376 Shares 9901 views

Kiedy można wziąć wodę chrzanową? Dlaczego woda chrzcielna nie psuje?

Z czasów starożytnych wiadomo, że patriarcha Konstantynopola, wielki teolog, uniwersalny nauczyciel i prałat, Jan Chryzostom, mówili o świętych wodach Epifanii w swoich kazaniach . Okazuje się, że przed XII stuleciem w starożytnej Rosji nie było tradycji konsekrowania wody. Stało się to dopiero po wejściu w życie liturgicznej karty jerozolimskiej w rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która wielokrotnie była krytykowana i zniesiona. Reformator Patriarcha Nikon generalnie zakazał w 1655 roku uświęcać wody w święto chrztu. W 1667 r. Rada bolszewicka w Moskwie zniosła zakaz. Teraz musimy poradzić sobie z ogromną liczbą pytań: kiedy możesz wziąć wodę chrzcielną, jak ją używać, dlaczego nie pogarsza się, i tak dalej.

Obrzędy edukacji wodnej

Użycie Epiphany w chrześcijaństwie sięga II wieku. W Kościele był wtedy specjalny rytu, który nazywał się Konserwacją Wodną. Był związany ze starotestamentowymi tradycjami i biblijną opowieścią, mówiąc, jak sam ochrzcił Jan z Chrystusem w rzece Jordan . Wykopaliska archeologiczne Wschodu i Zachodu wypełniały światowe muzea rzadkimi okazami specjalnych naczyń do ceramiki, w których starożytni chrześcijanie trzymali świętą wodę chrzanową.

Trzy szeregi konsekracji wodnej

Teraz zamieszkajmy, kiedy przyjmą wodę chrzanową. Najpierw musisz zapoznać się z faktem, że w ortodoksji istnieją trzy szeregi, zgodnie z którymi woda jest uświęcona. Pierwszy szczyt odbywa się w wigilię Epifanii, 18 stycznia i w dniu Epifanii – 19 stycznia. To właśnie w tym dniu odbywa się procesja "do Jordanu", do miejscowego stawu, dla tradycyjnego poświęcenia wody.

Drugą rangą jest skrócone Grand Vocation. To jest popełnione przed chrzczeniem osoby. I trzeci stopień to mała konsekracja wody, odbywa się w specjalne święta, kiedy czytane są specjalne usługi modlitewne.

Tajemnice Wody Epifany

Dziś ludzie przychodzą do świątyni, aby zebrać wodę Epiphany. Pytanie pojawia się logicznie: kiedy można wziąć wodę chrzcielną i za co? Ludzie wierzą, że po specjalnej ceremonii i modlitwach woda zaczyna cechować się szczególnymi właściwościami i wcale się nie pogorszy, co zdarza się nie zawsze. Tak, rzeczywiście szczególne błogosławieństwo opuszcza wodę Epiphany, a Boska moc zaczyna być w niej przechowywana. To jest cała tajemnica wody chrzcielnej. Dlatego ludzie, którzy będą go używać z szacunkiem, naprawdę otrzymają uświęcenie i łaskę.

Jak uświęcić mieszkanie wodą chrzanową

W wielkim święcie chrztu wedle tradycji werbuje nas woda chrzcielna, a modlitwa "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" poświęcają mury mieszkania, różne przedmioty, a nawet zwierzęta.

Więc jak poświęcić mieszkanie z chrzanem w wodzie? W tym celu kupuje się w sklepie specjalną brzoza (miotła) lub zwyczajną gałązkę z drzewa lub krzaka, a wszystko jest posypane wodą konsekrowaną. A także specjalny troparion jest wymawiany.

Ludzie, gdy biorą wodę chrzanową, z jakiegoś powodu zaczynają być głęboko mylone w takim pytaniu: czy woda jest najbardziej uzdrawiająca 18 i 19 stycznia? Najważniejsze jest zrozumienie dla siebie, że woda jest konsekrowana w tych dwóch dniach w równym stopniu. W wię kszoś ci koś ciołów, wię c konsekwentna woda jest wylana przez kilka dni z rzędu.

Właściwości wody Epifany

Wielu ludzi interesuje się wodą chrzcielną, jej właściwościami. Ludzie próbują użyć go jako pigułki przeciwko wszelkim rodzajom chorób, jak pijać – i natychmiast uzdrowić. Sekretem wody Epiphany jest to, że zwerbowany w święto chrztu ma potężne właściwości lecznicze, ale zawsze przyjmuje się z modlitwą i wiarą, a dopiero wtedy można otrzymać prawdziwe uzdrowienie. Podczas poświęcania wody zgodnie z tradycją chrześcijańską wezwano ją do łaski Ducha Świętego, która daje jej potężną moc uzdrawiającą.

Wody Epifany. Jak używać

Ta woda nie jest pijana, aby zaspokoić pragnienie, ale wzmocnić wiarę, uzdrowić duszę i ciało. Dobrą władzą jest woda chrzcielna: jej właściwości są naprawdę uzdrawiające, w zasadzie służy do przywrócenia siły psychicznej i fizycznej. Zaleca się używanie małej filiżanki wody na pusty żołądek. Ale święci ojcowie chorych pobłogosławili Epifany wodę, aby napić się co godzinę łyżką. Okazuje się, że nawet kilka kropli wody podczas choroby może zmienić przebieg rozwoju choroby. Rev. Seraphim Vyritsky twierdził, że poświęcony olej i woda pomagają lepiej wszystkimi lekarstwami. Powiedział mi, żebym posypywał jej jedzenie.

Ludzie zawsze są zainteresowani: jaka jest użyteczna woda chrzcielna, jak ją używać? Jest w stanie wzmocnić odporność, a osoba będzie odporna na infekcje i stwarza mniej prawdopodobne, że będzie zimno. Musi się umyć. Ambrose Optinsky wysłał do chorego butelkę wody konsekrowanej, a ku zdumieniu lekarzy, nieuleczalna choroba wycofała się.

W oparciu o opinię Patriarchy Serbii konieczne jest, abyśmy zrozumieli, że w ciągu miesiąca kobieta może nie tylko wziąć udział w Tajemnicach Chrystusa. Taki tymczasowy stan państwa pozostaje w pełni funkcjonalny dla służby Bogu. Oznacza to, że może dotknąć sanktuariów w każdej chwili i pocałować ich, zapachowych wonnych olejów i pić konsekrowaną wodę.

Święta woda z kranu

Wielu uważa, że woda chrzcielna z kranu w święto jest również święta. Wszystko to jednak zależy przede wszystkim od wiary samego człowieka. Jeśli zbliża się do sakramentu chrztu zupełnie nieprzygotowanego i niewierzącego, wtedy nic nie otrzyma. Głęboko i naprawdę wierzący człowiek rzeczywiście zobaczy, że nawet woda chrzcielna z kranu jest w stanie pracować cuda, a dzięki jego unikalnym właściwościom w ogóle nie pogorszy się, będzie dobrze utrzymana i wspomagana przez cały rok. Ale z uwagi na fakt, że wiara ludzi jest bardzo słaba, należy wziąć ze sobą konsekrowaną wodę w kościele.

Odpowiadając na pytanie, kiedy można wziąć wodę chrzcielną, Kościół Prawosławny twierdzi, że wszystkie wody na ziemi w dniach 18 i 19 stycznia są konsekrowane i oczyszczane w ten sam sposób.

Epiphany wody rzek i jezior

Istnieje wiele pytań na ten temat. Na przykład, czy można wypić lub przygotować potrawy z wody pobranej z wody chrzcielnej w święto, czy też gdzie i kiedy możemy wziąć wodę chrzcielną?

Oczywiście stawy z czystą wodą, z których można pić, ale większość rzek i jezior nadal nie nadają się do picia. Każda natura Epifanii nie musi być pijana, oczyszczana i uświęcona, dlatego wszystko powinno być zawsze traktowane w sposób rozsądny. W zbiornikach Epiphany kąpać, posypywać przedmioty, domy, zwierzęta i tak dalej. Ale picie tej wody nie jest tego warte. Nie chcemy pić wody morskiej z całym pragnieniem, więc najlepiej zebrać wodę konsekrowaną w kościele, a nie eksperymentować.

Jak przechowywać wodę chrzanną prawidłowo

Przede wszystkim musimy zawsze pamiętać, że woda Epiphany we wszystkich jej parametrach fizycznych nadal pozostaje wodą. Ale według metafizycznych po rytucie chrzcielnym nabywa boską moc uświęcania. Jednakże, aby utrzymać tę wodę przez długi czas, będzie to wymagało pewnej troski.

Aby na tyle płynąć przez cały rok, nie łzuj i nie ciągnij go całym wanną. W rzeczywistości tylko niewielka ilość wystarczy, aby trwać do następnego chrztu. W końcu woda ta ma jedną szczególną właściwość: rozcieńczoną zwykłą wodą, wszystko to poświęca. Pożądane jest, aby przechowywać tę wodę w pobliżu ikony i z dala od promieni słonecznych i lepiej jest ją podpisać tak, aby nie przypadkowo używać go do innych celów.

Czcigodny magazyn

Była sprawa, w której jedna stara kobieta miała świętą wodę od 1947 r. I była użyteczna, bo w ogóle nie zepsuła, gdyż była strzegana z szacunkiem i wielką miłością.

Ale bolesny stan duszy ludzkiej może mieć również wpływ na wodę. Woda jest zła w miejscach, gdzie ludzie kłócą się i wypowiadają obraźliwe słowa, gdzie wszeteczeństwo i cudzołóstwo. Poprzez wodę Bóg może pokazać w tym domu całą obrzydliwą desencję. Teraz odpowiedź na pytanie, dlaczego woda Epiphany nie pogarsza się jest wystarczająco jasne.

Ale niektórzy zaniedbywani właściciele zepsuł wodę przechowywaną w naczyniach, które pozostały tymi samymi etykietami od napojów alkoholowych i gazowanych. Nawet jeśli woda uległa pogorszeniu, nie jest to usprawiedliwienie, aby go zalać, nie możesz go pić, ale możesz posypać. Ale kapłani nadal zalecają, aby nie być zbyt leniwi, chodzić do kościoła i rekrutować kolejną konsekrowaną wodę.

Jedna sprawa dotyczy świętej wody. Kobieta ukryła tajne szamerki w koszu Wielkanocnym , ponieważ powiedzieli jej, że lepiej mówią prawdę. Ale kiedy otrzymali krople wody konsekrowanej, dosłownie spalili papier, taki jak gorące, stopione cząstki cynku. Dlatego też ludzie muszą uważać, aby nie używać świątyni do swoich magicznych celów, ponieważ Bóg może się wstydzić tego w najbardziej nieoczekiwany sposób.

Pojęcie "Świętej wody"

Okazuje się, że samo pojęcie "świętej wody" jest błędne, jest właściwe słowo – uświęcone. Z języka greckiego "aglomeracja megalo" oznacza "wielki sanktuarium", ale nie "święty" ("Agia"). Słowo "święte" mówi o świętości tego podmiotu, ale nie czyni go świętym, ponieważ "jeden jest święty, jeden jest Pan …". Ze względu na wizerunek i podobieństwo, osoba może być święta lub dary i świątynie, ponieważ może to być miejsce szczególnego pobytu Pana. I woda może być uświęcona lub sanktuarium. Jest konsekrowany wielkim triumfem, otrzymuje wiele honorów i przywiązuje dużą wagę.

Wielu nie wie, co zrobić, jeśli woda chrzcielna zostanie rozlana i czy można ją przelać do umywalki. Szklana woda wycierana jest czystym ręcznikiem i ściska w garnku z domową rośliną lub w stawie, dobrze lub po prostu przelewa się na ziemię, ale nie do umywalki i do kanalizacji, gdzie jest to po prostu niedopuszczalne.

Sprośnione lub nie zepsute

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego woda Epiphany nie psuje się? Jak wspomniano wcześniej, woda może nadal pogarszać się, głównie dlatego, że jest pobierana i wylana do niewłaściwie czystego naczynia lub pobierana z zanieczyszczonego źródła, albo jest przechowywana w słońcu lub w gorącym miejscu. Taka postawa w agiosmie, gdy woda ma zapach stęchlizny, zieleń, osad, pleśń, może służyć jako przyczyna hańby nieprzyjaznych ludzi.

Woda uświęcona może wyleczyć się tylko z woli Boga, a nie ze względu na jej magiczną moc. Pan pracuje nad człowiekiem poprzez konsekrowany element wody. I robi to na wiele różnych sposobów – ktoś daje błogosławieństwo uzdrawiania, a ktoś będzie upominać o chorobach.

Prawdziwy chrześcijanin

Wody Epifany, modlitwa i wiara są prawdziwą bronią prawdziwego chrześcijanina. Prawosławni wierzący zawsze potrzebują modlić się, poświęcić swoje domy i wszystko wokół, i przez to poświęcić swoje życie, aby służyć Panu. Dlatego w domu chrześcijanina zawsze są ikony, naczynia z konsekrowaną wodą, żyzną ropą, aw starożytności antydorient jest przechowywany na codzienne spożycie wody, a to odbywa się z modlitwą. Taka komunikacja z przedmiotami świętymi daje możliwość czuwania prawdziwej Boskiej mocy, która wzmacnia i chroni.

Jeśli pamiętasz historie Ewangelii, to Pan nie tylko uzdrowił ludzi, ale wydmuchiwał, splunął, pomazał niewidomymi oczami, goleni, czy wkładał palce do uszu jego głuchej osoby.

Double rank of Great Consecration

Generalnie ten podwójny porządek Wielkiego Sanktuacji Wody ma od dawna istniejące tradycyjnie tylko w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W starożytnych kościołach woda jest poświęcona tylko wigilię Bożego Narodzenia, czyli przed świętami chrztu. W Wigilię wieczorem odbędą się nieszpory niespodzianki święta Oświecenia, ten wielki dzień jest tak zwany. A potem, pod koniec Vecherny, kurs do źródła został ukończony w celu spełnienia Wielkiej Konserwacji Wody.

Tradycja podwójnego porządku konsekracji wody pochodzi z XV w., W tym czasie nie wszystkie wsie miały kościoły, a zatem kapłani podróżowali po wsiach, aby poświęcić wodę tam w dniu chrztu. Więc ta tradycja została kanonizowana – aby poświęcić wodę w święto chrztu, chociaż dzisiaj nie ma takiej potrzeby. Teraz odpowiedź na pytanie, kiedy wziąć Epiphany wody będzie bardziej jasne. I dlatego najlepiej jest dostać wodę na wieczór Chrztu – 18 stycznia (5 stycznia), a kto nie mógł tego zrobić w Boże Narodzenie, przyjedzie jeden dzień później – 19 stycznia. Właściwości wody, które w wigilię Bożego Narodzenia, że w dniu chrztu są takie same, więc nie powinno się ich rekrutować dwa razy.

Wody Epifany, modlitwa i wiara są prawdziwą bronią prawdziwego chrześcijanina.