294 Shares 3035 views

Apulia (Włochy): opinie turystów

Z ławki szkolnej pamiętamy, że Włochy, z jego kontuacjami, wyglądają jak prawdziwy but. Region "Apulia" jest jego "piętą" i "spur". Ma wiele charakterystycznych cech, które wyróżniają Włochy z innych krajów świata, a zarazem zaskakuje zaskakującymi cechami, które można tu zobaczyć.

Lokalizacja geograficzna

Zaraz po brzegach dwóch mórz – jerozolimskich i Adriatyku – leży długi i stosunkowo wąski region Apulii. Włochy "dały" jej najdalszy koniec. Mapa świata pokazuje, że region ten jest bardzo bliski Albanii, do której jest tylko 80 km. Grecja jest również w pobliżu. Z stolicy, do miasta Bari, do greckiej Patry, regularnie kursują promy. Podróż trwa około 15 godzin, w zależności od klasy statku. Ponadto, z Bari można pływać na wyspy Kefalonia, Zakynthos, Igoumenitsa, Korfu. Miasto ma nowoczesne międzynarodowe lotnisko, które prowadzi również lokalne loty z Rzymu i Mediolanu. Do stolicy Apulii można dojechać pociągiem, autobusem (z Rzymu) lub samochodem.

Natura regionu

Nie każdy lubi monotonne krajobrazy, które wyróżniają Apulię. Opinie turystów są czasem pełne takich epitetów jako "nudne", "nudne". Rzeczywiście, gdy jedzie się na autostradę, zarówno po lewej, jak i na prawym oku natrafiają na kultywowane ziemie i zadbają o gaje oliwne. Nie ma tu praktycznie żadnego gór, tylko równiny (53% terytorium) i niskie płaskie wzgórza. Najwyższym punktem regionu jest szczyt Cornacchia (1152 m). Ale linia brzegowa cieszy się malowniczą, czasami dziwaczną formą groty, przytulne zatoczki, niezwykłe, tworzone przez łuki przyrody w skałach. Większość gruntów zajmowanych jest przez winnice i drzewa oliwne, ponieważ pierwsza w kraju produkcja wina i oliwy z oliwek to Apulia. Włochy są znane z całego świata dzięki tym dwóm produktom dzięki temu ciężkiemu regionowi. Oprócz rolnictwa rozwija się tutaj produkcja przemysłowa. Szczególnie wiele firm w Bari i Taranto.

Warunki pogodowe

Wśród innych regionów kraju, najdłuższe wybrzeże ma Puglia. Włochy na cały świat słynie z wspaniałych plaż, a wschodni region nie jest wyjątkiem. Jednak warunki pogodowe odpowiednie do wakacji na plaży są tu tylko w miesiącach letnich. Na Sycylii kąpią się w grudniu. Ale w Puglia, nawet w maju woda jest całkiem fajna. Latem temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie + 28-32 stopni, a zimą spada do +6. Wrzesień jest dość ciepły, ale od października do marca burze są częste na morzu, co powinno być uwzględnione przez tych, którzy chcą podróżować promem. Deszcz w Apulii jest niewielu, głównie z drugiej połowy jesieni. Prysznice są zwykle potężne, ale krótkie. Na ich końcu słońce znów się wydarzy, a pogoda jest całkiem sprzyjająca ekscytującym podróżom. Ogólnie rzecz biorąc, słowo "apulia" oznacza "ląd bez deszczu". Po raz pierwszy nazwa ta została zastosowana w regionie przez cesarza Augusta.

Trochę historii

Wspaniała wielowiekowa historia znana jest z Apulii. Włochy przez tysiące lat istnienia doświadczyły zarówno świtu jak i upadku. To samo można powiedzieć o Apulii. Zostało napisane przez starożytnych greckich historyków Herodota i Hecatjusza z Miletu, zwanego tylko Yapigia na cześć syna mitycznego Daedalusa. Nazywał się Yapig. Według legendy poszedł szukać nowych ziem, zobaczył wspaniały brzeg, zacumował i założył tam osadę. Ilijczycy przeprowadzili się tam. Ich liderem był Baryon, który jeszcze bardziej zdenerwował miasto. Niektórzy historycy uważają, że stąd pochodzi nazwa Bari. Później to miejsce zajęły długie i słynne trojany. Poprzez Puglia, kiedyś przeszła drogę Trojanową. Bardzo dawno temu całe wybrzeże należały do Grecji. Potem został podbity przez Normanów, Bizantyjczyków, Rzymian. Każdy z zdobywców przyczynił się do zewnętrznego wyglądu regionu. W rezultacie obecna Apulia wygląda raczej dziwnie. Opinie fanów starożytnej architektury są w zasadzie podobne – w regionie można znaleźć ślady wszystkich kultur, które istniały tutaj.

Stolica

Bari jest drugim najważniejszym miastem (po Neapolu) na południu Włoch, słynącym z portu i bazyliki św. Mikołaja. Był kapłanem w greckim mieście Mir, gdzie zmarł w IV wieku. Zgodnie z legendami, po jego pogrzebie, było wiele cudownych niewyjaśnionych przez naukę uzdrawiania (stąd Nicholas the Wonderworker). Tysiące pielgrzymów dotarło do miasta. Ale na początku XI w. Relikty zostały uprowadzone i potajemnie zabrane do Bari. Specjalnie do ich przechowywania krypta została zbudowana. Teraz to miasto słynie z tego artefaktu, a wraz z nim Apulia. Wycieczki można zamówić tu nie tylko w sezonie plażowym, ale także w zimie, aby dostać się do słynnego święta Mikołaja Cudzoziemca (6 grudnia). Bari jest piękny o każdej porze roku. Jest podzielony na nowe i stare części. Dla turystów najciekawszy jest stary, w którym znajduje się 29 kościołów i bazylików. Nowa część jest nie mniej piękna. W każdych smakach i torebce jest wiele zatapiania w kolorach placów, muzeów, teatrów i sklepów.

Bajkowe miasto trolli

Nie można przyjechać do Apulii, a nie odwiedzić słynnego Alberobello. To małe miasteczko jest znane ze swoich niezwykłych domów, podobnie jak mieszkania trolli. Te kreacje architektoniczne nazywają się "trulli".

Mają kopułki dachowe wykonane z płaskich kamieni. Gdy trulli zostały zbudowane, aby nie płacić podatków, ponieważ taki dom nie był uważany za dom. Obecnie są one strzeżone przez UNESCO, a co roku robi porządną sumę Apulii. Opinie turystów, którzy tu są zarówno zimą, jak i latem, o tych niezwykłych domach są zawsze entuzjastyczni. Ostatnio urząd burmistrza miasta większość mieszkańców została przeniesiona do domów standardowych. Ale trulli są nadal zamieszkane. Ponadto w Alberobello znajdują się sklepy, restauracje, a nawet kościół trulli. Niektórzy mieszkańcy tej niezwykłej architektury zorganizowali własną firmę, czyli za niewielką opłatą zapraszają do domu i pokazują, jak to jest rozmieszczone od wewnątrz.

Rock miasto

Innym ciekawym miejscem do zwiedzenia jest miasto Matera, słynące z osadnictwa, wyryte w ogromne skały. Znajduje się on daleko od wybrzeża, na granicy z innym regionem – Basilicata, a od niedawna został mu przypisany terytorialnie. Jednak Apulianie mają nadzieję, że Matera wróci do nich znowu, to nie na nic, że ten tytuł jest tłumaczony jako "moje ziemie". Obszar skalistych osad nazywa się Sassi, co oznacza "kamienie". Są fascynujące szczeliny w jaskini, wyryte w skałach kompleksy kościołów. Apulia, której atrakcje obejmują wiele budynków religijnych, przyciąga setkami turystów monumentalne monumenty starożytności. Po przybyciu do Matera konieczna jest wizyta w Convincinio di Santo Antonio, gdzie można wejść przez wspaniały portal czterech odmiennych kościołów. W środku skały zlikwidowano kościół San Giovanni i Santa Maria Idris. Oprócz tych budynków religijnych, interesujące jest Pałac Lanfranchi, w którym działa muzeum.

Gargano – pobudzenie buta

Góry w Apulii zajmują tylko 1,5% terytorium. A prawie wszystkie są zlokalizowane w Gargano. To dzięki niej może pochwalić się niezwykłym pięknem górskich krajobrazów i Apulii. Opinie turystów o tym regionie są najbardziej entuzjastyczne. Szczególnie imponujące są relikty gigantyczne, jeleń idący wzdłuż lasowych ścieżek górskich, kwitnące storczyki na polanach, łuki górskie i fragmenty skał, podobne do zębów bajkowych potworów, wystające z lazurowych wód linii przybrzeżnej. Praktycznie całe terytorium Gargano jest rezerwą krajową. Słynne kurorty Vieste, Mattinata, Peschici znajdują się na jego terenie. Dlatego ceny tutaj są nieco wyższe niż w innych częściach Apulii, ale Gargano jest tego warte.

Na półwyspie jest kilka zabytków natury. Turyści są zainteresowani dwoma jeziorami z solą. Jeden z nich – Lezin, drugi – Varano. Zarówno jeden, jak i drugi od morza oddzielony jest wąską linią ziemi, ozdobioną kwiatami i drzewami. Miłośnicy mistycyzmu oczywiście przyciągną trzy małe, piękne wyspy, leżące około 20 km od Gargano. To są San Domino, Caprara i San Nicolo. Stanowią one archipelag, w centralnej części, wznoszą się klify Kretacho i La Vecchia. Miejscowi mieszkańcy twierdzą, że żyje duch duchowy więźnia, który został zabity, a z drugiej – duch przędzarki.

Lecce – drugie Florencja

Mówiąc o Apulii, nie można nie wspomnieć o małym miasteczku Lecce. Jest tak wiele zabytków architektonicznych i fragmentów budynków w stylu barokowym, że słusznie nazywa się to drugą Florencją. Najbardziej znanym budynkiem jest Bazylika XV i XVII wieku Santa Croce. Idąc wzdłuż zacienionych ulic i patrząc na niezwykłe kamienne koronki starych domów, nie można znaleźć podobnego ornamentu. Niewiarygodnie są zupełnie inne. Mówi się, że starożytni architekci podlewali stiukiem mlekiem pod koniec pracy. Po upływie wieków zdobył złoty odcień, szczególnie widoczny w czasie zachodu słońca i nadał temu rogu drugie imię – Złotego Miasta. Oto jak wiele ciekawych rzeczy Apulia ma do zaoferowania swoim gościom. Odpoczywaj tutaj, bez wątpienia, jak i miłośnicy spacerów morskich, i miłośników arcydzieł starożytności.

Morze i Kuchnia

Niezależnie od interesujących atrakcji, latem wszyscy udamy się do kurortu, aby cieszyć się morzem i słońcem. Plaże Apulii znajdują się praktycznie wzdłuż całego wybrzeża. Salento jest szczególnie interesujące pod tym względem, gdzie można pływać jednocześnie na wodach dwóch mórz. Świetnie się zrelaksować z dziećmi, ponieważ wejście do wody jest gładkie, a piasek jest idealnie czysty. Ponadto jest to najbardziej południowa część Apulii, więc można pływać we wrześniu. Doskonałe plaże czekają na turystów we wszystkich rejonach regionu. Para i leżaki na wielu z nich są wypłacane, ale jeśli spróbujesz, możesz znaleźć miejsce, gdzie ty i twój ręcznik nie będziecie wygnani. Bez odpoczynku nie można zrobić bez jedzenia. Kuchnia Apulii słynie z potraw rybnych, pysznych małży, niezwykłych serów, specjalnego chleba i makaronu, które są formowane ręcznie. Można też zamówić zupa z puree z groszkiem, ale jest amatorem. Wśród win Primitive jest szczególnie popularny. Nazwa nie jest bardzo, ale smak jest boski. Salicel-Salentino i Marina-Franka mają również doskonałe właściwości smakowe. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie wina Apulii są doskonałe. Restauracje, w których serwowane są przysmaki, otwarte są wieczorem, ale zawsze można przekąsić świeżo przygotowaną pizzą.

Hotele w Puglia

Jednym z najważniejszych problemów przy wyborze miejsca odpoczynku jest to, gdzie się zatrzymać. W Apulii tak się nie stanie. Prawie każde miasto dla turystów otwiera drzwi wielu hoteli różnego rodzaju. Są luksusowe apartamenty kosztujące 1200 euro za noc, a niedrogie schroniska są bardzo tanie, bardzo nadaje się do niewymagających turystów. W środkowej pozycji zajmują trzygwiazdkowe hotele i wille. Zarezerwuj miejsce na wiele dni przed wyjazdem ma sens tylko w miesiącach letnich iw czasie święt narodowych, takich jak Dzień św. Mikołaja w Bari. Zazwyczaj biura podróży mogą znaleźć godną opcję zakwaterowania, nawet jeśli pragnienie odwiedzenia Apulii powstało spontanicznie.