557 Shares 9714 views

Sunburn

Oparzenie słoneczne jest stanem zapalnym skóry. Jest to spowodowane nadmiernym działaniem promieniowania ultrafioletowego (promieniowanie UV). Zapalenie tego rodzaju może wynikać z długotrwałego spędzania czasu w solarium pod sztucznym słońcem. Negatywne skutki promieniowania ultrafioletowego na oczy.


Oparzenie słoneczne w niektórych przypadkach może powodować poważne i nieodwracalne konsekwencje. Tak więc, uzyskane we wczesnym wieku, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości. Ponadto, w wyniku nadmiernego narażenia na działanie promieni UV, mogą wystąpić piegi, blizny, sucha skóra i przedwczesne starzenie się skóry, a ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej i zaćma zwiększa się.

Jak wiadomo, promienie ultrafioletowe istnieją w trzech formach. UV-C nie dociera do Ziemi, opóźnia się przez warstwę ozonową. Do niedawna uważano, że rak skóry może powodować promieniowanie ultrafioletowe B. Jednak w niektórych badaniach zauważono również negatywny wpływ UV-A.

Ryzyko oparzenia słonecznego twarzy i ciała jest wyższe w okresie od dziesiątej rano do trzeciej po południu. Szczególnie aktywne emisje odnotowano we wczesnej jesieni, późną wiosną i latem. Należy zauważyć, że nawet takie silne zimowe słońce może mieć niekorzystny wpływ na oczy i skórę.

Intensywność promieniowania zależy od szerokości i wysokości. Im bliżej równika i wyższego poziomu morza, tym silniejszy jest.

Ponadto promienie mają właściwość odbijania się od pewnych powierzchni, na przykład od wody, śniegu lub piasku. Dlatego ryzyko narastania "odbitego" oparzenia twarzy i ciała zwiększa się u osób opalających się na plaży, pływaków, narciarzy lub rybaków.

W niektórych przypadkach napromieniowanie ultrafioletowe nie ma poważnych objawów. Jednakże długotrwałe narażenie na działanie promieni słonecznych wpływa na stan skóry. Tak więc rośnie ryzyko zarastania, raka lub piegów.

Oparzenia słoneczne mają charakterystyczne objawy. Na miejscu napromieniowania rozwija się stan zapalny i zaczerwienienie, a każde dotknięcie powoduje bolesność. Przez kilka dni po paleniu, na skórze mogą pojawić się obrzęki, pęcherze lub skorupy. Czasami jest wysypka.

Na nasilenie i nasilenie objawów wpływa głównie rodzaj skóry, miejsce i długość pobytu pod wpływem światła słonecznego oraz stopień ochrony kremu przed oparzeniami.

Ciężkie przypadki narażenia wymagają natychmiastowej pomocy. Jednocześnie charakterystyczne objawy to: gorączka, dreszcze, zawroty głowy, szybki tętno, odwodnienie, szybki oddech, tworzenie bolesnych pęcherzy, a nawet wstrząs z utratą przytomności.

W przypadku podejrzenia poważnego oparzenia słonecznego, należy wezwać lekarza. Przed swoim pojawieniem się, nie powinno się otrzymywać zimnej wody, aby uniknąć wzmożonego chłodu. Zastosuj chłodne kompresje, możesz mokre ubrania, aby zmniejszyć bolesność i obniżyć temperaturę. Zaleca się stosowanie zimnej kąpieli bez mydła, co może jeszcze bardziej podrażnić skórę. Wytrzeć po tym nie można pozwolić sobie na mokre ciało lub twarz.

Lekarz może przepisać wszelkie emolientujące płyny lub kremy. Należy zauważyć, że niektóre leki zawierają składnik benzokainy, który może wywoływać reakcję alergiczną. Ponadto, niektóre maści nieco spowalniają gojenie, ponieważ mogą blokować dostęp tlenu do skóry.

Jeśli pęcherze powstają na skutek napromieniowania, na danym obszarze należy nałożyć bandaż.

W silnych bolesnych odczuciach powodujących dyskomfort dla ofiary, ma zaakceptować lek znieczulający.