82 Shares 1085 views

Popularne wyrażenie: „Nigdzie się wycofać – za Moskwie!” Kto powiedział, że ten zwrot?

Wielu z nas słyszało popularne wyrażenie: „Nigdzie odwrotu – za Moskwie!”. Kto powiedział to zdanie iw jakich okolicznościach został dostarczony? To jest to, czego często nie sądzę. Wydaje się, że słowa na ustach, są nam znane, ale nadal dokładne autor tej wypowiedzi często nie możemy powiedzieć.


postaramy się rzucić nieco światła na ten problem.

Początki powiedzeń

Dziś jest to niemożliwe, aby dokładnie określić, gdzie pojawia się wyrażenie: „Nigdzie się wycofać – za Moskwie” Kto powiedział te słowa i dlaczego zostały one wypowiedziane.

Istnieje kilka głównych teorii na temat pochodzenia tego wyrazu. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

Pierwsza i najbardziej popularna wersja przypisuje frazy instruktor polityczny Vasiliyu Grigorevichu Klochkovu, kto wypowiedział te słowa, odwołując się do bohaterów Panfilov, broniąc Moskwę przed nazistami w straszny i zimno w 1941 roku.

Druga wersja jest oparta na fakcie, że to zdanie zostało wypowiedziane podczas wojny krymskiej w 1854 Admiral Korniłowowi, bronił Sewastopol od zachodnich sojuszników, choć brzmiało to trochę inaczej: „Mamy nigdzie do odwrotu za naszym morzu.” To było zrozumiałe, że rosyjska nigdy jeszcze opuścić Krym i nie odda go na pastwę wroga.

Trzecia wersja atrybuty te słowa feldmarszałka MI Kutuzow, który starał się zachęcić do tego wyrażenia swoich żołnierzy i oficerów w czasie bitwy pod Borodino.

W tym duchu, przypomnijmy frazę z wiersza Lermontowa „Faceci NIE eh Moskwę dla nas?”. Jednak to nie mówi w wierszu Kutuzowa i pułkownika bohater, który zginął w tej bitwie.

I wreszcie, istnieje wersja, że został spopularyzowany w latach pierestrojki. Według niej, to określenie wymyślone wojenny korespondent Alexander (Zinowiew) Kriwickiego, który opisał ten wyczyn 28 Panfilov. By the way, zwolennicy tej wersji uwierzyć, że nie heroiczna walka Panfilov i Niemcy nie były i dziennikarz napisał całą historię, aby utrzymać morale wycofującą się Armią Czerwoną.

Uważają, że te wersje bardziej szczegółowo.

feat Panfilov

Po raz pierwszy wyrażenie: „Wielka Rosja, i nigdzie do odwrotu – za Moskwie” ukazał się w papierowym Kriwickiego korespondenta, który został nazwany „Na 28 poległych bohaterów.” Opisuje bitwy żołnierzy radzieckich z hitlerowskich dywizji, która odbyła się 16 listopada 1941. Żołnierze z dywizji Panfilova wysadzili się, rzucając się pod czołgów, więc oni zwolnił niemieckiego przyśpieszając przyczyniło się do faktu, że Niemcy zostali wypędzeni z Moskwy.

W artykule przeprowadzono całą żałosną postać. Wyrażenie „Wielka Rosja, i nigdzie do odwrotu – za Moskwie”, wypowiedziane strzępy politruk.

Jest to wersja z ugruntowaną we wszystkich radzieckich podręczników.

Wersja Poczty-pierestrojki razy

Zwolennicy fałszowaniu feat bohaterów Panfilov aktywnie opublikowali swoje wyniki na koniec 80-90 lat. W nich wskazywali oni, że art Krivtsov był tylko tekst propagandowy, którego celem było podniesienie morale Armii Czerwonej. W rzeczywistości, nie Klotchkov wypowiedział zdanie: „Great Rosji i nigdzie do odwrotu – za Moskwie”. Jego autor, według tych badaczy, – dziennikarz Kriwicki.

Należy zauważyć, że sporny raczej nie autorstwo zdaniu, a ogólna dostępność wykorzystać Panfilov, co znacznie osłabione idei bohaterstwa narodu radzieckiego w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

„Nigdzie się wycofać – za Moskwie!”: Czyje słowa? Kutuzow był?

Są zwolennicy wersji, że wyrażenie urodził się w XIX wieku i należał do słynnego feldmarszałka. Pisemne dowody zwolennicy tej wersji nie prowadzi jednak wskazują one na wspomnieniach świadków i uczestników bitwy pod Borodino, który pisał w swoich wspomnieniach, że coś takiego Kutuzowa bardzo wyraźny.

Wartość wyrażenia dla rosyjskiej historii

Dziś nie jest już akceptowane w dużych okręgów historycznych zakwestionować istnienie prawdziwego wyczynu bohaterów Panfilov, więc pytanie o pochodzenie popularnym wyrażeniem: „Nigdzie odwrotu – za Moskwie” (kto wypowiedział te słowa) – tak bardzo na miejscu.

W rzeczywistości, to zdanie może być dostarczone w dowolnym z trudnych okresach historii Rosji: 70 lat temu, 200 lat temu, a nawet 700 lat temu. Słowa te odzwierciedlają istotę rosyjskiego zrozumienia walce z wrogami konkurencyjne dla ojczyzny dla naszych współobywateli: ludzie nie mają gdzie się wycofać po rosyjsku, ze względu na ich ramionach matki-ziemi, które muszą być chronione do ostatniej kropli krwi.

Więc pytanie, kiedy słowa zostały wypowiedziane, „Nigdzie się wycofać – za Moscow”, który im powiedział, i kiedy, nie jest najważniejsze. To zdanie stało się rejs ponieważ wyraził istotę rosyjskiego perspektyw krajowego.

Te słowa są wieczne. Będą żyć tak długo, jak Rosja jest wciąż żyje i mieszka jej potężnych i silnych ludzi. Ludzie, których połączyła charakter i ogromną siłę i łagodność, dobroć i współczucie i straszną nienawiść do wrogów.