458 Shares 2405 views

Łyżki szczupaki. Większość łyżki catchability szczupaków: Ocena

W ostatnich latach wiele przynęt spinningowych tak wzrosła, że czasami idzie na ryby, nawet nie wiem, co przyniesie. sklepy specjalistyczne oferują różne przynęty uwagi, woblery, twistery, miękkie przynęty z tworzyw sztucznych, główek, spinnerbejty etc. Zrozumieć wszystkie z tych nazw, a nawet wybrać odpowiednią przynętę – nie jest łatwym zadaniem. Czy w przypadku 20-30 lat temu, kiedy, w uzupełnieniu do przynęt i innych przynęt do przędzenia, my nie. I złapali, a nawet bardzo dobre.

Trochę historii

Bombki – klasyczna przynęta przędzenia, znany z połowy 19 wieku. Pierwsza taka dysza używanych amerykańskich wędkarzy. Mieli kształt łyżki, i często z nim dobrze i wyprodukowane. Z biegiem czasu, bombki zmodernizowany i rozprzestrzeniać na całym świecie jako najlepszy sztucznej przynęty do połowu drapieżników. Były różne modyfikacje, przystosowane do konkretnego rodzaju ryb, czas różnych warunków połowów roku.

Dziś błystki nie straciły znaczenie i nadal być z powodzeniem stosowany do połowu ryb drapieżnych. Więc jaki jest sekret takiej popularności?

Główne odmiany przynęt

Pike jest najczęściej głównymi drapieżnikami wodnych w naszym regionie. Jest do wędkowania i została wynaleziona przez większość przynęt spinningowych, w tym błystki zajmują pierwsze miejsce. Dysze te są zawsze wykonane z metalu i są przeznaczone do naśladowania naturalnych ruchów pokojowych ryby w wodzie.

Jeśli nie iść do różnych nowoczesnej teorii rybackiej, istnieją tylko dwa główne rodzaje przynęt: oscylacyjny (łyżki) i obrotowe (gramofony). Każdy z nich posiada szereg modyfikacji, które powstały w procesie poprawy na podstawie określonego typu ryby, sezonu cech zbiornikowych, narzędzi, itd.

Zalety drgających przynęty

Łyżki ma szereg zalet w porównaniu z innymi rodzajami przynęt spinningowych:

 1. Niska cena i zdolność do samodzielnej produkcji.
 2. Wszechstronność. Haczyk na łyżki w otwartej wodzie może być dowolny ryb drapieżnych w każdej porze roku i przy każdej akwenu.
 3. Możliwość regulacji głębokości zanurzenia intensywności zmieniając okablowanie.
 4. Niezawodność. łyżki konstrukcja jest tak prosta, że prawdopodobieństwo jego uszkodzenia (z wyjątkiem rozwiązuje Przerwa) jest zredukowana do zera.
 5. Daleki rzut. Waga oscyluje błystki pozwala rzucić do walki z odległości 70 m.
 6. Efektywność. Według catchability nawet domowej roboty łyżki nie ustępują do najdroższych woblerów.

Błystki łyżki szczupaka

Połowy piki korzystnie stosuje się oscylujące przędzarki średniej lub dużej zależności od aktywności drapieżników. Są pojedyncza płyta metalowa z jednym lub więcej hakami zagiętymi w pewien sposób. Klasyczny łyżka, łyżki, w większości przypadków, jest spokojna kolorystyka ryb i czasami tekstury, które symuluje łuski ryb. Dla większego podobieństwa czasami może być przyłączony w postaci różnych dodatków kolorowe płyty z tworzywa sztucznego, które przypominają żeberek lub jasny „pływa”.

Kiedy jigging z łodzi lub połowów pod lodem są często używane „trehgranki” – ważony łyżki na szczupaki. Nie są one zbyt podobne do ryb, ale ich catchability nie ma to wpływu.

Jak zachowywać łyżki wody

W zależności od kształtu przynęt, ich zachowanie pod innym okablowaniem w wodzie. Zgodnie z ruchem swojego umysłu można podzielić na trzy grupy:

 1. Obracanie. Kiedy po łyżkę obraca się wokół swojej osi wzdłużnej, która jest dobrze przyciągają drapieżniki wiosenne porządki z terenów zielonych.
 2. Kołysanie. Podczas jazdy łyżkę równomiernie kołysanie na boki. Jest to najbardziej łyżki catchability szczupaków. Na jesieni, nawet w trudnych warunkach, dzięki czemu można uzyskać bardzo dobry połów.
 3. Łączone. Jak może się obracać i kołysać się w zależności od rodzaju i prędkości przyrządu okablowania. Nie jest zalecany dla początkujących wędkarzy, bo jeśli nie są odpowiednio zarządzane przez ich zachowanie w wodzie jest nieprzewidywalna.

Pike połowów na łyżki jesienią odbywa się głównie za pomocą błystki z drugiej grupy, ale w gorące letnie dni, zaleca się używać obrót lub nawet prymitywne zachowanie trehgranki. Ten ostatni, nawiasem mówiąc, nie ma charakteru konkretnej gry. Jego głównym celem – ruch w pionie od dna do powierzchni. Również trójkątne łyżki szczupaków sprawdziły się na otworze rybacki zimą.

W przypadku połowów odbywa się w zakoryazhennyh lub dno pokryte terenów zielonych, ważne jest, aby uniknąć zaczepów. W przeciwnym razie nie można po prostu pozostać bez połowu, ale bez przynęty. Z tego powodu niektórzy Błystki łyżki szczupaków mieć specjalną krawędź boczną, nie pozwalając im szybko opadają na dno, i jak planować w słupie wody. Przynęty te są najczęściej wykorzystywane do powolnego delegowania w okresach niskiej aktywności drapieżników. Do łowienia w trudnych warunkach może być również stosowana do tak zwanych „nezatseplyayka”. Ten typ przynęty, wyposażone w dodatkowe nitki zabezpieczające na haku, które chronią je przed przypadkowym toe.

Jak wybrać kolor przynęty

Niezależnie od kształtu, na błystki bardzo ważnym kolorem. Jej kolorystyka wybiera się na podstawie kilku kryteriów:

 • raz w roku;
 • pora dnia;
 • zwłaszcza zbiornik (rodzaj dna, czystość wody, obecność roślin, szybkość przepływu, etc.)

błystki kolor musi pasować działalność Pike. Wiosną i wczesną jesienią, kiedy drapieżnik najbardziej głodny, bombki obowiązek być tak jasne. W gorące lato, a po pierwszym mrozem najlepiej jest użyć przynęty naturalne dyskretne kolory: biały i żółty bez dodatkowych rysunków.

Jeśli chodzi o porę dnia, jest także kolor znaczącego wpływu na odpowiedzi drapieżników. Wczesnym rankiem, kiedy głodny szczupak spacery w poszukiwaniu pożywienia, to lepiej używać jasnych kolorów, po południu i wieczorem – neutralnych kolorach.

Obfity roślinności na dnie znacznie zmniejsza wizualnego kontaktu drapieżnika i drapieżnych. Nic więc dziwnego, że najbardziej spokojna ryba preferuje pobyt w buszu. Są to nie tylko jedzenie, ale również niezawodne schronienie przed oczami agresorem. W tej sytuacji, łyżki na szczupaki, niezależnie od pory dnia, powinno być tak widoczne, że jest jasny.

Do przędzenia ryby jest jeden pewnik – jasne i przejrzyste wody w stawie, swojskość i ciemny musi być łyżka łyżki.

Czy rozmiar ma znaczenie

wielkość błystki jest jednym z najważniejszych kryteriów jej prawidłowego wyboru. Aktywny szczupak natury żarłoczny i chciwi, więc być prowadzone tylko małą przynętę podczas upału latem lub chłód jesieni.

Do łapania sprężyny szczupaki są najbardziej powszechnie stosowane przynęty o powierzchni od 8 do 17 cm. W tym okresie najbardziej głodnego drapieżnika, a to będzie miało zwabić jej sympatię. Połowy szczupaka we wrześniu i na początku października może być również przeprowadzona przez takie błystki. Latem i późną jesienią lepiej jest użyć łyżki nie dłużej niż 7 cm.

haczyk

Wszelkie przynęty spinning, w tym łyżki, pozwala wybrać żądany rozmiar haka. Najczęściej jest ona przyłączona do pierścienia dzielonego. Jego wielkość jest wybierana na podstawie ilości i rodzaju przynęt ryb, które są przeprowadzane na polowanie. Istotne jest to, że hak nie przekracza rozmiaru szerokości błystki, czy drapieżnik podejrzewasz, że ten podstęp.

Zazwyczaj kolebalki szczupaki wyposażonej trójnika, w części tylnej. Ale niektóre modele mogą mieć dodatkowe zaczepy z przodu lub na części „na brzuchu”. Czasami wędkarzy błystki sam zaktualizować, zmieniając rodzaj, wielkość lub liczbę haków.

Najlepsze błystki domowe

Wśród różnych oscylujących błystki modele krajowe zostały z powodzeniem stosowane wędkarzy z powrotem w 60-70s ubiegłego wieku, a dziś zajmują czołowe pozycje. Przeszedł przez dziesięciolecia radzieckich łyżki stał się prototypem współczesnych przynęt stosowanych do połowu szczupaków. Byli i nadal najpopularniejsze modele krajowe:

 1. „Atom” – legendarne bombki radzieckie, na szczycie listy kolebalok do połowu szczupaków, okoni i „humpback”. Produkuje różnych spółek i przedsiębiorstw, w tym zagranicznych. Charakteryzuje się ciągłego pomiaru gry. Może mieć inny kolor. Najlepszy kolor do połowu szczupaków – „mokry kamień”.
 2. „Wsparty aloza” – ciężki (16 g) radziecki przyrząd wydany ciemny górnej części. Nowoczesne analogi produkowane w Rosji i daleko poza jej granicami. Jest to najlepsze łyżki szczupaka w jesieni, mają doskonałą wydajność przy głębokości 3-4 metrów i gładkiej grze niskiej amplitudzie.
 3. „Kolor” – mało znany, ale bardzo skuteczne łyżki krajowej produkcji. Ma konsystencję przypominającą łuski ryb. Działa świetnie do połowu szczupaków w płytkich wodach na całym. Część tylna ma czerwony „skrzynka” plastiku.
 4. „Shtorling” – jeden z najstarszych i znanego szczupaki kolebalok. Z powodzeniem stosowany na szczupaki wiosną i jesienią Jora. Nie nadaje się do stosowania w warunkach silnych prądów, ponieważ, nabierając prędkości, zaczyna losowo obracać wokół osi podłużnej.
 5. „Udane” – nasze klasyczne bombki z wąskim ciele wydłużonym. Może być srebrny lub miedziany kolor. Pomimo nazwy, nie wiele takich łyżki dla skuteczności połowu szczupaków. Ale to, kiedy polowanie na okonie i bolenie dorównać mu nie.
 6. „Baltic” – duże stare radzieckie bombki z czerwonym i zielonym zabarwieniu. Nowoczesne odpowiedniki – to najlepsze łyżki do połowu szczupaków go w płytkich wodach. Kiedy wpis stwarza znaczne wahania hydrodynamicznych, które mogłyby przyciągnąć drapieżnika z większej odległości.
 7. „Trehgranka” – ciężkie bombki domowe, mające na drapieżnika rybackiej dolnej. Okazał się doskonały, gdy jigging z łodzi w lecie.

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich najlepszych łyżki do łowienia szczupaków efektywności produkcji krajowej. Aby je wszystkie opisać to niemożliwe, ale stare rybacy pamięta modele takie jak „Krokodyl”, „Norwegia”, „Karelia”, „Moray”, „Dniepr”, „Krasnal” i inne. Niektóre z nich w końcu zapomnieli, podczas gdy inne są produkowane i teraz pod innymi nazwami.

Większość importowanych błystki

Za granicą, jak się okazuje, jest również zainteresowany połowu szczupaka, więc większość dobrych błystki wykonane w Europie Zachodniej. Asia z niego nie pozostają w tyle, a czasem do przodu. Dzisiejszy rynek jest pełen przynęty chińskich towarów. W większości przypadków – to nieszczęśliwe fałszerstwom znane modele. Jak na prawdziwego importem markowych przynęt na szczupaki, ich klasyfikacja wygląda następująco:

 1. «Syclops» – bardzo dobry wabik francuska firma Mepps. Znany i popularny na całym świecie. Ma podwójne zagięcie, złożony i wielopłaszczyznowy profil korpusu, co pozwala na utrzymanie doskonałej gry hydrodynamicznego i światła. «Syclops» – najlepiej importowane łyżki szczupaka w okresie jesiennym Jora.
 2. «Effzett» – bardzo wydajny model z niemieckiej firmy DAM. Został po raz pierwszy użyty około 100 lat temu. Prototyp naszego „Shtorlinga”. Produkowane przez różnych producentów na całym świecie. Doskonałe prowadzenie w stojącej wody i mały strumień, wytwarzania drgań o niskiej częstotliwości.
 3. «Räsänen» – wszechstronne łyżki na legendarnej japońskiej firmy Kuusamo. Model ten jest częścią stałej listy błystki, zalecanej przez ekspertów do polowań dużych drapieżników. Może mieć inny kolor i rozmiar.
 4. «Kastmaster» – niepowtarzalne bombki amerykańskie dalekiego zasięgu. To działa dobrze na letnie szczupaki w okresach niskiej aktywności.
 5. «Minnow Łyżka» – dobra „nezatseplyayka” przez fińską firmą Rapala. To pozwala złapać dna drapieżnika pod obfitej roślinności.
 6. «Eira» – doskonałe łyżki szczupaka jesienią przez francuską firmę Rublex. Ma klasyczny kształt. Wyposażony w dodatkowy trójnik w głowie. Charakteryzuje się gładką gry shirokoamplitudnoy. Dostępne w dwóch rozmiarach: 55 i 76 mm.
 7. «Mr.Cro» – uniwersalna przynęta szwedzka firma ABU. Analogiem naszej „Krokodyl”. Nadaje się do łowienia szczupaków na wiosnę i wczesną jesienią.

domowej roboty łyżki

Pomimo szerokiego wachlarza różnych przynęt prezentowanych na sprzedaż, niektórzy wędkarze wolą zakupionego modelu domowej roboty. Najprostsze łyżki szczupaków własnymi rękami przez długi czas wykonanego z konwencjonalnych łyżek. Aluminium, ze względu na swoją niewielką wagę, oczywiście, nie będzie działać, ale ze stali nierdzewnej będzie w sam raz.

Połowy na małą szczupaki zmieści deser łyżka. Ma masę w przybliżeniu równa masie umiarkowanego do obrotówki. Na przykład trofeum lepiej jest wziąć łyżkę. Co do narzędzi, istnieje potrzeba piła, plik papieru ściernego i wywiercić wiertarką z cienką (1-2 mm).

To wystarczy, aby nie odciąć uchwyt łyżka, szlifowane popijane miejsce wywiercić dwa otwory w osi wzdłużnej do mocowania smyczy i hak i elementarnych łyżki gotowy. Pozostaje mieć otwór w pierścieniu i dołączonym trójnika. Dla bardziej przekonujący może być stosowana na zewnątrz wycięciami obracanych symulujących plastikowe łuski i jasne pola w części ogonowej. W czasach niedoborów było najlepsze łyżki szczupaka jesienią i wiosną.

Uchwyt z łyżką nie rzucać. Z nim można łatwo zrobić mały „Pilker” okonie i klenie.

Mając mniej lub bardziej „straight” rękę i kawałek blachy, można łatwo zrobić doskonałą trollingu. Do tego pasuje miedzi, mosiądzu, stali nierdzewnej, ocynkowanej żelaza , itd. Oznaczanie poprzez cięcia i szlifowania obrabianego przedmiotu, jest uformowany w pożądany kształt za pomocą kulki metalowej, a młot z miękkiego drewna stojaka. Aby zwabić przyszłości zachowywał się przewidywalnie w wodzie, z próbki przy dyszy zakończeniu zakupu i nieść swój kształt na detalu.

Miedź i ocynkowane malowane domowych łatwo nitro.

Do połowu z łyżki

Połowu szczupaków na łyżki będzie skuteczna tylko wtedy, gdy odpowiednio dobrany sprzęt. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni pręt i testową, a jego działanie, a szpulę żyłki.

Połowy szczupaka stosowane formy pośredniej lub średnio-szybkie działanie. Jej długość jest wybrane na podstawie warunków połowów. Jeśli planujemy połowu z łodzi, to będzie wystarczająco 2-2.5m. Do łowienia z brzegu będzie musiał postać nie mniej niż 3 metry.

Biorąc pod uwagę, że oscylujący przędzarki zazwyczaj mają znaczący ciężar, pręty do badań powinny być odpowiednio masę przynęty. Aby uniknąć kłopotów w postaci złamaną końcówkę, lepiej jeśli rekord test jest jedna trzecia masa łyżki.

Połowy szczupaka nie zaleca się stosować tanie cewkę nieznanego pochodzenia. Duży drapieżnik łatwo oderwać wślizgu, jeśli nie jest on chroniony przez niezawodnego sprzęgła. Dobrze, jeśli hamulec cierny wróci regulacja. Kiedy vyvazhivanii duży szczupak taki wariant jest znacznie wygodniejsze. Przykładowy rozmiar cewek 2500-4000.

W odniesieniu do żyłki, może być stosowany jako warkocz lub pojedynczego włókna. Pierwsza opcja, oczywiście, będą bardziej wiarygodne monofil, zwłaszcza gdy chodzi o dużą zdobycz. Minimalna grubość kabla – 0,2 mm, monofilament – 0,25 mm.

Stosowanie smyczy szczupaków niezbędny. Ona łatwo podjadanie żadnego warkocz, nie wspominając już o zwykłej żyłki. Zwykle używać stali lub wolfram smyczy długości 15-30 cm.

Podczas korzystania małe błystki przystawki mogą ważyć dodatkowy ciężar, który jest umieszczony na górze smyczy. Ten przykład wykonania jest stosowany do silnych prądów, a także w celu zwiększenia odległości odlewania.

Funkcje połączeń

Ale dobry sprzęt i ustawić catchability przynęty na tyle, aby powrócić do domu z rejsu, o godnej połowu. Właściwa kolebalki okablowanie szczupak jest ważnym czynnikiem wpływającym na reakcję drapieżnika. Istnieją dziesiątki sposobów prowadzenia przynęty w wodzie, jednak mają one zastosowanie do danego rodzaju turbinki. Rozważmy najpopularniejsze z nich.

 1. Jednolita. Klasyka w przynęt wędkarskich. Po odlewaniu łyżką przynęty opaść na dół, po czym masa uszczelniająca jest płynnie poprzez koła bębna o stałym natężeniu. Idealny operacyjny na otwartej wodzie z czystym przezroczystym dnem. Najczęściej tego typu okablowania używane "Atom", "poparte Shad", „Shtorling», «Effzett», «Syclops», «Eira». Połowy szczupaka we wrześniu i na początku października będzie najbardziej efektywna, gdy używasz go w ten sposób.
 2. Prędkość. Używany w okresów niskiej aktywności szczupaki na „czystych” wodach. Istotą tego postu jest to, że po odlaniu i opadania przynęty pręt wznosi się stromo natomiast żyłki podmatyvaniem. Następnie przędzenia obniżona, zatrzymując obrót szpuli. Ruchy te są powtarzane poniżej. Przy takim przyrządem okablowanie jest przemieszczane w linii łamanej od dna do powierzchni i do tyłu. Złapać ten sposób, przy braku jakichkolwiek roślin można łyżką.
 3. Skurcze. Metoda ta nie przewiduje żadnych obowiązkowych zasad. Ten kretyn prowadzenie po dobrane do konkretnego kolebalki metodą prób i błędów. Najczęściej porusza szarpnięcia są prowadzone poziomo wierzchołka pręta, obniżona. Choć drganie jest bardziej przeznaczony do wykorzystania crankbaity, łyżki mają zastosowanie także tutaj. Najbardziej odpowiednie do tego celu «Syclops» i «Kastmaster».
 4. „Drżenie” okablowanie. Jej istota polega na tym, że przynęta prowadzona jest przez małe tryska. Bombki w tego rodzaju dreszczy, przypominając przestraszony smażyć.
 5. Przyspieszenie-zwalniania. Ten rodzaj jednolitego okablowania. Jedyna różnica – zmieniając tempo podmatyvaniya rozwiązania. Po przędzarki zanurzeniowe wytwarzać, na przykład, pięć obraca się z dużą intensywnością, a potem – trzy obroty niska. Następnie cykl się powtarza.
 6. Mieszane okablowanie. Taka metoda jest bardziej odpowiednia dla doświadczonych wędkarzy, stare ręce w przynęty, a także zdolność do odczuwania zachowanie przynęty w wodzie. Stanowi swego rodzaju mieszanką różnych transakcji. Przynęty mogą być używane w tym samym czasie wszelkiego rodzaju.