367 Shares 7635 views

Główne wózki przeciwpożarowe: typy, charakterystyki

Pierwsze wozy strażackie w Rosji pojawiły się w 1904 roku. W owym czasie były to dość proste i wiarygodne sposoby. Mieli prosty sprzęt i mogą pomieścić do 10 osób. Ale postęp nie ustaje. Zainstalowane wyposażenie zostało zmodernizowane, a także samo wyposażenie. Stało się bardziej pojemne, sprawne i niezawodne. Spójrzmy na główne wózki pożarnicze, ich cechy i kluczowe różnice.


Niektóre informacje ogólne

Sprzęt gaśniczy jest środkiem gaszenia pożaru za pomocą specjalnego sprzętu. Pierwsze maszyny tego typu miały najprostszy sprzęt i pompy, a niektóre modele były zupełnie nieobecne. W tym przypadku ciśnienie wody zapewniano za pomocą hydrantu. Jednak nie zawsze było dostępne, co powodowało poważne problemy. Obecnie główne wózki pożarowe wyposażone są w zaawansowane urządzenia, które pozwalają kontrolować przepływ wody i specjalne środki gaśnicze, systemy zabezpieczeń i wiele innych.

Chciałbym również zauważyć, że istnieją wózki pożarnicze o ogólnym i specjalnym przeznaczeniu. Te pierwsze są wykorzystywane do dostarczania personelu na miejsce zdarzenia, transportu środków gaśniczych i ich dostaw do źródła zapłonu. Są to samochody, które często można spotkać na ulicach miasta. Promocje są dużo mniej popularne, a trochę później zrozumiemy, dlaczego.

Kolor samochodu

Wszyscy od dawna przyzwyczaili się do faktu, że wózki pożarowe są pomalowane na czerwono białymi pasami. Wynika to ze zwiększonego zagrożenia technologicznego, który ma dużą liczbę wysuwanych elementów, które mogą zaszkodzić zdrowiu ludzi. Tak, a GOST zapewnia taki rodzaj palety, ponieważ z daleka przyciąga okiem. Podwozie samochodu jest zazwyczaj malowane na czarno. Ponadto istnieją specjalne wymogi, które zabraniają umieszczania na ciele różnych etykiet i napisów, innych niż te dostarczone przez producenta.

Podstawą podwozia był ciężki sprzęt domowy, taki jak Urals, KamAZ, ZIL i KrAZ. Rozwiązanie to jest uzasadnione, ponieważ w tej materii nadają się dostateczne i niezawodne podwozie, które jest ważniejsze niż wygodne. Cóż, teraz ruszajmy dalej i rozważmy bardziej szczegółowo takie typy samochodów:

  • Cysterny (AC);
  • Tuleja pompy (ANP);
  • Pierwsza pomoc (APT);
  • Z pompą wysokociśnieniową (AED).

Na cysternach poŜarowych

Wozy strażackie są bardzo popularne. Są one stosowane nie tylko do dostarczania środków gaśniczych do miejsca przeznaczenia, ale także do transportu obliczeń bojowych. Gaśnica jest wykonywana wodą lub pianką. Odpowiednio, w tym ostatnim przypadku istnieją takie urządzenia, jak środek spieniający. Istnieją również pompy pożarowe, których modyfikacje mogą się różnić, oraz sieci, przez które przepływa woda lub piana.

Cysterny są głównymi wózkami przeciwpożarowymi o ogólnym zastosowaniu, które prawie zawsze mają ten sam sprzęt, ale charakterystyka wyposażenia może się znacznie różnić. Na przykład wózek może być lekki, średni lub ciężki, w zależności od pojemności zbiornika. Odpowiednio, wydajność pompy różni się w szerokim zakresie. Dotyczy to innych urządzeń. Zbiornik do transportu środków gaśniczych jest najczęściej wykonywany ze stali węglowej o wysokiej wytrzymałości lub z włókna szklanego, który przez dłuższy czas nie powoduje uszkodzeń mechanicznych.

Wózek przeciwpożarowy pompy i tulei

Najważniejszą różnicą tego typu urządzeń z cysterny jest to, że nie ma zbiornika z wodą. Ten typ sprzętu przeznaczony jest do przewozu załogi i załogi bojowej. Takie samochody są często używane do transportu sprzętu przeciwpożarowego.

Oprócz tego, że pompy typu tuleja obsługują załogi i wózki przeciwpożarowe do miejsca pożaru, skutecznie radzi sobie z kolejnym zadaniem. Na przykład, jeśli musisz zgasić duży magazyn, a wokół niego znajduje się staw, a następnie za pomocą pompy wysokociśnieniowej, woda jest pompowana do ciężarówki lub dostarczana bezpośrednio do ognia. Silnik spalinowy pompy i tulei charakteryzuje się zwiększoną zdolnością do pracy w terenie, a także dlatego, że do gaszenia pożaru można używać dowolnych źródeł wody, nawet odległych. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo skuteczna wozy strażackie, która może prowadzić do trudno dostępnych miejsc, gdzie tradycyjne wyposażenie straży pożarnej nie osiąga.

Szybki pojazd przeciwpożarowy

Samochód pierwszej pomocy, który również jest szybką odpowiedzią, wyróżnia się wśród innych urządzeń przeciwpożarowych. Wynika to z dużej mobilności i małych wymiarów. Technika ta jest najbardziej przydatna w wielkościach, gdzie jest w stanie szybko przejechać kilometry korków.

Główne i specjalne samochody przeciwpożarowe wyposażone są w lekkie podwozie o małej pojemności. W związku z tym nie zawsze jedna taka kalkulacja jest w stanie poradzić sobie z poważnym pożarem. Często jednak nie jest to wymagane, ponieważ głównym zadaniem tej techniki jest udzielanie pierwszej pomocy ofiarom i gaszenie pożaru przed przybyciem akcji ratowniczej w formie trudniejszej i skutecznej techniki. Sprzęt, w zależności od celu, może się znacznie różnić, dotyczy to także przestronności kabiny w celu umieszczenia załogi bojowej. Główną wadą tej techniki jest ograniczona drożność. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla dużych miast i jest najmniej skuteczne w obszarach górskich lub na ostrym terenie.

Z pompą wysokociśnieniową

Jeśli weźmiemy pod uwagę główne pojazdy ratownicze i ratownicze, nie możemy nie wspomnieć o technice, która służy do gaszenia pożarów w wieżowcach. Wóz strażacki wyposażony w pompę wysokociśnieniową (AED) jest zdolny do gaszenia pożarów, których skupienie znajduje się na dużej wysokości.

Ta technika ma imponujące wymiary i kilka przedziałów. Jednym z nich jest zbiornik z gaśnicą, drugi jest miejscem do obliczania bojowego i dodatkowego wyposażenia. Ciecz pod wysokim ciśnieniem jest dostarczana przez sieci, szybko osiągając punkt ognia. Główną wadą tej technologii jest jej wymiary, co znacznie utrudnia dostęp do miejsca zapalenia.

Główne wozy pożarnicze

Ukierunkowane maszyny do aplikacji służą do gaszenia pożarów w trudnych sytuacjach, na przykład w takich obiektach:

  • Lotniska;
  • Budynki kulturalne;
  • Rośliny;
  • Różne obiekty infrastruktury.

Aktualnie jest 7 kategorii maszyn przeznaczonych do celów docelowych: lotnisko, gaszenie proszkowe, piana i hartowanie zespolone, pompownie, gazy gazowe i gaśnicze. Przyjrzyjmy się poszczególnym typom technologii bardziej szczegółowo, ponieważ prawie wszystkie one różnią się od siebie i są stosowane w zależności od sytuacji.

O lotniskach

W przypadku pożaru na samolotach, na przykład helikopterów i samolotów, przyjeżdża telefon do ognia, który często opiera się na lotnisku. Duża liczba urządzeń czyni tę technikę dość ciężką, ale bardzo funkcjonalną. Samochód lotniska jest doskonały do ewakuacji osób z samolotu, łagodzących sadzenie warstwą piany itp.

Pakiet zawiera zazwyczaj piły tarczowe do otwierania samolotu w razie potrzeby, pianki piankowe, przedział pompy i zbiorniki na wodę. W niektórych przypadkach urządzenia lotniskowe są wyposażone w dodatkowe urządzenia przeciwpożarowe. Zazwyczaj na lotnisku jest kilka takich samochodów. Muszą mieć doskonałe zdolności do pracy poza granicami lotniska w warunkach całkowitej nieprzepłyciowości.

Wozy strażackie dla przemysłu petrochemicznego

Maszyny pianotwórcze, proszkowe i gazowo-wodne są aktywnie stosowane do zwalczania pożarów o różnym stopniu nasilenia w przemyśle petrochemicznym. W leśnictwie, w zakładach przemysłu gazowego, gaszenie połączone jest najczęściej stosowane.

Technika ta jest wyposażona w zbiorniki, w których są przechowywane środki gaśnicze, konwertery, a także broń. Personel znajduje się w kabinie transportowej. Wszystkie dodatki są instalowane na podstawie, pobierane z ciężkiego sprzętu.

Stacje automatycznego napełniania są wykorzystywane do zwalczania pożarów na dużą skalę. Ich kluczową cechą jest to, że pompa o dużej pojemności na sieci zasila wodę pistoletami. Wnikliwość takiej techniki jest wyższa niż średnia, a wydajność pompy przekracza 100 litrów na sekundę. Technika ta jest wyposażona w dwa silniki. Jeden dla podwozia, drugi dla pompy.

Podsumujmy wyniki

Oto jesteśmy i zastanawialiśmy się nad powołaniem głównych wózków przeciwpożarowych. Taka technika powinna zawsze być w dobrym stanie. Odnosi się to do części technicznej, prawidłowego działania autostrady, pomp i innych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów sprzętu przeciwpożarowego. Wynika to z faktu, że mobilny i lekki samochód nie radzi sobie z dużym pożarem, a ogólny i ciężki nie może szybko przemieścić się do obszaru metropolitalnego w korkach.

Z tego powodu klasyfikacja głównych wózków przeciwpożarowych jest tak obszerna. Jeśli chodzi o pożary lasów, gdzie technologie naziemne są nieefektywne, użyj specjalnych helikopterów, które mają na pokładzie czołgi z środkiem gaśniczym. Aby kontrolować sytuację, użyj lekkich samolotów, które patrolują terytorium i przesyłają dane. Nawet nowoczesne technologie nie zawsze radzą sobie z pożarami na dużą skalę, zwłaszcza z leśnictwem, gdy całe hektary terenu spalą się w ciągu kilku godzin.