862 Shares 7736 views

Jak gotować mleko: naczynia, wskazówki czasowe

Wiele gospodyń domowych stosuje się bez wahania, gotować mleko, zwłaszcza jeśli jest on przeznaczony dla małych dzieci. Spójrzmy prawdzie w oczy, że jest konieczne, aby gotować i jakie szczegóły tego procesu.

Dlaczego gotować mleko?

Wrzenia pomaga zdezynfekować surowe mleko, uwalniając go od bakterii. Jak w przypadku każdego produktu, jest to żyzny grunt dla szkodliwych mikroorganizmów, które zostały zabite w wyniku obróbki cieplnej. A jeśli bakterie są niszczone, a następnie gotowane mleko jest przechowywane dłużej niż surowe.

Gotować czy nie?

To prawda, że procedura ta ma swoje wady. Wysokie temperatury nie tylko zabija bakterie, ale niszczy także witaminy i minerały zawarte w surowym mleku, a także zmienia strukturę białka mleka. Im dłużej produkt jest gotowane, tym mniej witamin w nim pozostaje. Niemniej jednak, nawet po tym zabiegu, wystarczającą ilość składników odżywczych przechowywanych w mleku. Ale jeśli kupiliśmy z niej mleko nie gotować, istnieje ryzyko zarażenia się jakąś paskudną chorobę, takie jak E. coli lub Salmonella. Więc należy gotować niepasteryzowanego mleka!

Mleko ze sklepu

Tak więc, produkt zakupiony na rynku lub w wiejskiej babki, należy zagotować. Co o mleku ze sklepu lub supermarketu? Ten produkt przeszedł już przez wszystkie etapy obróbki cieplnej do czasu półka włączony i jest gotowy do użycia. Jeżeli pakiet wskazują, że pasteryzowane mleko UHT, albo topiony wrzenia nie jest to konieczne. To samo odnosi się do preparatów dla niemowląt – z reguły są one wzbogacone w witaminy i minerały niezbędne do dzieci, które mogą być zniszczone przez obróbkę cieplną. i laktozy mleko sterylizowane można zaobserwować w niektórych sklepach. Jest odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy. Ten produkt również nie musi być gotowane.

Wybór naczynia do gotowania

Jak gotować mleko? W garnku to lepiej zrobić? Na dnie garnka do gotowania powinny być grube, a nawet dwukrotnie, zmniejsza ryzyko poparzenia. Co do materiału, korzystne jest, aby wziąć naczynia ze stali nierdzewnej. Jeśli tak nie stwierdzono w gospodarstwie, nadaje się również z aluminium, szkła lub ceramiki pojemnika. Jednak korzystanie z misce emaliowanej nie jest zalecane – może to łatwo spalić na mleko i umyć zdolność ta nie będzie łatwe. Nawiasem mówiąc, niektórzy producenci urządzeń kuchennych produkowane molokovarki stworzony specjalnie dla tej procedury.

Jak gotować?

Jak gotować mleko? Wypłukać miskę z zimną wodą przed umieścić na płycie, to na zaoszczędzenie produkt przywieraniu. Gdy dno naczynia umieścić mały spodek mleka prawdopodobnie nie uniknie: naciskając na boki i dno pojemnika, spodek Penke nie utworzą na powierzchni, gdy ciecz zaczyna wrzeć.

Postawić patelnię na ogniu, wlać do niego trochę wody i poczekać aż się zagotuje. Dodać wrzącej wody trochę mleka, a jeśli to nie curdle, wlać całą resztę. Od czasu do czasu mieszając, doprowadzić produkt do gotowania na małym ogniu, a następnie zmniejsza się. Po jednej do dwóch minut, misa może być usunięty z płyty.

Podczas gotowania mleka może działać z pianki, którą wytwarza się na powierzchni i zapobiega rosnące pęcherzyki powietrza do rozerwania. Go zdjąć tylko w procesie wrzenia, ale nie po. Na schłodzonego produktu filmowej najlepiej pozostawić, ponieważ jest to zawiera większość składników odżywczych.

Ile czasu gotować?

Jak gotować mleko? Dietetycy nie zgadzają się, ile czasu musi być gotowane. Niektórzy lekarze zalecają robić to przez dziesięć minut, a nawet dłużej, więc na pewno zniszczy wszystkie szkodliwe bakterie. Ale wiele dietetycy radzą, aby zagotować mleko do momentu, aż zacznie wrzeć.

Więc ile jest to konieczne, aby zagotować mleko? Uważa się, że szkodliwe bakterie są neutralizowane, nawet na krótki czas. Ponadto, mniejszy niż czas trwania obróbki cieplnej mleka, tym więcej składników odżywczych pozostają w nim.

Mogę gotować w kuchence mikrofalowej?

Lekarze pamiętać, że w kuchence mikrofalowej do wrzenia mleko jest również możliwe. Jednak po tej procedurze, witaminy i minerały w nim będzie znacznie mniej niż po gotowaniu na kuchence.

Jak gotować mleka w kuchence mikrofalowej? Dokładna obróbka cieplna receptura produktu w kuchence mikrofalowej może być podawana – czas trwania zależy od ilości cieczy, a także jednostkę napędową. Ponadto przy użyciu mikrofal trudne do zauważenia, gdy mleko zaczyna się przelewać, dlatego zaleca się wlać do szklanki lub innego głębokiego pojemnika.

pomocnych wskazówek

Eksperci oraz doświadczona gospodyni zaleca się wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

  • Aby przegotowanej mleka przez dłuższy czas nie zepsuć, dodać łyżeczkę cukru na litr produktu, aż gotuje.
  • W razie potrzeby, spodek zastąpi specjalny krąg lub „Lodge” – narzędzia te można kupić w każdym sklepie z artykułami żelaznymi.
  • Ani koło ani spodek nie będzie konieczne, jeśli ściany patelnię posmarować lekko powyżej poziomu mleka – dlatego też nie ucieknie.
  • Szczypta sody nie włączy nieświeże mleko, jeśli wziął go do wrzenia.
  • Jeżeli mleko jeszcze spalony, wlać do drugiej misce dodając pół łyżeczki soli na 2 litr produktu i niższe naczynie do dużego pojemnika z zimną wodą (na przykład, w obrębie miednicy). Spalony ciecz lepiej nie dać się małymi dziećmi, ale można go dodać do pieczywa.
  • Jeśli nie chcą pić mleko natychmiast po zagotowaniu, wlać go w szczelnie zamkniętym pojemniku, dzięki czemu nie absorbuje zapachy z innych pokarmów i przechowywać w lodówce.
  • Tablica, która tworzy się po ugotowaniu mleko jest wymagane do dokładnego mycia. Lepiej jest mieć oddzielny zbiornik, który będzie używany tylko do tej procedury.
  • Jeśli nie można przechowywać mleko sterylizowane na zimno, gotować go dwa razy dziennie (rano i wieczorem) i obejmować wyłącznie po całkowitym chłodzeniem. Więc produkt będzie trwać od dwóch do trzech dni.

Teraz wiesz jak gotować mleko. Mamy nadzieję, że ta informacja będzie przydatna.