619 Shares 8201 views

Chińska opowieść ludowa jako odbicie twórczego myślenia ludzi

Jako integralnej części narodowego folkloru, baśnie służyć jako wsparcie, źródło wiedzy na temat każdej osoby, narodu, ponieważ odzwierciedlają one życie środowiska, w którym powstały, warunków środowiskowych i cechy oryginalnego kultura, rozwój historyczny. I chińska bajka ludowa – nie jest wyjątkiem. najważniejsza jest magiczne bajki w repertuarze Chińczyków, którzy są podzielone na osobnej kategorii semantycznej:


  • o porwanie ukochanego bohatera i jej późniejszej ratunek;
  • o poślubieniu czarownicę, zwiewny wspaniała dziewczyna (na przykład „Krasnaja Liliya”);
  • Zwycięstwo nieszczęśliwych sierot (wywłaszczonych bohatera) z egoistycznych i okrutnych krewnych.

Na poszukiwaniu brakującego Beauty-narzeczonej

Jeden z najstarszych cykli, z których chińskie opowieści ludowe, uważany historię o poszukiwaniu zaginionej narzeczonej: „Jako młody człowiek chętnie szukał”, w której kobieta ukradła złą wilkołaka, lub „Tale of Cunning U-gan i lojalny Shih-e”, w którego bohaterka ukradł Black eagle. Być może, w reprezentacji starożytnej chińskiej porwanie ukochanej był postrzegany jako kara za pomijając tradycję wybiera dziewczynę żonę tylko w swoim rodzaju. Wszystkie chińskie opowieści ludowej tego typu mają taką samą strukturę i dalszy rozwój fabuły. Polega ona na tym, że bohater udał się do zawężenia zakresu wyszukiwania, za wszelką cenę starał się zabrać ją ze złoczyńcą rywal w miłości i powrócić do świata ludzi. Oczywiście, że zakończył się absolutną legendą szczęśliwy koniec – bezpieczną podróż do domu jako zwycięzca iz ukochanej narzeczonej. W porównaniu ze swoimi odpowiednikami europejskich takich wspaniałych kondygnacji w chińskiej żadnych kwieciste opisy piękne (królewskiego) życia, nadmiernego przepychu stylu i głównych bohaterów – nie zaczarowanych książęta i księżniczki, lecz zwykłej chłopskiej pary.

O ścieżce i testów

Są bajki o teście wymyślić ojców córki w jego królestwie dla przyszłego zięcia. Bajka o nazwie „Heavenly Drum” – dobrym przykładem. W nim główny bohater żeni się niebiańską bajki, ale to małżeństwo wróżka ojciec nie uważać za ważne i zabiera córkę do nieba, gdzie trzyma w niebiańskiej więzienia. Aby powrócić do ukochanej młody człowiek powinien udać się do królestwa swego ojca liczne testy, które nie zostały zakończone przed ślubem, że naruszył święte małżeństwa rytuał. Dopiero po wykonaniu wszystkich zadań ustawiony przed nim jego ukochanego ojca, bohater będzie mógł ponownie spotkać się z żoną.

Inny przykład – bajka „Krasnaja Liliya”, w którym główny bohater, ubogi chłop Doolin, coraz żona piękna wróżka dziewczynka wyszła z kwiatka nie było w pełni docenić jego szczęście: stał się leniwy, arogancki. Kara nie jest długo czekać. Bajki, nie mogąc znieść jego zaniedbanie, uciekł jazda paw na Księżycu. Doolin lat potrzebne do zrealizowania i skorygować swój błąd. Jak tylko zaczął ponownie pracować jako żona do niego wróciła i życie znowu stał się „słodka jak miód”.

Walka złych krewnych

Chińskie bajki dla dzieci to ci, którzy mówią o „zwycięstwie” nieszczęsnego bohatera swoich okropnych krewnych: egoistycznej i nienawistnej starszego brata i jego żony, nad macochy lub ojczyma. W tych opowieściach jest widoczny charakterystyczny dla wielu opowieściach ludowych różnych narodów wyposażone – idealizacja swojego młodszego brata. Chiński bajka ludowa stanowią również ten znak jako strażnik tradycji rodowych i paleniskiem, na przykład, jak w „bajek o swoim młodszym bratem.” W jej młodszy brat dziedziczy kawałek ziemi bezużyteczny, psa, który pług, i koguta. Nienawiść starszy brat zabija nieszczęsnego psa i ptaka. Załamany bohater grzebie znajomych w pobliżu jego chacie. Następnego ranka w miejscu pochówku rośnie drzewo cud, zamiast liści których – monet.

AGD i satyryczne opowieści

Chińskie bajki ludowe związane z kategorii „gospodarstwo domowe” i obejmują otwarcie satyryczne opowieści, takie jak „pięknej żony” i „Magia chan”. W codziennej Tales dominującej roli odgrywanej przez wszelkiego rodzaju magiczne przedmioty, cechy, wokół którego fabuła rozwija i działania. Jednak w porównaniu z rosyjskich bajek satyrycznych w chińskiej charakter bajki sędzia jest zwykle mądry i pozytywny. Przykładem może być zbiorem opowieści o sprawiedliwy sędzia Bao-guna, który był znany ze swojej uczciwości i rzetelności.

Szczególną uwagę zwraca się chińską opowieść ludowa „braci Liu.” Według jej opowieści, matka była pięć bliźniaczych synów, wszystkie nazwane Liu i dodaje numer seryjny – .. Po pierwsze, drugie itd Chłopcy cieszył każdy magiczne właściwości. Żyli razem szczęśliwie dopóki złego władcy, jest zły z powodu skażonej polowania, nie aresztowano jednego z braci. Ale bohaterowie doszli do obrony swego brata, z wykorzystaniem jego wspaniałe trafienie. Nie tylko zwolniony jego młodszy, ale także pozbyć się złego władcy i jego całej populacji Entourage regionu.

Odbicie twórczego myślenia

Istnieje kilka rodzajów chińskich bajek: bajki o nazwie „syanhua” mityczna opowieść – „A” Gushi bajki dla dzieci – „tunhua”. Najbardziej interesujące są historie, które są nazywane „Shenhua”. Często mają one związek z pojęciami „fiction”, „mitu” i „legendą”. W dawnych czasach, ludzie próbowali wyjaśnić niezrozumiałe zjawiska przyrody wszelkimi dostępnymi środkami. Dlatego opowieść jest odbiciem graficznego myślenia Chińczyków, która opiera się na wyobraźni.