141 Shares 8092 views

Jakie jest największe miasto na świecie. Pierwsze pięć.

Ludność rośnie każdego roku, infrastruktura rozwija się gwałtownie, a małe osady stają się olbrzymimi. Wystarczy porównać główne wskaźniki, aby określić, które jest największym miastem na świecie. Możesz budować różne oceny, w których głównym kryterium będzie liczba przedsiębiorstw lub rezydentów, gęstość zaludnienia, oficjalny obszar.

Szczególnie interesujące są najlepsze miasta z liczbą muzeów lub atrakcji. Spójrzmy na kilka różnych ocen.

Największe miasto na świecie pod względem liczby ludności:

 • Pierwsze miejsce w liczbie, można bezpiecznie dać stolicy Japonii, Tokio. Jest domem dla 35,7 milionów mieszkańców, nie licząc turystów i czasowo przybywających do pracy lub firmy rodzinnej. Tokio wygląda jak duży horyzont z licznymi światłami, autostradami, liniami metra i portami międzynarodowymi. Czterdzieści procent ludności Japonii znajduje się w stolicy. To zdumiewające miasto zostało dwukrotnie zniszczone i całkowicie przebudowane w ciągu stu lat dwudziestego wieku.
 • Drugie miejsce można otrzymać w centrum finansowym Chin Shanghai. W chwili obecnej liczy 24 miliony 632 tys. Mieszkańców. Ludność wzrasta z każdą dekadą.
 • Trzecie miejsce zajmuje meksykańska stolica Meksyku. Liczba mieszkańców w tym jest dziewiętnaście milionów osób.
 • Po czwarte miejsce jest największym miastem Brazylii São Paulo. Ma 13.654 milionów mieszkańców.
 • Centrum przemysłowe w Turcji, w Stambule, uzupełnia pięciu największych liderów. To piękne miasto stało na jego terytorium 13.206 milionów mieszkańców.

Jakie jest największe miasto na świecie pod względem gęstości zaludnienia:

 • Po pierwsze, znowu, Tokio. Jeden metr kwadratowy na rynku ma około tysiąca mieszkańców. Dlatego słyną z najwyższych budynków mieszkalnych i biurowych wśród megajów.
 • Drugie miejsce można nadać miastu z poetyckim imieniem Manila z Filipin. Na jednym kilometrze kwadratowym jego powierzchni jest 43.079 osób.
 • Trzecie miejsce w gęstości zaludnienia zajmuje miasto indyjskie z Mumbaju. Na kilometr kwadratowy jego powierzchni znajduje się 21 655 osób.
 • Honorowe czwarte miejsce podaruje wesołemu miastu Buenos Aires z Argentyny, z czego każdy kwadratowy kilometr liczy 14.312 osób.
 • Nasza niewielka lista zamyka jeden z głównych ośrodków Delhi w Indiach. Gęstość zaludnienia w tym mieście wynosi 11,37 tys. Mieszkańców na kilometr kwadratowy.

Jakie jest największe miasto na świecie pod względem przestrzeni kosmicznej:

 • Honorowe pierwsze miejsce jest słusznie przyznawane najpiękniejszym i nie mniej sławnym miastu Australii w Sydney. Jej oficjalna powierzchnia wynosi 12.1446 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć obszary mieszkalne zajmują tylko 1.687 tys. Kilometrów kwadratowych, a reszta obszaru przypada na Parki Narodowe i Góry Błękitne, nie przeszkodziło mu to uzyskać tytuł "Największe miasto świata".
 • Drugie miejsce zostało przyznane stolicy Republiki Konga Kinszasa, która sięgnęła 10,55 tys. Km2. Większość tego obszaru zajmują tereny wiejskie.
 • W tej ocenie stolica Argentyny Buenos Aires zajmuje trzecie miejsce. Jego powierzchnia wynosi cztery tysiące kilometrów kwadratowych. Buenos Aires jest najbardziej ruchliwą miejscowością w kraju, a co roku przyciąga ogromną liczbę turystów.
 • Zajmuje czwarte miejsce w mieście Karaczi, będącym stolicą prowincji Sindh w Pakistanie. Historyczna chwila założenia małej osady, która później przekształciła się w ogromne miasto o powierzchni 3,53 tys. Kilometrów kwadratowych, pochodzi z czasów Aleksandra Wielkiego.
 • Kończy nasze oceny największe miasto Egiptu, Aleksandria. Jego bogata historia zaczyna się w 332 pne. Każdy metr 2,68 tys. Kilometrów kwadratowych obszaru kryje wielowiekowe tajemnice.

Takie oceny mogą być kontynuowane na czas nieokreślony, stale ustalając, które jest największym miastem na świecie. Chcąc zrobić ekscytującą podróż, odwiedź każdą z nich. Dopiero wtedy możesz wybrać najbardziej piękny i gościnny. Przecież najważniejszą rzeczą w każdej z miejsc jest jej mieszkańcy i niezwykła aura stworzona przez nich.