878 Shares 5621 views

Badamy geografię: gdzie jest Ufa?

"Mroczna woda" – tak z Baszkir przekłada Ufa. Starożytne miasto rosyjskie zostało założone pod koniec XVI wieku. Mieszkańcy miasta nazywają miasto "Efe". Na terenie, w którym znajduje się miasto Ufa, przepływają dwie rzeki: Belaya i Ufa. Miasto leży na półwyspie Ufa i jest stolicą Baszkortostanu. Według miejsca, Ufa jest po drugie tylko do Moskwy, Wołgograd, Piotra i Perm. Flaga miasta przedstawia martenę jako symbol dumy i bogactwa.


Pomnik S. Yulaev

Salauat Yulai jest narodowym bohaterem Baszkortostanu. Był znany jako sesen (poeta-improwizator) i myśliwiec o prawa Baszkirii. Pomnik Yulaeva to wizytówka Baszkortostanu i najbardziej pamiętna rzeźba w Ufa. Pomnik został zbudowany pod koniec XX wieku przez artystę S. Tavasiev. W Rosji, gdzie znajduje się Ufa, ten pomnik jest właścicielem rekordu.

Wysokość pomnika jest prawie 10 metrów, jest największa nie tylko w Rosji, ale także w Europie. Tavasiev pracował nad pomnikiem od ponad 30 lat, a to jest jego najlepsze dzieło. Pomnik położony jest w centralnej części miasta, naprzeciwko wspaniałej fontanny.

Fontanny Ufa

Baszkiria, gdzie znajduje się Ufa, jest znana z kreatywnych fontann. W mieście jest ponad 20 lat. Początek sezonu fontann odbywa się na początku maja. Fontanna w Pałacu Młodzieży jest najstarszym, ma ponad 60 lat. Dzięki odbudowie stało się muzyczne, a wieczorem włącza się jasne światło laserowe.

Sarkastyczna wypowiedź "sprzedaj wszystko, kup kurai!" Stało się nieoficjalne imię fontanny "Chłopiec z Kuray". Kurai jest starożytnym instrumentem muzycznym Baszkirii i Tatarów. W centralnej części fontanny znajduje się nagi elegancka postać nastolatka, trzyma Baszkirza w rąk.

Ogród Botaniczny Ufa

Obszar, w którym znajduje się Ufa, charakteryzuje się umiarkowanym klimatem kontynentalnym. Mokre powietrze, zimne zimy i ciepłe lato stwarzają korzystne warunki dla roślin. Ogród Botaniczny Ufa ma 85 lat, położony jest w miejscowym parku leśnym. Park zachęca gości do rzadkich i niepowtarzalnych eksponatów kwiatów, drzew i roślin. Wjazd na teren parku Ufa jest wypłacany. Jeśli lubisz roślinę, możesz ją kupić.

Ciekawe fakty

  • W Ufie znajdują się dwa pomniki twórcze: pomnik Janitora i rzeźba "Dom Martena".
  • Marten na herbie miasta miał zostać zastąpiony białym koniem.
  • Najwyższym budynkiem w Ufa jest Uralsib Bank (ponad 100 metrów).
  • W Rosji, gdzie Ufa jest, nie ma problemów z humorem. Miasto żartobliwie nazywa się "trzema śrubami".
  • Ciekawe, że ulica Wolności w Ufie kończy się dokładnie z "Fate of Freedom".