140 Shares 4920 views

Jak prawidłowo odczytać licznik

Elektryczne liczniki według zasad powinny być w każdym mieszkaniu. Zazwyczaj dane z tych urządzeń są przekazywane do firmy zarządzającej przez samych lokatorów. W związku z tym wiele osób interesuje kwestia odczytów z miernika elektrycznego i nie popełnia błędu. Porozmawiamy o tym w dalszej części artykułu.


Odmiany współczesnych liczników

Po pierwsze warto rozważyć, jakie mierniki są stosowane w nowoczesnych apartamentach. Tak więc najczęściej w budynkach mieszkalnych można zobaczyć:

  • Jednofazowe zwykłe liczniki (klasa dokładności 2.0);
  • Elektryczne urządzenia jednofazowe (1.0);
  • Mierniki wielotaryfowe z kilkoma oknami.

W elitarnych apartamentach czasami widać instrumenty trójfazowe. Określ, jaki rodzaj wyposażenia jest zainstalowany w pomieszczeniu nie jest trudne. Jeśli tylko dwa lub trzy przewody pasują do miernika, to jest jednofazowy. Jeśli więcej – trójfazowe.

Lokalizacje liczników

Zanim zaczniemy dowiedzieć się, jak odbierać odczyty z licznika energii elektrycznej, zobaczmy, gdzie można je zamontować. Ten licznik znajduje się zazwyczaj w klatce schodowej lub bezpośrednio w mieszkaniu. W pierwszym przypadku firma zarządzająca zajmuje się obsługą, w tym zeznaniem. Oczywiście, najemca ma prawo sprawdzić liczbę kilowatów, które uruchomiły się i same.

Jeśli miernik jest zainstalowany w mieszkaniu, właściciel musi zapewnić firmie zarządzającej się w określonym czasie. Również właściciel mieszkania ma obowiązek zapewnić przedstawicielom REE dostęp do swojego mieszkania do sprawdzania sprzętu i przyjmowania odczytów. W przypadku, gdy właściciele nie są w domu, zwykle zakłady użyteczności publicznej lub elektrownia pozostawiają notatkę przy drzwiach z prośbą o podanie wskazanego numeru i informują o tym dane z urządzenia.

Jak odbierać odczyty z miernika

W mieszkaniach można zainstalować trzy-, cztero- i pięciocyfrowe liczniki. Aby nie mylić, należy spojrzeć na kolor ostatniego bębna. Jeśli różni się od innych, ta część nie jest obliczana, a na rysunku wskazanym na niej w tej chwili należy po prostu odrzucić. To samo można powiedzieć w przypadku, gdy przed bębnem znajduje się przecinek. Zero, umieszczone przed wszystkimi numerami, musi być oznaczone koniecznie.

Warto również dowiedzieć się, jak odbierać odczyty z miernika elektrycznego w przypadku, gdy jest wielotaryfowy. W tym przypadku będziesz musiał wykonać pewne obliczenia. Wszystkie okna takich urządzeń są z reguły ponumerowane. Najemca powinien wypisać na papierze wszystkie cyfry po jednym przecinku. Oznacza to, że jeśli urządzenie pokazuje 230 756, musisz zarejestrować się w 230.7. I tak we wszystkich oknach. Następnie wypełnij potwierdzenie. Na przykład kody dla rachunkowości trzypoziomowej to: szczyt (T1) – 13, p / szczyt (T3) – 15, noc (T2) – 2. Odbiór będzie musiał wprowadzić wszystkie okna dla poprzedniego miesiąca i bieżącego. Rzeczywiste zużycie energii elektrycznej oblicza się przez odjęcie poprzednich od tych ostatnich. W poniższych kolumnach dodaje się koszt kilowatoty dla każdej z trzech taryf. Oblicz, ile musisz płacić za wydaną energię, to łatwe. Wystarczy pomnożyć rzeczywisty koszt za koszt taryfy.

Co w ogóle nie robić

Więc, jak wziąć odczyty z licznika energii, dowiedzieliśmy się. Teraz porozmawiajmy o tym, co nie zrobić. Niektóre rzemiosła domowe cofają odczyty liczników, aby zapłacić mniej za elektryczność. Zasadniczo taki sposób "oszczędzania" jest używany przez tych najemców, którzy mają zainstalowane liczniki w mieszkaniu. Oczywiście, nie powinieneś tego robić. Pracownicy OZE ciągle prowadzą naloty, mierząc obciążenie na linii. Następnie podejrzane mieszkania są sprawdzane pod kątem kradzieży energii elektrycznej. W przypadku wykrycia naruszenia właściciele będą musieli zapłacić znacznie większą kwotę, niż udało się uratować.

Jest więc jasne, kto powinien brać odczyty liczników: właściciele mieszkania lub przedstawiciele spółki zarządzającej. Z tej samej znajomości rysunku wystarczy spojrzeć na okno urządzenia.