięciu procent Corwina gatunku. Dla nasycenia koloru napoju spełnia Rondinella. Ale ta odmiana mniej pachnące owoce. Dlatego razem z Rondinella „winiarze zawierać mieszankę Molinari. Odmiana ta zwiększa kwasowość napoju.

Sposób wytwarzania

„Valpolicella” – wino, które sprawia, że bardzo unikalnej technologii. Zebrane jagody są rozłożone cienką warstwą na bambusowe maty i zostawić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Więc podvyalivayut przez trzy do czterech miesięcy (w zależności od pogody). Zatem w przetwarzaniu dostarczonych już „prawie rodzynek”, który jest nazywany „Passito”. Winogrona jest znacznie zmniejszone. W tym przypadku, jagody się bardzo różne cechy organoleptyczne. Ta technika nazywa zaizyumlivaniya „appasimento”. Pod koniec stycznia pomarszczone jagody kruszyć. Następnie spędzić długi i powolny maceracji fermentacji w niskich temperaturach. Proces ten trwa od jednego miesiąca do 50 dni. Tutaj, dla producenta ważne jest, że drożdże przekształca nadmiar cukru do alkoholu. Na tym etapie, w zależności od przypadku, aby przerwać proces fermentacji, urodzony dwóch odmian wina: na sucho „Amarone” oraz słodki „Recioto”.

terroir

Wskazane na etykietach butelek i obszaru, w którym surowiec jest uprawiane na drinka. Wino „Valpolicella Classico” produkowany jest w subregionie, gdzie hodowano winorośli w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Składa się z pięciu wiosek: San Pietro in Cariano, Ambrożego, Fumane, Marano i Negrar. Od północy granicznych regionu Lessinia górach, a od południa – Adige. Niskie wzgórza podzielić teren na trzy doliny – Marano, Negrar i Fumane. Każda z nich posiada unikalne gleby, a nawet klimat. Napis na etykiecie „Valpolicella Superiore” oznacza, że surowiec zbierane z winnic położonych powyżej znanych dolin z podgórskich Lessinia górach. Napoje ten podregion charakteryzują się większą wytrzymałością i kwasowości. Ale tylko w „Valpolicella Classico” Istnieją dwadzieścia siedem Terroirs (CRU). Ponadto różni producenci mają różne polityki i technologii. Ktoś z zadowoleniem szlachetną pleśń, ktoś unika go. Różne techniki więdnięcie, specjalne beczki drewniane, zespół o – wszystkie te subtelności i niuanse powodują specjalnych napojów.

"Valpolicella Recioto"

Starożytni Rzymianie, tak, że wino nie włącza do octu, dzięki czemu jest zbyt słodki i bardzo silny. W chłodnych klimatach prialpiyskom jagody gromadzić zbyt mało cukru i napoje były przygotowane wodnisty. Potem zaczął stosować technikę appassimento. Lekko suszone jagody (passito) wyszedł wielki wino deserowe. Otrzymał nazwę „Recioto Valpolicella”. Wino to nasycony bukiet z przejrzałej aromat wiśniowy. Ma gęstą ciało. W jego wieloaspektowy smaku połączone nuty suszonych owoców (zwłaszcza śliwki) i wiśniowy jam. Ale wino „Recioto” jest jeszcze deser zamiast likier. Jej smak nie jest cloying ponieważ same jagody zostały zapisane dużo kwasu.

Wino "Amarone della Valpolicella"

Napój ten urodził się niedawno i jest w rzeczywistości, młodszy brat „Recioto”. Ale jeśli dokręcić „Recioto” proces fermentacji, dostać „Amarone”. Początkowo, to wino jest postrzegana jako przeoczenie przez producenta. Ale jak w modzie suchych napojów, zwiększenie popytu i „Amarone”. Składa się ona z – klasycznego dolin tria Valpolicella: corvina udział która musi być co najmniej 40 procent, a Rondinella Molinara. Obecność odmian Korvinone. Twierdza z najbardziej prestiżowych win z „Doliny wielu piwnicach” od piętnastu do osiemnastu stopni. Słowo „Amaro” jest tłumaczone jako „gorzki”. Przyrostek „-on” daje ten efekt opis powiększającego. A jeśli porównamy „Amarone” z „Recioto”, pierwszy przykład naprawdę wygląda „bardzo gorzki”. Ale to wytrawne wino jest jednym z najbardziej prestiżowych we Włoszech, chociaż na rynku światowym, to tylko zrobić z połowy XX wieku. Ich smak jest zdominowany przez wiśni w połączeniu z nutą maliny, przyprawy i tytoń.

Wino "Valpolicella Ripasso"

producenci maszyn poprawie. doliny winiarze Valpolicella zaczęła stosować fermentację wtórną. Technika ta pojawiła się „Ripasso”. To – nawet młodszy brat „Recioto” i „Amarone” oraz ich wspólnego syna. Jak zrobić „Ripasso”? Winogrona podvyalivayut. Wcześniej to było zrobione na matach ze słomy na strychach lub w najcieplejszym miejscu w domu, a teraz – na maty bambusowe w suszarce. Następnie wycisnąć jagody i brzeczka jest pozostawione do wyrośnięcia. Gdy wino rodzi się, dodaje do niej masy papierniczej (bagassy), pozostałą wytwarzanie „Recioto Amarone” i „”. Proces fermentacji wtórnej trwa od dziesięciu do piętnastu dni. Ta technika nazywa się „Ripasso” i dała nazwę wina. Napój następnie przechodzi przez starzenie dwa lata w beczkach. Co to jest „Ripasso”? To wino ma okrągłości i aksamitną strukturę, ale w porównaniu z „Amarone” traci w złożoności i głębi smaku. Ale nadal jest to bardzo ciekawy napój.

Po prostu „Valpolicella”

Z produkcji „Amarone”, gdy wyciska owoce suszone nieznacznie brzeczki pozostaje ciasta. Typowo włoskich winiarzy pozwoliły na wytwarzanie destylatu. Ale nie w dolinach Valpolicella. Niech grappa – wódki z winogron – czy w innych regionach. Wytłoczyn z „Amarone” jest bogaty w taniny i ma związek fenolowy. W wtórnej fermentacji tych substancji wzbogacenia wina. W ten sposób narodził się „Valpolicella” – czerwone wytrawne wino. Ta cecha daje producentom napojów. Ale E. Hemingway, który był wielkim fanem „Valpolicella”, dał jej następującą definicję: „spokój wino jako braterskiej domu” I miał rację – w czasie, gdy cały świat uwierzył, że było lepiej niż Cabernet Sauvignon i odmiany nie istnieje.

ceny

Średnia „Valpolicella” – wino z surowców uprawianych w tym samym regionie w całości. Ale to jest oznaczone jako DOC. Butelka wina to może kosztować 750 rubli w Rosji. Najbardziej prestiżowe miejscowy napój jest „Amarone”. Tak, a surowce do niej musi być uprawiana w Valpolicella Classico lub Valpantena. Napoje te są odpowiednio oznakowane. Zmontowanie, w którym prawie taka sama – trio z domieszką różnych odmian, które z niewielkimi odchyleniami winiarzy. „Recioto” może być zalecane dla miłośników win deserowych.