303 Shares 1931 views

Monarda kwiaty. Proszę nie mylić z bergamotki!

Monarda – wieloletnia roślina pochodzi z Ameryki Północnej jest uważany. W dziki to jest powszechne w obszarze od Meksyku do Kanady i jest reprezentowana przez 17 gatunków. Po odkryciu Ameryki przez Kolumba został przywieziony do Hiszpanii i stopniowo rozłożone w całej Europie. Jego nazwa kwiaty Monarda otrzymał w imieniu Mikołaja Monardes – Hiszpański botanik, który studiował tę roślinę w 16 wieku i odkrył jego właściwości lecznicze. On szczegółowo zalety roślin w swojej książce „Dobre wieści z Nowego Świata”.

Ludzie monarda kwiaty mają wiele nazw: cytryna mięta, dziki bergamotka, American Melissę, a to jeszcze nie wszystko. Taki wybór nazwy ze względu na obecność w zakładzie różnych składników aromatycznych, zapach, który przypomina rośliną, są już znane.

Obecnie szeroko rozpowszechnione dwa rodzaje roślin: Pysznogłówka szkarłatna i Monarda rurowy (fistular). Charakteryzują się one wysoką zawartość w kwiatostany i liście olejki eteryczne, które stanowi cenny surowiec leczniczy roślina, ma działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytniczych. Jest on stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli, astma oskrzelowa, choroby popromiennej. Sok z liści pomaga w gojeniu się ran, złamań, łagodzi podrażnienia, bóle reumatyczne, pomaga przy ukąszeniach owadów. Monarda kwiaty i liście są stosowane jako środek konserwujący w produkcji i smaku napojów gazowanych.

Młode rośliny zielone przyczynia się do pobudzenia apetytu i poprawy trawienia i mogą być stosowane w żywności jak sałatki i marynaty i przyprawy zakładu w daniach mięsnych i konserw. Jak perfumy do przygotowania napojów, herbata może być stosowany kwiatostany. Aby to zrobić, kwiatostany zebrane po pierwszym tygodniu kwitnienia. Pędy, liście i kwiaty mogą być stosowane w żywności i świeże i suche. W medycynie ludowej jest znaną właściwością Monarda zapobiec powstawaniu czarnej pleśni. Jej liście i gałązki są wykorzystywane w jarzynowych. Apple jam, warzone z dodatkiem liści, nigdy nie spleśniały.

Bergamot Monarda (bergamotka trawa) dostaje swoją nazwę od obecności w liściach i kwiatach olejku, zapach podobny do naturalnego olejku z bergamotki, który jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Zdaniem ekspertów, herbata przygotowana z dodatkiem liści i kwiatów Monarda nie ustępuje słynnej „Earl Grey”.

Monarda kwiaty ułożone są pionowo w górę, na wysokość 1 metra czworościennych łodygi. Kłącza rosną we wszystkich kierunkach, a rośliny tworzą potężną kurtynę. Okres kwitnienia krzewów monarda aż do 50 dni, prawie do końca czerwca do sierpnia. Głowice mogą być bardzo różne kolory. Nasiona są bardzo małe. Na wiosnę mogą być sadzone bezpośrednio w otwartym terenie. Temperatura kiełkowania – około 20 stopni. Po raz pierwszy sadzonki rosną powoli i należy upewnić się, że nie kolidują z chwastami. Kwitnienia młode rośliny będą na następny rok.

Monarda propagowane przez podzielenie kłącza i może być jesienią. Wysokiej jakości kopie powinny być propagowane tylko wegetatywnie, ponieważ w tym samym czasie całkowicie zachowane właściwości Zewnętrzne części roślin. Udostępnianie Monarda krzewy powinny być w wieku 3-4 lat, bo jest starszy i coraz powszechniejsze wszerz, kłącza w matrycy środkowego. To znacznie zmniejsza ozdobnych krzewów. Otrzymał delenki powinien mieć co najmniej 2-3 pąki. Sadzi się w odległości 60-70 cm od siebie we wstępnie przygotowane otwory, w których wprowadza się na 1 metr kwadratowy próchnicy (2-3 kg) złożonych nawozów (50-60 g) i wapna zakwaszenie gleby (do 40 g). Monarda jest mało wymagająca do gleby, ale preferuje wapno światło. W miarę wody kochający.

Ten skromny roślin zielnych z prostymi ale urocze kwiaty są bardzo lubiący naszych hodowców za ich cenne właściwości, a różnorodność kolorów.