816 Shares 8532 views

Jak jest zbiornik membranowy (zbiornik wyrównawczy) i jakie funkcje wykonuje?

Ironicznie, w internecie można znaleźć tysiące artykułów na temat termostatów i grzejników, ale mało kto pamięta tak ważny szczegół w układzie chłodzenia, jak membrana zbiornika wyrównawczego . Ma wizualnie prosty wygląd i podstawowe funkcje, ale jego obecność jest bardzo ważna dla każdego samochodu. Często kierowcy wchodzą w przypadki, gdy czujnik temperatury silnika spalinowego wytwarza wartości niedozwolone. Ale niewiele osób zastanawiało się nad przyczynami. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o tym, jakie są zbiorniki wyrównawcze membran i jak są rozmieszczone.


Cechy konstrukcyjne

Ta część jest pojemnikiem z tworzywa sztucznego, wyposażonym w specjalne węże gumowe, przez które dostarczana jest ciecz, oraz czujniki w celu określenia jego poziomu w zbiorniku. Ponadto każdy zbiornik membranowy jest wyposażony w zawór sterujący ciśnieniem. Co do zasady, można go zobaczyć w górnej pokrywie pojemnika. Dlaczego tego potrzebujesz? Jego obecność jest bardzo znacząca dla każdego zbiornika wyrównawczego. Jest to przepustnica, która reguluje ciśnienie w zbiorniku w różnych temperaturach. Ciecz chłodząca, podobnie jak woda, ma właściwości rozszerzania się w wysokiej temperaturze. Tak więc, jeśli silnik wzrośnie do 110 stopni lub więcej stopni Celsjusza, ciśnienie środka przeciw zamarzaniu jest znacząco zwiększone. I że nie ma eksplozji zbiornika, jest specjalny zawór, który reguluje te wartości. Dlatego, gdy silnik się przegrzeje, nie musisz otwierać tej części – nie tylko pojawi się pod wpływem ciśnienia w nieznanym kierunku, rozpryskując wrzący środek zapobiegający zamarzaniu na kierowcy, a więc silnik nie przestanie chłodzić.

Jak działa zbiornik wyrównywacza samochodu?

Gdy silnik pracuje, wszystkie jego elementy są ogrzewane. W związku z tym zwiększa się temperatura płynu chłodzącego. A ponieważ ten system jest szczelnie zamknięty, wewnątrz niego powstaje krytyczne ciśnienie. Urządzenie chłodzące silnika zaczyna stopniowo się rozszerzać, a nadmiar powietrza gromadzi się w zbiorniku membranowym, który został utworzony w skoku temperatury. Po krytycznym ciśnieniu w zbiorniku (ale nie w pojemniku, który ma eksplodować) zawór zaczyna otwierać i odprowadzać zgromadzone powietrze. Stopniowo stopień sprężania cieczy. Ścianki pojemnika z kolei nie pozwalają na rozproszenie lub odparowanie cieczy.

W zimie zbiornik membrany odgrywa również dużą rolę. W niskich temperaturach silnik natychmiast chłodzi. Jednocześnie zmniejsza się ciśnienie w układzie chłodzenia silnika. Aby zapewnić, że znak nie jest zbyt niski (mniej niż atmosferyczne), otwiera się zawór wlotowy w zbiorniku i zasysa powietrze do systemu. Z tego powodu pojemnik z tworzywa sztucznego nie kurczy się do kształtu rurki, a poziom płynu chłodzącego pozostaje normalny.

Wnioski

Jak widać, zbiornik membranowy, pomimo jego prymitywu wzoru, pełni bardzo istotne funkcje i odgrywa znaczącą rolę w życiu samochodu.