461 Shares 9535 views

Lumix GF5: instrukcje i odniesienia

Panasonic jest producentem ogromnej liczby kategorii urządzeń elektronicznych. Wśród nich są kamery cyfrowe, które podobnie jak inne produkty japońskiej marki są tradycyjnie charakteryzowane jako technologiczne, niezawodne i wszechstronne produkty. Zestaw Panasonic Lumix DMC GF5 jest jednym z najbardziej popularnych modeli rozwiązań budżetowych marki. Jakie są główne zalety modelu? Co mówią użytkownicy i eksperci o ich doświadczeniu w wykorzystaniu możliwości tego aparatu?

Przegląd urządzenia

Urządzenie Lumix GF5 to bardzo prosty, ale jednocześnie aparat technologiczny o rozdzielczości 12 megapikseli, produkowany przez firmę Panasonic. Urządzenie charakteryzuje się kształtami lakonicznymi, wygodnymi przyciskami sterowania, wbudowaną lampą błyskową i ekranem dotykowym. Przy okazji ma przekątną 3 cale, a także wystarczająco dużą rozdzielczość – 920 000 pikseli.

Urządzenie może rejestrować obrazy w formatach RAW i JPG z rozdzielczością 4000 x 3000 pikseli. Również w MPO, jeśli do dyspozycji użytkownika będzie obiektyw 3D. Kamera Lumix GF5 umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości do 1920 x 1080 pikseli z prędkością do 60 klatek na sekundę.

Zakres czułości aparatu wynosi ISO 160-12800, ekspozycje – 60 – 1/4000 sekund. Urządzenie działa w trybie ciągłym, co można wykonać z szybkością do 4 klatek na sekundę. W urządzeniu można wkładać karty pamięci do 64 GB. Do komputera można podłączyć urządzenie za pomocą interfejsu USB 2.0 oraz HDMI.

Kamera Lumix GF5 posiada wymienny akumulator 940 mAh. Ten zasób wystarczy, aby usunąć około 360 zdjęć. Wśród najważniejszych cech urządzenia – funkcja autofokusa. Eksperci i użytkownicy oceniają to bardzo wysoko. Tak więc, przy użyciu zastrzeżonych algorytmów Panasonic podaje czas prowadzenia instrukcji, czyli 0,09 sekundy. Wskaźnik ten jest w stanie osiągnąć daleko od wszystkich konkurencyjnych rozwiązań.

Zarządzanie urządzeniami: krótkie instrukcje

Wśród najważniejszych elementów sterowania urządzenia jest przycisk Wyświetlanie. Znajduje się z tyłu aparatu. Ten przycisk odpowiada na wybór trybu optymalnej reprezentacji przed tym użytkownikiem lub tymi informacjami na wyświetlaczu. Standardowo również w przypadku standardowych elementów sterujących: spustu migawki, przycisku zasilania, klucza aktywacji do nagrywania wideo, a także przycisku po naciśnięciu, który przełącza urządzenie na tryb iA.

Jeśli aparat jest normalnie w pozycji roboczej, to pod kciuk po prawej stronie użytkownika znajduje się przycisk DISP, a także interfejsy do odtwarzania plików multimedialnych. Tuż pod kierownicą za pomocą przycisku Menu. Jednocześnie jest to również joystick, który można skręcać w różnych kierunkach. Jeśli naciśniesz joystick w górę, zostaną wyświetlone opcje kompensacji ekspozycji, jeśli ustawienia balansu bieli zostaną ustawione w prawo, w dół – opcje rozbłysku, w lewo – zaznacz opcje za pomocą punktów automatycznego ustawiania ostrości (w tym samym czasie zamierzasz używać samego koła). Bezpośrednio pod joystickiem jest przycisk szybkiego dostępu do menu, a także usuwania plików.

Wyświetlacz

Ekran urządzenia Panasonic Lumix GF5, jak wspomniano powyżej, ma wystarczająco dużą rozdzielczość. Dzięki temu właściciel aparatu fotograficznego może szczegółowo studiować zdjęcia z nią wykonane. Ponadto ekran o wysokiej rozdzielczości ułatwia ręczne prowadzenie urządzenia do obiektu. Wyświetlanie omawianej kamery to ekran dotykowy, który pozwala szybko i szybko dosięgnąć różnych ustawień, dosłownie w paru akcentach.

Wygląd

Kamera Lumix GF5 ma dość zwarty rozmiar. Polimery i aluminium są używane jako materiały do produkcji korpusu urządzenia. Jakość wykonania urządzenia jest bardzo wysoka. Eksperci nie widzą żadnych zewnętrznych dźwięków podczas uderzenia na te lub inne elementy obudowy podczas jej użytkowania.

Z przodu korpus jest bagnet. Jest też przycisk do odłączenia obiektywu. Warto zauważyć, że bagnet tego urządzenia jest metalowy. Umożliwia to mocowanie ciężkich soczewek w aparacie. Z kolei wiele konkurencyjnych rozwiązań ma plastikowy bagnet, nie zaprojektowany z reguły w przypadku dużego obciążenia. W górnej części obudowy znajduje się przycisk włączający urządzenie, a także zwalniający migawkę, klucz aktywujący nagrywanie wideo, przycisk aktywacji trybu automatycznego sterowania urządzeniem (w przypadku wyłączenia urządzenia, świeci się niebieskim światłem).

Bezpośrednio nad soczewką Panasonic Lumix GF5 jest lampa błyskowa, nieco na lewo – mikrofon i głośnik przeznaczony do słuchania dźwięków nagranych w aparacie. Po lewej stronie obudowy nie ma użytecznych elementów sterujących dla urządzenia. Po prawej stronie znajdują się porty USB 2.0 oraz HDMI. Na dole obudowy znajduje się gniazdo do włożenia statywu i komory baterii. Gniazdo do podłączenia karty pamięci znajduje się obok akumulatora. Z tyłu obudowy znajduje się 3-calowy ekran urządzenia. Bezpośrednio nad wyświetlaczem jest przycisk lampy błyskowej.

Prędkość urządzenia: recenzje

Ważnym aspektem korzystania z kamery jest szybkość jego działania. Jak ocenia użytkowników Lumix DMC GF5? Jeśli zbadasz opinie właścicieli kamer, możesz stwierdzić, że urządzenie wykonuje podstawowe czynności z prędkością odpowiadającą wiodącym rozwiązaniom w jego segmencie. Jest to w dużej mierze należne, zdaniem użytkowników, fakt, że urządzenie jest wyposażone w wysokiej jakości silnik Venus Engine VII, który obsługuje dużą liczbę funkcji. Co się tyczy praktycznego działania urządzenia, jego prędkość włączania wynosi około 1 sekundy, a około 2. Szybko, aparat działa w trybie seryjnym.

Jakość zdjęć: oceny użytkowników

Jak oceniają jakość zdjęć utworzonych za pomocą Panasonic Lumix GF5? Przegląd poglądów właścicieli kamer, reprezentowanych na różnych portalach tematycznych, sugeruje, że opinie ludzi na temat tego urządzenia są pozytywne. W przypadku właściwego doboru czułości urządzenia można uzyskać jasne, soczyste zdjęcia. Podczas fotografowania z niewystarczającym oświetleniem można włączyć tryb HDR. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej szczegółowe.

Funkcja autofokusa

Rozważmy, jak użytkownicy oceniają następujący odcień: jak skutecznie włącza się funkcja autofokusa zestawu Panasonic Lumux DMC GF5 Kit. Ten szczegół, wdrożony w urządzeniu, należy do kategorii kontrastujących, ma 23 punkty. Są one umieszczone równomiernie w obszarze ramki, mogą być wybrane przez użytkownika lub pracować w trybie automatycznym.

Funkcja autofokusa w danym aparacie działa bardzo szybko, ale z dobrym oświetleniem sceny. Możesz użyć 4 tryby realizacji automatycznego ustawiania ostrości: dostosowany do pojedynczych ramek, przedstawiony w wersji predykcyjnej, ciągłej, ręcznej. Warto zauważyć, że po wybraniu czwartej opcji obraz zwiększa się, co pozwala właścicielowi aparatu na dokładniejsze ustawienie ostrości.

Videografia: recenzje

Zastanów się teraz, w jaki sposób użytkownicy oceniają funkcję nagrywania wideo Lumix GF5. Przegląd opinii właścicieli kamery wideo pozwala nam stwierdzić, że miłośnicy cyfrowej wideo preferują najwyższą ocenę jakości nagrań wideo utworzonych za pomocą tego urządzenia.

Użytkownicy są pod wrażeniem funkcjonalności aparatu w zakresie poprawy jakości nagrywania wideo, którego częścią jest na przykład system stabilizacji ramki realizowany w obiektywie. Dzięki odpowiedniej funkcji obraz okazuje się bardzo miękki, nie zauważa się w nim żadnych zakłóceń.

Zdaniem użytkowników i ekspertów autentyczność nawet wtedy, gdy właściciel aparatu tłumaczy ostrość z odległych obiektów na najbliższe. Nagrywanie wideo może trwać tak długo, jak pozwalają na to zasoby karty pamięci zainstalowanej w zestawie Lumix DMC GF5.

Dodatkowe opcje

Warto również zapoznać się z innymi godnymi uwagi rozwiązaniami wprowadzonymi w urządzeniu. Są wśród nich filtry artystyczne. Mogą być wykorzystane do fotografii. Uaktywniając aparat do tworzenia obrazów, użytkownik może zastosować najszerszy zakres zaawansowanych ustawień. Tak np. Zwiększony zakres dynamiki, dostosowanie formatu fotografowania, ustawianie limitów ISO, wykrywanie twarzy, tworzenie własnego profilu ustawień aparatu.

Jak zauważają specjaliści, aparat fotograficzny z wieloma możliwościami sprawia, że jest uniwersalnym urządzeniem technologicznym. W wielu sytuacjach może zastąpić bardziej wyrafinowane urządzenia. Na przykład aparat z zewnętrzną lampą błyskową.

Opinie o urządzeniu: zalety

Jakie są zalety i wady urządzenia identyfikowanego przez użytkowników Panasonic Lumix DMC GF5? Przegląd opinii właścicieli kamer, a także ekspertów, pozwala nam wyróżnić następujący zakres najpotężniejszych aspektów urządzenia:

 1. Wystarczająco duża rozdzielczość ekranu.
 2. Wysoki poziom czułości światła.
 3. Dobra szybkość wykonywania zdjęć seryjnych.
 4. Dostępność funkcji HDR.
 5. Obecność dużej liczby formatów ramek.
 6. Obsługa różnych scen i ustawień wstępnych.
 7. Mały rozmiar urządzenia.
 8. Wysoka jakość autofokusa.
 9. Dostępność inteligentnego oprogramowania.
 10. Wsparcie dla nagrywania wideo w formacie Full HD z szybkością 30 klatek na sekundę.

Opinie o urządzeniu: wady

Wśród wad aparatu, które zauważają użytkownicy i eksperci, następujące niuanse:

 • Brak interfejsów w strukturze urządzenia do podłączania urządzeń zewnętrznych.
 • Nie najbardziej technologiczny wyświetlacz oporowy typ.
 • Brak ekranu obrotowego.

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie jest charakteryzowane przez użytkowników i ekspertów jako jeden z najlepszych w swoim segmencie. Z punktu widzenia skomplikowanej wydajności i niezawodności aparat nie ma wielu analogów.

Wybór obiektywu dla aparatu: producentów innych firm

Warto przyjrzeć się kolejnym niuansom korzystania z urządzenia Panasonic Lumix GF5 – wyboru optymalnego obiektywu. Można zauważyć, że urządzenie może być dostarczane z różnymi soczewkami. Ale domyślnie aparat jest wyposażony w odpowiednie komponenty sprzętu optycznego od producenta marki. Zasadniczo urządzenie jest również kompatybilne z obiektywami innych producentów. Na przykład takie, jak Samyang 7.5 mm Fish-Eye MFT i Sigma AF 30 mm.

Można zauważyć, że soczewka z Samyang charakteryzuje się podtrzymywaniem ogniskowej. Jest zoptymalizowany do robienia zdjęć w trybie panoramy, różnych obiektach architektonicznych, fotografii ulicy. Soczewka firmy Sigma ma ogniskową, optymalną w szczególności do fotografii portretowej. Oba rozwiązania odznaczają się wysoką jakością i niezawodnością.

Wybór obiektywów: rozwiązania Panasonic

Oczywiście, jeśli chcesz używać i soczewek Panasonic. Wśród nich są rozwiązania H-H020 20 mm. Ten obiektyw charakteryzuje się wysoką jasnością. Jest w stanie stworzyć obraz o wyjątkowo wysokiej jakości o każdej porze dnia. Wśród innych zalet rozwiązania jest jego niewielki rozmiar. Panasonic Lumix GF5 Kit он образует удобное и компактное решение. Tak więc wraz z zestawem Panasonic Lumix GF5 stanowi wygodne i kompaktowe rozwiązanie. Może być używany do codziennego fotografowania.

Kolejną piękną soczewką firmy Panasonic, która jest odpowiednia dla danego aparatu, jest H-FS045200E 45-200 mm. Jego główną zaletą jest uniwersalność. Nadaje się zarówno do fotografii portretowej, jak i do tworzenia fotografii w przyrodzie, gdzie przedmioty mogą być w znacznej odległości od użytkownika.

Podsumowanie

Kamera Lumix GF5 firmy Panasonic – niedrogie, technologiczne i uniwersalne rozwiązanie. Jego funkcjonalność pozwala rozwiązać nie tylko zadania amatorskie, ale w niektórych przypadkach promować pracę profesjonalnego fotografa. Urządzenie zawiera wszystkie konieczne składniki oprogramowania i sprzętu do ustawiania optymalnego trybu fotografowania.

Korzystanie z kamery GF5 umożliwia tworzenie wysokiej jakości plików multimedialnych w szerokim zakresie formatów. Efektem korzystania z urządzenia może być świetne zdjęcia i urzekające nagrania wideo w formacie Full HD. Urządzenie jest kompatybilne z wieloma różnymi soczewkami. Wybierz te, które są optymalne do fotografowania w trybie, który potrzebuje użytkownik.