148 Shares 6603 views

Generacja procesorów Intel: Opis i cechy modeli

W tym artykule będą rozpatrywane szczegółowo najnowsza generacja procesorów Intel oparte na architekturze „core”. Firma zajmuje wiodącą pozycję na rynku systemów komputerowych, a większość z komputera w tej chwili dzieje się na swoich chipów półprzewodnikowych.


Strategia rozwoju spółki z „Intel”

Wszystkie poprzedniej generacji procesorów Intel podlegały cyklu dwuletnim. Ta strategia aktualizacje są uwalniane przez przedsiębiorstwo zostało nazwane „tik-tak”. Pierwszy etap, zwany „Tick” jest tłumaczeniem z CPU do nowego procesu. Na przykład, jeśli chodzi o architekturę generacji "Sandi Bridzh" (2. generacji) i "Ivi Most" (3rd generation) były niemal identyczne. Ale najpierw technologia produkcji opiera się na zasadzie 32 nm, a drugi – 22 nm. To samo można powiedzieć o "HasVell" (4 generacji 22 nm) i "BroadVell" (5 generacji, 14 nm). Z kolei etap „Tak” oznacza radykalną zmianę w architekturze układów półprzewodnikowych oraz znaczny wzrost wydajności. Jako przykład takich przejść:

 • 1. generacji Westmere i 2. generacji „Sandi Bridzh”. Proces technologiczny w tym przypadku był identyczny – 32 nm, ale zmiany w zakresie architektury materiału Chip – Northbridge płyta główna i grafika akcelerator przeniesiona do CPU.

 • 3rd Generation "Ivi Most" i 4. generacji "HasVell". Zoptymalizowany pobór mocy systemu komputerowego, zwiększenie prędkości zegara żetonów.

 • 5. generacji „BroadVell” i 6 generacji „SkayLayk”. Ponownie podniósł częstotliwość jeszcze bardziej ulepszona zużycie energii i dodano kilka nowych instrukcji, które poprawiają wydajność.

rozwiązania w zakresie przetwarzania segmentacja oparta na architekturze „Cor”

centralna jednostka przetwarzająca firmy „Intel” ma następującą pozycję:

 • Najbardziej przystępne cenowo rozwiązanie – chips „Tseleron”. Nadają się do montażu komputerów biurowych, które są zaprojektowane, aby sprostać najbardziej prostych zadań.

 • Karb rozliczane seria procesora „Pentium”. Architektonicznie są one niemal identyczne do młodszego modelu „Tseleron”. Ale tu jest zwiększona pamięć podręczna trzeciego poziomu i wyższe częstotliwości dać im zdecydowaną przewagę pod względem wydajności. Nisza CPU – wpis na poziomie gier PC.

 • Środkowy segment CPU „Intel” podejmuje decyzje na podstawie „Cor Ay3”. Poprzednie dwa rodzaje procesorów mają zazwyczaj tylko 2 jednostki obliczeniowej. To samo można powiedzieć o „Cor Ay3”. Ale tu pierwsze dwie rodziny chipów nie obsługuje technologii „gipertreyding” i „Cor Ay3” – to jest. W wyniku tego, jednostka fizyczna poziomie oprogramowania 2 jest przekształcany do strumienia wykonania 4 programu. Stanowi to znaczący wzrost wydajności. Na podstawie tych produktów jest to już możliwe, aby zebrać nurtu gier PC, stację graficzną lub nawet serwer entry-level.

 • rozwiązań niszowych powyżej średniej, ale niższy niż w segmencie premium jest wypełniona chipy podejmować decyzje na podstawie „Cor Ay5”. Ten układ półprzewodnikowy może pochwalić bezpośredni rdzeni fizycznych 4. Jest to niuans architektoniczny i zapewnia przewagę pod względem wydajności nad „Cor Ay3”. Nowsze generacje procesorów Intel i5 mają wyższe taktowaniem i zapewnia ciągły wzrost produktywności.

 • produkty premium nisza podjąć na podstawie „Cor Ay7”. Liczba jednostek obliczeniowych mają dokładnie takie same, jak w przypadku „Cor Ay5”. Ale teraz mają tak samo dobrze, jak w „Cor Ay3», mają poparcie technologii, o nazwie kodowej «Hyper Trading». W związku z tym, na poziomie programowym 4 jądra są przekształcane do 8 nici przetwarzania. Jest to niuans i zapewnia fenomenalną poziom wydajności, który może pochwalić się procesor Intel Core i7. Cena tych chipów odpowiednie.

gniazdo procesora

Generacji procesorów Intel rdzeniowe są instalowane w różnych typach gniazd. Dlatego, aby ustanowić pierwsze chipy na architekturze płyty głównej do pokolenia XX procesora 6 nie będzie działać. Lub, wręcz przeciwnie, chip, o nazwie kodowej „SkayLayk” nie fizycznie dostać się umieścić na płycie systemowej na 1. lub 2. generacji procesorów. Pierwszy gniazdo procesora nazwie „gniazda h” lub LGA 1156 (1156 – liczba kontaktów). Został wydany w 2009 roku dla pierwszego CPU, produkowane zgodnie z normami wstęp 45 nm (2008) i 32 nm (2009), opartych na tej architekturze. Dziś jest przestarzały zarówno moralnie i fizycznie. W roku 2010, LGA 1156 LGA 1155 zmiana przychodzi, albo "Socket H1". Płyty główne z tej serii chipy wspierają „rdzeń” 2. i 3. generacji. Nazwy kodowe są, odpowiednio, „Sandi Bridzh” i „Ivy Bridge”. 2013 ukazał trzeciego gniazda na układy oparte na architekturze „Kor” – „LGA 1150” i „gniazdo H2”. W gnieździe procesora może być zainstalowany procesor jest już 4. i 5. generacji. Ale we wrześniu 2015 roku w celu zastąpienia LGA 1150 przyszedł dzień ostatniego Socket – LGA 1151.

Pierwsza generacja wiórów

Najbardziej dostępne produkty procesor tej platformie jest „Tseleron G1101» (2,27 GHz), „Pentium G6950» (2,8 GHz) oraz „Pentium G6990» (2,9 GHz). Wszystkie z nich miał tylko 2 rdzenie. Niszy średnica zajęty „Cor Ay3” oznaczenie 5xx (2 rdzenie / 4 logiczny przetwarzania informacji przepływu). Wycięcie to „Cor Ay5” z 6xx etykiety (są identyczne parametry „Kor Ay3”, ale częstotliwości powyżej) 7xx z 4 rzeczywistych rdzeni. Najbardziej wydajne systemy komputerowe zebrane na podstawie „Cor Ay7”. Ich modele zostały wyznaczone 8xx. Najbardziej szybki układ w tym przypadku został oznaczony 875K. W związku z odblokowanym mnożnikiem mógłby podkręcenie tego procesora Intel Core i7. Cena została odpowiada. W związku z tym można było uzyskać imponujący wzrost prędkości. Nawiasem mówiąc, obecność przedrostka „K” w oznaczeniu modelu procesora oznaczało, że mnożnik jest odblokowany, a model ten może podkręcania. Cóż, «S» prefiks dodany w wyznaczeniu energooszczędne chipy.

Konserwacja architektury Pakiet „Sandi Bridzh”

Aby wymienić pierwszej generacji chipów opartych na architekturze „core” w 2010 roku przybył do rozwiązań o nazwie kodowej „Sandi Bridzh”. Klucz „” wióry są przenoszone ich północny most i zintegrowany procesor graficzny akcelerator kryształ krzemowy. Nisza zajmowana większość decyzji budżetowej „Tselerony” seria G4XX i G5XX. W pierwszym przypadku było przycięte pamięci podręcznej trzeciego poziomu i było tylko jedno jądro. Druga seria z kolei może oferują obecność dwóch urządzeń przetwarzających. Nadal wycięcie rozliczane „Pentium» Modele G6XX i G8XX. W tym przypadku, różnicę w wydajności dostarczono w wyższych częstotliwościach. Jest to ważne dla G8XX wydajność wydawało korzystne w oczach użytkownika końcowego. Linijka „Cor Ay3” zostało przedstawionych modeli 21HH (czyli cyfra „2” i wskazuje, że układ należy do drugiej generacji architektury „Cor”). Niektóre z nich dodawane na końcu indeksu „T” – bardziej energooszczędnych rozwiązań o ograniczonej wydajności.

Rozwiązania "Cor Ay5" Z kolei miał notacji 23HH, 24HH i 25HH. Im wyższa wzór oznakowania, wyższe poziomy wydajności procesora. Wskaźnik „T” na końcu – jest to najbardziej energooszczędne rozwiązanie. Jeśli tu dodać na końcu literę «S» – pośredniej opcji między poborem mocy „T” – wersja chipa i regularnych kryształów. Litera „P” – chip jest akcelerator grafiki niepełnosprawnych. Dobrze, żetony z literą „K” miał odblokowany mnożnik. Oznakowanie to jest istotne również dla trzeciej generacji tej architektury.

Pojawienie się nowych, bardziej zaawansowanych procesów

W roku 2013, świat widział już trzecią generację procesorów opartych na tej architekturze. Jego kluczową innowacją – nowy proces technologiczny. Co do reszty, to zostało wprowadzone w nich żadnych istotnych innowacji. Fizycznie są one zgodne z poprzedniej generacji procesorów i można je umieścić w tych samych płytach. Struktura oznaczeń pozostały identyczne. „Tselerony” zostały wyznaczone G12XX i „Pentium» – G22XX. Dopiero na początku zamiast „2” został już „3”, co oznacza przypisanie do 3 pokolenia. Linijka "Cor Ay3" miał 32HH indeksów. Bardziej zaawansowany "Cor Ay5" odnosi 33HH, 34HH i 35HH. Oraz flagowe rozwiązania „Cor Ay7” naznaczyła 37HH.

Czwarta wersja architektury „Cor”

Następnym krokiem było 4 generacji procesorów Intela opartych na architekturze „core”. W tym przypadku etykieta była następująca:

 • gospodarka CPU "Tselerony" odnosi G18XX.

 • „Pentium” miał te same indeksy i G32XX G34XX.

 • Dla „Cor Ay3” przypisano takie oznaczenia – 41HH i 43HH.

 • „Cor Ay5” może być uznane przez skrót 44HH, 45HH i 46HH.

 • Więc odnieść się do „Cor Ay7” zidentyfikowano 47HH.

Wióry piątej generacji

5 generacja procesorów Intel na podstawie tej architektury był głównie skupiony na wykorzystaniu urządzeń mobilnych. tylko linie chips „siana 5” i „AI 7” zostały wydane dla komputera stacjonarnego. I jedynie bardzo ograniczoną liczbę modeli. Pierwsze z nich zostały wyznaczone 56HH, a drugi – 57HH.

Najwięcej rozwiązania niedawna i długoterminowe

6 generacja procesorów Intel zadebiutował na początku jesieni 2015 r. Jest to najbardziej aktualny architektura procesora do tej pory. Frytki są oznaczone poziom wejścia, w tym przypadku G39XX ( «») Tseleron, G44XX i G45XX (oznaczonego jako „Pentium”). Procesory "Cor Ay3" ma 61hh oznaczenie i 63HH. Z kolei "Cor Ay5" – to 64HH, 65HH i 66HH. Cóż, jedyne oznakowanie 67HH przeznaczono dla wyznaczenia flagowych rozwiązań. Nowa generacja procesorów Intel trwa ale tylko na początku ich cyklu życia, a te żetony będą istotne nawet przez dłuższy czas.

Funkcje akceleracji

Praktycznie wszystkie żetony na podstawie tej architektury zostały zablokowane mnożniki. Dlatego w tym przypadku przyspieszenie jest możliwe tylko poprzez zwiększenie częstotliwości magistrali systemowej. W tym ostatnim, 6-tej generacji, a nawet możliwość zwiększenia prędkości powinna być wyłączona w BIOS do producentów płyt głównych. Wyjątek w związku z tym są procesory serii „Kor Ay5” i „Kor Ay7” wskaźnik „K”. Oni odblokowany mnożnik i może znacznie zwiększyć wydajność systemów komputerowych na bazie produktów półprzewodnikowych.

Właściciele opinia

Wszystkie wymienione w materialnym generacji procesorów Intela mają wysoki stopień efektywności energetycznej oraz fenomenalny poziom wydajności. Ich jedyną wadą – wysokie koszty. Ale powodem tego jest fakt, że bezpośrednim konkurentem „Intel” w obliczu „AMD” nie może sprzeciwić się bardziej lub mniej w obliczu rozwiązania. Dlatego „Intel” opiera się już na własnych rozważań i ustawia znacznik cen na swoje produkty.

wyniki

W tym artykule szczegółowo generację procesorów Intel wyłącznie dla komputerów stacjonarnych. Nawet ta lista jest wystarczająco zgubić się w zapisach i nazw. Ponadto, istnieją także opcje dla entuzjastów komputerowych (platforma 2011) i różnych gniazd komórkowych. Wszystko to odbywa się tylko do użytkownika końcowego można wybrać najbardziej optymalne rozwiązania dla swoich problemów. Ale najważniejsze obecnie rozważane warianty żetonów są 6-tej generacji. To na nich i trzeba zwrócić uwagę przy zakupie lub złożenie nowego komputera.