762 Shares 1629 views

Sudan trawa: technologia uprawy, ilość nasion, nasiona i funkcje biologiczne

Trawa sudańska (lub sudańska sorgo, trawa sudańska) – wysoko wydajnych roślin. Rośnie w idealnych warunkach do trzech metrów, tworząc jeden z korzenia 120 z łodygi. Z odpowiednich technik rolniczych upraw daje rekordową rocznych traw wśród roślin pastewnych. W postaci kiszonkę, siano, ciętych zielonej masy, to jest używany do tuczu bydła.


Sudan trawa: cechy biologiczne

Sorgo sudanense należący do rodzaju sorgo. Silne włóknisty system korzeniowy, może wzrosnąć o 2,5 m głębokości i szerokości 75 cm. Gładki cylindryczny trzon wypełniona białą gąbczastą miąższu. Nie wszystkie odmiany są wysokie. Istnieje również kompaktowy wysokość rośliny mniej niż metr z małych (do 12 pędów) i średnich (12-25) krzewienia. Różne odmiany i kształt krzewu:

 • Wyprostowany.
 • Leżącej.
 • Odchylane.
 • Nogi.
 • Slaboraskidistye.

Korzystny fazowania slaboraskidistye pionowo krzewów, więc sudański sorgo z tych cech jest najczęściej. W tropikach, rośnie bardzo wysoką trawę, Sudanu zdjęcie, które jest niesamowite. W rosyjskim często bardziej zwartej uprawianych odmian traw Mironovskaya 8, 12, 100 Kinelsky AIDA Hercules 3 Chernomorka, Volgogradskaia 77 azymutu Brodskaya 2 innowator 151 Severyanka, Novosibirsk 84 Kamyshinskaya 51 Zonalskaya 6 i inne.

właściwości odżywcze

Sudan trawa jak siano i zieleni jest dobry pożywne jedzenie. Zielonej masy białka – 3% białka – 4,4% cukru – 7,9-9,1%. Sudan trawa korzystnie mieszane z roślin strączkowych, w szczególności – lucerna. Takie mieszaniny są nasycone wapń, białka, substancje wydobywczego azotu. Obfitość grubej zielonej masy, odporność na wypas i zdolność do szybkiego wzrostu (w sezonie – 4-5 razy) dokonać Sudańczyków jeden z najlepszych traw na pastwiskach.

Jakość odżywcza siana zależy od czasu koszenia. Jeśli jego zbiorów w fazie dziurki produktu zaoszczędzić dużo surowego białka – 14-16%. Nawet więcej białka (14,2-18,9%) jest zachowany, jeśli kosić trawy sudańskiej w fazę rozruchu. Kiszonka jest zalecany do zbioru, gdy ziarno jest wylana. Nawiasem mówiąc, kiszonka odżywczym porównywalne z kukurydzy.

Technologia uprawy Sudan trawie

Do siewu nasion w optymalnych prekursorów są warzywa, zboża uprawne (zwłaszcza zimą). Obowiązkowe wstępne przetwarzanie chwastów. Badania syberyjski Research Institute wykazały, że w warunkach leśnych step godnej plonu nasion uzyskuje się po bylinami wytwarzającą się parą, kukurydza.

Ważne jest, aby traktować glebę, biorąc pod uwagę rodzaj i zagospodarowania przestrzennego. Produktywny wszystkim podstawowego leczenia odbywa się jesienią. Pomoże to odżywiają wilgoci gruntowej ociąganie jesienne deszcze i śnieg. W zachodniej Syberii (strefa step) jesienią głębokich (25 cm) zaoranej pola w sprężynę, aby utrzymać wilgotność dwóch ścieżek są bron zęba. Wyrównanie i pól toczne planiści przed i po posadzeniu zapewnia przyjazne pędów.

Z wyjątkiem podmokłych do gleby nie jest wymagający Sudan trawy. Cechy biologiczne zapewnić dobre plony nawet na terenach o dużym zasoleniu. Najlepsze poprzedzające uznane groch, pelyushka, wyka, lucerna, kapusta, ziemniaki. Jest także przydatny rosnąć rośliny strączkowe, wraz z Sudanu sorgo.

Im szybciej odbyło się pierwsze i drugie koszenie, duża masa zielony wzrośnie w przyszłym systemie 2-3 cięcia. Zaleca się czyszczenie siana odżywki kosiarki. Walcowane łodygi szybciej i lepiej podvyalivayut przyspiesza suszenie naturalne.

Przygotowanie nasion

Nasiona trawy sudańskiej reagujących na Agregat uprawowy. Trawienie jest zastępowany termicznego podgrzewania powietrza, traktując Nawozy. Nasiona uzyskane impulsów biologiczny wraz kiełkowania nasycone mikroelementy przy minimalnym zużyciu nawozu.

Jednym ze sposobów aktywują procesy biochemiczne i fizjologiczne – opryskiwanie przed sadzeniem specjalne roztwory zawierające boru (mogą być zastąpione cynku) i manganu. W 2 litrach wody rozpuszcza się 15-18 g nadmanganianu potasu i 6-9 g zwykłej soli boru lub cynku. Ta ilość wystarcza do obsługi 1 kwintal nasion. W celu równomiernego rozprowadzenia nasiona dokładnie wielokrotnie mieszano. Przed siewem, powinny być suche.

Bardziej nowoczesna metoda Agregat – wernalizacji. Pojemnik wylano do 20 litrów wody wylano kwintal nasion. Poczekaj, aż nasiona są całkowicie absorbują wodę. Następnie wyjąć i uformowane w małe stosy, utrzymując w tym stanie 8 dni w ciemności, w temperaturze 20-30 ° C. Aby zapobiegać próchnicy, masa regularnie Ted, łopatę. Konieczne jest, aby monitorować tempo kiełkowania. Jeśli nasiona wylęgają się zbyt szybko, przeczesał stosy. Wernalizacji jest szczególnie skuteczne w przypadku roślin nasiennych.

Siew stawka

Tylko w ciepłej glebie (+10 ° C) Sudan trawa jest obsadzone. Szybkość siew zmienia się w zależności od techniki siewu. Z członem ciągłego procesu – w zakresie 25-30 kg na 1 ha. Gdy shirokorjadnyj sposób w obszarach suchych szybkości połówkowej – 10-15 kg. Gdy obfitość siewu wilgoci wytwarzać zmechanizowane na głębokość 3-5 cm, z suszonych, lekkie gleby nasiona są osadzone głębiej. -. 6-8 cm w przypadku, trawa sudańska wysiewa się w mieszaninie z innymi, kultury, szybkość wysianiu jest zmniejszona o 15-25%.

Agregat uprawowy

Agregat nużące. Jeśli pominąć jeden z etapów zostanie zmniejszona druzhnost kiełkowania, krzewienia, plon. Procedura jest:

 1. Ostrzał.
 2. Głęboka orka.
 3. Wczesna wiosna bronowanie.
 4. Dwukrotny przedsiewne uprawy.
 5. Przedsiewne zagęszczania gruntu.
 6. Posleposevnoe pakowanie gleby.

Czas nawozów zwiększyć plony. Zalecanych dawek na 1 ha: 20-30 kg fosforanu potasu, 30-45 kg, 30-45 kg nawozu azotowego.

Przydatne właściwości

Oprócz obfitego zbiorów zielonej masy pastewnych, trawa sudańska korzystny wpływ na glebę, zwalczaniu chwastów. Ze względu na silne korzenie włóknistych kultura zwiększa oddychalność i wilgoci zdolność gleby, rozluźnia je, ułatwiając struktur, kanalizacji z wilgoci nadmiarze. Rozluźnienia gleby z trawy skuteczne oddychających, pożytecznych mikroorganizmów glebowych i robakami propagować lepsze poprzez przyspieszenie przetwarzania próchnicy. Same rośliny są mniej chorzy, zwiększa produktywność.

Sudan trawa umiejętność rosną na glebach solankowe to umożliwia obracanie nienadające się do innych upraw soli fizjologicznej. W miejscach, gdzie erozja postępuje, jest również przydatna siać tego zioła z potężnymi gęstych korzeni, które posiadają cząstek gleby podczas wietrzenia, ługowania.

Ale są niuanse. Jak kukurydza, trawa Sudan ciągnie z gleby wielu mikroelementów, zubożenia go. To rozwiązuje problem wspólne sadzenie roślin strączkowych jednoroczne. Wysokiej jakości nawozy toaletki także przywraca równowagę mikrobiologiczną.