593 Shares 2708 views

Inseminacja krów: metody i zalecenia. Inseminacja krów: Technologie

Obecnie prawie wszystkie kraje, w taki czy inny sposób zależy od jego własnego rolnictwa przyjęła przyjęła intensywny rozwój tego ostatniego. Co to znaczy? To sugeruje, że menedżerowie gospodarskie próbują poprawić wydajność swoich firm, bez zwiększania liczby środków produkcji. Jest to szczególnie prawdziwe w hodowli zwierząt.


W nowoczesnej hodowli zwierząt całkowicie niedopuszczalne zwierząt bezpłodność. Każda krowa musi corocznie zapewnić co najmniej jedno cielę. Oczywiście lwia w świadczeniu tego problemu odgrywa karmienie i usług weterynaryjnych, ale także właściwy inseminacji krów jest niezwykle ważne.

Rzeczy nie są tak odległe dni

Nawet sto lat temu, jedynym sposobem, aby uzyskać cielę było naturalne parowanie z byka krowy. Co dziwne, ale sztuczna inseminacja krów istniał jeszcze wtedy, że to właśnie jego wydajność była żałośnie niska. Istnieją dowody na to, że nawet pierwsze farmerzy cywilizacyjne eksperymentowali z miękkiej gąbki, wykonane z włókien roślinnych.

Zwierzęta te były umieszczone w pochwie i po naturalnym kryciem wyciska. W ten sposób próbowano pierwszej inseminacji jednocześnie wiele zwierząt. Ale krowa po inseminacji rzadko jest w ciąży. Co do zasady, sukces przyczynił się do starożytnych pasterzy do mniej niż 40% przypadków.

Problem polegał na tym, że plemniki (jeśli taki barbarzyński sposób ich uzyskania) często były zdeformowane i nieopłacalne, a zatem skuteczne zapłodnienie krów okazało, nie za każdym razem.

Nic dziwnego, że byki były w każdym zrujnowanym gospodarstwie. I trwało to (w naszym kraju, przynajmniej) aż do 70-80-tych ubiegłego wieku, aw niektórych miejscach byk krowa zapłodnienie jest używany do dziś. Ale aby to zrobić jest surowo zabronione.

Co jest powodem, że inseminacja krów była tylko „ludzka” działalność? To bardzo proste. Białaczki i innych chorób zwierząt gospodarskich. W celu zapewnienia tłumienia transmisji seksualnej jest możliwe tylko wtedy, gdy każda nasienia dawki będą uzyskane z jednego badanego zwierzęcia.

Narzędzia stosowane w inseminacji, materiały eksploatacyjne

Tak więc, aby zapłodnić krowa sztuczny sposób (jeden z trzech), będzie potrzebował wiele narzędzi i sprzętu. Najbardziej podstawowym jest wymieniony w wykazie zamieszczonym poniżej:

 • Termostat-odmrażacz.
 • Naczynie Dewara, który przechowuje zamrożoną spermę do inseminacji krów.
 • Strzykawka-cewnika.
 • Mikroskop optyczny.
 • Rękawiczki.
 • Lustra waginalne.
 • Illuminator.
 • torba narzędzie, za pomocą którego inseminacji krów. Manual (oficjalny) laboranta osemenatora.

Dodatkowo, trzeba mieć wystarczająco duży zapas odczynników stosowanych do odkażania środowiska i badania spermy witalności.

Podstawowe informacje na temat rozmieszczenia punktów inseminacji

Każdy certyfikat poz EUT składa się z następujących elementów:

 • przedsionek wejściowy z dezynfekującym matę.
 • Przestronny areny.
 • Sercem każdej pozycji jest w pełni wyposażone laboratorium.
 • Mycie.
 • pomieszczenie.
 • Maszyny do inseminacji, ale są one tylko w punktach ai, które znajdują się w gospodarstwach hodowlanych. W pozostałych przypadkach, operator pracuje „w polu”.

Zauważ, że na arenie musi być wystarczająco mocne, aby zapewnić prawidłowe lampy komfort w pracy. Jeśli istnieją maszyny, są wykonane ściśle według dostarczonego w tym celu z normami państwowymi, ponieważ urządzenie blokujące musi być zarówno wiarygodne, ale w tym samym czasie, aby nie przestraszyć lub szkodzić zwierzętom w nim zawartych.

Koniecznie wymaga kilku chwytaki (korzystnie wykonany z metalu, są łatwiejsze do sterylizacji) na arenie ma być umywalka, pojemnik do wytwarzania roztworów dezynfekujących, a także douches kubek. Pomieszczenie technik osemenatora się także oddzielny pokój z dopływ świeżego powietrza, w którym będzie przechowywany Dewar z zamrożonego nasienia.

laboratoria lokalizacja i pokój mycia

Tylko pamiętaj, aby laboratorium znajduje się w dość jasnych i przestronnych pokoi, do którego wejście musi być tylko mycie. Musi istnieć mikroskop do oceny parametrów nasienia, szafki do przechowywania narzędzi i odczynników, jak również lodówkę.

Mycie znajduje się naprzeciwko areny. Jak sama nazwa wskazuje, są umieszczone umywalki i sprzęt do mycia narzędzi, sprzętu i przyborów stosowanych w produkcji chemikaliów. Również w tej dziedzinie może mieć osobną pralkę do mycia ręczniki, ubrania wierzchnie techników. Natychmiast mieć dodatkowe stoły i szafki do przechowywania sprzętu, płyta grzejna do gotowania wody i gotowania rozwiązań. Wszystkie pomieszczenia muszą koniecznie być tak przestronne, jasne, czyste i suche.

Główne metody zapłodnienia

Obecnie sztucznej inseminacji krów trzech głównych metod:

 • Rektotservikalny.
 • Vizotservikalny.
 • Manotservikalny.

Rektotservikalnoe zapłodnienie

Najbardziej powszechną metodą, w którym sztuczna inseminacja krów. Co to jest? Jego nazwa składa się z dwóch części odbytnicy – jest odbytnica. Szyjka – szyjka macicy. Mówiąc najprościej, szyjki macicy w tej metodzie zapłodnienia fix doodbytniczo. Jak jest samo zapłodnienie?

Operator, strzykawka wstępnego naładowania kuszony zewnętrznych narządów płciowych zwierzęcia i odbytnicy. Ręka w rękawicy na badanie odbytnicy, wchodzi w bezpośredni jelit zwierzęcia. Po dokonaniu kilku ruchów obrotowych i osiągnięcie rozluźnienia ciała, odkrywa szyjki macicy, podobny do wydłużonego żebrowanego cylindra i go naprawić.

Używane osemenator wchodzi strzykawkę do inseminacji krów w pochwie i delikatnie popychając ją do przodu, włóż końcówkę do szyjki macicy. Głównym zadaniem – aby trzymać go tak daleko, jak to możliwe, ale nie uszkodzić delikatną błonę śluzową podszewka ciało. Następnie dawka nasienia jest wprowadzane do macicy. Ręcznie pozostały w odbytnicy, operator wprowadza szereg ruchów masażu, równomiernego rozprowadzania nasienia w jamie ciała. Po sromu pracy wielokrotnie wypłukiwane słaby roztwór nadmanganianu potasu lub furatsilina.

Jakie są zalety i wady tej metody zapłodnienia? Zacznijmy od wad. Po pierwsze, operator musiał bardzo uważnie: to jest jeszcze druga ręka jest w odbytnicy i w dowolnym czasie (jeśli nie uważać osemenator) bezpośrednio na strzykawce może latać kawałek łajna. A to, jak można zrozumieć, kładzie kres niezbędnej sterylność sprzętu. Wszystko trzeba zacząć wszystko od nowa. Co jeszcze jest nie tak z tą techniką sztucznej inseminacji krów?

Po drugie, młodzi i niedoświadczeni specjaliści nie zawsze można znaleźć szyjki macicy oraz jego utrwalenia, wszystko jest jeszcze gorzej. W wyniku tego strzykawka jest umieszczona w najlepszym przypadku do ź jego długości, który automatycznie zmniejsza procedury skuteczność inseminacji do niedopuszczalnie niskiej wartości. Ponadto, ze względu na słabe utrwalenie i niezdolność do wspomagania pipety, dzieje się tak, że operator szkodzi śluzówkę szyjki macicy.

A teraz o zaletach. Co dziwne, ale rektotservikalnoe inseminacji krów i jałówek – metodę najbardziej higieniczny. Jeśli myślisz o tym, nie ma nic dziwnego w tym. Sędzia dla siebie: w pochwie krowy wtryskiwana tylko cienką pipety. Jednak jest sterylna i nie wykonuje żadnej z mikroflory.

Przy okazji! Jeżeli krowy zwolnić po inseminacji, warto przyjrzeć się im uważnie: jeśli tajnych błotnistych i nieczystych żółtawych wtrąceń, to prawie na pewno mówimy o zakażeniu.

Ze względu na mocowania szyjki doświadczeni operatorzy pełne ziarno, którym podawano do jamy macicy, przy czym prawdopodobieństwo produkcyjnych wzrasta znacząco inseminacji. Oprócz tej pracy, nie ma potrzeby posiadania „wyrafinowane” instrumentów: wystarczy rękawicę i pipety z pre-doprawione dawką nasienia. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że rektotservikalnoe inseminacji aktualnie odbieranego najbardziej rozpowszechniona we wszystkich krajach, w których zaangażowanych mleczne i bydło mięsne. Jakie są inne sposoby są dostępne inseminacji krów?

metoda Vizotservikalny

Podobnie jak w poprzednim przypadku, nazwa składa się z dwóch słów. O znaczeniu tego słowa szyjki już wiemy, a root „Visio” oznacza „widzieć, aby zauważać.” Oznacza to, że w ten sposób operator inseminacji widzi natychmiast szyjki macicy. Jak to jest możliwe? Chodzi o to, w jaki sposób odbywa się inseminacji krów w tej sprawie.

Najważniejszym z nich – pochwy wziernik. To narzędzie jest podobny do pewnego rodzaju kleszczy, tylko ich szczęki po naciśnięciu rozchodzą się w dwóch kierunkach. W tym przypadku, ściany pochwy jest rozciągnięta z boku i widzi osemenator szyjki macicy. W związku z tym po jej wprowadzono do strzykawki, a dawka nasienia nasion jest wytłaczany do wnętrza jamy narządów.

Jakie są mocne i słabe strony tej techniki? Zacznijmy od zalet. Po pierwsze, gdy sposób operator widzi inseminacji vizotservikalnom szyjki macicy może zweryfikować poprawność wprowadzenie pipety wizualnie. Jest to szczególnie cenne dla młodych profesjonalistów, którzy nie mają jeszcze odpowiedniego doświadczenia.

W dodatku, jest znacznie bardziej cenne, można ocenić stan narządów płciowych zwierzęcia. O wiele łatwiej dostrzec oznaki infekcji, zanim zostanie on faktycznie pojawiają. Przy okazji, jeśli wykonywane inseminacji krów po wycieleniu (dwa do trzech miesięcy), to przede wszystkim zwierzę pod kątem obecności błony śluzowej macicy (w tym ukryte).

Niestety, negatywne aspekty są również brakuje. W przeciwieństwie do poprzedniej metody, która jest wprowadzana do pochwy tylko „małe wielkości” pipety, w tej sytuacji operator genitaliów jest zmuszony do wejścia na rękę. Przedtem wymaga bardzo uważać, aby zmyć sromu, i nadal nie ma gwarancji zachowania sterylności nie daje nikomu. Ponadto, gdy zapłodnienie w sposób młode zwierzęta mają znaczne ryzyko uszkodzenia błony śluzowej pochwy (jeśli operator największego ręcznie).

Inne niedobory

Wreszcie, jest to praktycznie niemożliwe, aby prawidłowo ustalić szyjki macicy, gdy ta metoda zapłodnienia. Z tego powodu, niedoświadczony i ekspert w tej sprawie, szanse udanego zapłodnienia są bardzo małe.

Wreszcie, jego główną wadą jest konieczność dokładnej sterylizacji przed lustrem inseminacji każdego zwierzęcia (!). Oczywiście, nie wszystkie osemenatory godni, aby to zrobić, ale dlatego, że istnieją przypadki przeniesienia chorób zakaźnych (w przypadku krów zwolnić po inseminacji, to prawie na pewno chory błony śluzowej macicy).

Jednak mimo wszystkich swoich wad, ta metoda jest dobra na inseminacji jałówek. Fakt, że są one bardzo trudne do inseminate rektotservikalnym sposób. Po pierwsze, w ich odbytnicy mogą wspinać się wyłącznie z subtelnym strony bardzo profesjonalny. Po drugie, to samo odnosi się do narządów płciowych u młodych zwierząt. Więc pochwy wziernik i strzykawki w tych warunkach – doskonała „duet”. Ponadto szczególna potrzeba do mocowania szyjki macicy w tym przypadku nie jest, jak w jałówek nie jest jeszcze zdeformowane, miękkie, a więc strzykawkę do pipety prolazit bez specjalnych problemów. Jakie inne metody inseminacji krów?

metoda Manotservikalny

Więc, co jest „szyjka” już wiesz. A "Manus" – ręka. Tak, że proces ten jest bardzo podobny do poprzedniego, z jednym tylko wyjątkiem – pochwy Wziernik ten sposób nie jest stosowany. Podobnie jak w poprzednich dwóch przypadkach, przed przystąpieniem do pracy koniecznej do spłukać sromu roztwór furatsilina lub nadmanganianu potasu, a następnie, przy strzykawkę strony z dawką nasienia, aby wprowadzić go do pochwy. Operator stwierdza, szyjki macicy, wstawia się do strzykawki i jego zawartość umieszcza się w jamie ciała.

W zasadzie, technika inseminacji krów z tej metody jest zupełnie analogiczny sposób vizotservikalnomu. Jednak jest mała różnica, że jest mniejsze ryzyko zakażenia, gdyż bez dodatkowych narzędzi, gdy nie jest w użyciu.

Jak rozpoznać krowy, gotowe do zapłodnienia?

Więc zrozumieć podstawowe metody sztucznej inseminacji. Jednak przez cały ten czas i nie zostały dotknięte przez pytanie, jak ustalić, krowa jest już gotowy do zabiegu inseminacji …

Zasadniczo, to sprawia, że dość łatwo. Jeśli takiego udaru mózgu zwierząt w kości krzyżowej i miednicy, to stoi w miejscu, nie próbując kopnąć cię. Zewnętrzna wargi sromowe stają się nieco spuchnięte z nich może przejść niewielką ilość czystej lub lekko czarniawy śluzu. Siew powinien być krowa, po odczekaniu dwie godziny po rozpoczęciu polowania. Po zalecana jest procedura 10 godzin powtórzyć. Należy pamiętać, że polowanie trwa tylko około 20 godzin, więc następna próba będzie dostępna tylko przez 20-21 dni. Najlepszy czas inseminacji krów – rano.

Znawcy mogą sprawdzić krów gotowości inseminowanych, biżuteria sondowania jajników w badaniu per rectum. W „dojrzały” zwierzęcia wyraźnie zauważalny gotowy pęcherzyka, która jest o pękł, uwalniając komórkę jajową. Ponownie, aby zrobić takie badanie może być tylko bardzo wykwalifikowanych i ostrożny jako ekspert technik nieostrożny prawie na pewno uszkodzić mieszki, czyniąc dalsze unasieniania znaczenia.

Sposób wytwarzania inseminacji zwierząt

Jeśli zapłodnienie odbywa się nie na arenie (jak to się często zdarza), to powinny być dokładnie oczyszczone przed przeciągnięcia postępowania. Należy pamiętać, że czyszczenie w każdym przypadku nie można użyć „twardych” środków odkażających, ograniczając normalne nadmanganian potasu lub coś podobnego. Tylna krowa przejście ręcznie czyścić z odchodów. Operator musi znaleźć szyjki macicy i jej ciało, a potem masaż tych narządów. W rzadkich przypadkach, jeśli nadal korzystać z krowami unasieniania byka, zwierzę przed Walka o dominację również muszą być czyszczone!

Następnie całość z tyłu krów, w tym kulszowej guzowatości i nasadę ogona, delikatnie przemyto ciepłą wodą z mydłem, całkowite usunięcie wysuszonego skorup obornika, wydzieliny i tym podobnych. D. Po zakończeniu tego płukania roztworem furatsilina obszaru leczenia. Dopiero wszystkie te procedury mogą przystąpić do zapłodnienia. Tak wiele cykli „Wash” trzeba poświęcić, aby zapewnić, że nie odnotowano w układzie rozrodczym krowy ma zakażenie. Która jest przeprowadzana inseminacji krów.

Należy pamiętać, że sztuczne zapłodnienie zwierząt w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Jest to ułatwione przez fakt, że produkcja zwierząt – rentownego sektora gospodarki, a plemniki z cennymi ogiery mają tendencję do korzystania z maksymalną wydajnością.

Sztuczne zapłodnienie nie tylko pozwala przynieść prawdopodobieństwo wystąpienia łydki do 100%, ale również sprawia, że jest możliwe, aby uzyskać od krowy z dwóch cieląt rocznie (jedna rodzi, drugi – w łonie matki). W ten sposób udaje się pokonać bezpłodność i poprawić opłacalność ekonomiczną gospodarki.