374 Shares 3248 views

Klasa biznesowa "Volvo 960": charakterystyka techniczna, zalety i wady

Samochód klasy biznes "Volvo 960" został po raz pierwszy zwrócony do publicznej wiadomości jesienią 1990 roku. Ten luksusowy model zastępuje już przestarzałe Volvo 760. Obecna nowość szybko przyciągnęła uwagę. Wiele osób ją kochało i było wiele powodów.


Krótko o modelu

"Volvo 960" to naprawdę unikalny samochód. Przynajmniej dlatego, że ten samochód powstał nie tylko jako sedan, ale także jako kombi. Ten ostatni, na prośbę kupującego, został wyposażony w dwa dodatkowe siedzenia, umieszczone w bagażniku.

Szczególną cechą tego modelu były ciało, ocynkowane po obu stronach, do których producenci dali gwarancję 8 lat. I samochody były pokryte farbą przyjazną dla środowiska. W tamtych czasach była prestiżowa, ale czas pokazał, że taka powłoka złuszcza się z metalu.

Warto również zauważyć, że "Volvo 960" był także praktycznym samochodem. Nawet bagażnik sedana mógłby pomieścić 471 litrów ładunku. W wagonie stacjonarnym była ona dwukrotnie większa. A dzięki składaniu tylnego rzędu bagażnika, a nawet zwiększeniu do 2 125 litrów, co umożliwiło transport dużych lub długich ładunków. Oczywiście samochód rzadko używany był dla klasy biznesowej, ale sama możliwość nie mogła się cieszyć z tego.

Sprzęt

Nawet podstawowe wyposażenie Volvo 960 cieszyło się z dostępności szerokiej gamy urządzeń. Samochód został wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, regulowane zagłówki, metalowe pręty zabezpieczające w drzwiach. A fotele przednie zostały wyposażone w funkcję ogrzewania.

Po modernizacji, przeprowadzonej w połowie lat 90-tych, w opakowaniu zaczęto wprowadzać poduszki powietrzne dla tylnych pasażerów. A modele w standardowym wyposażeniu otrzymały wnętrze ze skóry i potężny klimatyzator.

Najdroższym sprzętem był Royal 4. W tej modyfikacji samochód posiadał dwa oddzielne tylne siedzenia, dodatkową klimatyzację i funkcję zdalnego sterowania dla systemu audio dla pasażerów, a także lodówkę. Wciąż były stoliki z napędem elektrycznym, wystawione z tyłu siedzeń.

Charakterystyka

"Volvo 960", którego zdjęcie było powyżej, oferowane było z dwoma silnikami.

Silnik o pojemności 2,4 litra o pojemności 170 KM może współpracować zarówno z 5-biegową "mechaniką", jak i czterobiegową "automatyczną". Dzięki temu silnik przyspieszył do "setek" w zaledwie 9,7 sekundy. Ograniczenie prędkości było ograniczone do 210 km / h. Należy zauważyć, że ten silnik miał umiarkowany apetyt. W przypadku 100 "miejskich" kilometrów zajęło 10-11 litrów paliwa (w zależności od typu punktu kontrolnego).

Drugi silnik o mocy 204 KM. W objętości 3 litrów. Jednostkę tę oferowano wyłącznie w połączeniu z czterostopniowym "automatycznym". Wersje z tym silnikiem były bardziej dynamiczne, zostały przyspieszone do "setek" w ciągu 9,1 sekundy. Ale ich ograniczenie prędkości było takie samo. I paliwo było o 1-1,5 litrów więcej.

Cechy techniczne

W specyfikacji "Volvo 960" były imponujące. Warto jednak zwrócić uwagę na nie tylko silniki zainstalowane pod maską tych samochodów.

Co ciekawe, przed restazją z 1994 r. Zastosowano zawieszenie Multilink 1. Był to projekt wielowiązkowy, który zapewniał idealne zachowanie pojazdu na drodze. Ale jej obsługa była zbyt droga. Dlatego po 1994 roku samochody zaczęły być wyposażone w niezależny projekt Multilink 2. Zachował swój charakter i funkcje, ale jego utrzymanie było tańsze. Można powiedzieć, że twórcy udało się stworzyć ulepszoną wersję zawieszenia.

O zaletach i zaletach

Niezawodny, wydajny i dynamiczny – tak można krótko scharakteryzować "Volvo 960". Specyfikacja samochodu jest dobra, a trudno zaprzeczyć. Jednak ludzie, którzy są właścicielami tego samochodu, nie kwestionują tego faktu. Wręcz przeciwnie, potwierdzają to swoimi recenzjami.

Szczególną uwagę zwraca się na podwozie tego samochodu. Samochód wykazuje doskonałe zachowanie na drodze. Nawet jeśli igła prędkościomierza przekracza znak 130-150 km / h, wydaje się, że samochód jedzie z umiarkowaną prędkością. W kabinie jednocześnie jest cicho, nawet szelest koła nie jest słyszalny. Każdy, kto jest w środku, szczególnie na tylnej kanapie, może zasnąć – tak komfortowo w Volvo.

Pomimo wymiarów, Volvo to bardzo zwrotny samochód. Parking, osiągnięcie zaliczek, wyprzedzanie i inne elementy to tylko przyjemność.

Zimą silnik zaczyna się bez problemów, nawet w najcięższych mrozach. Kontrola klimatu jest godna instalacji. Latem salon szybko się ochładza, a zimą nagrzewa się natychmiast.

Ale miejsca zasługują na szczególną uwagę. Są wygodne i ergonomiczne, nawet po kilku godzinach ciągłego zmęczenia kierowcy nie powstaną.

Wady

Wady nawet mają takie samochody, jak "Volvo 960". Opinie są przeważnie pozytywne, ale wielu właściciele również nie zapominają o wadach.

W tym samochodzie jest bardzo słaby okablowanie, które ostatecznie "dubes", jak mówią kierowcy, i kruszy. Trzeba zmienić. Nadal mała osłona układu kierowniczego i pompy wspomagania układu kierowniczego. I do systemu zaopatrzenia w paliwa, niektórzy właściciele mają pytania. Wszystko jest proste i przystępne, ale aby wymienić pompę benzyny trzeba wyjąć zbiornik całkowicie, przez który przechodzi kardan. I to daje pewne niedogodności.

Jednak wady Volvo 960 to nie tyle. W każdym razie zasługi są wyraźnie większe, o czym można by stwierdzić, postępując ze wszystkimi wcześniej wymienionymi.