658 Shares 7151 views

Normy temperatury w miejscu pracy. Co zrobić, gdy temperatura w miejscu pracy powyżej normy

Jakie zewnętrzne czynniki wpływają na wydajność pracownika? Takie pytania, oczywiście, należy podać żadnego lidera, który stara się dbać o swoich pracowników i zwiększyć dochody miesięczne. Niestety, co oczywiste na pierwszy rzut oka, szczególnie często niezauważone. Tak więc, na przykład, przedsiębiorstw, zarówno małych jak i dużych, często są ignorowane standardy temperatura w miejscu pracy. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy pracownik będzie mógł w pełni działać, zamrażanie lub dręczony przez nieznośnego upału.


Kto kontroluje pogodę w pracy?

Czy są jakieś oficjalne dokumenty dotyczące takich wskaźników? Tak, istnieją. Norma ta SanPiN temperatury w miejscu pracy. Przepisy te stosuje się do nich, absolutnie wszystkie firmy i wszystkich pracowników (niezależnie od wielkości firmy i jej narodowości).

Wszystkie informacje w zasadach można podzielić na dwa główne bloki: zaleceniach temperatury dla różnych kategorii pracowników i odpowiedzialność pracodawcy za ich naruszenie. Między innymi, wskaźnik temperatury powietrza w miejscu pracy jest regulowany i 212th artykuł kodeksu pracy w kraju, w którym stwierdza, że pracodawca jest obowiązkowe wymagane do zapewnienia korzystnego środowiska i warunków pracy i odpoczynku pracowników.

Jak chronić się w miejscu pracy?

Co może pracownik, jeśli temperatura w miejscu pracy ponad normę? Jeżeli dana osoba ma świadomość rzeczywistych zagrożeń dla zdrowia w takiej sytuacji możliwe jest tymczasowo odmówić wykonywania swoich obowiązków. Aby to zrobić, należy złożyć formalny pisemny wniosek i przesłać go do wyższego szczebla.

Dokument musi zawierać informację, że realizacja podpisanego pracy najemnej pracy grozi ryzyko zdrowotne. Warto odnieść się do 379-tego artykułu TC, który zawiera informacje na temat legalności takich intencji. Jeśli papier jest przez wszystkich zasad, oficer nie tylko nie stracić miejsca pracy, ale również zachować wszystkie istniejące prawa. Ale nie przesadzaj z ich pragnieniem zrobić sobie przerwę od pracy, jest prawdopodobne, że władze oferują alternatywy.

Jak obejść bez łamania prawa?

możliwe są jego luki i objazdy, a przywództwo. Chodzi o to, że SanPiN w jego dokumentacji wskazuje, coś takiego jak „pobyt” zamiast „godzin pracy”. Mówiąc najprościej, pracodawca nie zawsze jest zobowiązany zwolnić pracownika do domu wcześnie z niewygodnych warunków pracy, przestrzegania prawa. Może on przyjąć następujące środki:

 • Aby zorganizować dodatkową przerwę w środku dnia pracy bardziej odpowiedniego pomieszczenia do wypoczynku warunki.
 • Przeniesienie pracowników do innego pokoju, który spełnia wymagania.

Normy sanitarne: temperatura w miejscu pracy w okresie letnim

Oczywiście, większość z wszystkimi standardami temperatury w danym miejscu pracy pracowników biurowych, ale co wiąże się z tym trendem jest trudno powiedzieć. Należy zauważyć fakt, że menedżerowie, sekretarki i inni pracownicy pracy intelektualnej należą do kategorii pracowników z niewielkim wysiłku fizycznym. Uważa się za normalne, że ich temperatura powinna mieścić się w zakresie od 22,2 do 26,4 (20-28) stopni. Wszelkie odchylenia od ustalonych liczb powinno prowadzić do zmniejszenia czasu dnia roboczego. Plan redukcji emisji jest następujący:

 • 28 ° – 8 godzin;
 • 28,5 ° – 7 godzin;
 • 29 stopni – 6 godzin, i tak dalej.

Podobną wydajność Termin algorytm obowiązków pracy w biurze jest ograniczona do temperatury 32,5 stopni powyżej zera. W tych wstępnych danych zatrudnia pozostawiono nie więcej niż jedną godzinę. W temperaturze wyższej niż powyższej pracy i chcesz anulować, lub przenieść do innego pomieszczenia.

Normy sanitarne: temperatura w zimie

Należy zauważyć, że pracownicy w miejscu pracy może ucierpieć nie tylko z braku powietrza i ciepła, ale również z zimnego (takiej sytuacji jeszcze bardziej niebezpieczne, ale znacznie rzadziej). Jaka jest minimalna dopuszczalna temperatura od normy w miejscu pracy? Aby rozpocząć, omówimy algorytm dzień w chłodnych warunkach dla pracowników biurowych. Liczba godzin pracy dla nich zaczyna spadać od 20 stopni, co następuje:

 • 19 stopni – 7 godzin;
 • 18 stopni – 6 godzin;
 • 17 ° – 5 h, i tak dalej.

Ocena końcowa z 13 stopni oznacza pracownika Urzędu Pracy w nieogrzewanym pomieszczeniu w ciągu godziny, po niższych stawkach pracy wymaganych do anulowania wszystkich.

Należy zauważyć, że przepisy te odnoszą się tylko do powierzchni magazynowej i biurowej dla urządzeń komunalnych wymagania również istnieją, ale są nieco inne. Przykładowo, zalecana temperatura klinikach wynosi około 20-22 °.

Klasyfikacja wszystkich zawodów

Normy SanPiN temperatury w miejscu pracy są różne dla każdej kategorii pracowników. Istnieją trzy główne kategorie, z których dwa są podzielone na dalsze podgrupy:

 • 1a. Zużycie energii do 139 watów. Lekko ćwiczenie, wykonując obowiązki pracy w pozycji siedzącej.
 • 1b. Zużycie energii 140 do 174 watów. Niewielki wysiłek fizyczny podczas wykonywania zadań, które mogą być wykonywane zarówno siedzącej i stojącej.
 • 2a. Pobór mocy od 175 do 232 watów watów. Umiarkowany stres fizyczny, potrzeba regularnego chodzenia, przenoszenie ładunków o masie do 1 kg w pozycji siedzącej.
 • 2b. Zużycie energii 233-290 watów. Aktywny, ale umiarkowane ćwiczenia, chodzenie jest jednym z ciągłych i poruszających się ładunków do 10 kilogramów.
 • 3. Zużycie energii 290 watów. Intensywne obciążenie, wymagające znacznej siły i wpływu. Czy chodzenie, niosąc duże obciążenia.

Nie jest konieczne, aby przyjąć, że im wyższa kategoria pracownika, skrupulatnie należy przestrzegać norm temperatura w miejscu pracy w okresie letnim iw sezonie zimowym. W rzeczywistości, prawo wymaga, aby chronić każdą osobę bardzo uważnie. Co więcej, ludzie, którzy są zaangażowani w aktywnej pracy fizycznej, o wiele łatwiej tolerować fajne, bo mają możliwość ogrzania się z zaangażowanych wysiłków.

Gdzie udać się po pomoc?

Co robić w przypadku normalnej temperatury w miejscu pracy naruszone, a zarządzanie nadal zmuszają pracowników do pracy? W tym scenariuszu, czas wykracza poza granicę powyższych przepisów, może być uznane za recykling. Przetwarzanie, jak wiadomo, należy zwrócić na podwójną cenę.

Gdzie mogę narzekać na to, że temperatura w miejscu pracy normy czasu do czasu lub regularnie naruszane? Każda instytucja oficjalnie radzenia sobie z tym problemem, niestety, nie. Jednakże, jeśli to konieczne, wszystkie zarzuty dotyczące złej organizacji warunków w miejscu pracy, pracownicy mogą wysłać do lokalnego inspektoratu pracy, który będzie w stanie rozwiązać reklamację i wszczęcia postępowania na nim.

Oprócz inspekcji pracy ich życzenia dotyczące organizacji komfortowej temperatury w miejscu pracy w firmie może być wysłany do Rospotrebnadzor, będą one również pomóc w rozwiązywaniu sporów z pracodawcą.

Kara i jej gatunki

Na co kara mogłaby napotkasz nieszczęśliwego pracodawcy? Najprostszym – zwykle w porządku, którego ilość może mieścić się w zakresie od 10 do 20 tysięcy rubli .. Znacznie gorzej dla każdej organizacji, aby tymczasowo zawiesić swoją działalność, która może trwać do 90 dni. Aby uniknąć kary albo trzeba poprawić istniejące warunki, lub zmniejszyć dnia pracy pracownika do wymaganych standardów w tej sprawie.

Jak wyeliminować naruszenia?

W jaki sposób można osiągnąć wymagane standardy temperatury w miejscu pracy w okresie letnim? Być może jedynym skutecznym sposobem rozwiązania tego problemu jest zainstalowanie nowoczesnych klimatyzatorów, jak również utrzymanie istniejącego systemu wentylacji na wysokim poziomie. Brak otwartych oknach i przeciągi nie pomagają stworzyć komfortowe warunki w upale, ale tylko zapewniają destylację ogrzanego powietrza z pomieszczenia do pomieszczenia. Inną wadą tej metody jest wysokie ryzyko przeziębienia wśród osób w pokoju.

Ze względu na potrzebę temperatury powietrza, najbardziej korzystne jest wykorzystanie systemu centralnego ogrzewania.