493 Shares 6932 views

Jak wyodrębnić olej? Gdzie olej jest pobierany? Cena ropy

Olej jest oleistą palnych cieczy o barwie zakresie od jasnobrązowego (prawie przezroczyste), do ciemno brązowego (prawie czarny). Według gęstości podzielona na łagodną, umiarkowaną i ciężką.

Obecnie wyobrazić sobie współczesny świat bez ropy możliwe. Jest głównym źródłem paliwa dla różnych środków transportu, surowców do produkcji różnych dóbr konsumpcyjnych, leków i innych rzeczy. A jak olej jest pobierany?

projekt

Olej z gazu ziemnego w porowatych skałach zgromadzone zwanych zbiorników. Mogą one być różne. Dobrym kolektor jest uważany za reprezentujący warstwy piaskowca, który jest umieszczony pomiędzy warstwami iłu i łupki. Pozwala to uniknąć wycieku ropy i gazu z podziemnych zbiorników.

Po występują minerały, ocena ich zasobów w formacji, jakości i opracowali sposób, aby bezpiecznie usunąć i transport do zakładu przetwórczego. Jeśli szacowany produkcja ropy naftowej produkcji i gazu w tym obszarze jest opłacalne, rozpoczyna się instalacja urządzeń produkcyjnych.

olej funkcje

W naturalnych zbiorników, gdzie olej jest ekstrahowany, jest w stanie surowym. Zazwyczaj palna ciecz miesza się z gazem i wodą. Często są pod wysokim ciśnieniem, pod wpływem której olej jest przemieszczana do unequipped studzienek. Może to prowadzić do problemów. Czasami ciśnienie jest tak mały, że wymaga zainstalowania specjalnej pompy.

Proces produkcji oleju można podzielić na trzy etapy:

 • Przepływ płynu przez tworzenie kierunku odwiertu. Jest ona przeprowadzana przez naturalne lub sztucznie stworzonej różnicy ciśnień.
 • Przepływ płynu przez odwiertu – od dołu do wylotu.
 • Zbierania oleju z gazu i wody na powierzchni rozdziału, oczyszczania. A następnie płyn jest transportowany do zakładu przetwórczego.

Istnieją różne metody oleju, które zależą od rodzaju złóż kopalin (grunty, dna morza) typ kolektora deepness. Ponadto, sposób może zmieniać się w naturalny zbiornik opróżniania. Należy zauważyć, że olej morskiego – skomplikowany proces, ponieważ wymaga on instalacji podwodnych urządzenie.

naturalną zdobycz

Jak wyodrębnić olej? W tym celu, siła ciśnienie generowane przez naturalne lub sztuczne. Funkcjonowanie dobrze w zbiorniku energii nazywa się fontanna. W tym przypadku, pod naporem wody gruntowej, gaz, olej unosi się do góry, bez konieczności pozyskania dodatkowego sprzętu. Jednakże sposób ten stosuje się tylko fontanny ekstrakcji mineralnych podstawowej, gdy ciśnienie jest bardzo duże, i jest w stanie unieść się w górę cieczy. W przyszłości, potrzeba dodatkowego sprzętu, aby być całkowicie opróżnione z oleju.

Fontanny sposób najbardziej ekonomiczny. Aby wyregulować przepływ oleju jest ustawione specjalne zawory, uszczelki głowicy odwiertu, który kontroluje ilość dostarczonej substancji.

Metody drugorzędowe i trzeciorzędowe są stosowane po ekstrakcji pierwotnej, wykorzystanie pola skutecznie.

Pierwszorzędowe, drugorzędowe i trzeciorzędowe metody

W naturalnym procesie produkcji oleju stosuje się sposób stopniowe:

 • Podstawowej. Płyn jest doprowadzany pod wysokim ciśnieniem w zbiorniku, który jest utworzony z wody gruntowej, ekspansja gazu i tak dalej. Przy tym sposobie współczynnik odzysku oleju (CIN) wynosi około 5-15%.
 • Wtórny. Metoda ta jest stosowana, gdy naturalne ciśnienie nie jest już wystarczające, aby podnieść olej w studni. W tym przypadku proces wtórny, który jest dostaw energii z zewnątrz. Stanowi to wtryskiwanej wody, gazu ziemnego lub przejścia. W zależności od skały rezerwuaru i charakterystyki oleju wtórnego metody odzyskiwania oleju do 30%, a całkowitą wartość – 35-45%.
 • Trzeciorzędu. Metoda ta ma na celu zwiększenie mobilności oleju w celu zwiększenia jego wydajności. Jeden sposób – jest Teor, przy czym na skutek podgrzewania płynu w zbiorniku zmniejsza się lepkość. Aby to zrobić, najczęściej używane pary. Rzadziej stosuje się częściowe spalanie oleju w miejscu bezpośrednio w formacji. Jednak metoda ta jest bardzo skuteczna. Aby zmienić napięcie powierzchniowe szczególnego środka powierzchniowo czynnego (lub środki powierzchniowo czynne) mogą wejść pomiędzy olejem i wodą. Trzeciorzędowej Sposób odzyskiwania oleju pozwala na zwiększenie o około innym 5-15%. Metoda ta jest stosowana tylko w przypadku, gdy olej jest nadal opłacalna. Dlatego stosowanie metody trzeciorzędowej zależy od ceny ropy i kosztów jego usunięcia.

Metoda mechaniczna: podnośnik gazowy

Jeśli energia podnieść olej jest dostarczany z zewnątrz, to metoda ta nazywana jest zmechanizowane wydobycie. Jest on podzielony na dwa rodzaje: sprężarki i pompy. Każda metoda ma swoje własne cechy.

Sprężarka jest również nazywany wyciąg gazu. Sposób ten obejmuje wstrzykiwanie gazu do otworu wiertniczego, w której miesza się go z olejem. W efekcie gęstość mieszanki maleje. Ciśnienie dennej zmniejsza również staje się niższa zbiornik. Wszystko to prowadzi do przepływu oleju na powierzchnię. Czasami sprężony gaz jest dostarczany z warstw sąsiadujących. Nazywa się to „naturalne ciśnienie gazu-lift”.

W dawnych pól jest stosowany system air-lift, w których stosowany jest powietrze. Jednakże sposób ten wymaga, aby gaz spalinowy, a kanał ma małą odporność na uszkodzenia spowodowane korozją.

wyciąg gazu na olej stosowany w Zachodniej Syberii, w zachodnim Kazachstanie i Turkmenistanie.

Metoda mechaniczna: stosowanie pomp

Gdy proces pompowania na pewnej głębokości pominięte pomp. Urządzenie jest podzielone na różne typy. Pompy najczęściej stosowany pręt.

Zastanów się, jak olej jest pobierany za pomocą tej metody. Zasada działania tego urządzenia jest następujący. W dół rury otwór, w którym są umieszczone zawór ssący i cylinder. W ostatni zestaw tłoka z zaworem ciśnieniowym. przepływ oleju prowadzi się w wyniku ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka. Przez naprzemienne otwieranie zamykanie zaworów ssących i wylotowych.

Wydajność pompy pręta wynosi około 500 metrów sześciennych. m / dzień na głębokości 200-400 m oraz z i o głębokości 3200 m – 20 cu. m / dzień.

Depozyty beztłoczyskowe i mogą być stosowane do produkcji oleju. W tym przypadku, za pośrednictwem otworu wiertniczego do urządzenia dostarczane jest zasilanie elektryczne. Odbywa się to za pomocą specjalnego kabla. Może to być również zastosowane innego rodzaju energii strumienia (płynu, sprężonego gazu).

W Rosji, najczęściej stosowaną formą odśrodkową pompą elektryczną. Większość olej ekstrahuje się z zastosowaniem takiego urządzenia. Kiedy za pomocą pomp elektrycznych na powierzchni powinna być ustawiona stacja zarządzania i transformator.

Produkcja na świecie

Został on uznany za produkcję oleju z naturalnych zbiorników. Należy zapoznać się z tempem rozwoju. Początkowo, aż do połowy lat 70-tych., Produkcja ropy podwoiła się niemal każdą dekadę. tempo rozwoju, a następnie stają się mniej aktywne. Objętość oleju, który został pompowana z początku produkcji (od 1850). W 1973 roku wyniosły 41 mld ton, z czego prawie połowa padł na 1965-1973 roku.

Największy na świecie producenci ropy są dziś takie kraje jak Arabia Saudyjska, Rosji, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Chin, Meksyku, Kanadzie, Wenezueli, Kazachstanie. To właśnie te państwa są głównym rynku „czarnego złota”. Należy zauważyć, że produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych nie jest na najwyższych pozycjach, ale kraj ten kupił duże złoża w innych stanach.

Duże baseny naftowe i gazowe, w której olej i gaz są w Zatoce Perskiej, Zatoki Meksykańskiej, South Kaspijskiego, Syberii Zachodniej, Algieria cukry i inne.

olej

Olej jest zasobem nieodnawialnym. Przemieszczenie znanych złóż 1200 mld baryłek i nieodkryte – około 52-260 mld baryłek. Razem rezerwy ropy naftowej, z uwzględnieniem jego zużycia nowoczesny, wystarcza na około 100 lat. Mimo to w planach Rosji wzrost produkcji „czarnego złota”.

Kraje, w których olej produkowany w największej objętości, co następuje:

 • Wenezuela.
 • Arabia Saudyjska.
 • Iran.
 • Irak.
 • Kuwejt.
 • ZEA.
 • Rosja.
 • Libia.
 • Kazachstan.
 • Nigeria.
 • Kanada.
 • US.
 • Katar.
 • Chiny.
 • Brazylia.

Ropy naftowej w Rosji

Rosja jest jednym z wiodących krajów w produkcji ropy naftowej. To jest nie tylko powszechnie stosowane w kraju, duża część jest eksportowana do różnych krajów. Gdzie w rosyjskiej ropy jest pobierany? Największe złoża znajdują się dzisiaj w Chanty-Mansi Autonomous District, Yamalo-Nienieckim Okręgu Autonomicznego i Tatarstanu. Obszary te mają więcej niż 60% całkowitej objętości wytwarzanego płynu. Ponadto, region Irkuck i Republiki Jakucji – miejsce, w którym olej jest pobierany w Rosji, pokazujący doskonałe wyniki we wzroście wolumenu. Jest to związane z rozwojem nowych kierunków eksportu Syberia – Ocean Spokojny.

ceny ropy

Cena ropy jest utworzony ze stosunku podaży i popytu. Jednak w tym przypadku ma swoje osobliwości. Popyt pozostaje prawie niezmieniona i ma niewielki wpływ na dynamikę cen. Oczywiście, to rośnie z każdym rokiem. Jednak głównym czynnikiem cen jest do zaoferowania. Niewielki spadek jego wyników w kolec w kosztach.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów i podobnego sprzętu do wzrostu popytu na ropę. Ale pole jest stopniowo wysychają. Wszystko to, według ekspertów, doprowadzi ostatecznie do kryzysu naftowego, kiedy popyt znacznie przewyższa podaż. A następnie ceny znacznie wzrosną.

Należy również zauważyć, że cena ropy jest jednym z najważniejszych instrumentów polityki w gospodarce światowej. Dziś jest to około 107 dolarów za baryłkę.