843 Shares 2785 views

Zaciśnięcie nerwu w kręgosłupie – przyczyny, objawy, leczenie.

Zaciśnięcie nerwu w kręgosłupie może mieć miejsce z różnych powodów. Z reguły zacięcie występuje w kręgosłupie, ponieważ często występują łamania krążków międzykręgowych, a mianowicie chrząstki, które normalnie powinny amortyzować kręgosłup i uniemożliwić jej uszkodzenie. Wraz z rozwojem pewnych chorób zmniejszają się właściwości fizjologiczne płytek i zaczynają naciskać swoje masy na nerwy opuszczające rdzeń kręgowy.


Czynniki, które mogą być przyczyną wystąpienia chorób, które mogą powodować zaciśnięcie nerwu w kręgosłupie:

  • Siedzący tryb życia
  • Wiek osób w podeszłym wieku
  • Anomalie w strukturze kręgosłupa
  • Ciężkie wysiłki fizyczne na kręgosłupie
  • Urazy u kręgosłupa
  • Różne współistniejące choroby
  • Chłodzenie ciała
  • Zmiany hormonalne

Znaki, że nerw został ukąszony w kręgosłupie

Najbardziej oczywistym sygnałem, że nerw mięśni kręgosłupa jest zacięty, jest zaprzestanie unerwienia mięśni i narządów, do których dochodzi do rannego nerwu. Dlatego, jeśli nerw motoryczny jest zatkany, mięśnie kurczą się i osłabiają.

W przypadku nerwu sensorycznego mięśnie powinny stracić wrażliwość w niedalekiej przyszłości. Ponadto, często dochodzi do silnego bólu w trakcie nerwu dotkniętego nerwem, który jest paroksyzmalny, palący, kłujący lub strzelający. W niektórych przypadkach ból może być trwały i manifestować się w zależności od czynników zewnętrznych.

Kiedy nerwy zaciął się w kręgach szyjnych, ból w okolicy uszkodzenia jest bardzo silny. Uszkodzenie to charakteryzuje się zwiększonym bólem podczas ruchów głowy. Jeśli nerw zostanie uwięziony w okolicy kręgu piersiowego, często trudno jest oddychać pacjenta, dodatkowo może wystąpić ból w okolicy żołądka i serca.

Diagnoza chwycenia nerwu

Diagnoza zgryzu najczęściej polega na badaniu radiologicznym i badaniu objawowym pacjenta. Ponadto, bardziej nowoczesne metody badań, takie jak tomografia komputerowa lub obrazowanie rezonansem magnetycznym, mogą również wskazywać uszkodzenia kości kości, które pomogą namoczyć nerw.

Leczenie choroby

Jeśli nerw w kręgosłupie zostanie po raz pierwszy ukąszony, leczenie może obejmować opiekę w nagłych wypadkach i dalsze badanie problemu. Jeśli wystąpi nieoczekiwane pojawienie się bólu podobnego do szpilki nerwowej, konieczne jest podjęcie działania przeciwbólowego, leżeć na stabilnej płaskiej powierzchni (na przykład na podłodze) i ograniczyć ruch jak najwięcej. Jeśli plecy boli, to musisz położyć się na nim, a następnie umieścić rolkę lub poduszkę pod kolanami, tak aby były w stanie podniesionym. Jeśli boli w szyi, możesz umieścić w tym miejscu suche ciepło.

Główne leczenie zaciętego nerwu może być zarówno konserwatywne, jak i chirurgiczne. Oczywiście, jeśli ból często nie przeszkadza pacjentowi, najlepiej jest wybrać leczenie zachowawcze, ponieważ podejście chirurgiczne jest odpowiednie tylko dla tych, którzy nie mają wyboru.

Leczenie zachowawcze wymaga dużych dawek witamin B i E, w szczególności, przypisanych do B12. Również fizjoterapia, w tym elektroforeza, napromieniowanie ultrafioletem i UHF, również pomaga złagodzić ból. Ponadto takie tradycyjne medycyny, jak wąż i jad jadalny, uznawane są za skuteczne nawet przez lekarzy. Po ostrych bólach zaleca się odpoczynek w niektórych sanatoriach, gdzie rozwija się leczenie wodą i błotem.

Operacja chirurgiczna może być przeprowadzona tylko wtedy, gdy inne metody leczenia już nie pomagają. Po zabiegu chory wymaga długiego okresu rehabilitacji.