235 Shares 2914 views

Fizyczny silnik. Gry programowania

Do tej pory gry komputerowe rozwijały się w niewiarygodnie szybkim tempie – pod wieloma względami wynika to z faktu, że proces rozwoju stał się znacznie bardziej dostępny. Wraz z pojawieniem się platformy "Steam" każda osoba miała okazję stworzyć własną grę i zaprezentować ją szerokiej publiczności, a to nie było niemożliwe, aby to zrobić bez pomocy wydawcy. Dlatego wielu ludzi, którzy mieli pomysły i umiejętności, aby stworzyć świetną grę, po prostu nie miała okazji – teraz wszystko się zmieniło. A jeśli chcesz opracować własny projekt, nie będzie to dla ciebie problemem, ale najpierw musisz zwrócić uwagę na silnik fizyczny. Oczywiście, nikt nie zabrania ci pisać gry od podstaw, programując swój własny unikalny silnik. Ale jest o wiele łatwiej używać już gotowy, ponieważ gwarantuje się, że będzie on poprawiony i będzie działał bez problemów. Silnik fizyczny jest podstawą dowolnej gry komputerowej, jest to warstwa podstawowa, na której będziesz budować treść swojego projektu. Istnieje wiele różnych silników, z których każdy ma swoje wady i zalety. W tym artykule dowiesz się o kilku z najlepszych dostępnych obecnie silników.


Cry Engine 3

Przede wszystkim zwróć uwagę na fakt, że nie każdy fizyczny silnik jest dostępny dla wszystkich użytkowników. Niektórzy programiści tworzą własne, do użytku osobistego, po których nie dają nikomu dostępu do niego. Takie silniki nie będą brane pod uwagę – o tym, co możesz wykorzystać do stworzenia gry, będącego tzw. Osobą trzecią. Pierwszą opcją, którą wszyscy słyszą, jest Cry Engine 3. Jest to bardzo silny silnik fizyczny, który pozwoli Ci stworzyć niesamowitą grę, ale ma wiele zastosowań. Jeśli nie chcesz wydawać, możesz skorzystać z bezpłatnej wersji – wszystkie funkcje będą dostępne, ale nie będziesz w stanie rozpowszechniać lub sprzedawać swojej gry, tzn. Opcja ta jest odpowiednia do użytku domowego. Istnieją również dwie opłacone opcje – jedna polega na wydaniu 20 procent zysków z gier na rzecz programistów silnika, a druga – zakupu licencji. I dlatego ta opcja nie jest tak popularna, jak wiele innych – jest to bardzo kosztowne.

Unreal Engine 3

Jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na poprzednią wersję, musisz zwrócić uwagę na ten. Unreal Engine 3 – jest to najlepszy silnik w tej chwili, stosunek ceny do jakości. Możesz nabyć prawo do korzystania z niego stosunkowo niedrogo, a wraz z nim można tworzyć gry komputerowe na pełną skalę, podobnie jak duże firmy zajmujące się projektowaniem znaną na całym świecie. Ten silnik ma wiele zalet, takich jak wieloplatformowość, doskonałe wsparcie, prostota i przejrzystość. Tak więc każda osoba kupująca ten silnik może łatwo rozwijać doskonałą grę, jeśli ma taką możliwość. Doskonałą bazą do tego będzie Unreal Engine 3.

Havok

Jeśli mówimy o dużych projektach, warto wspomnieć także o Havok – silniku, który dzięki jego wyglądowi znacznie zmienił branżę gier. Teraz powstało już około 200 gier komputerowych dużych studiów, a rozwój indie był jeszcze większy. Ten silnik jest najczęściej używany do strzelców z pierwszej lub trzeciej osoby, ale czasami można zobaczyć duże projekty innych gatunków, na przykład "Starcraft 2" wśród strategii, Super Smash Bros. Wśród platformerów i tak dalej. Oczywiście pozyskanie tego będzie kosztować dość imponującą kwotę, ale możliwości, które otwiera przed tobą – po prostu ogromne. Jeśli więc nie jesteś niezależnym programistą z niskim budżetem, możesz kupić ten silnik – sprawi, że gra będzie wspaniała.

Jedność 3D

Cóż, nadszedł czas, aby przenieść się z dużych silników do czegoś nie tak dużego. Istnieje wiele niedrogich rozwiązań w grach dwuwymiarowych, ale oto trzeci wymiar po przystępnej cenie, który pędzi, aby dodać nie wszystkie. Dlatego dzisiaj silnik Unity 3D jest dziś niezwykle popularny, ponieważ oferuje niedrogi dostęp do trójwymiarowego świata. Od 2009 r. Projekt ten jest prowadzony wśród tych, które zostały opracowane nie przez największe korporacje w takich dużych projektach. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten silnik, jeśli chcesz opracować projekt 3D – zakup licencji będzie kosztować niedrogie, a za te pieniądze dostaniesz tylko ogromną ilość materiałów, łatwy dostęp do publikacji gotowych projektów i wiele innych.

DMM

Nowoczesne silniki często przywiązują dużą wagę do realizmu szkód wyrządzonych światu, charakterowi, pojeździe i tak dalej. Jeśli jednak szukasz niedrogiego rozwiązania dla gry, w której głównym składnikiem jest właśnie dynamika zdeformowanego korpusu, to należy zwrócić uwagę na ten silnik. Nazywa się DMM, a wraz z nim można odtworzyć bardzo realistyczny model uszkodzenia, niezależnie od ich charakteru. Pełna nazwa silnika to Cyfrowa materia molekularna, a od niej ludzie znający język angielski mogą już zrozumieć, że są to deformacje, które będą jego główną cechą. Jeśli nie masz pieniędzy na bardzo drogie, nowoczesne silniki, które zaoferują deformację jako jeden z wielu elementów, lub chcesz stworzyć projekt, w którym fokus będzie precyzyjnie uszkodzony i jego realizm, to ten silnik jest idealny dla Ciebie.

GameMaker

Cóż, w końcu powinieneś zwrócić uwagę na silnik, który różni się znacznie od innych. Faktem jest, że nie musisz go w ogóle zaprogramować, ponieważ wszystkie podstawowe polecenia są zastępowane określonymi, wcześniej zdefiniowanymi akcjami. Oczywiście jest ograniczona liczba tych działań, ale jest ich wiele, więc można tworzyć gry, nie myśląc o tym, czego powinieneś nauczyć się języka programowania. Możesz to zrobić bez niego, a jeśli nabyć licencję, możesz skorzystać z większej liczby możliwości, a także samodzielnie publikować własne gry.