580 Shares 2211 views

Olej do przekładni automatycznych i mechanicznych. Najlepszy olej do skrzyń biegów

Zastąpienie składnika, takiego jak środek smarujący, przy czym metalowa ocieraniu informacji przechowywanych już bardzo ważne. Rozważmy olej artykułu do skrzyni biegów.


wartość

Dlaczego jest to konieczne? Spójrzmy na mechanizmie. Przekładnia posiada koła zębate, które są zamontowane na wałkach. Najnowsze obracają się na łożyskach. Oczywiste jest, że poprzez zębów zębnika są w kontakcie, dlatego nie ma tarcia. Cząstki metalu absorbować olej automatyczną skrzynią biegów lub ręcznie.

Jednakże, ponadto, w ciecz wpływa niekorzystnie na wysokie ciśnienie i przesuwane. Jest to szkodliwe dla warstwy tworzącej się na elementach ciernych. W rezultacie, metal jest zablokowana, a konstrukcja jest stopniowo niszczone.

właściwości

W celu wyeliminowania wpływu agresywnego środowiska jest olej do przekładni, posiada lepkość i posiadające specjalne dodatki. W związku z warstewki oleju informacji podatności transmisji są znacząco zmniejszone.

Dodatki do płynu transmisji zawiera w istocie takie same jak w przypadku olejów silnikowych. Jest to dodatek, który zabezpiecza części z ścieranie, korozję. Działają one w pewien sposób w zależności od temperatury i innych czynników. Jednakże do smarowania w PPC, że dodaje się w całkowicie różnych proporcjach niż w płynie do oczu.

W celu zwiększenia niezawodności, a warstwa oleju dodaje się chlor, fosfor, siarkę i cynk. To jest całe mnóstwo pierwiastków chemicznych. tworzą one tlenki, mimo wysokiego ciśnienia i tarcia mechanicznego, przyczyniają się do utrzymania części w transmisji.

typy

Przekładnia płyn smarujący jak silnik ma trzy filary.

  1. Mineralnej.

  2. Półsyntetyczny.

  3. Syntetyczne.

Weźmy pod uwagę charakterystykę każdego z nich.

syntetyki

Jest to najlepszy olej do skrzyni biegów. Ma doskonałą płynność. Jednakże, jeśli silne zmiany temperatur roboczych, smar może spowodować wyciek poprzez plomb. Szczególnie dotkliwy może to dotyczyć pojazdów o wysokim przebiegu.

Zaletą oleju jej gęstość, która zależy od najniższej temperatury w okresie zimnej mniejsza niż dla innych substratów. Takie smary stosuje się często jako vsesezonok.

semisynthetics

Jej podstawa jest otrzymany przez zmieszanie syntetycznych i mineralnych. Olej ma zalety w stosunku do wody mineralnej i jest mniej kosztowne syntetyczne. Dlatego wielu kierowców wolą go do tego gatunku.

woda mineralna

Częściej jednak nadal używać wody mineralnej. Jest to najtańsza opcja. Aby poprawić jego wydajność, aby dodać kilka dodatków z siarką.

Wniosek jest prosty: syntetyczny przewyższa wodę mineralną. Jednakże, ze względu na wysoki koszt jest stosowany rzadziej.

W żadnym przypadku nie może być niezależnie mieszać syntetyczny fundamentu mineralnej. Proces ten odbywa się w specjalnych warunkach w sprzęt high-tech. Z samodzielnego mieszania rezultacie będzie potrzeba zastąpienia transmisji w najbliższej przyszłości.

Płyn smarujący do automatycznej i manualnej skrzyni biegów

Olej przekładnią manualną odciąża, smaruje elementy cierne, usuwa ciepło i uzyskaną korozji.

Takie zębate i łożyska wewnątrz wymagają smarowania przez zanurzenie i opryskiwania. Czasami to nie wystarczy, i zmusił dostawa jest dodawany do oleju, który odbywa się pod ciśnieniem.

Olej do automatycznej skrzyni biegów (ATF) ma występ o wysokiej jakości. Tutaj jest on przeznaczony do przekazywania energii mechanicznej do całego systemu. Jest to tym bardziej podobny do płynu hydraulicznego, niż olej.

Ponadto, smaruje przekładnie, tworzy płynnym. Działanie wszystkich mechanizmów staje się gładsza, łatwiej ciepło jest usuwane, a także zapewnia ochronę przed korozją.

Wskaźnik lepkości miał także wyższe, a tłuszcz jest w stanie silnie odporne na tworzenie się piany.

Olej do zautomatyzowanej skrzyni biegów jest nie tyle wpływ na foki i elastomerów.

Skład ten jest bardzo odporny na proces utleniania.

Czasami tego rodzaju stosowane są do przekładni manualnych. Można to zrobić, ale to będzie kosztować droższe smaru.

Klasyfikacja lepkość

Podobnie jak silnik, i olej przekładniowy znane są dwie kategorie:

  • SAE;

  • API.

Pierwsza klasyfikacja dzieli olej w lecie, zimą i cały sezon. Ostatnim jesteśmy najczęściej.

Drugi – na siedem grup, z których najbardziej popularne są GL-5 dla umiarkowanych obciążeniach i GL-4 dla ekstremalnej jazdy.

wymiana oleju

Nie wszystkie marki przekładni samochodów wymianie oleju. Niektóre drogie modele takie zastąpienie nie zapewnia sam producent. Zwykle nowa automatyczna skrzynia jest wypełniona do końca życia. W takich maszynach, sonda nie jest jeszcze przewidziany sprawdzania poziomu smaru.

Poniższe modele wymiana oleju nie jest wymagana dla PPC:

  • Niemieckie znaki po dziewięćdziesięciu latach od wydania;

  • „Chevrolet Yukon” z automatyczną skrzynia biegów typu 6l80;

  • Honda CR-V i inne ostatnie lata.

Jednakże, jeśli nie jest to problem w mechanizmie, olej skrzynia biegów nadal muszą być wymienione. Jednak takie pytania, oczywiście zdecydować się na ekspertów.

Dla zwykłych znaczków jest pożądane, co osiemdziesiąt tysięcy kilometrów, czyli jeden raz na dwa lata, zmienił olej do skrzyni biegów, VAZ to czy samochód zagraniczny. Oczywiście, liczba ta jest przeciętna i nie bierze pod uwagę różne okoliczności, takie jak korki, trudnych warunków klimatycznych, jakości dróg. Dlatego też, jeśli chodzi o rosyjskich warunkach, wówczas może być bliżej do skrajności. Dlatego ci, którzy dbają o swoje samochody, czasami zmieniając płyn co czterdzieści tysięcy kilometrów lub nawet często.

Ale także stan środka smarnego mogą być również określane przez oględziny. Jeżeli płyn jest ciemny, a poza tym zapach spalenizny czekać na przekładni mierzona pojazdu nie jest konieczne. Lepiej od razu skontaktować się z serwisem w celu wymiany oleju.

Najlepszy olej na zimę

Jaki rodzaj oleju do skrzyni biegów, aby wybrać w tym przypadku? Powinna ona być wylana tylko to, co jest zalecane przez producenta. Jeśli jest to nie wiadomo, kierując się ogólnymi wytycznymi.

Zatem, środek smarny stosowany w zimie niskich temperaturach. Można je wyróżniają się literą W, «zima», co oznacza „Zima”. Najbardziej odpowiedni z nich jest lepkości 80W, 85W. Doskonałym rozwiązaniem i będzie vsesezonka 75W, który nie będzie musiał zmienić po wystąpieniu ciepłym sezonie. Takie oleje są prawie nie zmienia lepkości do trzydziestu stopni Celsjusza. W związku z tym, należy uruchomić silnik w czasie zimnej z nich będzie to możliwe bez żadnych problemów. Ponadto, zużycie paliwa w okresie ogrzewania jest ograniczone, ponieważ silnik nie jest następnie ładowane, jak byłoby to w przypadku, koła zębate obraca się w misce w przypadku utwardzony olej. Jest to szczególnie zauważalne na samochody krajowe. Ten syntetyczny all-pogoda wykazuje większą stabilność nie tylko zimą, ale latem.

Ale zanim wlać płyn do przekładni, wciąż muszą być całkowicie pewien, że jest on odpowiedni dla danego pojazdu. Fakt, że niektóre samochody mogą być wykorzystywane wyłącznie specjalny olej do manualnych skrzyń biegów i automatyczne. Przeznaczony jest na czas trwania operacji. Znajdź te marki w naszej sprzedaży jest trudne. Jednakże, jeśli pomija się instrukcje i wlać konwencjonalny GL-4 i GL-5 zasób CPR może być znacznie zmniejszona.

Płukanie przy wymianie

Uważa się, że zmieniając olej do skrzyni biegów, wskazane jest, aby wypłukać urządzenie. Następnie cząstki są czyszczone w smar. Lepiej jest dla takiej procedury, należy użyć tego samego oleju, który zostanie wypełniony później. Ale jeśli okaże się zbyt kosztowne, a następnie wybrać olej do skrzyni biegów może być specjalny transformator lub wrzeciona. Że żadne kanały i oś nie są uszkodzone, pojazd przechodzącej ćwierć kilometra z minimalnym obciążeniem.

wniosek

Olej przekładniowy do transmisji jest kosztowne. Najdroższa marka jest „Motul” dla automatycznej skrzyni biegów. Do smarowania mechanika są tańsze.

Jednak kierowca musi być świadomy wszystkich pojawiających się nowych produktów, jak wiemy, że ten rynek – bardzo dynamicznym i szybkim tempie, co oznacza, że nie zawsze są nowe produkty odstająca nowe funkcje i poprawia stan części pojazdu.